1″ ve m43 algılayıcılar ISO6400’de

Sony’nin 1″ algılayıcıları bayağı iyi. Öyle ki, net alan derinliğini unutursanız, birkaç nesil önceki tam kare algılayıcılarla kapışır ve hatta bazılarından daha da iyiler. Teknoloji ilerliyor.

Diğer yandan diğer algılayıcılar da ilerliyor. Bazıları 1″ algılayıcıların m43 gövdelerdekiler kadar iyi olduğunu söylüyor. Önceki nesil 16MP m43 algılayıcılara karşı 1″ algılayıcılar bazı konularda önde olabilir ama son 20MP’lik 43 algılayıcılar daha iyi. Mesela:

Soldaki Panasonic Lumix LX15, sağdaki Olympus EM1 II. Çekim değerleri aynı ve %100 kesmeye bakıyorsunuz. Dikkat ederseniz tek başına aslında LX15 bayağı iyi ama EM1 II ondan daha iyi. Arada yaklaşık 1 durak fark var ki bu doğal.

Bu arada LX15 çok iyi bir alet çıktı. LX7’yi sattı diye üzülüyordum ama ikinci elde LX15’i bayağı uygun fiyata bulunca kaçırmadım. 24-72mm f1.4-2.8 Leica lens var ki bu lens cidden müthiş keskin çıktı. Ayrıca geniş diyafram sayesinde ISO’yu da çok arttırmak zorunda kalmıyorum. Bakaç olmamasına bile alıştım. Hareketli ve dokunmatik ekranı kullanmak da keyifli. Son Hindistan gezisinde EOS R’yi çantadan çıkarmaya üşendiğim yerlerde bunu kullandım ve çektiğim fotoğraflardan son derece memnunum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.