Fujifilm X-T100 ve Canon 7D karşılaştırması

Bu iki aletin birbirine benzeyen tek yönü algılayıcılarının APS-C olması, ki aslında o bile tam benzemiyor çünkü Canon’daki 1.6x kesme çarpanlıyken X-T100’deki 1.5x.

X-T100 aynasız, daha yeni, daha ufak, daha hafif, hareketli ve dokunmatik ekranı var, algılayıcısı daha modern bir Sony 24MP, WiFi var, tam elektronik perdesi var. 7D bir DSLR, 9.5 yıllık, büyük, ağır, 19 çapraz odak noktası var, optik bakacı var, saniyede 8 kare çekebiliyor, taş gibi sağlam, takılmadan ve teklemeden çalışmak için tasarlanmış profesyonel bir DSLR. Algılayıcısı eski 18MP (hatta ilk 18MP Canon APS-C DSLR).

Bu karşılaştırmayı keyif için yaptım. Zamanım olursa X-T100’ü Canon G1X, EOS R ve Panasonic LX15’le bile karşılaştırmayı düşünüyorum 🙂

JPEG

Klasik olarak Fujifilm’deki ISO değerleri diğer markalardan bir durak yukarıda seyrediyor. Yani Fujifilm’in ISO6400 dediği aslında diğer markalarda ISO3200 gibi. Hatta öyle ki, X-T100’de baz ISO 200 görünüyor ama bence aslında gerçek ISO değeri 100. Bakın:

Mavi ile işaretli RGB değerlerine dikkat edin. Pozlama aynı olmasına rağmen 7D’deki RGB değerleri yaklaşık bir durak daha fazla. Bu durum özellikle siyahlarda daha belirgin: Fujifilm’in varsayılan profili siyahları çok hızlı bir şekilde karartıyor. Aslında bazıları bunu sever, ve insan gözü de hızlıca kararan siyahlardan çok rahatsız olmaz. Gene de bu aklınızda olsun.

RAWlarda da benzer durum var. Soldaki X-T100:

Pozlama aynı ama Canon daha çok ışık almış.

JPEGlerde ISO100’den başlamayalım. Açıkçası Fuji’ye daha iyi bir lens takarsanız daha çok detay verecek ama beyaz ayarı ve varsayılan JPEG renk moduna göre alacağınız sonuç değişir. Fotoğraf sadece detaydan ibaret değil. Yukarıdaki örneğe bakın. Bence Canon’un fotoğrafı çok daha doğru ve hata çekici (beyaz ayarı doğru, siyahlar anında kararmamış, ışık miktarı olarak da daha iyi).

Aşağıdakiler sırasıyla ISO800, 1600, 3200, 6400 ve 12800. Soldakiler hep X-T100. Hepsi M modunda aynı değerler kullanılarak, varsayılan (standart) JPEG modunda çekildi. Beyaz ayarı otomatik:

ISO6400. Mesele şu ki: X-T100’de detay biraz daha iyi ama parlaklık farkına bakın. X-T100 aynı çekim değerlerinde resmen karanlık fotoğraf veriyor.
ISO12800. 7D’de renk gürültüsü daha fazla, diğer yandan X-T100’de o kadar fazla gürültü azaltma var ki hayvancıkların saçları saç değil bez parçası gibi duruyor.

RAW

Burada iki makinenin RAWlarındaki RGB değerlerini ACR’de eşitledim ve karşılaştırmayı öyle yaptım. ACR’de renk profili olarak standart seçtim (Fuji’de Provia). Gürültü azaltma yapılmadı. Sadece ISO12800’de 8MP’ye indirdiğim dosyalarda göz kararı iki markada da biraz gürültü azaltma yaptım. Beyaz ayarı arka duvardan alındı. Hepsi M modunda çekildi. Çekim değerleri zaten fotoğrafların sol-üst köşesinde var. Sırasıyla ISO800, 3200, 6400 ve 12800:

Üst sıra normal 18-24MP, alt sıra 8MP (4K ekrandaki piksel sayısı kadar)

GÖLGE OYUNU

Forumların, inceleme sitelerinin vazgeçilmezi: Gölge açma oyunu.

-3EV’de çekilmiş bir fotoğrafı (M modunda) aynı RGB değerlerine getirince… Önce gürültü azaltma yapılmamış:

Sağdaki X-T100. Şimdi biraz gürültü azaltma yapılmış haller:

SONUÇ

Hangisi iyi diye kendiniz karar verin. Gördüğüm kadarıyla 10 senede gelinen nokta şu: Daha iyi JPEG işleme, biraz daha iyi gölge açma, biraz daha.. başka ne?

7D’nin varsayılan JPEG ayarını pek sevmiyorum. Özellikle yüksek ISO’da pek iyi sonuç alamıyorum ama RAWlarda gördüğünüz gibi 2018 model X-T100’den çok da geride değil.

Fujifilm’de JPEGlerde varsayılan ayarlarda siyahlar çok hızlı bir şekilde kararıyor. Benzerini Canon’a uygulayınca fena sonuçlar çıkmıyor aslında.

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments