Norveç-Türkiye fotoğraf ekipmanı fiyatları

Bu aralar bayağı ekipman sattım. Sony sistemi tamamen elden çıkarıyorum (elimde sadece Sigma MC-11 adaptör ve 2 Samyang lens kalacak), Panasonic GX8 gitti (kar ettiğim için sattım, 2. el fiyatı azalınca tahminen gene alırım), Sony uyumlu Metabones ve m43 uyumlu Speed Booster da yolcu, ayrıca 2 Canon lens de yolcu edildi.

Durum böyle olunca “ulan ne inceleyelim?” sorusunun cevabı için hem ikinci el hem sıfır olmak üzere ilginç olabilecek aletlere bakayım dedim. Nikon Z6/Z7, Nikon D7500, belki bazı Canon RF lensler.. derken aklıma “ulan neden Türkiye’den bakmıyorsun m?” fikri geldi. Artık garantisi olsun diye olabildiğince Norveç’ten alışveriş yapıyorum ama aradaki fiyat farkı çoksa Türkiye’de de alışveriş yaptığım oldu.

Bu sefer… bu sefer… arkadaş bu fiyatlar ne böyle??? Baktığım hemen ürünler ya Norveç fiyatı ya Norveç’ten pahalı! Hele ikinci el fiyatları iyice zıvanadan çıkmış! Burada 18-200 lensle 7D Mark II (20binin altında çekim sayısı) aldığım fiyata Türkiye’de 60-70 bin çekimde tek gövde satıyorlar. 5ds/R böyle, 80D böyle, Nikon D7200 ve 7500 Norveç’ten daha pahalı (hem ikinci elde hem sıfır), Sony A7R II ikinci elde böyle. Daha lensleri saymadım bile ki lenslerdeki durum iyice beter.

Ama bazı yeni Canon lensler, Nikon D850, Sony A7R III uygun mesela. Hatta şöyle bir genelleme yapayım: Yeni çıkan ürünler eskilere oranla Türkiye’de daha ucuzken eski ürünler Türkiye’de hem sıfır hem ikinci elde Norveç’ten daha pahalı (Nikon D7500 gibi istisnalar olsa da).

Çok ilginç hakikaten. Eskiyen ürünün fiyatı Türkiye’de yeterince düşmüyor anlaşılan. Türkiye’de D850 alırsam Norveç’e göre bayağı fark ediyor ama D7500 alırsam Norveç’e göre zarar ediyorum 🙂 Nikon Z6 Norveç’e göre Türkiye’de çoook daha pahalıyken Z7 hemen hemen benzer fiyatta. Burada Z6 + adaptör + 24-70 aldığım paraya Türkiye’de lenssiz Z6 + adaptör satıyorlar. Sony A7S II fiyatı hafif daha düşük ama Sony A6400 Norveç’ten pahalıyken A6500 Norveç’ten daha ucuz.

Neyse, teker teker örnek vermeyeyim. Allah sabır versin, bu fiyatlarla yeni alet almak 2 sene önceye göre çok zorlaşmış. Satan için de zor tabi ama özellikle ikinci el fiyatları genel olarak anormal yüksek.

Canı çeken? Bence siz de arkadaşlarınızla lensleri gövdeleri böyle paylaşın.

4
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
3 Yorumlar
1 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
3 Comment authors
ErtOztHasan IsmayilEmphire Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Emphire
Guest
Emphire

Güncel piyasa dinamiklerini bilmeyen eski kullanıcılar,ürünlerini hala değerli sanıp yüksek fiyat biçiyorlar.Piyasayı bunlar şişiriyor diyebiliriz.
Sürekli piyasanın içinde olan kişiler daha makul fiyatlar veriyorlar.Şuan ikinci el piyasası ölü durumda zaten.En canlı sistem yine sony e mount denilebilir.
10 yıllık giriş seviyesi dslrlara iki bin tl civarı fiyat biçenler var.Böyle ilan sahiplerinin ilanları zaten 1 yıl yayında kalıyor.

Hasan Ismayil
Guest

Selam Usta.

Canon 80D ve Nikon D7500 incelemesi ve karşılaştırması yapsan da, bir az bizim kateqorimize ine bilsen. FF bizim neyimize… 😀