Çok kısa Tokina AT-X 16-28mm f/2.8 Pro FX incelemesi

Bu lensi duydunuz mu? İlginç bir lens bu… Tokina’nın böyle değişik lensleri var. APS-C algılayıcılar için 11-16mm f2.8 lensi (iki versiyonu var) ilk çıktığından beri çok tutuluyor. Tokina sonradan 11-20mm f2.8’i de çıkardı. Bunların yanında 12-24mm f4 de var. Süper geniş açıda Tokina lensler bayağı iyi.

Bu 16-28mm tam kare uyumlu. “Sadece” 16 ve 28mm arasında, f2.8 geniş diyaframı var, ön elemanı Nikon 14-24mm f2.8 gibi yarım küre (bu yüzden normal vida gibi takılan filtrelerden takamıyorsunuz). Lens 950 gram, yani hafif değil. Ayrıca boyut olarak da ufak sayılmaz. Otomatik odak motoru var ama bu motor Canon Nano USM veya Nikon AF-P gibi çok hızlı ve sessiz değil (ama çok yavaş ya da gürültülü de değil). Manuel odak için odak halkasını kendinize çekiyorsunuz, otomatik odaklama için aynı halkayı ileri itmeniz gerekiyor.

Elimde şu anda Canon 6D var. Norveç’te ikinci el fiyatları bazen saçma rakamlara düşüyor, geçen bir tanesini yakalayınca inceleme için alayım dedim. Normalde süper geniç açı için Olympus 7-14mm f2.8 Pro kullanıyorum ama 6D üzerinde EF 16-35mm f4 L IS USM de çok keyifli bir lens. Bu Tokina lensi Canon 16-35’in karşısına koyup ne yapabileceğini görmek istedim.

Karşılaştırmaya geçmeden önce şunu söylemeliyim: Bu Canon 16-35mm f4 lens hala en iyi süper geniş açı lenslerden biri. Nikon 16-35mm f4 ve Sony 16-35mm f4’ten optik olarak çok daha iyi. Eğer aman aman f2.8’e ihtiyacınız yoksa başka lense bakmayın bunu alın.

Neyse, fotoğraf örneği koymayacağım ve sadece yazacağım:

Bendeki Tokina f2.8/4 aralığında odak hatası yapıyor. Canlı önizlemede sorun yok ama optik bakaçtan otomatik odaklamada biraz sıkıntı var. İlk gün çektiğim fotoğraflara bakıp “dandik lens lan bu” demiştim, sonra manuel odağa geçince sorunun otomatik odaklamada olduğunu anladım. DSLRların en büyük dertlerinden biri odak hataları ne yazık ki…

Tokina lens f2.8’de çok iyi. Orta bölgelerde yeterince iyi, en köşelere gittikçe “spherical aberration” artıyor gibi. Eğer odağı iyi yaparsam 16mm’de f2.8’de kullanılabilir fotoğraf alıyorum. 20mm’den sonra f2.8’de performans biraz daha iyi. Eğer dev gibi baskı alacaksanız f2.8’i önermem. Nikon 14-24mm f2.8’i f2.8’de biraz daha iyi gibi hatırlıyorum ama şu anda bu Nikon lens elimde olmadığından %100 birşey diyemem. Yine de, f2.8 değişken odaklı bir süper geniş açı lens için performansı çok iyi.

f4’te Canon’dan daha iyi! Hem köşe kararması hem kenarlar ve köşelerde keskinlik biraz daha iyi. Tokina’nın geride kaldığı tek şey renk bozulması (Chromatic aberration) ama onu da düzeltmek zor değil. Canon da f4’te çok iyidir aslında ama Tokina biraz daha iyi. 24mm’den sonra Tokina arayı biraz daha açıyor hatta.

f5.6’da arada keskinlik olarak fark yok gibi ama Tokina’da köşe kararması her zaman daha iyi. Hatta bazı diyafram ve odak mesafelerinde çekim ayarlarını kontrol etmek zorunda kaldım çünkü Tokina ile çekilmiş fotoğaflar genel olarak biraz daha “parlak” görünüyor. Tahminen Tokina’nın T-Stop değerleri Canon’dan daha iyi.

Manuel odak yaparken halkayı sonsuz işaretine getirince sonsuza odağı doğru aldım, ki bu da faydalı birşey çünkü otomatik odağı kapatıp odak halkasını sonsuza alıyorum ve f8’de hiç düşünmeden fotoğraf çekiyorum (manzara çekerken tabi).

Bir de not: Bu lensin “Opera” versiyonu da çıktı ama aradaki fiyat farkı çoksa ilk versiyonu da alabilirsiniz.

Özetle: 20mm altında Tokina’da f2.8 performansı çok parlak değil, 20mm ve üzerinde kabul edilebilir sonuç veriyor. Diyaframı f4’e alırsanız işler çok ciddi değişiyor ve lens her odak mesafesinde çok iyi performans veriyor. Bu sonucu bir çok incelemede de gördüm (Photographylife’ta Nikon 14-24mm ile karşılaştırma da var). Köşe kararması konusunda da çok başarılı bir lens (ön eleman boşuna öyle yarım dünya gibi durmuyor). Canon EF 16-35mm lensin toz/nem geçirmeme, hızlı ve sessiz otomatik odaklaması (ve hatasız odaklıyor), titreşim azaltması, daha ufak boyutları ve daha hafif olması, filtre kullanılabilmesi gibi avantajları var. Ayrıca bu Canon lens keskinlik olarak bir miktar geride olsa da hala çok çok iyi bir lens (süper geniş açıda Canon ve hatta Sony E bayonet için ilk önerim bu lens).

Önerilir…

Bu arada Recep nedense virüs önlemlerinin bir parçası olan “sokağa çıkma yasağı”nı adım adım getiriyor: Önce 65 yaş üzerine sokağa çıkış yasağı geldi, sonra bu 60’a indi, şimdi 20 yaş altına da sınırlama geldi. Sonraki adım tahminen “20-24 yaş arası sarışınlar ve 43-57 yaş arası göbekli ama kemer kullanmayan erkekler” olacak… Bazı illere giriş-çıkış yasağı da komik çünkü 4-5 şehire bu yasak gelmedi ama bunlar yasaklı illerin arasında kaldıkları için otomatik olarak yasaklı il oldular. Bazı iller de öyle kötü yerde ki başka bir şehire gitmek için bütün Türkiye’yi dolaşmak gerekiyor. Tüm illere giriş çıkışı kessene be adam! Madem ki bu salgın dev adımlarla geliyor, bir anda kessene önünü! İnsanlar 1 ay eş-dost ziyareti yapmayıversin (sadece mal taşıyan kamyonlara şartlı izin verebilirsin mesela).

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments