Nikon D750 kaç çekim gider?

Şaşırdım. Nikon’a göre D750’nin perdesi 150 bin çekime kadar tasarlanmış. Bu şu demek: “Biz, D750’deki perdenin 150 bin fotoğraf çekimine kadar bozulmayacağını tahmin ediyoruz. Tasarım mühendisleri bu şekilde tasarladı”.

Ama bu, şu anlamlara gelmiyor:

  • D750’nin perdesi 150 bin çekime kadar bozulmayacak
  • Perde 150 bin çekimin üzerine çıkmayacak (yani 150 bin çekimde bozulacak)
  • Perde, garanti süresi dolduktan sonra bile 150 bin çekimin altında bozulursa, Nikon bunu bedavaya tamir etmek zorunda

Hiçbiri değil. Doğrusu ilk paragrafta yazdığım.

D750 piyasaya çıktıktan bir süre sonra perdesinin 50 binlerde, hatta 30 binlerde bile bozulduğu şikayetleri okumuştum. Özellikle çok fotoğraf çeken profesyonellerde böyle dertler ortaya çıkıyordu.

Ve dün bir ilan gördüm:

Obarey! Biraz daha beklese 900 bini bulacak. Satan kişi fiyatı bayağı indirmiş. 3000 kron bugün yaklaşık 2000 TL yapıyor. Bu kadar çekim yapan aleti orası burası da yamulmuş haliyle:

Sanıyorum video çekemiyorsunuz çünkü canlı ön izmeleye geçiren tuş bozulmuş. Bir de sürekli odaklamada bir sorun olabilir diyor ilanda.

1000 TL civarına verse alıp tamir ettirilebilir diye düşünüyorum.

Her D750 bu kadar çekecek demek değil elbette. 20 binde perdesi ölenler de var. Bariz şans işi ama gene de böyle bir olasılığın olması hoşuma gitti. Düşünsene, bu alet herhangi bir amatörü gömer 🙂 Gerçekten de, ufak bakım ve tamiratlarla 20 sene veya daha fazla süre içinde yüzbinlerce fotoğraf çeken DSLRlar var. Evet daha eski filmli makineler de var ama aletler belki ayda 100 fotoğraf bile çekmiyor. Bu D750 günde yaklaşık 600 çekim yapmış 🙂

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Tevfik Oğuzhan Yılmaz

Ben de 100k seviyesine 200 kaldı. Ama dediğiniz doğru amatörü gömer bu makina. Misal ben 🙂