Akıllı ampul: Philips Hue

Geçen hafta evdeki bazı ampullerin bellenimlerini (firmware) yeniledim. Evet, ampullerin yazılımlarını, aynen telefon/fotoğraf makinesi gibi, internetten çekip yeniledim!

Akıllı ev dünyasına geç girdim. Hatta hala tam giremedim, sadece kapısını araladık diyelim. Birkaç sene önce uzaktan kumandayla açılıp kapanan priz aldığımda şaşırmıştım. Ufacık kumandayı heryere taşıyıp prizleri kontrol edebiliyordum. Bu sistem (3 priz ve bir kumanda) 5 yıl önce 130TL’ye falan mal oldu. Hala pilini bile değiştirmedik, ilk günkü gibi çalışıyor. Tabii ki bu en basit sistem.

Bunun gibi ürünleri piyasada bolca bulabiliyorsunuz

Sonra WiFi ile kontrol edilebilen prizlerden aldım. Bunları telefon/tablette açıp kapatabiliyor, istediğiniz saatte ve günde açılıp kapanmasını ayarlayabiliyor, hatta bazılarıyla o prizde ne kadar elektrik harcadığınızı görebiliyorsunuz. Örneğin elektrik sobaları için muhteşem bir kontrol aracı: Soba sabah 05.00 07.30 arası açılsın, sonra kapanıp akşam 17.00’de gene açılsın, gece 11.00’de kapansın. Elektriğin ayı gibi pahalı olduğu memleketimde faydalı bir yöntem.

Bu tip WiFi’dan yönetilen aletler var, ama ben aşağıdaki gibi birşey tavsiye ederim
TP-Link HS110. Bu tek başına WiFi hattına bağlanıyor, yani ayrıca başka aparata gerek yok. Kasa adlı bir yazılımla çok detaylı zaman kontrolü yapabiliyorsunuz. HS110 modelinde harcanan enerjiyi de görebiliyorsunuz.

PHILIPS HUE

Norveç’te kışları bayağı karanlık geçiyor. Oslo’da 21 Aralık’ta hava 10 civarı aydınlanıp 2 civarı kararıyor. Salondaki lamba salonu yeterince aydınlatmıyordu. Eski ampul 400 lümen civarı. Şöyle düşündüm: Salondaki aydınlatma aletinin kapasitesi 20 Watt. 15-20 Wattlık bir LED lamba alayım (800-1000 lümen), aydınlık aydınlık oturalım. Uygun fiyatlı ampullere baktım, sonra aynı listede 1500 lümenlik bir Philips ampul gördüm. Ciddi aydınlatma demek o. Sonra baktım, o alette algılayıcı var. Ortamdaki ışık azalırsa kendi yanıyor, ışık artarsa kendini kapatıyor. Hoşuma gitti. Almak için indirim sitelerinde Philips aydınlatma sayfasına gittim, ve Hue sistemini gördüm. Sonra Hue hakkında biraz araştırma yaptım.

En son Black Friday indirimlerinde gözü karartıp 3lü Philips Hue RGB başlangıç paketi aldım.

Benim aldığımda tek uzaktan kumanda var. E27 bayonet bunlar. GU10 bayonetli spotlar da var.

Bu sistemde akıllı lambalar, kontrol merkezi, ampuller, prizler ve kontrol anahtarları, algılayıcı var. Sadece beyaz-sarı ışık veren ampullere ek olarak 16 milyon renk alabildiğiniz RGB ampuller ve led kabloları da var. Uzun süredir piyasada olan bir sistem ama daha önce “ne gereği var lan?” diyerek yüzüne bile bakmamıştım.

Şu anda oturduğumuz evin eski sahibi ışıklandırmayı uzaktan kumandalı spotlarla yaptırmış. Yani prizler lampalara doğrudan bağlı değil. Prizleri istediğin yere yapıştırıyorsun, düğmeye bastığında priz sinyali bir kontrol kutusuna gönderiyor, kontrol kutusu lambalara elektiriği gönderiyor. Bu yöntem ilk başta mantıklı gibi gelmişti, taa ki bazı spotları ayırana kadar… Üst kattaki spotlardan 4 tanesini prizden ayırmak istedik. Bunu ben yapamadım çünkü kontrol kutusu tavanda biryerlerde gizli. Ona ulaşıp spotlara giden elektrik kablolarını ayırıp onları kontrol etmek için ayrı priz takıp o prizi kontrol kutusuna tanıtıp…. Ölme eşşeğim ölme… Ne yaptık? Bir elektrikçi çağırmak zorunda kaldık. Elektrikçiye ödediğimiz parayla herhalde tüm evi Philips Hue ile doldurabilirdim.

Philips Hue bu yüzden bana çok avantajlı geliyor. Çok esnek. WiFi alıcıları doğrudan ampullerde olduğundan eski avizene takacağın bir Philips amupulle bile evindeki lambaları uzaktan kontrol edebiliyorsun. Pahalı düzeneklere, herşey için elektrikçi çağırmaya gerek yok. 30 yıllık eski avizene tak ampulü, oldu sana “akıllı” ışıklandırma 🙂

Bu paketi alıp eski avizenizi uzaktan yönetebilirsiniz

Ama yukarıdaki set sadece başlangıç. Philips Hue sistemi çok daha fazlasını sunuyor.

Yukarıdaki sette 3 akıllı lamba, 1 uzaktan kumanda bir de Hue Anahtar var (Hue Bridge). Bridge önemli. Bu alet WiFi ağınıza bağlanıyor, böylece 60+ Hue aletini bunun üzerinden yönetebiliyorsunuz.

Örneğin yukarıdaki seti aldınız diyelim. Oturma odanızın 3 köşesine bu lambaları taktınız. Telefonunuza tüm bu üç ampulü “oturma odası” gibi tanıtabiliyorsunuz. Veya, birine “köşe” deyip diğer ikisinden ayırabilirsiniz. Hatta kendi aralarında farklı kombinasyonlar yapmak da mümkün.

Ampul veya lamba gruplarına farklı isimler verebiliyorsunuz

Sonra bu grupların içine girip parlaklığı, ışık rengini ve doygunluğu değiştirebiliyorsunuz. İsterseniz grubun tamamında, isterseniz ampulleri ayrı ayrı ayarlıyosnuz. Dilerseniz önden tanımlı “sahne”leri seçmek de mümkün. En basit kullanım şeklini şöyle göstereyim (videoyu sayfada ufaltamadım, idare edin):

Yukarıdaki en basit kullanım şekli. Bunu şu şekilde ilerletebilirsiniz:

 • Hue yazılımı Apple HomeKit, Amazon Alexa ve Google Assistant ile uyumlu. Telefona “ışıkları aç” komutunu verip ışıkları açmak mümkün.
 • Işıkların istediğiniz zaman açılıp kapanmasını ayarlayabileceğiniz bir zaman çizelgesi tanımlayabiliyorsunuz.
 • Telefonunuzun GPS’ine erişim hakkı verirseniz, siz eve gelince ışıklar otomatik olarak yanıyor, siz evden ayrılınca da otomaitk olarak sönüyor (siz isterseniz tabi).
 • Güneşin doğuşunda ışıkların kapanıp güneş batınca yanmasını ayarlayabiliyorsunuz. İsterseniz bunu özel olarak da tanımlıyorsunuz (örneğin “güneşin doğumundan 15 dakike önce ışıkları kapat” gibi).
 • İsterseniz yatak odasındaki ampulü “uyandırma ışığı” olarak kullanabiliyorsunuz. Bu durumda ampul sizin tanımladığnız bir süre içinde yavaş yavaş aydınlanıyor. Mesela sabah 7’de kalkacaksınız. Hue’ya “6.30’dan itibaren yavaş yavaş aydınlan” diyorsunuz ve saat 7’de alarm çaldığında odanız aydınlık oluyor. Karanlık kış sabahlarında bu çok etkili bir uyanma yöntemi çünkü oda karanlıksa uyanmanız daha zor. Vücudunuz, aynen güneşin doğuşu gibi, yavaş yavaş artan ışığı görünce size uyanmaya hazırlıyor.
 • Yukarıdaki özelliğin “beni uykuya yatır” benzeri de var 🙂 Yani mesela 30 dakika içinde ışık yavaş yavaş azalıp en sonunda kapanıyor.
 • Hue Labs diye bir seçenek var. Burada sürekli yenilenen “formuller” var. Bu formülleri telefon/tablet yazılımına indirip ampullere uygulayabiliyorsunuz. Mesela aşağıdakileri bu “Hue Labs” ile yapmak mümkün.
 • İsterseniz belli saatlerde sanki evde TV seyrediyormuşsunuz gibi ampullerin renk ve ışık şiddeti değiştirmesini sağlayabiliyorsunuz. Böylece dışarıdan bakan biri evde siz varsınız sanacak.
 • Ampullerin TV veya PC ekranındaki renklere göre renk değiştirmesini sağlayabiliyorsunuz. PC’de bunu bedavaya yapıyorsunuz, TV için Hue HDM gibi bir aparat almanız lazım ki bence bu alet aşırı pahalı. PC’de oyun oynayanlar için faydalı ama. Ekranın yanı ve arkasının oyundaki renklere göre değişmesi oyun zevkini arttıran birşey.
 • İsterseniz ampulleriniz mum gibi yanabiliyor (hafif titreşerek ve güçlerini azaltarak).
 • Eğer Hue algılayıcı alırsanız bu algılayıcı hareket algıladığında istediğiniz ampulü yakıp söndürebiliyor. Örneğin ben mutfağa bir tane koydum. Biri mutfağa gittiğinde ışık otomatik olarak yanıyor ve hareket yoksa 1 dakika sonra ışık azalarak sönüyor. Eliniz doluysa çok faydalı birşey.
 • İki hue algılayıcı ile şunu yapabilirsiniz: Merdivenin başına geldiğinizde merdivenin ışığını yakar oturma odasının ışığını kapatır, yukarıdaki algılayıcı sizi görünce merdiveni kapatır ve yatak odasının ışığını açar.
 • Hue algılayıcının bir güzelliği daha var: Sıcaklığı ölçüyor 🙂 Eğer ortam sıcaklığı belli bir değerin üzerine çıkarsa veya azalırsa istediğiniz bir lambada isteiğiniz efekti aktifleştiriyor (örneğin ampul yanıp sönüyor).
Algılayıcı. İsterseniz duvara yapıştırın, vidalayın veya metal bir yüzeye monte edin (arkasında mıknatıs da var)

HERŞEY TABLET TELEFONLA DEĞİL

Işıkları telefonla kontrol etmek fantastik birşey ama her zaman pratik değil. İnsan duvarda basabileceği bir düğme arıyor, ister istemez… Philips’in bunun için de iki çözümü var: Kısma anahtarı ve Tap anahtar.

Kısma anahtarı basit: Işığı aç, modlar arasında geçiş yap, ışığı kapat, ışığın şiddetini ayarla. Bunu kullanmak için hue Bridge lazım değil, doğrudan 10 ampule bağlayabiliyorsunuz ve 12 metreye kadar ampulleri kontrol edebiliyor.

Tap anahtar daha becerikli. Üzerinde 4 düğme var ve bu düğmelere istediğiniz aksiyonu atayabiliyorsunuz (makro gibi). Bunu kullanmak için Hue Bridge gerekli. İlginç de birşey var: Bu alet pile ihtiyaç duymuyor. Komutu vermesi için gerekli enerjiyi sizin düğmelere basmanızdan sağlıyor.

SONUÇ

Philips Hue’nun Türkiye sitesi pek iyi olmamış. Bazı bağlantılar çalışmıyor, çeviriler kötü vs.. ama gene de merak ediyorsanız başka Türkçe kaynak yok: https://www2.meethue.com/tr-tr/hue-hakkinda

“Hue nasıl kullanılır, ne işe yarar?” sorusunun daha başarılı bir cevabı için Norveçe siteye bakın derim. Burada 360 derece örnek senaryolar var ve “i”lere basarsanız bu ürünün ne olduğunu göreceksiniz: https://www2.meethue.com/no-no/experiences/living-room

Hue sisteminin bahçe/garaj için de ürünleri var. Ben onlardan almadım.

Türkiye fiyatlarını bayağı pahalı buldum. Norveç’ten bile daha pahalı, hatta masa üstü lamba buranın 3 katına satılıyor ki “bu ne arkadaş???”. Ben bunları Black Friday’de çoooooooooook daha ucuza aldım (hem de Norveç’te!).

Bu aleti Norveç’te indirimsiz 450 TL’ye alıyorsunuz. Hepsiburada’da 2099TL. Bu arada bu Hue Go muhteşem. Hem kablolu hem kablosuz çalışıyor.

Işıklandırma önemli bence. O anki psikolojik durumunuza göre oturduğunuz yeri aydınlatabilmek müthiş. Ayrıca ışıkları telefondaki yazılımdan kontrol edip özelleştirmek de büyük kolaylık. Bir şekilde bütçenize uydurabiliyorsanız kesinlikle öneririm. Hue’ya rakip sistemler de var elbet, belki onlara da bakabilirsiniz.

2
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
1 Yorumlar
1 Yorumlara yanıtlar
1 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
2 Comment authors
ErtOztömür Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
ömür
Guest
ömür

merhaba,
sanki fiyat düşmüş? aynı masaüstü lamba sanırım
https://www.hepsiburada.com/philips-hue-go-tasinabilir-lamba-p-HRPH915004576701