Tamron 100-400mm, EOS R uyumluluğu ve Tap-in bağlantısı

Tamron’u aldığımda üzerinde 1.0 bellenim vardı ve EOS R üzerinde otomatik odaklamada pek memnun olmamıştım. Şimdi Tap-in aparatı ile bellenimi 3.0’a yükselttim ve açıkçası lens canlandı 🙂

3.0 bellenim özellikle EOS R uyumluluğu için çıkarılmış bir güncelleme. 2.0’da titreşim azaltma ve otomatik odaklama ile ilgili bazı iyileştirmeler yapılmıştı.

Tamron’da bellenim yenilemenin iki yöntemi var: Ya servise göndereceksiniz ya da Tap-in konsol denen bir bağlantı aparatı alacaksınız. Bu aparat aynen Sigma’nın “USB Dock” aparatına benziyor.

Bendeki Canon versiyonu

Tap-in şu işlere yarıyor:

  • Bellenim yenileyebiliyorsunuz
  • Odak hatalarını düzeltebiliyorsunuz. Bunun için çok detaylı ayarları var. Belli odak aralıklarında (benimkinde 100, 200, 300 ve 400mm) belli odak mesafelerinde odak düzeltmesi yapabiliyorsunuz. Ayarlar -20 ve +20 arasında. Farklı odak mesafelerinde farklı ayarlar yapabildiğiniz için, gövdedeki odak düzeltmeye göre çok daha başarılı düzeltme yapabiliyorsunuz. Ayrıca Canon 100D gibi odak hatası düzeltme özelliği olmayan gövdeler için de çok faydalı birşey bu.
  • Lenste odak limitleme ayarı varsa bunu çok daha detaylı ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin lense “sadece 7 ve 30 metre arasında odak yap” diyebilirsiniz. Telefoto lensler için faydalı bir özellik (Olympus EM1 II’de bu özellik gövdede var, yani lense veya böyle bir aparata gerek kalmıyor).
  • Manuel odak yaparken odak halkasının dönüş hassaslığını değiştirebiliyorsunuz. Yavaş, normal ve hızlı seçenekleri var.
  • VC (titreşim azaltma) modunun davranışını belirleyebiliyorsunuz. Burada 2 seçenek var: Optik bakaçtaki titreşimi azaltma daha önemli, fotoğraftaki titreşimi azaltma daha önemli, standart (dengeli). 1. seçenekte bakaç çok sabit oluyor ama titreşim azaltmanın etkisi bir durak kadar azalıyor. 2. seçenekte bakaçtaki titreşim çok az artıyor ama titreşim azaltmadan maksimum verim alıyorsunuz. 3. seçenek dengeli olan.

Bendeki lens Canon 100D üzerinde arada odak hatası yapıyor. Bu bağlantı aparatıyla biraz düzeltme yaptım ama tam düzeltmek için bayağı uğraşmak gerekiyor. Yalnız, bellenim yeniledikten sonra 100D’deki odak hataları da azaldı gibi.

Tap-in şimdilik sadece yeni Tamron lenslerle uyumlu. Bu sayfanın altındaki uyumluluk listesine bakın derim.

1
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
1 Yorumlar
0 Yorumlara yanıtlar
1 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
1 Comment authors
ümit Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
ümit
Guest
ümit

Peki bununla ilgili bana yardımcı olabilirsiniz tamron 100-400mm sadece firmware güncellemsi yapmam gerekiyor