Sony Piksel Değişimli Çoklu Çekim (Pixel Shift Multi Shooting)

Sony’nin en yeni aynasız tam kare fotoğraf makinesi Sony A7R3 (ILCE-7RMIII) ile sunulan özelliklerden biri “Piksel Değişimli Çoklu Çekim (Pixel Shift Multi Shooting)” modudur. Peki Piksel Değişimli Çoklu Çekim gerçekten işe yarıyor mu, vaat ettiği şekilde daha keskin fotoğraflar elde etmemizi sağlıyor mu? Kısaca bir bakalım…..

Piksel Değişimli Çoklu Çekim sadece Sony’de bulunan bir özellik değil aslında. Pentax ve Olympus fotoğraf makinalarında da görebiliyoruz bu sistemi. Pentax bu sisteme “Piksel Kaydırma Çözünürlük Sistemi” adını vermiş. Pentax K-1 fotoğraf makinasının Piksel Kaydırma Çözünürlük Sistemi ile ilgili detaylı bir incelemesini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Gelelim Sony A7R3 fotoğraf makinasına. Yazımın bundan sonraki bölümlerinde Piksel Değişimli Çoklu Çekim için “PDÇÇ” kısaltmasını kullanacağım.

PDÇÇ’yi ilk defa duyanlar için kısaca çalışma prensibini açıklayım: Fotoğraf makinası art arda dört adet (RAW formatında) fotoğraf çekiyor ve daha sonra bu fotoğraflar bilgisayarda tek bir görüntü olarak birleştiriliyor. Fotoğraf makinası kendi içinde bu birleştirmeyi yapamıyor illaki görüntülerin bilgisayarda Sony İmaging Edge programıyla birleştirilmesi gerekiyor. Bazılarınızın aklına gelebilir “dört fotoğrafı birleştiriyorsa sonuç fotoğrafının boyutu dört katımı oluyor” diye. Hayır….. Dört adet fotoğraftan birleştirilen fotoğrafta tek bir fotoğraf boyutunda (42.4 MP) oluyor.

Aslında birden fazla fotoğrafı birleştirmek deyince aklınıza HDR tekniği gelebilir. Yöntem olarak benzese de teknik olarak biraz farklı. PDÇÇ yaparken fotoğraf makinası, elektronik sensörünü her çekiminde 1 piksel bir kaydırma yaparak fotoğrafı çekiyor. Bu yenilikçi sistem, her bir pikselin yalnız tek bir renk verisini kayıt eden geleneksel sistemiyle kıyaslandığında, her bir pikselde tüm renk verilerini kayıt etmesine olanak sağlıyor ve de normal görüntü sensörleriyle elde edilenden çok daha gerçekçi renkler ve çok daha keskin ayrıntılar ile süper yüksek çözünürlüklü görüntü sağlamayı vaat ediyor.

Aşağıdaki GİF’te kabaca sistemin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Sony PDÇÇ yapmak için iki yöntem belirlemiş: birinci yöntem, fotoğraf makinanızı kabloyla bilgisayarınıza bağlayarak “İmaging Edge Remote” programını kullanıp makinanızla uzaktan çekim yapmak. Remote programında PDÇÇ butonuna basarsanız makine dört adet fotoğraf çekiyor ve Remote programı bu dört RAW fotoğrafı birleştirerek sonuç fotoğrafını birleşmiş bir halde bilgisayarınıza aktarıyor. İkinci yöntemde ise fotoğraf makinesini bilgisayara bağlama imkânı olmadığında fotoğraf makinanızı PDÇÇ moduna getirip dört adet fotoğraf çekiyorsunuz. Daha sonra eve gelip bu dört fotoğrafı bilgisayarınıza aktarıp “İmaging Edge Viewer” programıyla bu dört fotoğrafı birleştiriyorsunuz.

Tüm çekimler Sessiz modda elektronik deklanşörle çekiliyor, bu da titreşimlerin olmamasını sağlıyor. Zira fotoğraf makinasının oynamaması veya herhangi bir titreşim/hareket olmaması çok önemli. Bu işlevi kullanmadan önce bir uzaktan kumanda kullanmanız veya kameradaki zamanlayıcıyı açmanız önerilir. Çekiminizi sabit bir yerden veya tripodla yapmanız gerektiğini belirtmeme gerek yok diye düşünüyorum.

Aradaki farkı daha iyi anlayabilmek için normal görüntünün büyültülmüş hali

Her iki yöntemde de, art arda çekilen fotoğrafların arasındaki çekim zamanını 0,5 ile 30 sn. arasında ayarlayabiliyorsunuz. Yani anlayacağınız fotoğraflar seri olarak çekilse de her iki fotoğraf arasında en az 0,5 saniyelik bir zaman farkı bulunuyor. Çekim zaman aralığını 30 saniyeye kadar ayarlayabilme olanağıda eğer flaşla çekim yapıyorsanız flaşınızın tekrardan dolum zamanını bekleyebilmek için.

Fotoğraflar arasında en az 0,5 sn. fark olduğu için bu yöntem hareketli nesnelerin fotoğrafını çekmek için tavsiye edilmiyor. Bu yüzden mimari, arşiv, yemek, still life ve mücevher/ürün fotoğrafçılığı yapacaksanız PDÇÇ bu iş için uygun olabilir.

Bu örnekte saatin saniye kadranı hareket etmektedir. Bu yüzden birleştirilmiş fotoğrafta dört adet saniye kadranı görülmektedir.

Daha önceden de belirttiğim gibi kadrajınızda hareketli nesneler varsa (bulutlar, akan su, deniz,  insanlar, rüzgarda sallanan ağaçlar vb.) biraz başınız dertte demektir. Hareket eden nesneler birleştirilmiş fotoğrafınızda ister istemez bulanık çıkıyor. Ancak bu sorun aşılamaz değil. En son PDÇÇ fotoğrafınız ile 4 kare çekilen diğer bir fotoğrafı Photoshopta harmanlayabilir, hareketli ve bulanık çıkmış yerleri sabit kareden maskeleyebilirsiniz.  Tabiki de uğraşmak isterseniz …..

SONUÇ OLARAK: PDÇÇ sistemi işe yarıyor mu ? Gerçekten daha fazla netlik sağlıyor mu? Cevap: Örnek fotoğraflarda da gördüğümüz gibi öyle çok büyük farklarla net ve gerçekçi fotoğraflar sağlamasa bile biraz daha net fotoğraflar sağlıyor. Benim tespitim özellikle makro çekimler ile nesnelerin daha da yakından çekilerek fotoğrafa daha fazla doku almamızı sağlayan fotoğraflarda bu fark daha da belirgin oluyor. Son zamanlarda hepimiz biliyoruz ki hemen hemen tüm fotografçılar çektiğimiz fotoğraflarda netlik delisi olduk. Biraz daha iyi görüntüler elde etmek için daha keskin diye lenslere dünyanın parasını veriyoruz. Bu sistem bize bedavadan daha net fotoğraflar çekmemizi sağlıyor. Peki durum böyle diye her fotoğrafımızı PDÇÇ ile çekebilirmiyiz ? Şimdilik Hayır…. Burada en önemli unsur 1’inci ve 4’üncü fotoğraf arasında (şimdilik) en az 1,5 sn.lik bir zaman farkı olması. Perde hızınıda  katarsak nerdeyse 2 sn. oluyor aradaki fark. Bu durumda manzara fotoğrafçılığında en önemli unsur olan bulutlarla (vede yukarıda ki örnekte olduğu gibi gezinen insanlarla) hemen başınız belaya girebilir. Ancak bu sistemin daha da geliştirilebileceğini tahmin etmek hiç de zor değil. A7R3 saniyede 10 kare çekebiliyor. Gelecekte PDÇÇ’nin de bu hızlara çıkabilmesi bence yüksek bir ihtimal.

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
ErtOzt
Admin
1 yıl önce

Sony sonraki nesilde bu işi makine içinde yapmalı ve hatta belki elde çekimi mümkün hale getirmeli.

Ömer
Ömer
1 yıl önce

Pentax kendi birleştirmeyi yapıyor, sanki bu konuda hala Pentax önde. Hareketli nesnelerde kullanılmayınca çok kullanışlı olmuyor ama ürün, makro çekimlerde işe yarıyor.

Ömer
Ömer
1 yıl önce

Üstad bir sorum var. Bir yerde Pentax DA* 16-50mm F:2.8 lensin yeni K3, K3II, KP 24mp sensörler için yetersiz kalıyor demiştiniz. Bu konuda C serisi Sigma 17-70mm F.2.8-4 lens nasıldır. Daha önce 16mp ile kullandım çok memnun kalmıştım.

ErtOzt
Admin
1 yıl önce
Reply to  Ömer

Çözünürlük olarak Sigma daha iyi bence.