DSLRlarda en sevmediğim şey

Not: Mesaj yazma sistemi nedense sıkça hata veriyor. Sorunu anlamaya çalışıyorum. Olmadı yorumları halkboyle@mail.com’a atın, ben buraya eklerim (geçici çözüm olarak).

Odak hatası! Nefret ediyorum! Şu ana kadar 100’ün üzerinde DSLR kullandım, tamamında belli seviyelerde odak hataları gördüm. Markadan markaya ve kullanılan lense göre hata oranı değişse de, DSLRların benim gözümdeki en büyük derdi bu: Hatalı odaklama!

Sürekli odaklamadan da bahsetmiyorum, bildiğin eski tarz tekli odaklama.

Son nesillerde hata oranı azalsa da hala var.

Odak hatasının birkaç sebebi var ama genel olarak iki sebep sayalım: Kullanıcı hatası ve ekipman hatası. Ekipmanlarımı iyi tanıdığımı ve çekim tekniği olarak en azından ortalamanın üzerinde olduğumu düşünüyorum. Kendi hatamdan odak hatası olduysa da bunu anlayacak tecrübedeyim.

Dolayısıyla DSLRlarda gördüğüm odak hatalarının %99’u ekipmandan kaynaklı.

Yukarıdaki fotoğraflara bakın. İkisi de Nikon D3300 ve Tamron 18-400mm HLD VC ile çekildi ama birinde bakaçtan odağı diğerinde canlı önizlemeden odaklama yaptım. Sizce hangisi bakaçtan odaklama?

Gene bence aynasız sistemlerin de en en en büyük avantajı boyut değil doğru odaklama yapabilmeleri. Birçok DSLR kullanıcısı elindeki alet düzgün odaklama yapamıyor diye “kötü lens” diye lensleri kötülüyor mesela.

D3300, Tamron 18-400mm, 400mm f8. Odak kuşun kafasında olsaydı fotoğrafı beğenecektim ama odak yosunlarda olunca anca “sanatsal oldu abi” diyebilirim 🙂

Odak hatası yapmak kötü, ama daha da kötüsü bunu her zaman yapmamak 🙂 Yani tutarsızlık. D3300 + 18-400mm ikilisi bazen odak hatası yapıyor, bazen yapmıyor. Her durumda aynı hatayı yapsa bir şekilde halledilir ama bazen oluyor bazen olmuyorsa… Tamron’un lensleri için ürettiği bir alet var, onunla uğraşa uğraşa sorunu düzeltebiliyorsunuz ama dediğim gibi, tutarsızlık varsa o aletin de yapacağı birşey yok.

D3300 + 18-105mm VR ikilisinde de odak hatası oluyor ama daha az. 18-55mm kit lenste bile bazen odak hatası görüyorum.

Canon 100D + Tamron 100-400mm VC ikilisini kullanmayı seviyorum çünkü hem odaklama hızlı, hem titreşim azaltma çok iyi, hem de odağı düzgün yaparsanız lens bayağı keskin (400mm’de bile). Tabi odağı düzgün yaparsa… 100D sonuçta DSLR, ve bu Tamron lensle arada odak hatası yapıyor.

5D Mark III ve 50mm / 85mm f1.2 L lenslerimde de benzer odak hatasını gördüm, 5D Mark IV ve 24-105mm L lenste de, Nikon D800/D810 + Sigma 50mm f1.4 Art’ta da, Pentaxlarda da (bunlarda nedense daha çok odak hatası gördüm). Makine içindeki odak hatası düzeltme ayarları da her zaman işe yaramıyor. D500, D850 ve D5lerdeki gelişmiş odak hatası düzeltmeyi kullanmadım, onu da itiraf edeyim.

Bariz odak hatası yapan sadece 3 aynasız makinem oldu: Fujifilm X-A3, X-T3 ve X-H1! Özellikle 56mm f1.2 ve 16-50mm f3.5-5.6 OIS II ile bu gövdelerde arada odak hatası yaşadım. Hem de iyi ışıkta, hem de karşıdan ışık gelmezken, hem de… Ki buna rağmen odak doğruluğu konusunda DSLRlardan daha iyiydiler (kesin, hem de açık ara).

Bu dediklerim tekli odaklama konusunda. Sürekli odaklamada DSLRlar genel olarak biraz daha iyiler. Tabi bu genelleme. Son birkaç yılda aynasızlar da sürekli odaklamada DSLRları yakaladı (Olympus EM1X, Sony A9, Sony A6400 gibi).

Bu arada 18mm ve 400mm’nin farkı aşağıda… Soldaki tam çerçeve, sağdakiler %100 kesme. Havada biraz pus olduğundan 400mm tam net çıkmamış ama aradaki fark çok çarpıcı:

Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
Notify of