Bundan sonra Canon-Nikon-Sony-Panasonic-Olympus-Sigma kapışması nasıl gidecek?

Ahanda bakın şuraya yazıyorum: Bugünden itibaren (belki 3-4 yıl boyunca) Sony kendini tekrar eden, ufak yenilikler getiren firmaya dönüşürken diğerleri her yeni nesilde “vay işte yenilik” dedirtecekler (m43 bile böyle olabilir). Neden mi?

A7R III ve A7R IV duyurularına bakın. A7R III II’nin daha hızlı, daha büyük pilli, elektronik bakacı biraz daha iyi hali. Gövde aynı, algılayıcı aynı (tamam ufacık gelişmeler var ama %95 aynı). Otomatik odaklama sistemi bile çok benzerdi (sadece %30 daha hızlı hali). Yani yepyeni bir odaklama sistemi gelmedi.

A7R IV ne oldu? Daha çok MP, çeyrek durak daha çok dinamik aralık, biraz daha iyi EVF, tutacak yer biraz farklı, tepeye ek bir kontrol tekeri. Bunlar A9 gibi radikal gelişmeler değil. Otomatik odaklama sistemi daha gelişmiş.

A7S – A7S II geçişi de aslında böyleydi ama Sony o kadar çok dandikliği düzeltti ki (ergonomi, 4K videoyu karta yazabilme, titreşim asaltma vs..) millet “yepyeni alet” sandı A7S II’yi.

A7 – A7 II geçişi de benzer. Aynı algılayıcı, 4K video yok vs..

Sony fanatiklerinin son yıllarda etrafa yaydığı temel argüman neydi? “Canon ve Nikon eski teknoloji satarken Sony hep yenilik peşinde. Bu arada Sony kullanıcılarından değil, hasta ruhlu Sony fanatiklerinden bahsediyorum. Şu anda odamda dolabın bir rafı tamamen Sony lens-pil-gövde-flaşı dolu :), yani ben de Sony kullanıcısıyım.

Sigma ufacık bir tam kare gövde duyurdu ve konsept olarak çok farklı. Panasonic gövdeler diğerlerinden farklı (iyi veya kötü demedim, farklı). Nikon 12bit RAW video getirecek yeni bellenimle mesela… Canon ve Nikon, A9 rakibi aynasız gövdeleriyle gelecekler. Bunlar kendi kullanıcıları arasında “yeni” şeyler olacak.

Mesele ne peki?

Mesele Sony’nin dandikliği değil. Mesele şu: DSLRlara bakın. O kadar olgunlaştılar ki, artık yeni DSLRlar pekçok insanda heyecan uyandırmıyor. Daha hızlı, biraz daha fazla MP, belki hareketli dokunmatik ekran vs.. O kadar. Canon 1DX çok iyiydi, 1DX II daha da iyi ama 1DX’ten geçmeye değer mi? Belki değer belki değmez. Sony de bunu yaşıyor artık. Belli bir gövde formatına karar verdi, onuna gidiyor. Menülere pek dokunmuyor, ufak düzeltmeler yapıyor. Tuş dizilimi kaç nesildir aynı. Algılayıcı ilerliyor biraz, biraz da otomatik odaklamaya hayvan gözüne odaklama falan ekliyor. A7R III kullanıcılarını bırak, birçok A7R II kullanıcılarını bile “beni al” diye ikna edecek bir gövde değil A7R IV. Canon’ın 5D serisi, Nikon’ın D8XX serisinde yaşadığı da böyle.

Sony manyakları saldırmadan gene açıklayayım: Sony kötü olduğu için “artık CanonNikonPanasonicSigma yenilikçi görünecek” demiyorum. Sony aynasız tam karede olgunlaşan ilk firma oldu, bundan sonraki gelişmeler sadece ufak adımlarla olacak. Canon, Nikon ve Panasonic (ve Sigma) daha agresif olacaklar ve bu yüzden yavaş yavaş “Sony bize eski şeyler veriyor” fikri doğabilir.

Bunu kırmanın yolları var tabi. Örneğin A9 II’yi daha büyük gövdeyle getirebilirler (ama Sony’nin son sunumundan anladığım kadarıyla pek düşünmüyorlar), veya Sigma gibi ufacık modeller duyurabilirler, veya uygun fiyatlı lensleri çoğaltabilirler (daha tabana yayılabilmek için), veya 5G destekli modeller çıkarabilirler, veya makinelerdeki yazılımı açık kaynak kodlu hale dönüştürebilirler (zor ama imkansız değil).

Bu benim fikrim. Bakalım, 3-4 seneye göreceğiz.

1
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
1 Yorumlar
0 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sebahattin Demir Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Sebahattin Demir
Guest

Ertan hocam,

Gelecek 3-4 yıl kim ya da kimler önde olursa olsun, fotoğrafa gönül vermiş bir fotoğraf tutkunu olarak; benim ihtiyaçlarımı doğru algılasınlar, bütçemi doğru tahmin etsinler, milyonlarca işe yaramaz fonksiyon yerine bana uygun fonksiyonlardan oluşan konfigürasyon yapabileceğim satınalma seçenekleri sunsunlar yeter. Artık süper lüks otomobiller bile kişiselleştirilebilir kombinasyonlarla siparişi alınıp üretilebildiğine göre, bunu kamera üreticilerinin yapamayacağını hiç sanmıyorum.

Selamlar, sevgiler.