Uygun fiyatlı ve kaliteli 4K video

Tamam telefonunuz iyi 4K video çekiyor, ama biraz daha iyi video kalitesi isterseniz ne yazık ki Türkiye’de son 2 yılda deli artan fiyatlar yüzünden 5000 TLleri geçmeniz gerekiyor (sıfır fiyat). Hem gövdede titreşim azaltma, hem hareketli dokunmatik ekran, hem elektronik bakaç, hem de kesme çarpansız makine isterseniz fiyat daha da artıyor.. gibi…

Ama www.halkboyleistiyor.com olarak “halka hizmet hakka hizmettir” diyerek size belki de aklınıza gelmeyen bir gövde önereceğim: Olympus OM-D E-M10 Mark III.

Bu aletin kendinden iki kattan bile daha pahalı makinelerde bile olmayan 4 özelliği var:

  • Kesme çarpansız 4k video: EM 10 III, algılayıcısının tamamını (yatayda) kullanarak 4.6K video çekiyor ve bunu 4K’ye indirgiyor, böylece çok detaylı 4K video elde ediyorsunuz. Panasonic GH5’te bile 1.15x kesme çarpanı varken bu kadar ucuz alette olmaması şaşırtıcı.
  • 5 akslı mekanik titreşim azaltma: 4K videoda da 5 akslı titreşim azaltma çalışıyor. Bu fiyatta 4K videoda 5 akslı titreşim azaltma yapan alet yok.
  • 4K videoda neredeyse kayıpsız 2x yaklaşma: Örneğin 17mm lensiniz var. 4K videoda bunu 35mm olarak kullanıyorsunuz (klasik 43 algılayıcı çarpanı). Ama 2x yakınlaştırmayı seçerseniz bu lens 70mm oluyor ve video boyutları hala 4K kalıyor! Benim bildiğim tüm gövdelerde böyle sayısal yakınlaştırma yaparsanız video 1080p’ye düşüyor, EM10 III’te video 4K kalıyor.
  • 4K videoda sayısal titreşim azaltma da var ve bunu aktifleştirirseniz makine videoya sayısal olarak yaklaşmak yerine kesme çarpanını 1.15x yapıyor ve 17mm lensiniz 35mm yerine 40mm oluyor. Benim bildiğim tüm makinelerde sayısal titreşim azaltmada video çözünürlüğü biraz düşer, bunda düşmüyor.

Bu saydığım 4 özellik bu fiyatta imkansız. Hatta 2 kat pahalı makinelerde bile imkansız.

Tabi herşey süper değil. Video 8 bit, mikrofon girişi yok, sürekli odaklama birçok rakibinin gerisinde, Log seçeneği yok. Eğer bunlar sizin için olmazsa olmaz değilse ve bütçeniz 6000TLlere çıkmıyorsa EM10 III’ü 4K projeleriniz için ciddi ciddi düşünün derim.

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Salih

Bu 4K özellikleri EM5 ll de var mıdır?

Osman ALPHAN

Hocam bir şey soracağım, okulda (orta öğretim) vidyo, fotoğraf çekecekler… Benden makine tavsiyesi istediler. İlk aklıma bu makine geldi. Genelde 1080p okul vidyolarına yeter aslında… Ama arada 4k çekmekte cazip olduğundan, 4k çeken bir makine, sessiz otomatik netleme motoru olan bir lens (zoom) ve orta/iyi seviye bir üç ayak aldıracağım onlara… Fiyat olarak 6000 ₺’yi geçmeyi düşünmüyorlar… Ve ilk size de sormak aklıma geldi, sonuç olarak m43 dünyasına sizin gazınızla girdim (son olarak Om10 m.2 var elimde) :)… Yani farklı gövde ve lenste olabilir… artı olarak 3 ayakta ne önerirsiniz… Saygılar… (Not: zoom yerine Türkçe bir kelime bulamadım…)