Topaz Gigapixel AI 4.0

Daha önce de fotoğraftaki piksel sayısını arttıran birkaç program denemiştim. Bazıları işe yarıyor, bazılarının Photoshop’taki büyütmeden çok farklı olmuyor, bazılarının fotoğrafı işleme süresi aşırı uzun, bazıları Photoshop’ta eklenti olarak kullanılabiliyor, bazıları…

Neyse, şimdi Topaz’ın Gigapixel AI 4.0 yazılımını deniyorum. Her yazılımda olduğu gibi bunda da bir “AI” var, son senelerin modası…

Deneme sürümünü kurdum. Arayüz basit ve sade. Çok ayar yok ama zaten fazla ayara da gerek yok. Amaç sadece fotoğraf büyütmek veya küçültmek. Gürültü azaltma veya bulanıklık giderme ayarları da var.

A7III, GX80 ve 550D’nin RAWlarını da açtı, EOS R’nin CR3lerini ve X-T100’ün RAFlarını tanımadı. Tahminen bunlara bir güncelleme yakında gelir. JPEGleri de büyütmek veya küçültmek sorun değil.

Birden fazla dosyayı büyütmek de mümkün

0,20x – 6.0x arası büyütme yapmak mümkün. Örneğin 1000×1000 piksellik bir fotoğrafı 200×200’e ufaltmak ya da 6000×6000’e büyütmek mümkün.

Sonuçlar hiç fena değil, hatta bayağı iyi:

Soldaki orjinal fotoğraftan kesme, ortadaki Topaz ile sağdaki ACR ile büyütme. Buradaki 2 kat büyütme. Dikkat ederseniz Topaz ile büyütülmüş olan daha detaylı. ACR’dekinde çizgilerdeki merdiven etkisini saklamak için gürültü azaltmayı biraz arttırdım. Ne yaparsam yapayım Topaz daha iyi sonuç verdi.

Soldaki ACR ile büyütülmüş, ortadaki orjinalden kesme, sağdaki Topaz sonucu

Yukarıdakinde çok fazla çizgi/detay yok. Böyle fotoğraflarda Topaz çok iyi sonuç veriyor. Gene ACR’de ne yaparsam yapayım Topaz kadar iyi sonuç alamadım.

4 ve 6 kat büyütmede fark daha da bariz:

Yukarıdakiler 6x büyütme.

Yazılım iyi iş yapıyor, burası kesin ama bir dert var: İşlemek deli uzun sürüyor. 1.5MP’lik bir dosyayı 2 kat büyütmek (her yönde 2 kat, yani aslında 4 kat büyüyor fotoğraf) benim dizüstü bilgisayarımda 5 dakika sürüyor! 4 veya 6 kat büyütmek isterseniz (her yönde 4 veya 6 kat) bu çok ciddi zaman alıyor. İşyerinden aldığım dizüstü pek iyi değil, orası kesin ama bu süreyi 5 dakikadan 1 dakikaya azaltmak için tahminen çok ciddi bir sabit bilgisayar lazım. Birden çok fotoğrafı büyütmek isterseniz bunu hesaba katmanız lazım.

Şu anda Topaz 80 Dolar’a satılıyor (indirimsiz). 30 günlük deneme sürümünü de indirebiliyorsunuz. Bence bir deneyin.

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments