2020 World Press Photo ödülleri

1955’ten beri verilen ödüllerde kazananların arasında çok sağlam fotoğraflar var. Bunlara bakmak için sizi şuraya alalım: Bura

Bu senenin kazanan makinelerinin özeti hemen her seneki gibiydi, tabii ki Sony bütün ödülleri sildi süpürdü çünkü diğerleri bize eski teknoloji satıyor ve Sony’de köpek gözüne odaklama özelliği var:

43 ödül arasında 2 makine ile Sony liderliğe oturdu

Şaka bir yana, listede toplam 5 aynasız var (Leica’yı da aynasız saydım). 43 makinede 5 aynasız. İlk üçteki makinelerin sayıca üstünlüğünü de dikkate alırsanız basın fotoğrafçılarının tercihleri açıkça belli oluyor. 5D Mark IV’se en yakın iki rakibinin toplamından bile fazla. Halbuki dinamik aralığı dandik, 4K videosu kötü ve köpek gözüne odaklaması bile yok! İyi fotoğraf çekmek için bunlar gerekli diyor halbuki bize DPReview…

Sony A7 serisinin listede çok az sayıda (Fuji’nin bile yarısı) olması neyi anlatıyor tam çözemedim (çözdüm aslında ama Sony fanatiklerini kızdırmamak için yazmayayım). EOS R veya Nikon Z zaten listede yok çünkü bunlar kısmen yeni sistemler. Tahminimce EOS R5’ten sonra EOS RF sistemi basın mensuplarına da yayılacak. Nikon Z sistemi hala pek tutunamadı, halbuki bence özellikle Z6 çok sağlam alet (ve Nikon Z sistemini sürekli bellenimle güncelliyor).

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Hüseyin Özdemir

Olympus yok mu listede?! Bak simdi bu olmadi!

Hüseyin Özdemir

Evet, bu hususta benim izlenimim de o, yine de EM1X olabilirdi diye düsünmedim degil. Bu arada ben uzun yillardir Olympus kullanicisi ve sitenizin takipcinizim. 15 in üzerinde MFT lens deneyimim oldu. Halihazirda 75mm, 12mm, 45mm, 58mm Helios lensleri elimde tutuyorum. Olympustan kopmayi düsünmüyorum anlayacaginiz. Tabi Olympus elimde iken tam kare de denemedim degil, 6D gibi kismen eski fakat bence hala iyi bir makineye de sahip oldum bir yil kadar(50mm1.8, 24-105 f4). Simdilerde Fuji etkili bir sekilde göz kirpiyor bana. Aslinda ilk EM1 aldigimda Fuji XT1 i denemis ve tercihimde tatmin olmustum. Ama ekipman ve daha yok mu hastaliklarindan pek alamiyor… Daha fazla »

Hüseyin Özdemir

Tesekkürler