Uygun fiyatlı ve kaliteli 4K video

Tamam telefonunuz iyi 4K video çekiyor, ama biraz daha iyi video kalitesi isterseniz ne yazık ki Türkiye’de son 2 yılda deli artan fiyatlar yüzünden 5000 TLleri geçmeniz gerekiyor (sıfır fiyat). Hem gövdede titreşim azaltma, hem hareketli dokunmatik ekran, hem elektronik bakaç, hem de kesme çarpansız makine isterseniz fiyat daha da artıyor.. gibi…

Ama www.halkboyleistiyor.com olarak “halka hizmet hakka hizmettir” diyerek size belki de aklınıza gelmeyen bir gövde önereceğim: Olympus OM-D E-M10 Mark III.

Bu aletin kendinden iki kattan bile daha pahalı makinelerde bile olmayan 4 özelliği var:

  • Kesme çarpansız 4k video: EM 10 III, algılayıcısının tamamını (yatayda) kullanarak 4.6K video çekiyor ve bunu 4K’ye indirgiyor, böylece çok detaylı 4K video elde ediyorsunuz. Panasonic GH5’te bile 1.15x kesme çarpanı varken bu kadar ucuz alette olmaması şaşırtıcı.
  • 5 akslı mekanik titreşim azaltma: 4K videoda da 5 akslı titreşim azaltma çalışıyor. Bu fiyatta 4K videoda 5 akslı titreşim azaltma yapan alet yok.
  • 4K videoda neredeyse kayıpsız 2x yaklaşma: Örneğin 17mm lensiniz var. 4K videoda bunu 35mm olarak kullanıyorsunuz (klasik 43 algılayıcı çarpanı). Ama 2x yakınlaştırmayı seçerseniz bu lens 70mm oluyor ve video boyutları hala 4K kalıyor! Benim bildiğim tüm gövdelerde böyle sayısal yakınlaştırma yaparsanız video 1080p’ye düşüyor, EM10 III’te video 4K kalıyor.
  • 4K videoda sayısal titreşim azaltma da var ve bunu aktifleştirirseniz makine videoya sayısal olarak yaklaşmak yerine kesme çarpanını 1.15x yapıyor ve 17mm lensiniz 35mm yerine 40mm oluyor. Benim bildiğim tüm makinelerde sayısal titreşim azaltmada video çözünürlüğü biraz düşer, bunda düşmüyor.

Bu saydığım 4 özellik bu fiyatta imkansız. Hatta 2 kat pahalı makinelerde bile imkansız.

Tabi herşey süper değil. Video 8 bit, mikrofon girişi yok, sürekli odaklama birçok rakibinin gerisinde, Log seçeneği yok. Eğer bunlar sizin için olmazsa olmaz değilse ve bütçeniz 6000TLlere çıkmıyorsa EM10 III’ü 4K projeleriniz için ciddi ciddi düşünün derim.

2 Comments on “Uygun fiyatlı ve kaliteli 4K video”

    1. Em5 II’de 4K video yok ne yazık ki. EM5 III geliyor yakında, onda 4K olacak ama tahminimce onda da kesme çarpanı olacak (Panasoniclerdeki gibi).

Buraya yorum yazabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.