Yeni Sony cicileri – Sony A7R IV geldi, 16 Temmuz 2019

Ben bu satırları yazarken Sony yeni cicilerini duyuruyor. Evet, bu yazıyı canlı yayında yazıyorum 🙂

Daha duyuru başlamadan %90 eminim ki Sony önceki nesilden daha hızlı, daha çok MP’li, dinamik aralığı biraz daha iyi olan, daha gelişmiş video özellikleri olan, bilmemneyi daha gelişmiş aletler duyuracak. Tahminen 2 gövde, 2 de lens (bakalım doğru mu). Ve göreceğiz bakalım çok eleştirilen eksikleri düzeltecekler mi (mantıksız menü yapısı, pek de iyi olmayan (kötü de değil ama) ergonomi, kayıpsız sıkıştırılmalı 14bit RAW vs..

Başladı…

 • Sony son 20 aydır Amerika’da tam kare gövdeler arasında en çok satan markaymış (DSLR-aynasız dahil diye anladım).
 • Kenji Tanaka geldi. Sony Alpha’nıın başındaki adam. Yani önemli duyurular olacak bugün.
Soldaki toplam değiştirilebilir lensli makine pazarı, sağdaki tam kare pazarı
Bizim için bunlar önemli diyor: Lens, imaj kalitesi, hız, pil ömrü, ufaklık ve hafiflik
 • Yeni A7R geldi: 61MP’lik, 15 durak (!) dinamik aralıklı, saniyede 10 kare çekebilen, A7R IV. Lan RAWlar 14bitse nasıl 15durak veriyor? Gerçi alakası var mı…
Hmmmm…. Güzel… Bazı özellikleri A7R III’e benzer ama genelde geliştirilmiş sanki.
Tek bayonetimiz var diyor. Canon gibi değiliz diyor yani (eeeey Canon!)
 • A7R IV’te operasyona da önem verdik diyor (yani: kullanım tecrübesi).
 • G-Master lensler ileriyi düşünerek tasarlanıyor. GM lenslerimiz 61 MP’ye hazır.
 • Bu 61MP’lik algılayıcı yeni jenerasyon. Orta format kalitesi alacaksınız diyorlar bu algılayıcı ile.
 • 240MP yüksek çözünürlüklü çekim modu var. Makine 16 çekim yapıyor ve siz sonradan bunu işleyeceksiniz. Yani makine hala bunu kendisi işleyemiyor, gidip PC’de kendiniz işleyeceksiniz. Eeeeeeeyyyy Sony!!!
 • APS-C modunda 26MP çekim yapabiliyor 🙂 Ehe 🙂 Ama bu modda seri çekim hızı artmıyor galiba. Mesela APS-C modunda çekim hızı saniyede 15 olsaymış keşke…
 • 26MP modunda 523 faz bazlı odak noktasının 300+ adedi çekim alanında kalıyor. Yani APS-C modunda algılayıcının neredeyse tamamında odak noktanız oluyor (Canon DualPixel’e benziyor biraz, biraz da Nikon D850, odak noktası kapsama alanı açısından ama Canon bunu tam karede yapıyor).
 • Saniyede 10 kare çekimi 68 kare yapabiliyor (yaklaşık 7 saniye). Sürekli odaklama ve pozlama da dahil (yani bunlar kilitlenmeden).
 • A9’daki odaklama sisteminin gelişmiş hali burada kullanılmış. Sürekli odaklamada göze ve yüze takip becerisi çok geliştirilmiş. A7III ve A9’a bellenimle gelmiş hayvan gözüne odaklama da gelmiş A7R IV’e.
 • Videoda APS-C modunda (Super 35) 6K videodan 4K’ya çeviriyor, HLG var, S-Log3 var. Videoda sürekli odaklamada göze odaklama gelmiş.
Video sırasında sürekli odaklamada göze odaklama gelmiş
 • İçinde kendi AD çevirici olan bir mikrofon da duyuruyor Sony. Bu mikrofon ile A7R IV sayısal olarak anlaşıyor (normal mikrofonlar analog aletler). A7R IV ve bu yeni mikrofon tamamen sayısal olarak anlaştığı için çok daha kaliteli ses alabileceğiz.
 • Toz-nem geçirmezliği de geliştirdik diyorlar 🙂 Hadi bakalım inşallah..
 • Grip geliştirilmiş.
 • Eylül’de 3500 Dolar’a satılmaya başlayacak. Mark III sahipleri üzülecek biraz, çünkü ikici el fiyatları düşecek…
 • 400 Dolar’a pil tutacağı da gelecek:
 • Yeni mikrofon: Sony çok gururlu bu mikrofonla. Bu yeni alette (4″ uzunlukta) 8 ufak mikrofon var. Eylül’de 350 Dolar’a gelecek.
 • Yeni XLR arayüzü geldi. 600 Dolar’a Ekim’de gelecek:
 • Sunumu yapan arkadaş biraz… değişik… Espri falan yapıyor, kimse gülmüyor. Mark bilmemne (Kenji daha ciddiydi).
 • Sony gibi dev bir firmanın sunumlarını yapan adamların sunum yapamaması çok komik.
 • Ve bitti? Eeee? A7S III gelmiyor muydu? Yeni lens?
 • Kayıpsız sıkıştırmalı RAW gelmiş mi? Onu da söylemediler. Bu özellik gelmediyse 100MB’nın üzerinde RAW dosyalarına hazır olun…

YORUMLARIM

Sony bugün 3 ürün duyurdu: A7R IV ve iki yeni mikrofon.

Mikrofonlardan biri normal flaş yuvasına bağlanıyor, diğeri XLR arayüzlü. İkisinde de analog-sayısal çevirici var (normal mikrofonlar sadece analog oluyor). Bu sayede daha kaliteli ses kaydedebiliyorsunuz.

A7R IV, ilk başta da yazdığı gibi, A7R III’ün daha yüksek MP’li, daha çok odak noktalı, daha iyi video özelliklerine sahip ve biraz daha yüksek dinamik aralıklı modeli. Biraz da ergonomik farklılıklar var ama menüye dokunmuşlar mı tam anlayamadım. ISO aralığını da vermedi Sony, galiba A7R III ile aynı. Baz ISO olarak ISO50 bekliyordum ben açıkçası…

A7R III’ü ben A7R II’nin hafiften gelişmiş hali olarak görmüştüm. Bu Mark IV aslında Mark III’ün olması gereken hali. Nikon bazen “s” modelleri çıkarıyor (D70s, D300s, D4s vs..), bu modeller orjinal modelin biraz daha gelişmiş hali oluyor ama mesela D4s’e D5 demiyor Nikon. Sony A7R III’te biraz onu yapmıştı bence. Şimdi A7R IV adını hakeden gelişmelerle gelmiş.

Şahsen çok etkilenmedim. Sebebi şu: A7R III zaten birçok konuda çok iyi. “Daha hızlı ve daha çok dinamik aralık / piksel” beni artık etkilemiyor. Fotoğraf makineleri, aynasızlarda bile, bayağı olgunlaştı. 7-8 sene önceki model kullanıp mutlu olan milyonlarca insan var. Şimdi Sony almayı düşünsem, hiç düşünmeden uygun fiyatlı ikinci el bir A7R II alırım (şu anda Norveç’te ikinci eller 1300 Avrolarda). Çok hıza ihtiyacım yok, en acaip süper video kalitesi de istemiyorum ama A7R II’deki algılayıcı çok çok iyi zaten.

Bu son yorumum marka bazlı değil. Şimdi Canon 70MP’lik bir EOS RS çıkarsa da aynı şeyi diyeceğim. Daha çok piksel, daha hızlı çekim, daha çok dinamik aralık, daha çok odak noktası…. Eeee?

3
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
1 Yorumlar
2 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
2 Comment authors
ErtOztErhan Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Erhan
Guest
Erhan

Taa yeni çıktığında aldığım 60D gövdem ve 100 L IS makro, 70-200 f4 L IS lenslerim var. Tamamen iddasız, kendi halimde takılıyorum. Arada 100L yi takıp ormana kıra dalar ya da 70-200 ile kalabalık bir etkinliğe gider çaktırmadan fotoğraf çekerim. Sony başından beri kafamı karıştırıyor. Lensleri satıp sony karşılıklarını almak ciddi maliyet. Anladığım kadarıyla adaptör ile kullanım pek tat vermiyor. Son zamanlarda Sony almamak, gözümün arkada kalmayacağı konusunda kendimi ikna edip 5D Mark IV e yöneldim. 13bin küsür fiyata resmi garantili alınabiliyor. Borç harç taksit falan işi bitirmek üzereydim ki bu paylaşım düştü. Mevcut lensler ve 5D beni en az… Daha fazla »

Erhan
Guest
Erhan

Bu arada beni bir an önce yeni bir gövde almaya iten şey, muhtemelen 3-5 ay içinde doların fırlayıp, şimdilik en azından hayalini kurabildiğimiz her şeyin tamamen imkansız hale gelecek olması. Yoksa hiç acelem olmayacak.