Tam kare aynasız gövde yarışı

Şu anda piyasada tam kare aynasız üreten 6 firma var: Sony, Canon, Nikon, Panasonic, Sigma ve Leica. Dikkat ederseniz 2018 sonlarına doğru sadece Sony ve Leica vardı ve Leica da zaten fiyatı yüzünden normal kullanıcıya uzak. Dolayısıyla 2018 sonuna kadar sadece Sony vardı (aynasız tam kare).

Şimdi? Leica’yı saymazsak 5! Bakın, 1’den 5’e çıktı 6 ayda!

Sony’de 4 seri var: A7 III, A7R IV, A7S II ve A9. Aslında Sony taaaa ilk A7’ye kadar makine satıyor ama yazının konusu bu değil. Neyse, 4 modeli aklınızda tutun.

Canon: EOS R ve RP. %90 ihtimalle 2019 sonuna kadar bir model daha çıkacak. 2020 sonuna kadar Canon’dan 4 seri bekliyorum: RP, R, RX (hızlı ve seri model, 1D gibi), RS (yüksek MP’li model, 5DS R gibi). Canon’da da 4 seri olacak.

Nikon: Z6 ve Z7 var. Nikon da Canon ve Sony gibi 4 seri çıkaracak diye tahmin ediyorum.

Panasonic: Bence Panasonic 3 seri çıkaracak, hızlı gövdeye şimdi girmeyecek (belki 2022’de). S1, S1R ve daha ucuz bir model.

Sigma: Şmdilik bir model var. Bence Sigma sadece 2 model çıkaracak. Yeni duyurdukları model video ağırlıklı, bir tane de Faveon algılayıcılı fotoğraf ağırlıklı model çıkarırlar olay biter. Sigma 2 seri.

Şimdi bu serileri toplayın? 4 + 4 + 4 + 3 + 2 = 17.

Leica’yı saymıyorum dikkat edin.

17 tam kare aynasız tipi/modeli. Şimdi 2020 sonuna kadar kaç ay var? 17 ay 🙂

Benim tahminim şu: 2020 sonuna kadar 1.5 ayda bir aynasız tam kare gövde modeli duyurulacak.

Bunu şöyle de okuyabilirsiniz: Tamam sen Sony kullandığın için çok harikasın, Canon/m43 kullanıcılarının hepsi cahil aptal 🙂

Önerim her zamanki gibi aynı: Duyuruları iyi takip edin, ihtiyaçlarınızı da düşünüp satın alma kararınızı öyle verin. 15 durak dinamik aralık veya saniyede 20 kare çekim kulağa hoş geliyor ama sizin bunlara ihtiyacınız var mı ve “15 durak” ne demektir, bunları iyi düşünün.

Sadece bir modele bakıp da marka değiştirmeyin artık. Neden? Yukarıda dediğim gibi her 1.5 ayda bir (ortalama) model çıkacak. Bugün aklınıza yatan başka bir markanın modeli varsa da tahminen 1 yıl içinde sizin marka da benzer özellikli veya bazı konularda daha iyi bir model çıkaracak. Canon-Nikon DSLRlarda bu böyle oldu, aynasızlarda da bu böyle olacak.

Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
Notify of