İyi fotoğraf çekemiyorum, yeni makine mi alayım?

Al tabi. En pahalısını al hatta. Böyle büyük algılayıcılı, sağlam lensli (en az 1 kilo olmalı lens) falan birşey.

  • Kötü çekim tekniği (el titretme, makineyi yanlış tutma, yanlış zamanlama, vs..)
  • Yanlış kadraj, yanlış yere odaklama
  • Yanlış pozlama ayarları (perde hızı, ISO, diyafram)
  • Yanlış lens seçimi (çekim için yanlış lensi seçme)
  • Yanlış JPEG ayarları. RAW çekiyorsanız yanlış RAW düzenlemek

Yukarıdakileri düzeltmediğin sürece, elinde en acaip makine-lens olsa işe yaramaz.

Sony A7 III + EF 24-70 f/2.8 GM. ISO100, f4.8, 1/850…. Ya da başka makine mi?

Yukarıdaki fotoğraf neyle çekildi sizce? Eğer tahmin edemiyorsanız (ki %99 bilemeyeceksiniz) bu fotoğraf her makineyle çekilir demektir. Her fotoğraf her makine-lensle çekilir demiyorum. Genelde kullanıcıların becerisi elindeki aletin gerisinde oluyor ve asıl geliştirilmesi gereken “beceri” olduğu halde genelde olan şey “yeni makine alayım bari” oluyor.

Görüş, teknik, bakış açısı, tembel olmamak (yürümek ve gözlemek), araştırmak (gideceğin yerle ilgili önceden biraz araştırma yapmak), gezmek, fotoğraf firmalarının fotoğraf turlarına katılmak vs…. Uyuz Amerikan kahve zincirlerinde 20+ liraya şeker bombası ya da acı kahve içeceğinize biraz daha para ayırın ve paralı eğitim turlarına gidin. Şehrinizin fotoğraf derneklerine gidin, buralarda fotoğraf turları vardır. İnanın bana, bu turlara vereceğiniz para kesinlikle ve kesinlikle çok faydalı olacak.

Elinizde bir makine varsa “hangi makineyi veya lensi alayım”dan önce “bu alet neyime yetmiyor?” diye kendinizi sorgulayın.

Çok megapiksel, çok dinamik aralık, acaip ISO102400 performansı, tam kare 4K video çekimi vs….. Eğer çok özel ihtiyaçlarınız yoksa bu saydıklarım çok önemli değil. 2019 yılında daha önemli olan şeyler şunlar: Fiyat, tutuş ve kullanım ergonomisi, mantıklı menüler, yaygınlık. Canon’un 24MP’lik APSC algılayıcısı ile Sony’nin 24MP’lik algılayıcısı arasındaki 0.5EV’lik dinamik aralık farkına bakmayın siz. Modern algılayıcılar o kadar iyi ki ortalama amatör bir kullanıcının o 0.5EV’ye ihtiyacı olan durumlar sene içinde ya 1 ya 2 olacaktır.

Büyük baskı alıyorsanız veya sürekli kesme alıyorsanız (mesela lensiniz yeterince uzak odaklı değil): 16-20MP, 20-24MP, 24-26MP, 30-36MP, 36-42MP, 42-47MP, 47-50MP arasında çok fark yok. Örneğin sırf 24MP diye D7200’ü D7500’e tercih etmeyin (başka sebeplerden tercih edebilirsiniz, o ayrı).

Senelerdir aynı şeyi söylüyorum, ve aklı başında yazı yazanlarda da aynı şeyi okuyorsunuzdur: Önce kendini geliştir, sonra lensine bak, sonra flaş kullanıyorsan yeterli mi diye bak, en son makinene bak. Lens önemli, hatta çok önemli. EM1 II ve 12-100mm f4 seti her zaman A7 II ve 28-70mm OSS’ye tercih ederim. Her zaman. Algılayıcılar arasındaki performans farkı benim için çok dert değil çünkü ISO6400’ü geçmiyorum ve EM1 II’nin baz ISO’daki dinamik aralığı çok yeterli geliyor bana. Ama lensler arasındaki fark muazzam. 12-100mm lensin f4’teki köşeden köşeye performansını 28-70’te asla bulamıyorsunuz. f11’de bile. 12-100mm lens ile EM1 II’deki algılayıcının tüm piksellerini görmek mümkünken (köşeden köşeye) 28-70mm’de 24MP’nin 12MP’sini görüyorsanız şanslısınız (o da orta bölgelerde). A7 II’ye Sony 24-70mm f2.8 GM takarsanız işler biraz değişiyor. Diğer bir örnek: Uzun süre D700 ile Nikkor AF-S 28-300mm f/3.5-5.6 VR kullandım. Fena lens değildi açıkçası, ama D800’e geçtiğimde o lensin yenilenmesi gerektiğini anladım. 12MP ile ortaya çıkmayan bazı kusurlar 36MP’de bayağı meydanda. O lensi D850’ye takarsanız… Olmaz demiyorum, ufak boyutta gene D700’deki performansı verir ama o zaman git D700 kullan 🙂

Lens benim için bu kadar önemli. D5100 + 18-55mm lens setinizden memnun değilseniz yeni makineden önce başka bir lens deneyin. Ya da daha da iyisi: “Neden memnun değilim lan?” deyin kendi kendinize, sonraki hareketinizi bunun cevabına göre belirleyin.

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

7 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Sebahattin Demir
1 yıl önce

Altına imzamı attım Ertan hocam, hem de kalın puntolarla.
Emeklerine ve kalemine sağlık…

Sevgiler.

Erkan K
1 yıl önce

Bu söylediğin sadece Fotoğraf makinası ve lenslerde geçerli bir durum değil. Hayatın her alanında var. Televizyon, araba , cep telefonu, ev, gözlük daha ne sayarsan say. Çünkü bu kapitalizm. Sana hep daha yenisini (dikkat edin iyisinini değil) al diye seni şartlandırıyor. Televizyonda; 4K TV bırak onu 8K çıktı hayır dur 16 K yolda. Bilgisayarda İ3 işlemci , İ5 işlemci en iyisi İ7 oda geçti geliyor İ9 işlemci. Bu hep böyle gidecek maalesef.

Oktay PAR
Oktay PAR
1 yıl önce

Sn. ErtOzt,
Yazınızı büyük bir dikkatle okudum. Herşeyi yerinde ve tüm açıklığıyla belirtmişsiniz. Size bir sorum olacak: Sony A7 II tamron 28-75
2.8 ‘ nasıl tanımlar sınız? Tşk ederim.
Av. Oktay PAR

Uğur
Uğur
1 yıl önce

Hocam Fujifilm GFX100 çıkartmış 100 mp. Onu alsak bir faydası olmaz mı acaba :p