Olympus EM1 II bellenim 3.0: Otomatik odaklama

Olympus, EM1 II için 3.0 bellenimini duyurdu. Normalde böyle ciddi güncellemeleri yüklemeden önce biraz beklerim çünkü önemli güncellemelerde bazen hata da oluyor.

Bu sefer bekleyemedim çünkü 3.0 ile çok ciddi yenilikler geldi:

 • F1.2 lens ile -6 EV’de bile otomatik odaklama yapabilme (Canon EOS R ayarında)
 • Sürekli odaklamada EM1X algoritması ile çok daha hızlı ve tutarlı odaklama
 • Videoda OMLog kullanabilme
 • Videoda otomatik odaklamada faz bazlı odak noktalarını kullanabilme. Daha önce kontrast bazlı odaklama yapıyormuş meğerse 🙂 Hiç haberim yoktu hakikaten, videoya o kadar uzağım 🙂
 • “Flicker reduction” özelliği geldi
 • Tekli odaklamada daha tutarlı davranış (örneğin dallar arasındaki kuşa daha doğru odaklayabilme)
 • 5×5 odak noktası seçebilme. Bu da önemli çünkü eskiden 3×3’ten sonra tam ekran odak seçeneği vardı. 5×5 bazen çok faydalı oluyor (örneğin kuş takibinde)
 • Düşük ISO’da çekilen fotoğraflarda detayı arttırma seçeneği (bunu seçince seri çekim hızı azalıyor)
 • Iso6400 ve üzerinde JPEG çekimlerde 1/3 durak daha iyi fotoğraf kalitesi (RAWda fark yok)
 • Ekrandaki görüntüyü daha parlak gösterebilme. Bu sayede örneğin yıldız çekimlerinde gökyüzünü daha aydınlık görebiliyorsunuz (hem odaklama hem kadraj için çok faydalı)
 • Odak yığınlama (focus stacking) için 3-15 kare arası çekim sayısı seçebilme. Ayrıca çekerken, birleştirme esnasında fotoğrafın neresinin kesileceğini de gösteriyor
 • Olympus Workspace kullanıyorsanız, RAW işleme ve JPEG çevrimi çok daha hızlı olacak. Bunun için EM1 II’yi USB ile bilgisayara bağlıyorsunuz, Workspace bu bağlantıyla EM1 II’deki işlemciye de erişiyor, böylece ciddi bir işlem gücünüz oluyor. Biliyorsunuz ki normalda makine ile fotoğraf çekerken anında JPEG oluşturuluyor. Bu işlem PC’den çooook daha hızlı yapılır (siz deklanşöre basar basmaz). İşte bu gücü artık bilgisayarınızda da kullanacaksınız.
 • Seri çekimden sonra, fotoğraflar karta yazılırken artık menüde ayar yapabileceksiniz.
 • Artık L-ISO yerine L64 ve L100 var (eskiden LISO’dan 200’e atlıyordu).
 • Instant Film fotoğraf modu gelmiş.

Göreceğiniz gibi çok ciddi yenilikler gelmiş. Hatta bunlardan bazıları EM1X ile gelen yenilikler. Bugün bunlar arasından otomatik odaklama hakkında konuşmak istiyorum.

VİDEODA ODAKLAMA

3.0 ile EM1 II video sırasında faz bazlı odak noktalarını kullanabiliyor. 2.0’a kadar videoda sadece kontrast bazlı sistem kullanılıyordu.

3.0 ile şu lenslerle loş salonda sürekli odaklamayı denedim:

 • Sigma 56mm f1.4
 • Panasonic Leica 25mm f1.4
 • Olympus 75mm f1.8
 • Panasonic 12-35mm f2.8 OIS

Göze/yüze odaklama yapmadım, bunun yerine video çekerken ekrandan istediğim yere dokunup odak noktasını değiştirdim. Sonuç: İnanılmaz bir ilerleme var! Bu bellenim videoda EM1 II’yi bambaşka bir makine yapmış. Odak noktası kesintisiz, yumuşak ve tutarlı bir şekilde değişiyor. Açıkçası yüz/göz tanımayı denemediğimden bu konuda yorum yapamıyorum, kısa süre içinde onu da denerim.

Düşük ışıkta odaklamayı da denedim. Elimde en geniş diyaframli lens olarak Leica 25mm f1.4 var (50mm eşlenik isteyenler bu lense baksın). Bu lensle 1/6 f1.4 ISO12800’de otomatik odak yapmayı denedim. Ve… ve… odakladı! Lumix 12-35mm f2.8 ile düşük ışıkta odaklama da gelişmiş. Dikkat ederseniz bunlar Panasonic lensler, tahminen Olympus’un f1.2 lensleri daha da iyi olurlardı.

Bu hafta içinde 1-2 futbol maçı ve kuş çekimi deneyeceğim. Bakalım EM1 II bu konuda da gelişmiş mi…

Sonuç olarak EM1II’si olan arkadaşlar bu yeni bellenimi kesinlikle kursunlar.

2
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
2 Yorumlar
0 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
2 Comment authors
Osman Zihni ERENLERSebahattin Demir Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Sebahattin Demir
Guest

Ertan hocam selamlar,

Benden önce davranmışsın 😉
3.0 ile gerçekten çok sıkı güncellemeler geldi. İyi ki Olympus OM-D E-M1 MII almışım dedirtiyor insana. Ben videoa yüz/göz odaklamayı da test ettim, üstelik az ışıklı ortamlarda bile hiç fena değil. Kameramı şimdi çok daha fazla sevmeye başladım açıkçası.

Selamlar

Osman Zihni ERENLER
Guest
Osman Zihni ERENLER

Merhabalar Ertan hocam.
Senin ve Sebahattin hocamın (Buradan ona da selam olsun) tespitlerinize katılıyorum. Videoyu pek, pek değil hemen hemen hiç kullanmıyorum. Ama f1.8 (25 mm.) ile ışık az ortamdaki denemede otomatik odaklama, hem hız hem de tutarlılık açısından fevkalade. Öyle ki, “Hadi canııım, burada makine neyi görecek/seçecek de odak yapacak.” dediğim yerde bile şak diye hızlı ve tutarlı odak yaptığına şahit oldum. Diğer yenilikleri test etmedim henüz. Senin test sonuçlarını bekliyorum/bekliyoruz.
Güzel makine. Tatminkâr bir güncelleme.
Sağlıcakla kal hocam.