Canon, Nikon, Sony, hepsi zorlanıyor

Japon firmaları yıllık finansal faaliyetlerini Mart’tan Mart’a açıklıyor.

Bazı sitelerde bir süredir Canon ve Nikon’un Mart sonu finansal raporları haber oluyor. DPReview gibileri bu haberleri alttan alttan “Sony çok pis yaptı bunları” şeklinde veriyor 🙂

Bu gece de DPReview’da Sony’nin Mart sonu finansal raporunun haberi çıktı (2018 Mart – 2019 Mart arası). Rapora göre Sony’nin Görüntüleme bölümünde yıllık bazda %2’lik artış var. Güzel haber aslında. DPReview da bu haberin içeriğinde “Canikon para kaybederken Sony coştu” şeklinde verdi.

Yalnız bu iş tam böyle değil. Raporu açıp okursanız (kaç kişi okuyacak ki?) yıllık bazda %2 artış var AMA 2019’un ilk 3 ayında da %5 azalış var. Sayfa F-7’ye göz atın (Imaging satırında). 8 milyar Yen azalış var. Ayrıca 2018’in son 3 ayında da Sony %8.1 azalış açıklamıştı.

Yani 2018’in son 3 ayı ve 2019’un ilk 3 ayında gelirlerde azalış var. Bu son 6 ay demek. Son 6 ayda gelirlerde azalış var. Yani Sony de Canikon gibi satışlarda azalış görüyor. Tüm pazar küçülürken sadece Sony’nin gelirlerinin artması biraz saçma gelmişti bana zaten, Sony’nin finansal raporunu okuyunca işin gerçeğini de anlamış oldum.

Yani, yani, yani…. Canikon’un gelirleri azalırken Sony coşmuyor. Son 6 aydaki gelişmelere bakarsanız neden herkesin deli gibi indirim peşinde olduğunu görürsünüz.

Panasonic tüm firma için bir rapor açıkladı, görüntüleme birimini ayrı göstermedi. Buna göre Panasonic karda.

Olympus zararda ama bu zararın önemli bir kısmı üretim tesislerinin bir kısmını Vietnam’a taşımaktan geliyor. 2 sene içinde bu yatırımın geri döneceğini düşünmüyor Olympus…

Bu rakamlar neden önemli? Pazarın gidişatını görebilmek açısından bence böyle raporlar önemli. Satışlar azalınca yatırımcılar (büyük olanları) karlarını korumak istiyor, böyle olunca firmalar pahalı ve satış başına daha fazla kar getiren ürünlere yöneliyor. Son 3-4 yılda iyice artan fiyatların en büyük sebebi de bu (tabi Türkiye’deki durum TL’nin değerinin astronomik azalmasına da bağlı). Adam diyor ki: 500 Dolar’a makine satıp 100 Dolar kazanacağıma, ben bunları tam kareye iteyim de 2000 Dolarlık makineden 500 Dolar kazanayım. 500 Dolar’a makine alacak adam artık telefonla idare ediyor, yani 500 Dolar’ı da vermiyor zaten…

Bu telefon işi de garip aslında. Tamam bazı telefonlar ufak ekranda güzel görünen fotoğraflar çekiyor ama bunlara ne kadar para veriyorsunuz arkadaş? IPhone XR’ın fiyatı nedir öyle Türkiye’de? Sen bu telefonu kaç senede bir değiştiriyorsun? Yani “ama telefon hep yanında ve güzel fotoğraf çekiyor” dediğin alet de artık çok ucuz değil. Zaten Apple da ilk 3 ayda IPhone satışlarının ciddi azaldığını söyledi.

Fotoğraf makinelerinin satışı telefonlar yüzünden azalıyorsa, telefonların satışı neden azalıyor? Bence sebep ekonomik durumlar. Alış gücü azalınca “abi elimdeki telefon hala çok güzel, neyime yetmiyor?” lafları başlıyor. Aynı adamın maaşına biraz zam yap koşa koşa yeni model alacak.

Bu arada finans raporlarından bahsetmişken… Sizin finans durumu ne alemde? Adam ne diyordu? “Bunları doyuruyoruz ama hala oy vermiyorlar”. Vefasız mısınız lan siz!

3
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
2 Yorumlar
1 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
3 Comment authors
özkanErkan KÜmit Alper TÜMEN Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Ümit Alper TÜMEN
Guest
Ümit Alper TÜMEN

10 Yıl sonra çok özel durumlar dışında DSLR aynalı, aynasız kullanmayacağımızı düşünüyorum. Fotoğraflar, büyük bir oranda çok gelişmiş cep telefonlarıyla çekilecek.
Olaya kendi ülkemiz açısından bakarsak; Elin kâfirinin!!! 1 birim parası bizim 6 küsür birim paramız olduğu ve arttığı sürece, elin kâfiri!!! 1 aylık maaşıyla en yeni teknolojiyi alabilirken, biz çalışan/emekli tayfası yeni teknolojileri ancak 5-6 yıl sonra fiyatları makul seviyeye düşünceye kadar kullanamayacağız. Peki bizim günahımız ne?

Erkan K
Member

Hep söylüyorum, gün gelecek ne aynasız ne DSLR hiç biri olmayacak piyasada. İnsanların gözüne bir çip yerleştirilecek, gördüğün şeyin anında fotoğrafını çekebileceksin. Görüntüler dijital karta kaydedilmeyecek direk insan beynine kaydedilecek. Aha yazın bir kenara ….

özkan
Guest
özkan

😀 zaten olan şey o değil mi