Canon’un yeni duyuruları ne anlama geliyor?

Not: Söz, Nikon Z6 incelemesini bu hafta bitiriyorum 🙂 Yeni bellenimi kurabilmek için XQD kart okuyucunun gelmesini bekledim, o yüzden ikinci ve son bölüm uzadı.

2019 Temmuz’da ne demiştim? “Sony bir süre çok büyük yenilikler getirmeyecek, hatta önümüzdeki 2-3 sene diğer markalar yenilikçi gibi görünecek ve Sony duraklamaya girecek”.

Ondan sonra ne mi oldu? Panasonic videoda GH serisiyle zaten başa yarışıyordu, S1 ve S1H ile liderliği aldı. Keza Nikon Z6’nın video özellikleri tüm Sony modellerin ötesinde. Canon bile, kesme çarpanına rağmen, EOS R’de çok ciddi video özellikleriyle geldi (10bit 4:2:2 C-Log çıkışı, 400MBit veri). Diğer yandan Nikon Z serisini sürekli güncelledi (bellenim) ve şu anda bile Z6 ve A7 III arasındaki otomatik odaklama farkı çok az, sonraki nesilde Nikon Sony’yi yakalayıp geçebilir bile. Lens konusunda da Canikon çok sağlam geliyor. 2-3 yıla kalmaz yeni aynasız sistemlerinde açık kalmayacak gibi.

Şimdi birçok forumda Sony fanatikleri bile “Sony’de neler oluyor? Neden benzer ürünleri pompalayıp duruyorlar, A7000 ve A7S III nerede?” soruları dolaşıyor. A6600 kesmedi, A9 II aslında ilk A9’un olması gereken sürümü oldu, A7R IV bile 61MP algılayıcı haricinde ciddi bir yenilikle gelmedi (ki bu algılayıcı ISO artınca “eski” 42MP algılayıcının gerisinde kalıyor). Köpek gözüne otomaik odaklama, böcek gözüne odaklama gibi “yenilikler”le dalga geçen Sony trolleri bile gördüm.

Şimdi Canon işi bir adım ileri götürüyor: EOS R5 geliyor.

R5’e geçmeden önce Canon’un duyurularına bakalım: 1DX III, EOS R5, 24-105mm f4-7.1 ve 850D.

1DX III’te önemli gelişmeler var. Alet şu anda DSLR + Aynasız hibriti gibi duruyor: Canlı önizlemeye geçince resmen aynasız gibi oluyor ve hatta çekim hızı artıyor, otomatik odaklama kabiliyeti daha da artmış, ayrıca video kabiliyeti var. Nikon D5 -> D5 geçişine göre 1DX II -> 1DX III geçişi daha ciddi gibi duruyor.

24-105mm uygun fiyatlı kit lens. Canon boyutu ve kütleyi az tutmak, fiyatı da kırabilmek için en dar diyaframı f7.1’e çekmiş. Tahminimce EOS RP ve sonraki ucuz gövdeler için kit lens olacak. Canon bir gövdenin yanında bunu rahat 200 Dolar’a satar, o zaman da rakiplerine göre avantajlı olacak. Diyafram biraz dar ama boyut ve fiyat avantajı var.

850D de “Rebel” serisinin beklenen devamı. 24MP algılayıcı, 45 çapraz odak noktası, DualPixel odaklama, 24p 4K video, hareketli dokunmatik ekran gibi güzelliklerle geliyor. Canon bir süre daha DSLR üretmeye devam edecek gibi duruyor.

R5’e gelirsek…

EOS R5’e ayrı başlık açtım çünkü bir bir milat. R5, Canon’un 5D serisinin aynasızlardaki devamı. 5D serisi, ilk 5D’den beri, Canon’un DSLR dünyasındaki liderliğinin mihenk taşlarından biri oldu. Tüm 5Dler piyasaya çıktığı yıl en dengeli DSLRların başında oldu. 5Dler hiçbir zaman herşeyi en iyi yapan gövdeler olmadı ama tüm özellikleri topladığınızda elinize geçen alet çok başarılı. Bence Nikon D850’ye kadar böyle bir ürün üretmedi (D750 bir alt klasta). Şu anda Nikon D850 benim gözümde tüm pazardaki en dengeli makine. Yani elinizde D850 varsa, çok özel ihtiyaçlarınız yoksa, yapamayacağınız şey yok gibi birşey: Alet 4K video çekiyor, otomatik odaklaması çok iyi, odak takibi çok iyi, piksel sayısı çok iyi, hatta APS-C modunda fotoğraf çekerseniz bile 20 milyon pikseliniz oluyor ve tampon bellek de bu durumda herkese yeterli.

Şimdi Canon EOS R5 bu tahtı ele geçirecek gibi. Canon’un açıkladığı özelliklere bakarsanız hemen her çekim tarzına karşılık verebilecek bir makine geliyor: Seri çekimde çok hızlı (saniyede 20 kareye kadar), 8K video çekebilecek, tahminen 45MP algılayıcı olacak, otomatik odaklaması geliştirilmiş, DSLRlara göre daha ufak ve hafif, dahili titreşim azaltma var, toz-nem geçirmezlik var vs…

Dikkat ederseniz teker teker özelliklere bakarsanız 8K video haricinde “işte en iyi makine bu” diyebileceğiniz pek özellik yok ama hepsini yanyana koyarsanız bu özellikerin hepsine sahip başka makine olmadığını göreceksiniz. İşte bu yüzden Canon sağlam geliyor diyorum.

Canon DSLR lensi üretmeye de DSLR üretmeye de devam edecek. Tahminimce sonraki 3-4 yıl içinde yeni DSLRlar piyasaya çıkmaya devam eder ama ondan sonrasını garanti edemem. Yeni DSLR lensi zaten belemiyorum ama mevcut DSLR lensleri en az 10 sene üretilir diye düşünüyorum (Canon ve Nikon).

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Burak D.

Benim en çok merak ettiğim şey IBIS konusu. Bakalım karşımıza onca zaman bekledikten sonra nasıl bir IBIS performansı çıkacak. 7-8 durak arası söylentiler geziyor.