Trafik kuralları testi

Yazıda küfür var, demedi demeyin. Rahatsız olacaksanız okumayın, gidin A Haber falan seyredin.

Ordu’da bir şerefsiz, bir onun bunun çocuğu yaya geçidinde 2 çocuğuyla karşıdan karşıya geçmeye çalışan anneye ve çocuklarına çarptı. 1 yaşındaki Cemre bebek öldü, 4 yaşındaki abisi Akif Eren hastanede ağır yaralı. Anne de yaralı ama durumu iyi galiba:

Çarpan şerefsiz evladı kazadan sonra yavaşlıyor ama durmuyor bile, sonradan tahminen birileri “gidip teslim ol yoksa daha ağır ceza alırsın” diyor, gidip polise teslim oluyor. Belki kazadan hemen sonra durup Cemre’yi hemen hastaneye götürse çocuk kurtulacak ama o kadar orospu çocuğu ki durmuyor bile. İsteyen bana hakaret davası açsın: O aracın sürücüsü orospu çocuğudur. “Efendim bizim kültürümüzde anneye küfür edilmez”… Daha ağır küfür bilen varsa söylesin, buraya onu yazayım. Bahanesi yok bu işin, eğer kaza sırasında kalp krizi falan geçirmediyse şoförün hiçbir bahanesi olamaz. “Ama efendim aslında çok iyi aile babasıdır, melek gibi insandır” da bahane değil. Araç kullanmanın bir sorumluluğu vardır, onu kaldıramazsan böyle 1 yaşında bebeği katleder abisini de ağır yaralı hastaneye gönderirsin. O aileye ne yaptığını bir düşünün bakalım.

Bu durum ne yazık ki Türkiye’nin “gerçeği” haline geldi. Memlekette direksiyonun arkasına oturan insan nasıl oluyorsa bir canavara dönüşüyor. Yaya geçidindekilere bırakın yol vermeyi, hızlanıp yol vermemeyi düşünen pislik sürüsü doldu memleket. Erkek kadın farketmiyor, cinsiyet farketmeksizin insanlarımız pisliğe dönüşüveriyor. Türkiye’ye her döndüğümde bu durumun daha da kötüleştiğini görüyorum. Polis bıkmış, hiç ilgilenmiyor. Trafik kameraları neredeyse heryerde var artık ama onlara da bakan yok galiba. Cezalar zaten yok gibi birşey, hakim denen “insan”lar neredeyse hep “sağ kalanlar çekmesin” diye hafifletici sebep peşinde koşuyorlar ve bu rezillikler yapanın yanına kar kalıyor. Bilirkişi raporları adeta parayı verenin kendine göre yazdırdığı raporlara döndü, okuduğum bazı raporlar neredeyse yeşil ışıkta yaya geçidinden geçeni suçlu bulacak kadar rezil. Yukarıdaki arabaların hızına dikkat edin, tahminen araçların tamamı o yoldaki hız sınırının üzerinde gidiyorlar. Cemre bebeğin içinde olduğu arabasının ne kadar ileri fırladığını gördünüz mü? Bu kasten adam öldürmek resmen! Planlı öldürmekle aynı cezayı almalı bu şerefsiz.

İçişleri bakanının şu anda ilk önceliği terör ve muhalefetle uğraşmak ama bu trafik terörü bence Türkiye’nin eeeen büyük sorunlarından biri. İnsanlar ölüyor, aileler yokoluyor veya dağılıyor, iş kaybı oluyor, mali kayıp zaten sonsuz. Terörün 1 yılda verdiği zararı trafik terörü belki birkaç haftada veriyor. Trafik denetimleri nedense hep şehirler arası yollarda hız denetimine yönelik ama asıl terör şehir içinde. İçişleri Bakanı’nın böyle sağlam bir “trafik kampanyası” başlatacağından umudum yok tabii ki, onun işi gücü muhalefetle uğraşmak veya damatla tartışmak:

İlkokul çocukları sanki… Bunlar memleketin yönetiminde… Trafiği çözmek gibi önemli şeyleri bunlar yapamaz.

TRAFİK KURALLARI

Şoförlük büyük bir sorumluluk ister. Direksiyonla kullandığın alet aslında bir ölüm silahı. Yukarıdaki videoda bunu açık ve net görüyorsunuz. Araç kullanmak (araba, otobüs, minibüs, motorsiklet vs..) büyük dikkat ve kurallara uymayı gerektiriyor. Yayalar ne kadar dikkatsiz bilgisiz olursa olsun, altındaki aracın bir ölüm silahı olduğunu bilerek süreceksin.

Biz uluslararası projelerimizde çalışan şoförlere şunu söylüyoruz: “Araca kim binerse binsin, emniyet kemerini takmadan aracı ilerletme. Çok üst düzey yönetici bile olsa kemerlerini takmaları için uyar.” Bunun yararı saymakla bitmez: 1) Şoför “kim olursa olsun” lafını görünce bu kuralların ne kadar önemli olduğunu görüyor ve kendini de trafik kurallarına uyması için motive ediyor 2) Tüm firmaya “makamın ve pozisyonun önemi yok, mesele güvenlik olunca araçtaki şoför aracın tek hakimi” mesajı veriliyor 3) Kaza olursa (ki şoförlü araçlarımız çok çok az kaza yapıyor) araçtakiler minimum zararla kurtuluyor. Bunu Türkiye, Hindistan, Peru, Arnavutluk gibi insan hayatının ön planda olmadığı ülkelerde başarıyla uyguluyoruz. Mesele üst yönetimin bu politikayı desteklediklerini göstermek. Ülke yönetiminin en tepesindeki adamlar birbirine omuz atıyor, trafik terörü gibi şeyleri bırakıp muhalefetle uğraşıyorlarsa hala umut var mıdır bilemiyorum.

Aşağıdaki soruları %100 doğru yapabilecek misiniz? Yorumlar kısmına numarasıyla doğru yanıtı yazın, 2 hafta sonra doğru yanıtları burada vereceğim (17 Ağustos’tan sonra):

1

Aşağıdaki işareti gördüğünüzde saatte 60km hızla gidiyorsanız polis size ceza kesebilir mi?

2

Aşağıdaki işaretin anlamı nedir? Aracı aşağıdaki işaretin olduğu yolun tarafına çektiniz ve hala içindesiniz. Araç çalışır vaziyette, bekliyorsunuz. Bu durumda polis size ceza yazabilir mi?

3

Aşağıdakilerden hangileri “yol üstünlüğü ve öncelik” anlatan tabelalarıdır?

4

Aşağıdaki işaret ne anlama gelir? Nerede bulunur?

5

Aşağıdaki levha ne anlama gelir? Hangi yol tiplerinde bulunur (otoyol, bölünmüş yol, köy yolu vs..)?

6

Aşağıdaki levha ne anlama gelir? Çıkış mı iniş mi?

7

Aşağıdaki levha ne anlama gelir? Geçiş üstünlüğü kimdedir? Hızınızı azaltmanız gereken durumlar olabilir mi?

8

Aşağıdaki levha ne anlama gelir? Yolun ne tarafından geçmelisiniz?

9

Aşağıdaki iki levhanın farkı nedir?

10

Aşağıdaki levhayı gördünüz. Sonraki yol kesişim noktasında sağdan gelen araca yol vermeniz gerekir mi?

11

Aşağıdaki işareti yol üzerinde gördünüz. Ne yapmanız gerekir?

12

1 yaşında bir bebek öldürmek istemiyorsanız aşağıdaki çizgiyi yol üzerinde görünce ne yapmanız gerekir?

13

Yol üzerindeki şu çizgi size neyi anlatır?

14

Yol üzerindeki çizgiler aşağıdaki gibiyse aracı hangi şeritte kullanmanız gerekir?

15

Aşağıdaki işaret ne anlama gelir?

16

Aşağıdaki işaret nedir ve nereye kadar geçerlidir?

17

Aşağıdaki işaret ne anlama gelir?

18

Bu işaret ne anlama gelir:

19

Bu işaret ne anlama gelir:

20

Trafik ışıkları olan bir yol kavşağında aşağıdaki işareti gördünüz. Bu ne anlama gelir?

21

Aşağıdaki işaret kimin geçiş üstünlüğüne sahip olduğunu söyler?

22

Biraz önünüzdeki otobüs sağa yanaştı, yolcu indirmeye başladı. Ne yaparsınız?

23

Yaya geçidine girmeye hazırlanan ve bebek arabalı bir bayan gördünüz. Ordu’daki şerefsiz gibi hızınızı kesmeden geçide dalmak doğru mudur?

24

Yaya geçidinin ortasında çocuklu bir yaya gördünüz. Hızlanıp onların önünden geçmek gibi bir o. çocukluğu yapar mısınız?

25

Fren yapmanız gerekli ama arkanızdaki öküz sizi aşırı yakından takip ediyor. Bu durumda ne yaparsınız?

26

Acil durum araçlarına ne zaman yol vermek gerekir?

27

Aşağıdaki durumda geçiş sırası nasıl olmalıdır (harfleri sıralayın)?

28

Mevsim sonhabar sonu kış başlancısı. Hava soğuk ve yol kuru. Tünele giriyorsunuz. Nasıl davranmanız gerekli?

29

“Kızaklamak” terimi neyi ifade eder? Yol ıslaksa veya yer yer su birikintileri varsa direksiyon hakimiyetiniz nasıl etkilenebilir?

30

Otoyoldasınız ve inanılmaz trafik var. Sağdan otoyola katılım yolu var ve bu yol boş. U dönüşü yapıp bu yola tersten girmek doğru mudur?

31

Karanlık bir otoyolda gidiyorsunuz ve uzun farlarınız açık. Önünüzde giden bir araç gördünüz. Araca kaç metre kala uzun farlarınızı kapatmanız gerekir? (uzun farları hiç kapatmayan itler sonraki soruya geçebilir)

32

Şehir içindesiniz, sağa döneceksiniz. Sağa yola girişte bir yaya geçidi var. Bu yola girerken geçitteki yayalara yol verir misiniz yoksa Cemre bebeği katleden şerefsizi gibi yayaların üzerine mi sürersiniz?

33

İleride sert bir viraj var. Viraja girmeden mi hızınızı azaltmanız gerekir virajın içinde mi? Virajın içinde fren yapmanın faydası veya zararı var mıdır?

34

Aşağıdaki şekilde geçiş üstünlüğü sırasıyla hangi araçlardadır?

35

“Hız körlüğü” ne demektir?

36

Hızınız 30 km/saat. Fren yaptınız ve 10 metrede durdunuz (yol koşulları, fren teknolojisi, lastiklerin durumu vs..). Aynı yolda hızınız saatte 60km ise kaç metrede durursunuz?

37

3 saniye kuralı nedir?

38

Motosiklet kullanıyorsunuz ve trafik yavaş (!) ilerliyor. Araçların arasından slalom yapar gibi geçmek, araçları geçer geçmez onların önüne kırmak doğru mudur? Bunu yaparsanız diğer araçlardaki insanların hayatını tehlikeye atmış olur musunuz? Bu durumda Ordu’da 1 yaşındaki Cemre bebeği öldüren şerefsizden farkınız kalır mı?

39

Arabanızla orta şeritte gidiyorsunuz. Arkanızdan sol şeritten normal bir hızla motosiklet geliyor ve sizi geçti geçecek. Dana gibi önüne kırıp onu sıkıştırmak doğru bir davranış mıdır? Böyle yaparsanız ve motorsiklet sürücüsü kaza yapıp ölürse Ordu’da 1 yaşındaki Cemre bebeği katleden pislikten farkınız olur mu?

40

Aşağıdaki şekilde TIR ve kırmızı araç aynı hızda gidiyorlar. Bu durum kırmızı araç için tehlike yaratır mı?

41

Yolun üzerinde göreceğiniz bu çizgiler neyi ifade eder?

42

Aşağıdaki tabelalar size neyi anlatır? Bunları görünce 1 yaşındaki Cemre bebek aklınıza gelecek mi?

YANITLAR

Yanıtlar aşağıda ama yanıtları okumadan önce kendinizi denemek adına  kendi yanıtlarınızı bir kağıda/dosyaya yazın ve sonra aşağıdakilerle karşılaştırın.

Ordu’da 1 yaşındaki Cemre bebeği katleden pisliğe ne olacağını da hep beraber göreceğiz.

1- Evet kesebilir. Eğer 60 tabelası olan yerde trafik daha yavaş gitmenizi gerektiriyorsa (örneğin yol kenarında yürüyen çocuklar, iki şeritli yolda sağ şeritte trafik olması, arkanızdan ambulans gelmesi vs..) polis size “yol koşullarını dikkate almayıp tehlikeli araç kullanıyorsun” diye ceza kesebilir. Peki Türkiye’de keser mi?

2- Bu işaret “park yapılmaz” anlamında kullanılıyor. Bu işareti gördüğünüz yerden itibaren, işaretin olduğu tarafta park edemezsiniz. Bu yasak genelde sonraki kavşağa kadar geçerli, eğer sonraki kavşaktan sonra bu işaret yoksa oraya park edilebilir). Bu yolda kısa duruşlar yapabilirsiniz (mesela yolcu veya yük indirmek için). Aracın içindeyseniz ve uzun süre aynı yerde duruyorsanız o da park etmişsiniz gibi muamele görür ve polis size ceza yazabilir. Peki Türkiye’de bunun için ceza yazar mı?

3- B, C, E ve F tabelaları yol veya geçiş üstünlüğü kurallarını içeriyor.

4- Bu tabela birden çok demiryolunun yolla aynı seviyeden geçtiği yerlerde bulunur. Tabela bu demiryolu geçişinden hemen önce konulur.

5- 3 şeritli yol iki şeride inecek uyarısı yapan bir tabela… Bölünmüş yollarda bulunur.

6- Bu levha önünüzdeki yolda yukarı yönde ciddi bir eğim olduğunu gösterir. Burada %10 eğim diyor.

7- İleride sağdan yola katılım olduğunu gösteren tabela. Orta kısım kalın olduğundan sizin geçiş üstünlüğünüz var ama Ordu’daki şerefsiz gibi birinin deli gibi geldiğini görürseniz kaza yapmaya da gerek yok… Ek olarak ışığı yanan ve sireni açık ambulans, polis aracı, itfaiye aracı gibi araçlara da yol vermeniz gerekli.

8- “Buraya çarparsan hoş olmaz, insan gibi soldan soldan geç” işareti. Çizgiler sol*alta indiği için soldan geçmeniz lazım. Bunun “sağdan geç” versiyonu da var. Türkiye’de genelde refüjlerin başına konuyor.

9- 1. levha “sola mecburi yön”, ikincisi “soldan gidiniz” levhası.

10- Evet, çünkü o levha anayolun bittiğinin işareti. Sonraki kavşakta geçiş üstünlüğü diğer araçlarda.

11- Bu işaret ufak üçgenler şeklinde oluyor ve yanyana birkaç tane duruyorlar. Bu demek ki: Burada dur ve herkese yol ver!

12- Yol üzerinde bu çizgileri görünce hemen hızınızı arttırıp o pis yayaların üzerine sürmeniz gerekir. Ya da onun bunun çocuğu olmak istemiyorsanız bunun yaya geçidi olduğunu bilip geçen yayaya yol vereceksiniz. Bunu yapmıyorsanız Ordu’daki o 1 yaşında bebeği biçip 4 yaşındaki abisini komaya sokan onun bunun çocuğundan farkınız kalmaz.

13- “Tek yön” işareti diyebiliriz. “Sadece ileri git” demek.

14- Burada orta şerit “ortak” şerit. Normal olarak en kenardaki şeritte gideceksiniz, sadece sollarken orta şeridi kullanacaksınız.

15- “Kamyonlar öndeki aracı geçemez” tabelası. Peki neden böyle bir tabela var? Kamyonların suçu ne? Bu tabelanın olduğu yerde ya görüş açısı kötüdür (yani öndeki aracı hemen geçmen gerekir ve kamyonlar ufak araçlar kadar hızlanamaz), ya yolda önemli bir eğim vardır (aşağı veya yukarı), ya da… gerisini siz getirin…

16- Bu tabelayı gördüğünüz yerden sonraki kavşağa kadar hem durmak hem duraklamak (yolcu almak veya indirmek) yasak.

17- Dön baba dönelim tabelası… “Bu göbeğin etrafında dönün” demek.

18- Her iki taraftan da geçebilirsiniz anlamındaki tabela.

19- “Geçen top olsun” anlamında… Ya da: “Araç trafiğine kapalı yol”. Bu tabela varsa motosikletler de bu yola giremez. Pideci, lahmacuncu vs.. dahil… Ya arkadaş bu ufak motorlarla “dağıtım” yapanları bazen cidden boğasım geliyor. Yaya kaldırımında bile inanılmaz hızla gidiyorlar. Ordu’daki şerefsizden tek eksikleri 4 yerine iki tekerlek üzerinde gitmeleri…

20- Bu tabela “yol ver” anlamına gelir ama kavşakta trafik ışıkları varsa önce trafik ışıklarına uymanız gerekir. Yani ışık yeşilse geçebilirsiniz.

21- En delikanlı ve cevval şoför geçiş üstünlüğüne sahip burada…. Değil mi? Gerçeği: Yolda daralma varsa karşıdan gelene yol ver. Kırmızı ok, yol vermesi gereken şeridi gösterir (bu durumda sizin şerit).

22- Hemen hızlanır yanından ok gibi geçerim ki 1 yaşındaki bebeği arabasıyla beraber 50 metre uzağa fırlatayım!!! Ya da doğrusu: Hızınızı frenle hemen durabilecek seviyeye indirmeniz gerekli çünkü yaya geçidi olmasa bile önünüze bir yaya fırlayabilir, ufak bir çocuk koşup önünüze çıkabilir, ve hatta otobüs şoförü sizi görmeden aniden önünüze çıkabilir.

23- Sizce? Yaya geçidine girmese bile yanında çocuk olan biri geçide girmeye hazırlanıyorsa durup yol vermek en iyisi. Birincisi insan evladı gibi olmaya çalışın biraz; ikincisi sen yol vermezsen arkandakiler de vermeyecek ve kadın çocukla beraber ölüm tehlikesi yaşayacak. Beylikdüzü’nde kaldırımda yürürken yaya geçidinin ortasında kalmış ve karşıya geçemeyen bebek arabalı bir kadın gördüm. Kadın yol ortasında, ve hiçbir araç durup yol vermiyor! 20 saniye seyrettim, kimse yol vermeyince ellerimi kaldırıp yolun ortasına çıktım. Bir “herif” fren yaparak durabildi de kadıncağız geçti.

24- ?? Sizce? Norveç’te yaya geçidinde birine çarpıp öldürürseniz kasten adam öldürmeye benzer bir suçtan yargılanıyorsunuz, bu yüzden yayalar ayağını yola attığı anda araçlar duruyor. Yaya geçidi olmasa bile bu böyle. Avrupa’nın diğer gelişmiş ülkelerinde de bu böyle (genel olarak tabi). Türkiye’de bu şekilde insanlara çarpanlara cezanın afsız 10 seneden başlaması lazım ama nerdeeee…. Düğmesi olmayan cübbesini malum arkadaşın önünde iliklemeye çalışan ahlaksız hakimler var memlekette, “hafifletici” sebep bulup hooop katili salıveriyorlar ya da 1-2 yıl yatırıp çıkarıyorlar.

25- Birkaç kere kısa fren yapıp arkadaki öküzü uyarmak en iyi yöntem.

26- Polis, itfaiye, ambulans, askeri araç gibi araçların tepe lambaları yanıyor ve sirenleri açıksa bunlara yol vermeniz gerekir. Hafifçe sağa-sola çekilip geçmelerini sağlamak en iyi yöntem. Tabi o araçların (özellikle ambulansların) arkasından jet hızıyla gelenlere de dikkat etmek lazım güzel ülkemde…

27- B, A ve en son C. Şaşırdınız mı? Şaşırmayın. Bisiklet de olsa geçiş üstünlüğü onda. Bunu anlamadıysanız yorumlarda sorun.

28- Dışarısı kuru olsa bile tünellerin içi ıslak ve hatta hafif buzlu olabiliyor. en güzeli tünele girmeden önce hızı biraz azaltıp tünele öyle girmek. Ayrıca böyle durumlarda tünel içinde sert fren yapmamaya çalışın (bu yüzden hızı tünele girmeden düşürmek en iyisi).

29- Ani frende aracın kayması. Bu durumda aracın kontrolü büyük oranda sizden gidiyor ne yazık ki… Yoldaki su birikintileri büyük tehlike çünkü aracınız (suyun derinliğine göre) bir anda tekneye dönüşebilir. Yolda büyük ve derin olabilecek bir su birikintisi görürseniz ve hızınız fazlaysa ya bunun üzerinden geçmemeye çalışın ya da yavaşlayın. ABS, DST vs.. farketmiyor bu durumda, araç kızaklarsa frenden ayağı çekip direksiyonla aracı düzeltmeye çalışmak iyi bir yöntem ama dediğim gibi asıl amaç “kızaklamamak” olmalı.

30- TEM’de bunu yapan çok “insan” var ama bu çok tehlikeli birşey. U dönüşü yaptığınız yoldan hızla gelen dikkatsiz bir sürücü sizi veya ailenizi topluca öbür dünyaya gönderebilir. Otoyolda U dönüşü yasaktır ve normal bir ülkede bunu yapan adamın elinden ehliyetini alırlar.

31- Yaklaşık 200 metreye kadar uzun farlarınız açık kalabilir ama daha yaklaşmadan önce kısa farlara geçmeniz iyi olur çünkü önünüzdekinin gözlerinin içine s.çma olasılığınız yüksek.

32- Trafik kurallarına göre kavşakta dönüşlerde yaya geçidi varsa (ve trafik ışığı da yoksa) geçitten geçen yayalara yol vermeniz gerekir. Vermiyorsanız Ordu’daki şerefsiz gibi olmanız an meselesi…

33- Viraj içinde sakın fren yapmayın. Biraz fizik bileniniz neden olduğunu anlayacaktır ama en iyisi viraja girmeden hızınızı azaltıp sert virajı o hızla dönmek. Peki virajda sert fren yaparsanız? Yol ve lastiklerin durumuna göre: a) Arkadan itişli araçların arka tekerlekleri yolun dışına hareket eder, yani aracın “kıçı” döner b) Önden çekişli araçlar virajda dönmek yerine dümdüz gibip virajın dışına çıkar c) 4×4 araçlar topluca yolun dışına savrulur (4 tekerlek aynı anda). Yani aslında “4×4’üm var, istediğimi yaparım” diye düşünüyorsanız bir daha düşünün.

34- 3, 2 ve 1 şeklinde geçiş üstünlüğü var.

35- Basitçe: Hızlı giderken o hıza alışırsanız ve “amaaan bu ne ki” demeye başlarsanız, hız körü oldunuz demektir. Örneğin otoyolda 150 ile giderken, yol da geniş ve boşsa, bazen hızınızın ciddiyetini anlamıyorsunuz. Halbuki 150 km/saat ile kaza yaparsanız kurtulma şansınız %0,0000001 (hadi %0,000002 olsun). Bir uyarı daha: Otoyoldan çıkışlarda çokça kaza olur, sebebi de otoyoldaki hızı küçümseyip çıkış rampasına/virajına hızlı girmek.

36- Duruş mesafesi hız oranının karesiyle orantılı. Yani 30 km/saatte 10 metrede duruyorsanız 60 km/saat hızda (60/30) x (60/30) x 10 = 40 metrede duracaksınız. Hem fizik kurallarıyla hem de tecrübeyle sabittir, sonraki bir yazıda anlatacağım.

37- Kurallara göre önünüzdeki aracı takip mesafeniz her zaman “güvenli” olmak zorunda. Bu “güvenli mesafe”yi neye göre belirleyeceksiniz? Hızın metre olarak yarısından takip et diyen de var (örneğin 60 km/saatle giderken aradaki mesafe 30 metre olmalı), önündeki aracın geçtiği noktaya 3 saniyede gidecek gibi mesafe bırak diyen de var. Bunlar “kural” değil elbet, sadece tavsiye. Benim tavsiyem: Önünüzdekinin kıçına girmeyin!

38- Bunu motosiklet kullananlar çokça yapıyor ve bu inanılmaz tehlikeli birşey: Hem kendiniz hem diğerleri için. sizi sıkıştıran öküzlere kızıyorsunuz ama siz şerit içinde durmuyorsunuz.

39- O itten farkınız kalmaz.

40- Böyle bir durumdaysanız hızlanıp kamyonu geçin çünkü o aracın durduğu nokta kamyon şoförünün kör noktası olabilir. Yeni kamyonlarda türlü ayna numarasıyla kör noktalar azaltıldı ama gene de işi tehlikeye atmayın. Kamyon sizi görmeden sol şeride geçerse, seyreyle eğlenceyi seyrelye…

41- Yol üzerindeki böyle işaretler “buradan Cemre bebek geçebilir, biraz insan ol da yavaşlayıp insanlara yol ver” anlamında geliyor.

42- Gelmeyecek mi?