Kurban bağışı

Not: Yorum yazma sisteminde bir süredir dandiklik var. Kendim bile bazen yorum yazamıyorum 🙂 Bu aralar bakıyorum, umuyorum 1 haftaya düzeltirim.

Bugün farklı bir konuda yazayım dedim: Kurban.

Feragatname: Burada yazdıklarım tamamen kendi okuduklarım, dinlediklerim ve fikirlerimden oluşmuştur. Sırat Köprüsü’nden düşerseniz sorumluluk kabul etmiyorum 🙂 Diğer yandan, Kur’an orada ve okumak da bedava. Diyanet’in internet sitesinde hem Kur’an’ın Türkçe çevirisi hem de tefsiri var. Gidip oradan da araştırabilirsiniz.

Bağış veya iyilik gizli yapılır, bunun farkındayım ama bu yazının belli bir amacı var. Bu yüzden, nereye bağış yaptığımı yazacağım.

Kurbanlık hayvan kestirmek yerine Lösev’e bağış yaptım. Çocuk Esirgeme Kurumu, Mehmetçik Vakfı veya başka bir faydalı iş yapan vakıf veya kurum da olabilir. Neden hayvan kestirmek yerine bağış?

Bugün İslam Dünyası’nda Kurban Bayramı ile ilgili olan rezalet şudur: Yanıbaşındaki komşun sürünürken sen hayvan kestirip etleri derin dondurucuya koyuyorsun. Kurban’ın amacı yıllık et stoğunu buzdolabına tıkıştırmak değil, fakire yardım etmektir.

Geleneksel fıkha göre kurbanlık hayvan kesmek farz değil, sünnet veya vaciptir. Ek olarak, kurbanlık hayvan kesmek (kurban kesmek değil, dikkat edin) sadece belli bir miktarın üzerinde parası olana vacip veya sünnettir. Borç parayla hayvan kesilmez (aynen borç parayla Hac’ca gidilemeyeceği gibi).

Malum vakıflar ve rezil grupların elinden gelse her evden iki kurbanlık hayvan veya parasını isteyecek! Durum bu kadar rezilleşti son 15 yılda. Bir ara her sokakta bok püsür vakıflarının bir deri toplama aracı geziyordu. Ortalıkta dönen paranın milyarlarca lira olduğunu yazıyordu gazeteler…

Kur’an’da Kurbanla ilgili ayetler Hac Suresi’nde geçiyor, ve bu ayetlerin hiçbirinde “kan akıtacaksın” demiyor. Ne diyor?

“…. o hayvanlar, yanları yere yaslandığı zaman onlardan yiyin; isteyen yoksulu da istemeyen yoksulu da doyurun. Allah, o hayvanları sizin hizmetinize verdi ki şükredebilesiniz….”

Hac Suresi, 36 ve 37. ayetlerden alıntı

Kurbanlık hayvan kesiminde Allah’ın gözettiği kan ve et değil, sosyal yardımlaşmadır. Bu bir ibadet değildir, farz da değildir. Hele “kurbanda kan akacak aga” gibi paganist saçmalıklara Kur’an’da hiç yer yok.

Oruç ve namaz farzdır ve bunların yerine konacak başka birşey yok, ama kurbanda hayvan kesmek yardım etmenin sadece bir aracı. Bunun yerine başka şeyler de koyabilirsiniz: Örneğin maddi yardım. Kurbandaki ibadet, yoksula yardımdır. Dileyen elbette hayvan da keser.

HAYVAN KESMENİN GARİPLİKLERİ

Hayvan kesme şekliyse iyice rezalet: Canı için kaçan hayvanlar, acıdan bağıran hayvanlar, orasını burasını kesen kasaplar… Büyük rezalet…

Hz. Muhammed’in açık talimatları var: Hayvan acı çekmeyecek! Acı çekmeyecek kardeşim!

Hele kan akıtmak… Bakın gene Hac Suresi 36-37. ayetlerinde ne var:

…Kurbanların etleri de kanları da Allah’a asla ulaşmaz, Allah’a sizin takvanız (tanrısal iradeye ters düşmekten sakınmanız) ulaşır…’’

Hac Suresi, 36 ve 37. ayetlerden alıntı

Tüm dünyada uygulanan, hayvanların acı çekmeden kesilmesini sağlayan yöntemler var. Bunları almak yerine bıçakla haarşşş diye dalmak… Örneğin elektro-şok yöntemi var. Hayvan anında ölüyor. Sonra gene akıt kanını.

PEKİ HANGİ KURUM?

Ama hangi kurum? Bu nazik bir konu.

Kızılay bu şekilde yönetildiği sürece hayatta para göndermem (kan vermek ayrı, kan vermek iyi birşey). Kızılay’ın yönetimine, bazı yaptıklarına bakınca, yolsuzluk haberlerine midem bulanıyor açıkçası… 2018 kurban etleri bile dağıtılmamış! Ağustos 2019 itibariyle Türk Kızılayı artık AKP’nin bir alt kolu gibi hareket ediyor.

Darüşşafaka bir seçenek olabilir ama benim Darüşşafaka ile ilgili şöyle bir görüşüm var: Türkiye’deki eğitimin ve fırsat eşitsizliğinin durumu belli. Darüşşafaka, ebeveyni olmayan başarılı çocukları alıp ciddi miktarda yardım ediyor ve onları çok iyi yetiştiriyor. Yalnız bunu yaparkan biraz aşırıya kaçıyorlar gibime geldi. Tanıtım videoları, Darüşşafaka ile ilgili video ve belgelere bakıyorum da okulları ve sağladıkları olanaklar Türkiye koşullarına göre aşırı iyi. Yani türkiye ortalamasının biraz üzerinde olanaklar sağlamayı anlarım ama en pahalı özel okul seviyesinde olanaklar sağlamayı ben kabul etmiyorum. Şu anda 950 civarı öğrencisi varmış Darüşşafaka’nın. Standartları biraz daha indirerek o sayıyı iki katına çıkarmak mümkün diye düşünüyorum. Yani anne-babası olmayan bir çocuğa sahip çıkmak mükemmel; ama sonra o çocuğa alıp Türkiye’deki diğer milyonlarca çocuğun çok üzerinde imkanlar vermek müsriflik. Eğer burada yazdığım yanlışsa bunun sorumlusu da Darüşşafaka’nın tanıtım videoları ve belgeleri. Bunları seyredince sanki İsviçre’deki özel bir okulun tanıtım videosunu seyretmiş gibi hissediyorsunuz.

Mehmetçik Vakfı olabilir. Onlarla ilgili çok rezalet duymadım.

İHH, Deniz Feneri gibi rezillere yaklaşmayın bile. Hele cemaatlere… Aman aman… Fakir komşunuz hiç mi yok? Ona verin kardeşim parayı?

Aklınıza gelen başka kurum ya da dernek var mı?

SONUÇ

Ne kadar dinidir, ne kadar caizdir bilmem ama benim fikrim belli: Hayvan kesmek yerine o sene belirlenen kurbanlık hayvan ücretinin bir miktar üstünü seçtiğim bir kuruma bağışlamak.

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
9 aylar önce

deneme

Anonim
Anonim
9 aylar önce

Deneme 2

Elma armut
Elma armut
8 aylar önce

Danaaaaaa

aygün
aygün
7 aylar önce

Bu konuda benimsediğim yol, azcık insiyatif birazda gayret edip. yakın bir okula gidip yada köye , öğretmenle belirleyip gerekli öğrencilere yardımı yapmak. Tabiki yardım kuruluşlarıda benzer yardımları yapıyor ancak kaba tabiriyle işletme masrafları neredeyse yapılan bağışların %50 sini kapsıyor” internette edindiğim bilgilere dayanarak” Olanaklar dahilinde biraz gayretle yapılan bu paylaşımlar daha etkin hale getirilebilir. Bilgi en önemli değer. Hepimizin bildiği” bana balık verme balık tutmayı öğret” sözünden yola çıkarak bilginin paylaşılması konusunda azıcık gayret göstermek basit bir EFT den daha fazla değer yaratır. İletişimin yaygın olduğu bir dünyada yaşıyoruz. sadece vicdanımızı rahatlatmak adına değil, daha iyi bir dünya ve gelecek… Daha fazla »