Plazma TV yerine Oled mi Qled mi Led mi?

Daha önce bir TV alma macerası anlatmıştım. O zaman çok iyi bir seçim yaparak 55″ plazma TV almıştım. TV’den birçok yönden memnunum. En memnun olduğum şeyler THX modunda film seyretmek ve hareketi algılaması. Özellikle THX modunda renkler aşırı değil, kontrast yerli yerinde (ne aşırı ne az).

Ama en en memnun olduğum şeyi sorarsanız: Hareket! Hareketli sahnelerde alet asla ve asla sorun çıkarmıyor. Ne halelenme, ne ghosting denen dert, ne altyazıların etrafındaki dertler… Kesinlikle ve kesinlikle böyle sorun görmedim. Maçlarda, filmlerde, oyunlarda, normal TV programlarında… Televizyon neredeyse kusursuz.

Yalnız bir de “kurtlanma” derdi var 🙂 İnsan bir süre sonra değişiklik istiyor. HDR, HLG, 4K, daha iyi akıllı TV, daha tutarlı Bluetooth, belki 65″ gibi şeyleri düşünüyorum bazen. Oyun oynarken ya da film seyrederken HDR nasıl görünür merak ediyorum mesela. Dedim ya, kurtlanma 🙂

Bu yüzden 1 aydır TV seçeneklerine bakıyorum. Arada burada ciddi indirimler oluyor, onları kullanıp çok zarar etmeden güzel bir TV alır mıyım diye okumadığım inceleme, seyretmediğim video kalmadı. Dükkanlara gidiyorum, bakıyorum….

En sonunda 1 sene daha beklemeye karar verdim çünkü gördüğüm kadarıyla hala (aradan geçen o kadar süreye rağmen) en iyi TVler bile hareketli ve kontrastlı sahneleri plazma TVler kadar iyi halledemiyor.

Teknolojik açıdan yeni OLED ve QLED TVler benim Panasonic plazmama göre daha iyi olsa da, hareket konusunda hala gerideler.

Düzeltiyorum: Benim bütçemdeki TVlerde durum bu. Sony’nin üst seviye OLED TVleri. X1 Ultimate denen işlemci hareketli sahneleri çok iyi hallediyor ama Oled ve 65″ ve X1 Ultimate bir araya gelince TV fiyatı benim düşündüğümden %50 fazlaya geliyor ki… Bu yüzden 1, belki 2 sene daha beklemeye karar verdim 🙂

Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
Notify of