1 aydır fotoğraf çekmedim

İş güç özel hayat vs.. derken 1 aydır fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmediğimi farkettim. Eş-dostu geçtim, deneme-inceleme için bile çekmemişim. Sadece telefonla 15-20 saniye video, 5-6 da fotoğraf çekmişim. Neden neden neden???

Aslında fotoğraf alanındaki yazıları hala okuyorum, fotoğraflara hala bakıyorum ama dışarı çıkıp çekesim gelmiyor 1 aydır. İş yoğunluğu büyük etken olsa da kendimi suçlu hissediyorum 🙂

Bu arada sokağa fotoğraf için çıkmayınca İngilizce forumlara ve haberlerin altındaki yorumlara normalin biraz üzerinde takıldım. Ve… ve… cehaletin, aşırılığın, kabalığın, iğrençliğin, iftiranın tüm dünyaya yayıldığını bir kere daha anladım. Özellikle nedense Sony kullanıcıları (trolleri diyeyim çünkü ben de Sony kullanıyorum 🙂 ) o kadar agresif ve terbiyesiz ki, resmen AKP’nin trolleri gibiler. Sony yaparsa en mükemmeli olur, o yapana kadar herşey gereksiz. Canon’un Allah cezasını versin, Nikon zaten küçük ve sürekli odaklaması iyi değil, Panasonic ne yaaaa, m43’te algılayıcı ufacık (fotoğraf bile çekilmez)… Nasıl bir zihniyettir bilmem ki. Tahammülsüzlük had safhada.

Yani diyeceğim şudur: Ona buna b.k atan it sürüsü troller sadece Fetö, PKK ve AKP’ye has değil, tüm dünyada var bunlar. Fotoğraf forumları ve haberlerinin altındaki yorumlardan bunu açıkça anlıyorsunuz. Sanki Sony bunlara özel bir bütçe ayırmış, “gidin etrafa yayılın onu bunu kötüleyin” demiş gibi. Sadece İngilizce forumlarda da değil, bu hakaret, cahillik, kendini beğenmişlik, diğer firmalara b.k atmak Almanca, Fransızca, İspanyolca forumlarda da son 7-8 yılda aşırı artış göstermiş. Norveçliler dahi bundan şikayet ediyor ki bu kadar şeker gibi memlekette bile bu olay varsa (daha yumuşağı tabi, bizdeki gibi değil).

Ulan nereden nereye geldik… Hangi kanalı açarsan aç önüne aynı “eeeeyyyy” diye böğüren adam çıkınca, iş de doğal olarak siyasete kayıyor.

Yalnız şu da var: Fotoğraf çekmedim ama eksikliğini hissettim. Demek ki yalan bir hobi değilmiş 🙂

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Osman G.

Geçende bir forumda densizin biri, “aynalılar öldü, bu saatten sonra aynalıya yatırım yapan ahmaktır” demesin mi! Bende dayanamadım şöyle cevap verdim: Evet aynalılıar o kadar öldü ki, Tokina, Canikon aynalıları için Opera diye lensler çıkardı… Demek Tokina ölü yatırım yapmış, seni “üst yönetici” olarak atamalıymış! Hatta Sigma, Tamron hala Canikon aynalılarına yatırım yapıyor, demek onlarda piyasayı okuyamıyor 😊 Diyerek cehaletini yüzüne çarptım… tabi arı kovanına çomak soktuk ya, sonunda o forumda bazı yorumlarım silindi, bende o gurubu terk ettim! Zaten en başta yöneticisi aşırı Sony fanatiğiydi… Evet dediğiniz gibi, işkembeden sallayanlarla dolu forumlar… Üstelik aynalı savunması(!) yaptığım için, benim gibi… Daha fazla »

Emre

Bu dönem fotoğraf çekmeme-çekememe sorunu bir tek bende var sanıyordum; biraz olsun ferahladım 🙂 Belki ilkbaharın rehaveti, belki gündemi sürekli meşgul eden konuların-aktörlerin yıpratıcılığı, belki de biraz tembellik. Ekipman fanatikleri hep vardı; her zaman da olacak. Ben filmli fotoğraf zamanlarında da Nikon kullanıyordum, şimdi de bu alışkanlığıma devam ediyorum. İki gün önce plastik cerrah arkadaşım hastalarının kesip biçtiği bölgelerini çekmek için makine önerisi istedi, benim elimde hep onu gördüğü için olacak; Nikon mu almalıyım dedi, ona bile söylediğim “bu devirde bütün makineler güzel, ben sana şu marka al diyemem” oldu. Her makine canavar gibi, hepsi güzel. İş aynayla da bitmiyor… Daha fazla »

Osman Zihni ERENLER

Çok da kulak asıp canınızı sıkmayın arkadaşlar. Ben öyle yapıyorum. Emre Bey’in de ifade ettiği gibi şimdi piyasada olan hemen hemen bütün makineler canavar gibi. En ucuzundan en pahalısına kadar bütün makineler, iyi bir fotoğraf çekmek için fevkalade yeterli beceriye sahip. Yeter ki sen çekmeyi iste. Bilmiyorsan araştır, öğren ve ondan sonra çek. Sivri biberin Kilogram fiyatının 22 Türk Lirası olduğu bir ülkede, 500 lira verip ucunda kit objektifi ile birlikte satına alınabilecek, muhteşem bir arge ve onun meyvesi teknolojileri havi bir makine ile (Aynalı veya değil, DSLR veya Kompakt fark etmez) çekilemeyecek bir fotoğraf olduğunu düşünmüyorum. Bahsi geçen “densiz,… Daha fazla »

Osman Zihni ERENLER

Sivri biber değil de Ayşe “Hanımefendi” Fasülyesi olacaktı. Düzeltir, özür dilerim. 🙂

Cemil BARMANBEK

Selamlar, Tüm dünyada insanlar üzerinde ciddi bir gerilim var, Sadece insanların yaptıkları tercihleri göklere çıkarmasında değil her konuda görülebilir, ancak insanların en farklılaştıkları nokta tercihleri olduğu için çatıştıkları nokta bu oluyor, Çocuklarım özel okula gidiyor, Eşimde bende çalıştığmız için devlet okulu saatleri uymadığından böyle bir tecih yaptık ama 8 senedir, Neden devlet okuluna gitmiyor, bu okul daha iyi, o okuldaki bilmem ne daha kötü gibi herkes 1000 yorum söylüyor ama kims eneden bunu tercih ettin diye sormuyor, 3 sene önce bir araç aldım, herkes ya o paraya bunu alırdın, 10 bin verseydin şunu alırdın, bunun ikinci elini şu fiyata alırdın… Daha fazla »

Serdar Toprucak

Ben de fotoğraf makinesinin evde uslu uslu yatmasından rahatsız olduğum için , çalışırken de kullanabileceğim bir fotoğraf makinesini çantasına bakıyordum. Evvelki gün istediğimi bulamasam da , iş görecek bir çantayı alıp işe koyuldum. Artık makine hep yanımda ( Aynalı bir tam kare ) Objektif sorunsalı hasıl oldu bu seferde. 24-70 ya da 85mm aldığımda makine ile beraber oldukça büyük oluyor , bu sefer de çalışırken lazım olan eşyaları çantaya sıkıştırmakta zorlanıyorum. O yüzden de bu hafta için 40mm pankek diye tabir edilen bir objektife yöneldim , kısmetse hafta içinde alacağım. Bu sayede hem makine hafiflemiş , hem çanta boşalmış ,… Daha fazla »

Fatih

Merhaba takip ettiğiniz ingilizce forum sitelerinden tavsiye verir misiniz kaliteli site/forum bulmak kolay değil yanda tavsiye siteler vermişsiniz ama sanki güncellenebilir bunlar.