Sony’nin tam kare gövdelerdeki en büyük avantajı

Sizce ne? Yani Sony’nin rakiplerine göre en önemli avantajı ne? Dinamik aralık? Sürekli otomatik odaklama? Göze odaklama? Seri çekim hızı? Lens sayısı ve çeşitliliği? Fiyat? Nedir?

Tabi herkesin kendine göre fikri olacaktır ama benim fikrim şu: Eski modeller.

“Eski modeller” mi? Nevet. Sony, tam kare aynasız piyasasına erken girmenin avantajıyla şu anda piyasada 10 tane aynasız tam kare gövde satıyor: A7, A7 II, A7 III, A7R, A7R II, A7R III, A7R IV, A7S, A7S II ve A9. Bunların tamamını sıfır olarak satın almak mümkün.

İyi de eski modellerin nasıl bir avantajı olabilir ki? Avantaj nedir hemen söyleyeyim: Fiyat! Adam A7’yi ve A7 II’yi öyle fiyatlara indirebiliyor ki Nikon’un Panasonic’in o fiyata inmesinin şu anda imkanı yok. Canon EOS RP bile A7 ve A7 II’den pahalı çünkü RP ikisinden de çok yeni.

A7R II’yi düşünün: Şu anda Norveç’te ikinci eller (hem de yedek pilli, pil tutacaklı tertemiz aletler) sıfır RP’nin altında fiyatlara indi. R II modelinin sıfırları bile RP’nin yeni fiyatına yakın. Tam kare aynasıza geçecek olan biri doğal olarak “RP mi A7R II mi?” diye düşünecek.

A7R IV’ün çıkışıyla A7R III fiyatları da bir anda (beklediğimden daha hızlı) iniverdi. Bugün EOS R gövde + adaptör fiyatına çok temiz Sony A7R III almak mümkün (ikinci al). Bazıları 5 yıl Sony sigortasıyla bile bulunabiliyor. Bana sorarsanız gövde olarak EOS R biraz daha iyi (ergonomi, menüler ve otomatik odaklama) ama A7R III de muhteşem bir alet. Gene yeni aynasız tam kare isteyen biri “lan EOS R mi A7R III mü?” diye soracaktır. A7R III o kadar iyi fiyatlara indi ki A7 III’ü bile tehdit ediyor 🙂

A7S serisi yukarıdakiler gibi değil pek, A7S III henüz piyasaya çıkmadığı için A7S II’nin fiyatı hala yüksek. A7S bile bence aşırı pahalı şu anda (ikinci elde). A7S III çıktığı anda bunların da fiyatı çooook hızlı bir şekilde düşecek.

A9’a bakın. Uzun süredir A9’un fiyatı ilk çıktığı fiyatın 1000 Dolar altında satılıyor. Şimdi A9 II de çıkacak (tahminen sonbahara kalmadan duyurulacak), böyle olunca ilk A9’un fiyatı da inecek mecburen.

Bu fiyatlarla Canikon ve Panasonic’in baş etmesi için onların da piyasaya en az 4-5 gövde daha sürmesi lazım (ki eski modellerde fiyat kırabilsinler). Canon çok akıllı bir hamleyle RP’y çıkardı. Peki neden böyle birşey yaptı Canon? Çünkü uzun süredir Canon’un piyasa liderliğinin en büyük sebebi de bu: Eski modellerde fiyat kırabilmek. Canon’un DSLRlarında bir önceki nesil çok ciddi düşük fiyatlara bulunabiliyor. EOS M’de bile durum böyle: Yeni ve ikinci el EOS M ve EOS M3ler neredeyse bedavaya satılacak. EOS M5 Mark II çıkınca M6 ve M5’in fiyatları da inecek.

Fiyat oyunu böyle birşey.

Ama Sony için tehlike şu: Canon bu açığı hızlıca kapatır. EOS M’de gördük bile: Japonya’da Sony’yi geçmekle kalmadılar, m43’ü bile geçip liderliğe oturdular (toplam aynasız satışlarında). Canon da bu oyunu iyi biliyor, bu yüzden tam kare aynasızda da hızlıca model sayısını arttıracak. Bu yüzden Sony’nin “eski modellerin fiyatını kırar, diğerleriyle başa çıkarım” stratejisi 1 seneye kalmadan zayıflayacak diye düşünüyorum.

Sony’nin bu tehlikeyi gördüğünü ve yeni model stratejisini ona göre ayarlayacağını düşünüyorum. Hala eski A7 ve A7 II ile paar payını arttırmaları bundan sonra daha zor olacak. Bazıları “A7 II bile RP’den daha iyi, yeni modele gerek yok” diyor ama bu hikaye. Titreşim azaltma ve ISO100’deki dinamik aralık haricinda A7 II’nin RP’ye göre hiçbir üstünlüğü yok. RP’nin daha kaliteli ve tamamen dönen arka ekran, dokunmatik ekran, kırpılmış bile olsa 4K video, daha iyi otomatik odaklama, daha iyi ergonomi, daha iyi yüksek ISO performansı, daha iyi bakaç, daha iyi kablosuz bağlantı gibi önemli avantajları var. Bu yüzden Sony’nin A5 gibi bir isimle RP’ye rakip çıkarması lazım. A7 III’ten kırparak çok güzel bir A5 ortaya çıkarabilir Sony bence.

Pazar dengeye gelecek. Yavaş da olsa gelecek. Benim tahminim sonraki 5 sene içinde pazar payı aynen DSLRlardaki gibi olacak: Canon lider, Sony ikinci, Nikon ikincilik için mücadele ediyor. Bakalım bu tahminin tutacak mı…

Not: Canon 2019 karlarında %40 civarı azalma açıkladı. Bazı forumlarda “işte Sony Canon’u ezdi” gibi hamasi laflar görüyorum. Bu durum hem ciddi daralan pazar hem de DSLR-aynasız geçişi yüzünden çok normal. Benzer durum (%40 olmasa da) Sony’de de var aslında. Şimdi bakalım Sony’nin 2019’un ikinci çeyrek finans raporu nasıl gelecek. Benim tahminim onlarda da fotoğraf alanındaki karda önemli bir azalış göreceğiz. Son 2 çeyrek raporlarında hep azalma vardı, sadece 2018 toplam karda artış açıkladı Sony.

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Glorfindel1907
Glorfindel1907
8 aylar önce

Sony ne kadar iyi veya avantajlı olsada Sony TR ekibi yüzünden kullanıcı kaybeder bu kadar ilgisiz ekip görmedim, İllaki en üst seviye makinanız olması gerekiyor iletişime geçebilmek için, Bir yerden gömü filan bulmazsam sony almam bir daha sanırım 😀