Nikon Z6 ve Nikkor Z 24-70mm f/4 İncelemesi – Sayfa 2

Önceki sayfada kısaca Nikon Z sistemine bakmış, Z6 ve 24-70 lensten bahsetmiş ve Z6’yı onun rakipleriyle karşılaştırmıştık. Bu sayfada dış güçlerin ve kriz bekleyenlerin çabasını boşa çıkaracağız. Mart iyi olacak, Nisan daha iy iolacak, Mayıs hepsinden daha iyi olacak…

Şaka bir yana… diyeceğim ama koca ülkenin başına o adamı getirmek neyin nesidir yahu? Gerçi koca ülkenin başındakine bakınca…

Tamam tamam siyaseti bırakalım konumuza dönelim. Konumuz “Şam Emevi Camisi’nde namaz kılmayı planlarken nasıl oldu da 100lerce şehit verip önce Amerika sonra Rusya’yla birbirimize girdik ve nasıl oldu da Suriye’nin yarısı Türkiye’ye geldi?”…

36 şehit haberinin ertesi günü kürsüdeki Erdoğan’ın esprilerine kıkırdayan AKP’li vekiller ve bakanlar…

NIKON Z6 VE 24-70MM f/4 S

Z6’daki algılayıcı neredeyse Sony A7 III ve Panasonic S1’dekiyle aynı algılayıcı, bu yüzden bu üçlünün fotoğraf kaliteleri 3 aşağı 5 yukarı birbirinin aynısı. En büyük farklar JPEG işlemesinden kaynaklanıyor. Son 3.5 ayki izlenimlerim kısaca şöyle: A7 III’ün algılayıcısı ne yapabiliyorsa Z6’nınki de onu yapıyor (S1 kullanmadım).

Ama karşılaştırmalara girmeden önce size internette patlayan “Z6’da bantlaşma var, aman haaaa” lafını örneklerle anlatmak istiyorum:

Arada inceleme vs.. okuyan arkadaşlar farkedecek ki bu örnekler DPReview’daki A7 III yazılarından! Z6 ilk çıktığında Youtube cengaverleri hemen atlayıp “Z6’da bantlaşma var” naraları atmıştı. Artık Youtuber denen zıpırlara zerre güvenmediğimden 1-2 ay gerçek incelemeleri bekledim ve gördüm ki mesele çok farklı. Fotoğrafı 5-6 durak az pozlayıp sonradan bilgisayarda yazılımda açınca bantlaşma oluyormuş! Hasta mısınız lan siz?

Açık söyleyeyim: Z6’da bahsedilen bantlaşmayı henüz görmedim. Adobe Camera RAW kullanıyorum ve 4-5 durak düşük pozlayıp pozlamayı sonradan yazılımda açtım, bantlaşma görmedim. Arkadan ışık gelince oluyor diyorlar. Önümüzdeki günlerde özellikle bu olayı yaratmaya çalışacağım. Bulursam haber veririm 🙂

ISO6400’ün üzerinde yapay ışıkta elektronik perde kullanırsanız aşağıdaki sorunu yaşayacaksınız:

Bu sorunu, elektronik perdeye izin veren hemen her makinede göreceksiniz. EOS R, Sony’nin tüm aynasızları (A9 ve A9 II hariç), Nikon Z7, Panasonic S1 vs… Bu sorunu en az A9 ve EM1 II’de yaşadım. Mesela A9’da bu dert anca ISO25600lerde başlıyordu, EM1 II’de de ISO12800’ü geçmek gerekiyor. Mekanik perde kullanırsanız hiç sorun kalmaz ki aslında Z6’nın perde sesi o kadar yumuşak ki çok istisnai durumlar haricinde elektronik perde kullanmaya gerek yok diye düşünüyorum.

TİTREŞİM AZALTMA

Gövdeye titreşim azaltma koyan artık otomatik olarak “5 akslı 5 duraklık” diyor ama şu ana kadar gerçekten 5 durak veren gövdeler olarak sadece Olympus’un E-M1 serisini (E-M5 III de öyle diyorlar) ve Panasonic G9 gördüm. Tam kare gövdeler 2-4 durak arası oluyor genelde. Mesela A7 III’te maksimum 4 durak ama genelde 2-3 durak avantaj gördüm. Pentax K-1 de 3-4 durak gibiydi.

Z6’da titreşim azaltma şimdiye kadar kullandığım tüm tam kare fotoğraf makinelerinden ( Pentax K-1, Sony A900, A99, A7 II, A7 III, A9, A7R II, A7R III) daha iyi. Hem videoda hem fotoğrafta Z6’nın titreşim azaltmasının çok faydasını görüyorum. Bir Olympus ya da Panasonic m43 gövdeleri gibi iyi değil ama tam kareler arasında en iyisi (Panasonic S1’i kullanmadım ve Canon EOS R5 de henüz piyasada değil).

24-70mm f/4 S ile 70mm’de 1/5 saniye garanti keskin fotoğraf alıyorum ki bu tam 5 durak demek. Keskin gözlü ve zekalı arkadaşlar “ama 1/70’e göre 4 durak oluyor bu diyecektir ama ben uzun süredir 1 bölü 2 çarpı odak mesafesi formülünü kullanıyorum çünkü algılayıcılardaki piksel yoğunluğu artık çok fazla bu yüzden mesela 70mm’de 1/70 veya 1/80’de keskin fotoğraf almak eskiye göre daha zor. Eğer 24MP’yi 10MP’ye indirirseniz 1/2.5 saniye bile mümkün. Z6 ve Z7 Nikon’un ilk titreşim azaltmalı gövdeleri. İlk denemede bu kadar iyi iş becermeleri güzel birşey.

24-70MM f/4 S LENS NASIL?

Şu ana kadar fiyat/performans oranı en yüksek 24-70mm lens olarak Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM’yi görüyordum, artık en tepede bu Nikon lens var. Bu lens cidden çok, çok iyi. Hızlı ve sessiz odaklıyor, “focus breathing” denen dert neredeyse yok, çoğu odak mesafesinde f4’te bile çok keskin, renk bozulması (chromatic aberration) minimumda. En büyük derdi köşe kararması (özellikle 24mm’de dev gibi). Sanıyorum ki Nikon boyutları ufak tutabilmek için köşe kararmasını optik olarak yoketmemiş. Aşağıda örneklerini göreceksiniz, düzeltilmemiş köşe kararması dev gibi. Bunun dışında lens neredeyse kusursuz (rakiplerine göre). O kadar ki, neredeyse Olympus’un 12-40mm f2.8 veya 12-100mm f4 Pro lenslerine rakip olacak görecem lensi 🙂 Olympus hala keskinlikte daha önde ama bu Nikon da çok az farkla ikinci.

Ek olarak, lensi kullanmadığınızda odak mesafesi halkasını çevirip kısaltabiliyorsunuz, böylece taşırken daha ufak bir paket taşıyorsunuz. Makineyi açınca aynı halkayı çevirip lensi açmanız gerekiyor.

Video çekenlere “focus breathing” derdinin çok az olması ilaç gibi gelecektir.

JPEG DOSYALARI

Normalde makine incelemelerinde JPEG kalitesine pek bakmıyorum ama Z6’nın JPEGlerinde diğer hiçbir makinede görmediğim değişik birşey farkettim: Gölgeleri inanılmaz açabiliyorsunuz! Bu özellik cidden çok başarılı. İyi pozlanmış ACR’de (Adobe Camera RAW) gölgeleri 2-3 durak açıyorum ve sonuç muhteşem! Bunu nasıl farkettim? Bellenimi 3.0’a yükselttim ve bunu yapınca ayarlar nasıl olduysa fabrika çıkışına dönmüş. Böyle olunca Olympus-Nikon karşılaştırmalarını sadece JPEGlerle yapmışım. Sonra geri gidip aynı fotoğrafları gene çekmek istemedim (yarım günümü yemiştim çünkü bunun için). Evde JPEGlere bakayım dedim ve biraz karanlık çektiğim fotoğrafları biraz açınca gölgelerdeki detaylara şaşırdım. 8bitlik JPEGlerde bu kadar bilgi olması çok şaşırtıcı. RAW kadar esnek değiller aSma benim gördüğüm tüm JPEPGlerden daha fazla bilgi içeriyorlar.

Ayar bu

Gökyüzündeki detayları RAW’daki kadar iyi geri getiremedim ama JPEGlerde gölgelerde çok ciddi detay var. Bunlar en yüksek JPEG kalitesinde çekilmiş fotoğraflar. Dosya boyutları ortalama 10-12MB (JPEGler).

FLAT GÖRÜNTÜ MODU

Z6’da 10bit 4:2:2 sıkıştırmalı video çıkışı ve 12bit ProRes RAW video çıkışı var (parayla yükseltme gerektiriyor). Ayrıca N-Log kullanıp çekerseniz videolar cidden çok esnek oluyor. Ama buna ek olarak bir de “Flat” (düz) görüntü profili var ki bu da çok iyi. Eğer Log işlemeye zamanınız yoksa veya hemen makine içinde video çekip sonradan bilgisayarda hızlıca video işlemek isterseniz Flat grüntü profili size bayağı düz ve sade bir video veriyor (renk doygunluğu ve karşıtlığı az). Bu profille çekilen videolara sonradan kontrast veya renk eklemek kolay.

BELLENİM 3.0

Nikon, Z serisini piyasaya sürdüğünden beri güncelliyor. En son 3.0 bellenim geldi ve bu haliyle Z6 çok daha çekici. Örneğin artık Sony, Lexar ve ProGrade marka CF Express kartını da Z6’da kullanabiliyorsunuz, hayvan gözü takibi geldi, odak takip etme çok daha iyi oldu (24-70mm f4S ve AF-S 28-70mm f2.8D ile denedim), takip edeceğin nesneyi seçmek biraz daha kolay oldu.

Örneğin obje seçimini anlatayım: Öndeki Fn tuşlarından üsttekine seçme seçeneğini atadım. Ona basıp istediğim objeyi seçiyorum ve deklanşöre yarım basınca alet seçtiğim şeyi takip etmeye başlıyor. 3.0’dan önce OK tuşuna basacaktınız, sonra objeyi seçip OK ile onaylıyordunuz vs.. Ölme eşşeğim ölme. Şu anda, obje seçimini Fn tuşlarından birine atarsanız, odak takibi yapmak çok kolaylaşıyor. Hatta, Fn2’ye odak modunu atarsanız, yüz takibi ve obje takibi arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Sadece iki tuşla hemen tüm odaklama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Ek olarak, obje takibi kesinlikle daha iyi olmuş. Bellenim 2.2’de de takip fena değildi zaten, şimdi çok daha iyi. Bakın bir video örneği var aşağıda… Odak takibinin A7III’e ne kadar benzediğine dikkat edin:

Etrafında dönen kadının gözünü bile takip ediyor. Aynen Sony’nin reklamlarındaki gibi. Nikon daha ilk nesil aynasızlarında bu seviyeye geldi.

CANON EOS R VE RF 24-105MM F4L İLE

Canon EOS R incelemesini okuduysanız hem gövdeyi hem de iki lensini (24-105mm ve 35mm makro) ne kadar beğendiğimi anlamışsınızdır. Eksiğiyle fazlasıyla EOS R bence çok iyi bir gövde ve 24-105 de en iyi 24-105/120mm lens. Bu aletleri Z6 ve 24-70mm lensin karşısına koyunca ne olacak diye merak ettim.

Bu incelemede size çok fotoğraf göstermeyeceğim, bunun yerine birkaç örnek verip yorumlarımı anlatacağım. Sebep? Çünkü o işyerinde o kadar yoğunum ki fotoğrafları karşılaştırdıktan sonra kes biç yapmaya zamanım yok 🙂

Bu fotoğrafları çektiğim zaman ortalık kar kaplıydı ve hava sürekli griydi, dolayısıyla aşağıdaki fotoğraflara bakarken “en kötü manzara durumu böyle olur” diye düşünün. Güneş güzel, hava sıcak, orman yeşil olsaydı herşey daha güzel görünecekti. Cidden, aşağıdaki koşullarn en elverişsiz manzara koşulları gibi.

24mm f4, makine çıktısı JPEGler:

Üstte soldakiler makine çıktısı JPEGler, sağdakiler RAW’da ilenmişler. Üst sıra Canon alt sıra Nikon.
Soldaki Canon sağdaki Nikon. Makine çıktısı JPEGlerde orta bölgeler.

Öncelikle beyaz ayarı farkına dikkat. Canon’da “beyazları beyaz tut” ayarı seçiliydi, Nikon’da galiba “ortam sıcaklığını koru” ayarını seçili bırakmışım, fark bu yüzden. İkinci dikkat edeceğiniz nokta Nikon lensin 24mm’de ne kadar köşe kararması yaptığı. Bence çok yüksek bir miktar bu. Nikon lensi ufak tutmak için bu yola başvurmuş anlaşılan. Makine içinde köşe kararması gidermeyi açarsanız bile bu sorun tam hallolmuyor.

İkinci fotoğrafa tıklarsanız aradaki farkları görebilirsiniz. Bence iki lens de çok iyi. Köşelere gittikçe Nikon keskinliği daha iyi koruyor ama köşe kararması daha fazla. Köşe kararmasını makine içindeki bir ayarla ya da Photoshop’ta biryere kadar halletmek kolay ama bu kadar yüksek kararmayı hallederlen gürültü/kumlanmayı da önemli oranda arttıracağınızı unutmayın (o bölgedeki ISO değerini arttırıyormuşsunuz gibi düşünün).

50mm f4, RAW’dan işlenmişler:

50mm’de Nikon 24-70mm lensin köşe kararması Canon kadar. f4’te 50mm’de iki lens de hem ortada hem kenarlarda iyi. Arada fark göremedim. f5.6’da da durum aynı.

Şimdi 70mm ve 105mm’ye f4’te aynı anda bakalım:

Makine çıktısı JPEGlerde hem 70 hem 105mm’de Canon f4’te Nikon’dan biraz daha iyi gibi duruyor. Lensin etkisi gibi görüyorum. RAW dosyaları işleyince fark biraz kapandı ama Canon gene önde. f5.6’da Nikon toparlanıyor ve hatta kenarlara gittikçe Canon’u geçiyor. Genel olarak f4’te Canon daha iyi, f5.6’dan sonra Nikon çok hızlı toparlanıyor ve kenar ve köşelerde Canon’un önüne geçiyor.

Aynı manzarada 4-5 fotoğrafta Nikon 70mm’de f4’te tüm çerçeve içinde Canon’dan daha iyi çıktı (gene yukarıdaki açıdan makineleri başka yere çevirdiğimde). Canon orada odak hatası mı yaptı yoksa sebep başka birşey mi anlayamadım. Bu ikisiyle yaklaşık 50’şer karşılaştırma fotoğrafı sonucunda hala Canon 24-105’i toplamdan daha başarılı buluyorum. Belki biraz daha uzun süre kullansam Nikon’un avantajlarını daha yakından görürdüm.

Nikon’un iki avantajı var: Boyutu/kütle ve “focus breathing” derdinin çok az olması. Canon daha bir fotoğraf lensi, Nikon hem fotoğraf hem video odaklı olmuş. Karşıdan gelen ışıkta ikisi de benzer derecede iyi.

Ne yazık ki Canon EOS R’ı ve adaptörünü sattım, bu yüzden daha detaylı karşılaştırmalara yapamadım. Yüksek ISO karşılaştırmasına gerek bile yok çünkü EOS R ve A7 III’ü defalarca karşılaştırdım, Z6 da A7 III gibi.

Portre konusunda iki makineyi kısaca karşılaştırmıştım, merak edenler oraya baksın.

Yukarıdakiler sonsuza odaklanmış fotoğraflar ve dikkat ederseniz çok ufak detaylara baktık. Çekeceğiniz şey daha yakın olursa (örneğin portre) iki makine ve lens de size mükemmel sonuçlar verecek. Açıkıası lens olarak ben Canon’u tercih ederdim. Nikon daha ufak ve hafif, ayrıca diyaframı kapatınca köşeden köşeye daha keskin ouyor ama 24mm’de f4’te köşe kararması çok ciddi, 70mm’de de keskin bir kararma var (köşeye doğru yavaş yavaş artan değil, aniden başlayan birşey). 70-105mm farkı önemli ve f4’te telefotoda sanki Canon orta bölgede daha iyi gibi.

Diğer yandan, Canon’un en iyi 24-105/120 lens olduğunu söylemiştim size. Nikon da 24-70mm f4 lensler arasında kullandığım en iyi lens. Örneğin manzara çekecekseniz f5.6-f11 aralığında köşeden köşeye çok keskin, portre çekiyorsanız da 70mm’de f4’te orta bölgede çok iyi. Odaklaması çok hızlı ve çok sessiz, ayrıca bahsettiğim gibi “focus breathing” derdinin çok az olması videocular iiçn avantaj.

OLYMPUS E-M1 II VE 12-100MM F4 PRO İLE

Dikkat ederseniz ne incelesem bu ikiliyi karşılaştırma amaçlı kullanıyorum. Neden? Çünkü bu lens inanılmaz…

Üst sıra Nikon, alt sıra Olympus. Soldakiler makine çıktısı JPEGler, sağdakiler ACR’de işlendikten sonra

Sürekli yazıyorum buralarda: Eğer ISO12800’e çıkmayacaksanız, 4 durak az pozlayıp fotoğrafı açmayacaksanız veya A2’den büyük 300DPI baskı almayacaksanız m43 makineler çok yeterli (ki yakından bakmayacağınız için çok daha büyük baskılar da alabilirsiniz).

Burada Z6’nın JPEGleri biraz doğal olarak renk detayını çok koruyamamış ama piksel bütünlüğü çok iyi korunmuş. Kesme alacaksam Z6’nın RAWlarını E-M1 II’ye tercih ederdim çünkü Nikon lens de çok keskin (örneğin Sony’nin 28-70mm kit lensi olsaydı tersini söyleyecektim).

70mm eşlenik:

Farka siz karar verin (Z6’da makine çıktısı JPEG kullandığımı unutmadan).

Aşağıdakiler 70mm eşlenikte f4’te çekildi:

Solda Nikon sağda Olympus. Makine çıktısı JPEGler.

Nikon’daki köşe kararması ilginç. Makineden köşe kararmasını kapattım diye düşünüyorum (hatırlamıyorum). Yakından bakarsak:

Burada iki lens de çok iyi duruyor bence. Hem ortada hem köşede hiç sorunsuz. Nikon’da biraz daha az renk bozulması (chromatic aberration) var gibi ama Olympus’taki da ACR’de sorunsuz düzelir.

Üstteki sıra Nikon, alttaki sıra Olympus. Soldakiler makine çıktısı JPEG, sağdakiler ACR’de işlenmiş halleri (Z6 JPEG’den E-M1 II RAW’dan)

Burada E-M1 II’de RAW kullanmanın avantajını gördüm. Gölgeleri biraz açınca E-M1 II’de detaylar daha belirgin, renkler daha düzgün ve doygun. Lens konusunda hangisi iyidir bilemedim, ikisi de çok iyi. Daha önceki Canon karşılaştırmasında hava berbat olduğundan Nikon’un güzelliğini pek görememiştik. Burada açık havada 70mm’de f4’te bile Nikon en kenarlara kadar keskin duruyor. Hatta en en kenardaki evin pencerelerini rahat seçebiliyorsunuz ki bu 70mm’de f4. Sony EF 24-105mm f4 OSS de çok iyi lens ama en açık diyaframda bu kadar iyi değildi. Hele Zeiss 24-70mm f4 belki de orta bölgede en keskin lenslerden biri ama kenarlara gittikçe Sony 28-70mm gibi oluyor. Canon EF 24-70mm f4L IS USM de bu kadar iyi değil.

Solda Nikon 70mm, sağda Olympus 200mm

Olympus’un yaklaştırma oranı çok daha fazla.

İş enteresanlaşıyor çünkü yukarıdaki fotoğrafta hem köşe kararması çok aşırı değil hem de 24mm’de f4’te en köşelere kadar Nikon lens çok iyi. CA konusunda da bayağı başarılı. Keşke Canon’u biraz daha geç satsaydım da düzgün havada adam gibi karşılaştırma yapabilseydim…

Biraz bokehlere bakalım:

Olympus’u tam karede 70mm görüş açısına getirmek için lensi 35mm’ye almak lazım, bu yüzden net alan derinliği tam karedeki 35mm lens gibi oluyor. Aynı net alan derinliği için lensi 70mm’ye almanız lazım ki bu durumda da görüş açısı farkı oluyor. Niko 24-70mm f4S’nin bokeh kalitesi fena değil. 70mm’de modele biraz daha yaklaşırsanız güzel portre çıkar.

LENS KARŞILAŞTIRMALARI SONUÇ

İşte bu yüzden Nikon 24-70mm f4 S’ye “en iyi 24-70mm f4 lens” dedim. Olympus 12-100mm ile kapışabilen nadir lenslerden. Bu iki aletle yaklaşık 70 karşılaştırma fotoğrafı çektim ve kiminde Nikon kiminde Olympus iyi sonuç verdi. Yalnız tabi bu işi Nikon 3x lens ile yaparken Olympus 8.3x lensle yapıyor:

Soldaki Nikon 70mm, sağdaki Olympus 200mm eşlenik. Olympus daha fazla yaklaşabiliyor.

Bu Nikon lens güzel arkadaşlar. f2.8’e ihtiyacınız yoksa çekinmeden alın.

Bu arada bir de ek: 50mm f1.8S’i de 2 gün kadar denedim. Burada fotoğraf örneklerini vermeye uğraşamam ama şu kadarını söyleyeyim: Çok özel bir lens bu. “Sadece” f1.8 ama f1.8’de bile bu kadar kontrastlı, keskin, karşıdan gelen ışığa dirençli, CA sorunu hemen hemen olmayan başka lens görmedim. Sigma 50mm f1.4 Art’tan daha iyi bu lens. Hatta Thom Hogan Otus 50mm ile aynı yere koymuş ki o adam bu işi bilerek söylüyor. Şimdiye kadar 50mm f1.8 lensler ucuz olarak biliniyordu, bu Nikon lensin sadece adı 50mm f1.8, performansı bildiğin 2000+ Dolarlık lensler gibi.

DUAL GAIN (Türkçesi ne bunun?)

Dikkat ederseniz detaylı algılayıcı karşılaştırması koymadım buraya, ya da yüksek ISO fotoğrafları, ya da… Neden? Çünkü bu algılayıcı senelerdir piyasada. Hatta RAW performansı teeee Nikon D600’deki algılayıcı gibi bile diyebilirim. En büyük farkı “dual gain” kullanması (Aptina tasarımı ama Sony bunu lisansladı, sanıyorum A7S’ten beri bazı algılayıcılarında bunu kullanıyor). Z6’daki uygulama Sony’den biraz farklı. Dual gain kullanan Sony algılayıcılar ISO400 veya ISO640’ta bunu yapıyor, Z6 ISO800’de bunu uyguluyor. Dual gain kısaca şöyle: ISO800’den sonra ayrı bir “amplicator” devreye giriyor, böylece bu değerden sonra algılayıcıya giden voltaj bir durak daha düşük uygulanıyor. Bu ne demek? Daha az voltaj demek daha az “read noise” demek. Gürültü/kumlanmanın sebeplerinden biri de daha fotonlar aktarılırken oluşan gürültü, “dual gain” denen teknoloji bunu biraz daha azaltıyor. Bir dezavantajı var: Yüksek ISO’da dinamik aralık biraz azalıyor.

Z6 pratikte ISO800 üzerinde ISO’dan bağımsız olarak fotğraf üretiyor. Ne demek bu? ISO6400’e ihtiyacınız varsa o fotoğrafı ISO800’de çekip sonra (3 durak az pozlamayla) sonradan fotoğrafa +3EV pozlama telafisi uygulayabilirsiniz ve alacağınız fotoğraf ISO6400’de çekilmiş gibi olacak. Bunu yapmanın bir avantajı, -3EV ile çekim yapacağınız için ISO6400’de patlayabilecek bölgeleri kurtarabiiiyorsunuz.

Tabi bu teoride böyle. Pratikte bunu yapmak kolay değil. Bunu daha detaylı açıklayan bir yazı yazmayı düşünüyorum.

SONUÇ

NIKON Z6 çok iyi alet. Özellikle 3.0 bellenimi kurarsanız bence genel toplamda A7 III’ten daha iyi bir alet oluyor (ki elektronik bakaç, arka ekran, ergonomi, menüler, dokunmatik kontroller vs.. olarak zaten daha ilk günden daha iyiydi).

Z6 elde neredeyse Nikon DSLRları gibi duruyor: Tutuşu, kontroller, menüler Nikon gibi. DSLR-Aynasız geçişinde mecburi bazı değişiklikler yapılmış ama yıllarıdr Nikon DSLR kullanan biri Z6’yı alıp hemen kullanmaya başlayabilir.

Malzeme kalitesi üst seviyede, elektronik bakaç çok iyi, dokumatik ekran çok net ve başarılı, perde sesi mükemmel, titreşim azaltma tam kareler içinde en iyisi (Panasonic S1 serisi içinde iyi diyorlar), 24MP algılayıcı bildiğiniz gibi, 24-70mm f4 lens çok başarılı, kablosuz bağlantı iyi, XQD kartın tampon belleği boşaltma hızı yıldırım gibi, otomatik odaklama özelleme birkaç bellenim yenilemeden sonra çok çok iyi olmuş, video kalitesi piyasadaki en iyilerden ve hatta belki Panasonic S1H’ın ardından ikinci sırada.

Büyüyünce mühendis olacaklar

Peki kim alsın bu aleti? Aşağıda basit karşılaştırmalar hazırladım, belki yardımı olur:

Z7 ve Z6: Çok piksele ihtiyacınız varsa Z7, bunun haricindeki her durumda Z6. Gerçekten de, Z7’nin başka da avantajı yok (belki bir de ISO64). Z6’nın otomatik odaklaması daha iyi, yüksek ISO’da daha iyi, videoda çoook daha iyi, dosya boyutları insani, seri çekimi daha hızlı, tampon belleği daha hızlı boşaltıyor.

Sony A7III ve Z6: Açıkçası özellikle son bellenimden sonra A7III’ün bence çok çekiciliği kalmadı, ki galiba Sony da bu sene içinde A7 IV’ü piyasaya sürecek. Z6 hemen her konuda daha iyi, son bellenimden sonra göze odaklama ve odak takibi de çok ciddi iyi oldu. Pil ömrü ve çok düşük ışıkta odaklama haricinde Sony’nin ne avantajı var aklıma gelmiyor (ki düşük ışıkta odaklamada hala en iyisi Canon EOS R).

Canon EOS R ve Z6: Basit cevap: Canon kullanıyorsanız, Canon’a alışıksanız, elden kolay çıkaramayacağınız veya satmak istemeyeceğiniz Canon lensler varsa EOS R alın; aynı cümledeki Canon yerine Nikon koyuyorsanız Nikon alın. İkisinin de kendine has üstünlükleri var. Z6’da çok iyi titreşim azaltma var ama Canon’un RF lenslerinin titreşim aaltması da çok iyi ve telefotoda lens bazlı titreşim azaltma hala daha iyi. Ergonomi, pil ömrü, elektronik bakaç ve akra ekran konularında benzerler. Z6’nın seri çekim hızı, video kalitesi, lenslerinin videoya uyumluluğu daha iyi; Canon’un tekli otomatik odaklaması, videoda obje takibi, göze odaklaması, piksel sayısı, kit lensin 70-105mm farkı daha iyi.

Panasonic S1 ve Z6: Burada ben olsam ergonomi farkına ve odaklamada obje takibine ihtiyacım olup olmadığına bakardım. S1 DSLR kadar bir alet (büyük ve ağır) ama ergonomik olarak belki de piyasadaki en iyi aynasız, tekli odaklaması mükemmel, titreşim azaltması Z6’nın biraz önünde diyorlar (ben kullanmadım), elektronik bakacı daha iyi, video özellikleri Z6’ya yakın; Z6 daha ufak ve hafif, sürekli otomatik odaklaması S1’den çok daha iyi, 12bit ProRES RAW video var, seri fotoğraf çekimlerinden daha başarılı (daha iyi otomatik odaklama sayesinde).

Nikon D750 ve Z6: Nikon’un DSLR kardeşleri de var. D750 hala çok iyi alet ama açıkçası özellikle son Z6 belleniminden sonra bence çok avantajı kalmadı, belki optik bakaç (size bağlı). Eğer elinizde D750 varsa Z6’nın avantajları şöyle: Çooook daha iyi video, çooook daha iyi arka ekran, daha ufak ve hafif, gövdede titreşim azaltma var, seri çekim hızı daha iyi, göze ve yüze odaklamada 10 kat daha iyi, perdesi daha sessiz ve titreşimsiz, kablosuz bağlantı seçenekleri ve performansı çok daha iyi, manuel lensleri kullanmak 10 kat daha kolay, canlı önizlemede performansı çok daha iyi. Gördüğünüz gibi Z6’nın avantaj listesi bayağı uzun. D750’de optik bakaç, çift kart (ama SD) ve AF-D lensleri otomatik odaklamayla avantajı var. Elimde D750 olsa şu anda fiyatı hala dibe vurmamışken satıp Z6 alırdım (ya da Z7’ye bakın).

Nikon D780 ve Z6: Burada durum biraz daha karışık çünkü D780 neredeyse Z6’nın DSLR kardeşi gibi olmuş. Sanıyorum ki gövdede titreşim azaltma, XQD ve 12bit ProRes RAW haricinde arada çok fark yok. Elinizde bol miktarda AF-D lens varsa belki D780 ile devam edebilirsiniz ama kişisel tercihim gene Z6’dan yana olurdu. Z bayonet lensler size pahalı gelebiiir ama hemen her yönden F bayonet akranlarından üstünler.

Fujifilm X-T4 ve Z6: Daha ufak algılayıcılı bazı kameralar da Z6’nın rakibi sayılabilir. Örneğin X-T4 ve hatta X-T3 veya X-H1’i bile burada sayabiliriz. X-T4’de gövdede titreşim azaltma geldi, video kalitesi çok yüksek (10bit video çıkışı, saniyede 60 kare 4K video, saniyede 240 kare 1080p video vs..), otomatik odaklama iyi, perde sesi çok düşük ve titreşimsiz, fotoğraf kalitesi yüksek (X-Trans konusunda hala çekincelerim olsa da…), kaliteli ve ufak sayılabilecek lensleri var ama bazı lensleri de yenilemesi lazım (mesela 18mm f2.0 ve 35mm f1.4).

E-M1 III ve Z6: “Bu kadar ufak algılayıcı alınır mı yaaa Z6’nın karşısına?” diyorsanız sizi şu yazılara alayım: 1) GX8 ve A7, 2) E-M1 II ve A7, 3) Büyük ve küçük algılayıcı. Bunun daha net alan derinliği konusu var ki ona da ayrı yazı lazım… Neyse, Z6’nın avantajları belli: Daha kolay net alan derinliği kontrolü, ISO6400 ve üzerinde bariz daha az gürültü, baz ISO’da daha iyi dinamik aralık, daha fazla video seçeneği (ve tabii ki 12bit RAW video), daha iyi elektronik bakaç. E-M1 III’ün avantajları: Daha ufak ve hafif lens seti (en az Nikon Z serisi kadar keskin), çok daha iyi titreşim azaltma, daha hızlı seri çekim (saniyede 20 kare), elde yüksek çözünürlüklü çekim modu, karanlık gökyüzünde yıldızlara otomatik odaklayabilme, makine içinde trapez yamukluğu giderme. Bu seçim size kalmış. Hele elinizde Nikon lensler varsa ve Nikon sisteme alışıksanız bence Z6 alın. Elinizde Nikon sistem yoksa ve aynasız almak istiyorsanız biliyorum ki büyük algılayıcı size Z6’ya çekecek ama ben hala E-M1 II’yi kullanıyorum çünkü çok ciddi iyi ve hafif lensler var bu sistemde (mesela 12-100mm f4, 7-14mm f2.8, 25mm f1.4, 20mm f1.7 vs..). E-M1 II bendeyken elimden çok fazla sayıda tam kare veya APS-C gövde geçti ve hepsini sattım.

SON NOT:

Justin Bieber’in cidden berbat parçası ve klibi bugün itibariyle Youtube’da 240 milyon defa izlenmiş (1 ay önce yüklenmiş hem de). Bunun 25-30 milyonu yalandan “izleme” olsa (para verip tık sayını arttırabiliyorsun), kalan 200+ milyon insan seyretmiş o berbat “şarkı” yı. Umuyorum ki 10 milyon genç kız/oğlan 20şer defa seyretmiştir, yoksa 200 milyon yetişkin insanın Justin zekalı olduğunu düşünemiyorum bile. Türkiye’de de böyle b.ktan “sanatçı”lar en çok seyredilen falan oluyor. Kalitesizliğe verilen bu “değer” beni benden alıyor.

Belki…
Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments