Yenilenebilir enerji

Avrupa’nın en büyük yenilenebilir enerji üreten firmalarından birinin 2025 tahmini:

  • Almanya 2025’e kadar nükleer santrallerde ürettiği enerjiyi 70 terawatt saat (TWS), kömürden ürettiği enerjiyi 50 TWS azaltacak, yenilenebilir kaynaklardan ürettiği enerji miktarını arttıracak.
  • İngiltere 2025 itibariyle kömürden elde ettiği enerjiyi 20 TWS azaltacak, yenilenebilir enerji kaynaklarından ürettiği enerjiyi 55 TWS arttıracak.

Bu iki ülke de yıl içinde zaman zaman bazı günlerde “sadece yenilenebilir enerji ile idare eder miyiz?” denemesi yapıyor, ve bazı günler beceriyorlar bile…

2025 için Türkiye’nin bir planı var mı? Seçim için nükleer santral yapma haricinde? Evet, rüzgar ve güneş projeleri var ama yanında kömür ve nükleer de var. Millet nükleer ve kömüre sırtını çevirirken…

Bir dönem Avrupa ve Amerika’da nükleer enerji santrali patlaması oldu (kelime şakası 🙂 ), adamlar 10larca santral yaptılar. Türkiye o furyayı kaçırdı ama şimdi nükleer santral olan ülkeler haldır huldur bunlardan kurtulmaya çalışıyor. Kurtulmak da kolay değil çünkü hem uzun vadeli kontratlar var hem de bu santraller ciddi elektrik ürettiğinden yerlerine koyacak enerji tipi son 4-5 seneye kadar pek yoktu. Artık var ama: Güneş ve rüzgar. Bu enerji tiplerinin eksileri olsa da nükleer santrallerin tehlikelerini kefenin öbür tarafına koyarsanız, Almanya’nın neden nükleerleri kapatmaya uğraştığını görürsünüz.

Ek olarak, son birkaç yılda nükleer ve kömürlü santral sahibi dev firmaların hisse senedi fiyatları ciddi düştü. En büyük sebep güneş ve rüzgar ihalelerindeki fiyatların diplerde seyretmesi. Güney Amerika ve Asya’da bu ihalelerde fiyatlar çok komik rakamlara iniyor, ve bu fiyatlarla nükleer, kömür ve hatta hidrolik enerjinin dayanması çok zor. Dolayısıyla devletler de bu tip santrallere ciddi destek veriyor.

Soruyu tekrar soruyorum: Yatlarda basıldığı söylenen, bakın burası çok önemli haricinde laf söyleyemeyen çok sayın enerji patronumuzun bununla ilgili uzun vadeli bir planı var mı? Hadi bu arkadaş yeni, 17 senedir AKP’nin dünyadaki gelişmeleri takip edip adam gibi bir enerji politikası oluşturduğunu gördünüz mü? Baraj lisansını yandaşına 1’e verip 50’ye sattırma haricinde birşey göremedim ben, mevcut “plan”lar da zayıf veya hamasi şeyler (veya gene yandaşı zengin etmeye yönelik).

Tamam yol yaptı tünel yaptı köprü yaptı bilmemne…. Ki bunları da dövize endeksli ve gelir garantili yaptırdılar ya….

Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
Notify of