Bu sitedeki incelemeler pahalıya mı mal oluyor?

“Mal” olmak…

Ülkemizdeki dev kur artışlarından sonra yenileri bırakın ikinci el ekipman fiyatları bile ortalama geliri olan birine ağır geliyor. Kur birkaç ayda ciddi arttığından sıfır ekipman fiyatları TL cinsinden hızlıca arttı ve ikinci el fiyatları da bunu takip etti. Yalnız ikinci el fiyatları biraz fazlaca astronomik arttı galiba çünkü bazen malum ikinci el sitesinde sıfır fiyatına yakın ve hatta bazen daha fazla para istenen lensler ve makineler gördüm. Breh!

Dün bir forum sitesinde gezinirken alakasız bir konuda birinin şunu yazdığını gördüm:

….. Bir başkası parası çok olduğu için herşeyi alıyor ve herşeyi almanın verdiği güç ile “ben daha iyi bilirim hepsini yedim yuttum” der ama fotoğrafçılık ile hiç bir bilgisi yoktur.

İlginç geldi tabi bu. Kimdir kimdir diye düşündüm. Bu laf kime gider ki? Steve Huff veya Ken Rockwell falan mı? Steve Huff hayalet bulma aletleri falan da satıyor, oradan acaip para yapmış olabilir. Ken Rockwell zaten fotoğrafın Chuck Norris’i… Thom Hogan? Ya da Türkçe inceleme yapan birinden mi bahsediyordu? Uzun zamandır Türkçe bir fotoğraf sitesine girmedim, tek takip ettiğim site Sebahattin Demir’in Arthenos.com sitesi. Ondan bahsediyor olabilir mi? Yok hayatta olamaz, çünkü Sebahattin Hoca’nın yazıları kadar detaylı ve özenli incelemelerin benzerini tüm internette bile bulmak zor (neredeyse benden çok araştırma yapıyor Sebahattin Hoca 🙂 ).

Sonra dank etti! Lan yoksa oradaki “paralı ama cahil” adam ben miyim? Aboooooovvvv… Olabilir mi böyle birşey? Lütfen olmasın çünkü…

Şşşşşt olmasın olmasın…

Acaba bazılarının gözünde böyle bir izlenim mi çiziyorum:

Sonra şuna karar verdim: Son iki yılda yaptığım fotoğraf ekipmanı harcamasına bakayım, eğer belli bir miktarın üzerindeyse “çok parası olan ama fotoğraf ruhu olmayan dal..rak” olarak yerimde oturayım. Ve açtım banka hesabını…

Satın al, sat, satın al, sat, satın al, sat, satın…

Son 2 yılda elimden 20 civarı lens ve 15’e yakın civarı gövde geçmiş. “Geçmiş” lafın ıunutmayın çünkü buna sonra döneceğiz. Bunların bazılarını hemen sattım çünkü incelemeye bile gerek duymadım.

EOS R, A7 III, A7R III, A9, Z6, X-T3, X-H1 gibi pahalı gövdeler olduğu kadar X-T100, 100D, D3300, D5500 gibi orta ve giriş seviye gövdeler de alıp satmışım. Hala elimde satamadığım 3 gövde var (son 1 aydır sürekli indirim sezonundayız, kimse ikinci ele dönüp bakmıyor anasını satayım) .

Bunların hepsini satın almaya kalksanız yaklaşık 100 bin kilometrede 2016 model VW Golf 1.6 TD alacak kadar para vermek zorunda kalırsınız. 2 senede hangi manyak bu kadar para harcar?

Tahminen kimse harcamaz. Ben de harcamamışım zaten. Ne yapmışım peki? “Elimden geçmiş” lafını hatırladınız mı? Elimde tuttuğum çok az ekipman oluyor; bu sitede incelediğim veya bahsettiğim ekipmanları kısa sürede satıyorum. Alırken de ya indirim sezonunu bekliyorum ya da temiz ikinci el bakıyorum. Temiz ikinci el ekipman daha iyi çünkü neredeyse hiç kayıpsız (bazen ufak kar ederek) satabiliyorsunuz. İndirimle sıfır aldığım ürünü de indirim sezonu bitince 2-3 hafta sonra satışa koyuyorum, böylece gene ya aldığım fiyata ya da çok az bir zararla elimden çıkarıyorum.

Bu taktikle son iki senede cebime giren net para 1800TL nakit (yani gelir), elimdeki EOS R ve iki lensi ve Z6 ile bir lensi var. Z6’yı da satınca 2 yıllık net kar-zararda daha iyi duruma geçerim herhalde.

Oh be… “Çok parası vardır” kısmı uymamış bana… Peki cahil veya “fotoğraftan anlamaz abi” kısmı uyuyor mu? Bu olabilir bak. Camdaki ya da yerde birikmiş sudaki yansımaları çekmediğimden fotoğraftan anlamıyor olabilirim mesela (gönderme içerir)…

Mal da olabilirim belki 🙂

Velhasıl kelam, 2-3 sefer haricinde bu sitedeki tüm incelemeler kendi cebimden harcadığım parayla yapılıyor. Sebebi basit: Bağımsız ve etkilenmeden inceleme yazabilmek. Siteyi büyütme gibi bir hayalim de olmadığından, günde ziyaret eden 100-250 kişinin faydalanacağı bağımsız içerik sunmak bana yetiyor da artıyor.

Norveç sıkıcı lan, başka yapacak şey olmayınca böyle yazıyoruz işte 🙂

Müthiş bir performans. Tabii parası olduğundan istediği gitarı alıp….
Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

12 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Suat

Siz yazın efendim biz zevkle okuyoruz.

Erkan

Peki sana demediyse kime dedi o zaman ?

Sebahattin DEMİR

Sen yaz Ertan Hocam, biz seve seve okuyoruz.
Sitenden “Yeni makale” epostası geldiğinde nerede olsam, ne yapıyor olsam linkine tıklar hemen okurum. Uzun olanları evde birkaç defa okumam gerekiyor 🙂

Kim ki başkalarına laf sokmaya çalışıyor, bil ki kendi aciziliğindendir.
Çok değil, şöyle iki üç paragraflık bir fotoğraf makalesi yazmaya kalksın, nasıl bir şeymiş anlasın.
Böyleleri için en büyük intikam başarıdır. Sen de bunu layikiyle yapıyorsun, önyargısız, hiç kasılmadan, hiç bildiğini esirgemeden.

İyi ki varsın!
Selamlar, sevgiler.

Okyar Atilla

İki satır yazmanın ne olduğunu yazmaya başlamadan anlamak mümkün değil. Bazen cümle içine girecek kelime bile zor bulunuyor. Onun için siz yazmaya devam edin.
Saygılarımla

Kemal

Ertan abi sen yaz ben hep okuyacağım. Ne hakkında yazdığın önemli değil. Mesela hayatımda hiç arabam yada bisikletim olmadı benim. Ama ben senin bu konudaki yazılarını hatta ampül yazılarını bile zevkle okuyorum. Hele ara sıcaklar muhteşem ama ara veriyorsun verme abi yaz. Ha o dallamaya gelince onunda marifetli olduğu işler var😊Herkes en iyi bildiği işi yapacak sonuçta. Abi yaz sen boşver onları. Selamlar.

omardaing

Eminim bunu yazan kişi de sizin yazılarınızı merakla bekliyordur. Yoksa nereden haberi olsun çok ekipman kullandığınızdan. İşin teknik kısmıyla da ilgilenen tanıdığım hemen hemen her fotoğraf sever sizin yazıları takip ediyor. Üstad siz yazmaya devam edin biz de okumaya devam edelim. Hatta google reklamlar olsa rahatsız olmayız 🙂

Osman Zihni ERENLER

“Norveç sıkıcı lan, başka yapacak şey olmayınca böyle yazıyoruz işte 🙂” Evet, sıkılmışsın sen, Ertan Kardeşim. Yoksa sen, bu kabil isabetsiz atışlar için vakit harcamazdın. Sağlıcakla kal ve “her şeyi almanın verdiği güçle” “anlamadığın” fotoğrafı bize anlatmaya devam et. 🙂 🙂 🙂 Biz, senin de gördüğün gibi her yazını sabırsızlıkla bekliyor, iki elimiz kanda olsa bile oturup okuyor, bir kerede anlamadıysak – hatta anladıysak bile- dönüp bir daha okuyor, ara sıcaklarınla halleniyor, incelemelerinden fevkalade yararlanıyor ve büyük keyif alıyoruz. Not: Bu keyfi, bir de Sebahattin Bey ve Arthenos.com sitesinde yazan kıymetli arkadaşlarımızın yazılarından alıyoruz. Kendilerine buradan selamlarımı ve teşekkürlerimi iletiyorum.… Daha fazla »

Sebahattin DEMİR

Teşekkür ederiz Osman bey.
Saygılar.

mehmet kılıç

Her internete girdiğimde sizin sitenize mutlaka uğrarım yeni bir yazı olmadığını görünce de çok üzülürüm maalesef:( keşke daha sık güncelleseniz zevkle okurduk. son derece tarafsızsınız olduğu gibi yazıyorsunuz.

Ahmet Mollaoğlu

Böyle iyi, hatta yazıları daha sık yazarsanız daha da iyi. Durmak yok yola devam 🙂

Glorfindel1907

Bende bulundum o konuda, Bence o arkadaş genelleme yaptı malum piyasada öyle insanlar varki hiç bir bilgisi yok ama elindeki cihazlar en uç noktalarda, Daha kullandığı markanın adını yazamayanlar var hal böyle iken kısmen haklı bir yorumdu bence… Bende’de A6000 vardı hatırlarsın belki yetmediğinden değilde kullanım olarak zevk vermeyen bir gövde idi yoksa fiyatına göre bence en alınabilir cihazlardan özellikle bizim (Türkiye) gibi ülkelerde, Bunun yerine 2-3 katı fazla vererek Fuji X-H1 aldım, Çok fazla kullanmasamda yani henüz hakkını veremesemde güzel, Bunun dışında kendimi’de biliyorum hiç bir konuda öyle değil böyle demem bildiğim bir konu olsada o yüzden ben alınmadım… Daha fazla »

Onur

Ailecek takip ediyoruz.