Ucuz korona maskesi

Temizlik virüsten gelir, imandan değil. Artık durum buraya geldi. İmandan falan değil demek ki, Türkiye’de görünen manzara o.

Son virüs salgını bir kere daha gösterdi ki dünya böyle bir felakete hazır değil. Belki hiç hazır olamayacak ama:

1) Ülkelerin tamamı hasta sayısı kritik kütlenin (critical mass) üzerine çıkınca önlem almaya başladı. Yani biraz geç…

2) Bir bütünlük yok. Örneğin Avrupa’da ülkeler kendi başının çaresine baktı biraz. Ben Avrupa Birliği’nin aktif olarak karar almasını beklerdim. Örnegin “şu tarihten itibaren tüm sınırlar kapanacak”. Bu kararları birlik üyeleri teker teker aldı.

3) Ne çok tuvalet kağıdı ve makarna sever varmış! Ayrıca maske, kolonya, antibakteriyel sıvılar anında bitti. Hergün g.tüne başına alkol/kimyasal sürecek millet. Geçen hafta Norveç’te bir grupta biri çocuklarımı alkol bulamadım” yazıyordu 🙂 Şaka bir yana, günde 3-5 kere çocuğun elini alkolle temizlemek de ne kadar sağlıklı emin değilim.

4) Türkiye’de sokak röportajları bildiğiniz gibi. “Türk’e birşey olmaz”, “biz akrep/böcek yemiyoruz, o virüs bize gelmez”, “Avrupa g.tünü yıkamıyor biz abdest alıyoruz”, “virüsten değil Allah’tan kork”…… Cehalet, en en en az virüs kadar tehlikeli.

5) Sarı patates, makarna, ekmek gibi sadece doyuran ama sıfıra yakın besleyiciliği olan besinler raflardan boşaldı, onların hemen yanındaki soğan-sarımsak gibi baş köşede olması gereken sebzeler duruyor. Tamam fiyat önemli ama hasta olursan virüsün ilacı yok, mecburen vücuda yardım eden besin tüketeceksin.

6) Sokağa çıkma yasağı olsa bile markete eczaneye gidebileceksin. Evde birşeyler depolamak biraz saçma, hatta israf. Bence sadece insanların toplu olduğu yerler kapanacak alışveriş merkezi, lokantalar vs..). Otobüsler sürekli temizleniyor ama belki de küçük şehir ve kasabalarda bisiklet en iyi çözüm.

7) 2020’de depremler, seller, çekirge istilaları (1 değil birçok ülkede), salgın hastalıklar gibi kutsal kitaplarda hangi felaket yazıyorsa hepsi oldu. Yok yok, çoğu oldu. Aman kalanı da gelmesin artık…

8) Canan Hoca’ya kemik çorbası önerdi diye laf eden garip insan sürüsü bugün internette “bağışıklık nasıl güçlendirilir” aramaları yapıyor. Kadın ilk günden söyledi işte 🙂 Hele Facebook’taki Karikateist gibi “sözde” aklı başında gruplar işi iyice cozuttu bu konuda…

9) Türkiye’de şu ana kadar çok güzel işler yapıyor. Otobüs metro vapur gibi yerlerde gönüllü doktorlar halka ne yapmaları gerektiğini anlatıyor, uçuşlar durduruluyor, sınırlar kapatılıyor, toplu taşıma araçları temizleniyor, büyük şehirlerde toplu taşıma istasyonlarında el dezenfektanları var vs…

10) Sağlık bakanı bile beklemediğim performans gösteriyor (Akape’den beklenmeyecek yani). Hemen bir korona bilim kurulu kuruldu ki bu kurulda profesör bile var! Yani eski Akape kurucularının çocukları yeğenleri falan yok (gördüğüm kadarıyla). Yalnız bu kurula dikkat. Salgın bittiğinde bile bu kurul devam eder, kısa sürede Akapeli eş-dost doluşur, şişirme maaşlar ve lüks arabalarla bu kurul kirletilir gibime geliyor. Inşallah yanılırım.

Bu heriflerin korona kuruluna girmesi an meselesi…

11) Virüs Türkiye’ye geç gelmedi, klasik olarak Akape bu işi gizledi. Rakam sallamıyım ama bütün sınırları delik deşik, içinde belki 7-8 milyon yeni göçmen olan 83 milyonluk ülkede sadece 5 korona vakası olduğuna kuşlar bile inanmaz.

12) Tatil diye millet otobüs ve tren garlarına hücum etti. Italya’da hastalık nasıl bu kadar kısa sürede yayıldı sizce? Sen hastalığı Istanbul’dan al, Silifke’ye Çemişkezek’e Silvan’a ailene götür… Sonra gör eğlenceyi…

13) Virüsten korunmak için bol makarna yeyin, maskesiz gezmeyin, heryerinize saatte bir alkol/kolonya dökün. Ya da…

14) Sosyal ortamda 10larca yalan paylaşım gördüm. Sağlık Bakanlığı’nın sitesine bakın, oradaki öneriler güzel.

Eeeeeey virüs! Sen kimsin ya!!

15) Maske, kolonya gibi şeyleri fahiş fiyata satma haberlerini işte gerçek Islam” diye verenler gördüm. Mesela Karikateist… Gelip Isveç ve Norveç’i görsünler. Burada da bunların fiyatları cozuttu. Her kötülüğü dine bağlamaya çalışmak ciddi bir psikolojik rahatsızlık, aynen her iyi şeyi dine bağlamak kadar… Ha Recep veya cübbeli Ahmet, ha Karikateist…

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet Çakar

Mazallah