1 aydır fotoğraf çekmedim

İş güç özel hayat vs.. derken 1 aydır fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmediğimi farkettim. Eş-dostu geçtim, deneme-inceleme için bile çekmemişim. Sadece telefonla 15-20 saniye video, 5-6 da fotoğraf çekmişim. Neden neden neden???

Aslında fotoğraf alanındaki yazıları hala okuyorum, fotoğraflara hala bakıyorum ama dışarı çıkıp çekesim gelmiyor 1 aydır. İş yoğunluğu büyük etken olsa da kendimi suçlu hissediyorum 🙂

Bu arada sokağa fotoğraf için çıkmayınca İngilizce forumlara ve haberlerin altındaki yorumlara normalin biraz üzerinde takıldım. Ve… ve… cehaletin, aşırılığın, kabalığın, iğrençliğin, iftiranın tüm dünyaya yayıldığını bir kere daha anladım. Özellikle nedense Sony kullanıcıları (trolleri diyeyim çünkü ben de Sony kullanıyorum 🙂 ) o kadar agresif ve terbiyesiz ki, resmen AKP’nin trolleri gibiler. Sony yaparsa en mükemmeli olur, o yapana kadar herşey gereksiz. Canon’un Allah cezasını versin, Nikon zaten küçük ve sürekli odaklaması iyi değil, Panasonic ne yaaaa, m43’te algılayıcı ufacık (fotoğraf bile çekilmez)… Nasıl bir zihniyettir bilmem ki. Tahammülsüzlük had safhada.

Yani diyeceğim şudur: Ona buna b.k atan it sürüsü troller sadece Fetö, PKK ve AKP’ye has değil, tüm dünyada var bunlar. Fotoğraf forumları ve haberlerinin altındaki yorumlardan bunu açıkça anlıyorsunuz. Sanki Sony bunlara özel bir bütçe ayırmış, “gidin etrafa yayılın onu bunu kötüleyin” demiş gibi. Sadece İngilizce forumlarda da değil, bu hakaret, cahillik, kendini beğenmişlik, diğer firmalara b.k atmak Almanca, Fransızca, İspanyolca forumlarda da son 7-8 yılda aşırı artış göstermiş. Norveçliler dahi bundan şikayet ediyor ki bu kadar şeker gibi memlekette bile bu olay varsa (daha yumuşağı tabi, bizdeki gibi değil).

Ulan nereden nereye geldik… Hangi kanalı açarsan aç önüne aynı “eeeeyyyy” diye böğüren adam çıkınca, iş de doğal olarak siyasete kayıyor.

Yalnız şu da var: Fotoğraf çekmedim ama eksikliğini hissettim. Demek ki yalan bir hobi değilmiş 🙂

10 comments for “1 aydır fotoğraf çekmedim

 1. Osman G.
  2019-03-07 at 3:39 pm

  Geçende bir forumda densizin biri, “aynalılar öldü, bu saatten sonra aynalıya yatırım yapan ahmaktır” demesin mi! Bende dayanamadım şöyle cevap verdim:
  Evet aynalılıar o kadar öldü ki, Tokina, Canikon aynalıları için Opera diye lensler çıkardı… Demek Tokina ölü yatırım yapmış, seni “üst yönetici” olarak atamalıymış! Hatta Sigma, Tamron hala Canikon aynalılarına yatırım yapıyor, demek onlarda piyasayı okuyamıyor 😊
  Diyerek cehaletini yüzüne çarptım… tabi arı kovanına çomak soktuk ya, sonunda o forumda bazı yorumlarım silindi, bende o gurubu terk ettim! Zaten en başta yöneticisi aşırı Sony fanatiğiydi… Evet dediğiniz gibi, işkembeden sallayanlarla dolu forumlar… Üstelik aynalı savunması(!) yaptığım için, benim gibi muhafazakârlar hep Canikon aynalı kullanırmış… Diye de yazmasın mı, gruptan çıktığım için cevap veremedim, ki iyiki de vermemişim… Saçmalayanın olduğu yerden çıkmak aklın gereğidir… Ki evet muhafazakârım… 1.yi tutturdu ama, 2. söylediğini tutturamadı, çünkü 2. makinem Omd-em10 m2 😁…

  • ErtOzt
   2019-03-07 at 6:30 pm

   Abi bir onlar akıllı diğerleri aptal. Bu ciddi psikolojik bozukluk bence.

 2. Emre
  2019-03-07 at 7:33 pm

  Bu dönem fotoğraf çekmeme-çekememe sorunu bir tek bende var sanıyordum; biraz olsun ferahladım 🙂
  Belki ilkbaharın rehaveti, belki gündemi sürekli meşgul eden konuların-aktörlerin yıpratıcılığı, belki de biraz tembellik.
  Ekipman fanatikleri hep vardı; her zaman da olacak. Ben filmli fotoğraf zamanlarında da Nikon kullanıyordum, şimdi de bu alışkanlığıma devam ediyorum. İki gün önce plastik cerrah arkadaşım hastalarının kesip biçtiği bölgelerini çekmek için makine önerisi istedi, benim elimde hep onu gördüğü için olacak; Nikon mu almalıyım dedi, ona bile söylediğim “bu devirde bütün makineler güzel, ben sana şu marka al diyemem” oldu. Her makine canavar gibi, hepsi güzel.
  İş aynayla da bitmiyor ki. Sosyal medyada bir sürü insan şunu soruyor: “yeni başlıyorum, hangi makineyi alayım?” En son çıkan tam kare neyse onu öneren bir grup insan var. Hayatında hiç kullanmamış, ama ona göre en iyisi tam kare.

 3. Osman Zihni ERENLER
  2019-03-07 at 9:35 pm

  Çok da kulak asıp canınızı sıkmayın arkadaşlar. Ben öyle yapıyorum. Emre Bey’in de ifade ettiği gibi şimdi piyasada olan hemen hemen bütün makineler canavar gibi. En ucuzundan en pahalısına kadar bütün makineler, iyi bir fotoğraf çekmek için fevkalade yeterli beceriye sahip. Yeter ki sen çekmeyi iste. Bilmiyorsan araştır, öğren ve ondan sonra çek. Sivri biberin Kilogram fiyatının 22 Türk Lirası olduğu bir ülkede, 500 lira verip ucunda kit objektifi ile birlikte satına alınabilecek, muhteşem bir arge ve onun meyvesi teknolojileri havi bir makine ile (Aynalı veya değil, DSLR veya Kompakt fark etmez) çekilemeyecek bir fotoğraf olduğunu düşünmüyorum. Bahsi geçen “densiz, hadsiz, çapsız, cahil ona buna b.k atanlar içinse herhangi bir şey yazıp klavyemin tuşlarını eskitemem. Bir klavye olmuş 2 Kilogram sivri biber fiyatı…

  • Osman Zihni ERENLER
   2019-03-07 at 9:46 pm

   Sivri biber değil de Ayşe “Hanımefendi” Fasülyesi olacaktı. Düzeltir, özür dilerim. 🙂

 4. Cemil BARMANBEK
  2019-03-08 at 6:30 am

  Selamlar,
  Tüm dünyada insanlar üzerinde ciddi bir gerilim var, Sadece insanların yaptıkları tercihleri göklere çıkarmasında değil her konuda görülebilir, ancak insanların en farklılaştıkları nokta tercihleri olduğu için çatıştıkları nokta bu oluyor,
  Çocuklarım özel okula gidiyor, Eşimde bende çalıştığmız için devlet okulu saatleri uymadığından böyle bir tecih yaptık ama 8 senedir, Neden devlet okuluna gitmiyor, bu okul daha iyi, o okuldaki bilmem ne daha kötü gibi herkes 1000 yorum söylüyor ama kims eneden bunu tercih ettin diye sormuyor,
  3 sene önce bir araç aldım, herkes ya o paraya bunu alırdın, 10 bin verseydin şunu alırdın, bunun ikinci elini şu fiyata alırdın yorumu yapıyor ama kimse sormuyor neden bunu tercih ettin, gerçi kimseyide ilgilendirmez
  neyse demem o ki insanlar üzerinde başkalrının işine karışma ve kendisini daha akıllı gösterme konusunda inanılmaz bir motivasyon var hayırlısı olsun ama ciddi bir toplumsal krize doğru gittiğimizi düşünüyorum.

  • ErtOzt
   2019-03-08 at 8:48 am

   Araba konusu 100 yıllardır aynı aslında 🙂 Ne alırsan al senden “daha iyi” bilen bir tanıdığın çıkacak.
   Okul hikayesi güzel. Sebebini bile sormadan “bunu yapsaydın daha iyiydi” derler.

 5. Serdar Toprucak
  2019-03-09 at 9:44 pm

  Ben de fotoğraf makinesinin evde uslu uslu yatmasından rahatsız olduğum için , çalışırken de kullanabileceğim bir fotoğraf makinesini çantasına bakıyordum. Evvelki gün istediğimi bulamasam da , iş görecek bir çantayı alıp işe koyuldum. Artık makine hep yanımda ( Aynalı bir tam kare ) Objektif sorunsalı hasıl oldu bu seferde. 24-70 ya da 85mm aldığımda makine ile beraber oldukça büyük oluyor , bu sefer de çalışırken lazım olan eşyaları çantaya sıkıştırmakta zorlanıyorum. O yüzden de bu hafta için 40mm pankek diye tabir edilen bir objektife yöneldim , kısmetse hafta içinde alacağım. Bu sayede hem makine hafiflemiş , hem çanta boşalmış , hem de makine evde yatmamış olacak. Eğer masa başı çalışıyorsanız ve işinize yürüyerek gidip geliyorsanız ( en azından 2km civarında bir yol güzergahını) makineyi yanınıza alın. Benim gibi sürekli dışarıdaysanız , kesinlikle yaptığım uygulamayı tavsiye ederim. Bazı günler tek kare bile çekemesem de makine her yere benimle geliyor. Hobim de hiç aklımdan çıkmamış oluyor 🙂

 6. Fatih
  2019-03-19 at 12:06 pm

  Merhaba takip ettiğiniz ingilizce forum sitelerinden tavsiye verir misiniz kaliteli site/forum bulmak kolay değil yanda tavsiye siteler vermişsiniz ama sanki güncellenebilir bunlar.

  • ErtOzt
   2019-03-19 at 2:44 pm

   Güncellemem lazım evet orayı. Ben en çok bythom.com, DPReview, bazı dedikodu siteleri (bilmemnerumours.com),imaging-resource, luminous landscape, ming thein ilk aklıma gelenler. Daha birçok başka siteye de bakıyoroum tabi ama herkesi ciddiye almamak lazım. Steve Huff, Ken Rockwell gibilere arada sadece bakıyorum mesela, incelemelerini asla ciddiye almam.
   Bir de birşeyin incelemesini ararken her zaman kişisel günce (blog) sitelerine bakıyorum. Kişisel günce sahipleri genelde daha delikanlı gibi yazıyorlar (fotoğrafla ilgili güncelerden bahsediyorum, gezi-yemek günceleri değil).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.