Canon EOS RP

Hala almadınız mı? Gerçi hala satışa sunulmadı galiba…

Ufak, hafif, hareketli dokunmatik ekran, 1.6x kesme çarpanlı 4K video, yanında bedavadan dönüştürücü (hem EF hem EF-S lensleri kullanmak için), f1.2 lensle -5EV’de otomatik odaklama, bilmemkaç bin tane odak noktası… ISO100’de gölgeleri 3 durağın üzerinde açmam diyorsanız “hangi tam kare aynasız gövdeyi alsam da deli para harcamasam” sorusunun cevabını Canon verdi.

Buna en yakın rakip gövde Sony A7 II ama o aletin bence sadece iki avantajı var: Gövdede titreşim azaltma (2-2.5 durak arası avantaj sağlıyor) ve ISO100’deki dinamik aralık. Bunun haricindeki tüm konularda Canon EOS RP daha iyi (hadi pil ömrünü de ekleyelim).

4 comments for “Canon EOS RP

 1. Ersoy
  2019-02-17 at 10:38 am

  Merhaba,
  Bildirim mail’ini görünce gidip, bu alet en fazla A7II ile rekabet edebilir ,diye yazıyım dedim, ama aklımdakileri yazmış olduğunuzu gördüm. Sizin yazdıklarınıza ilaveten diyebileceğim, bu aletin aps-c gövdelere karşı algılayıcı boyutundan ve güncel FF gövdelere karşı’da fiyatından başka avantajı olmadığıdır. Bu kameranın satışını artırabilecek en büyük etkenler, verdiği adaptör ve Canon’un ismidir, diye düşünüyorum.

  • ErtOzt
   2019-02-17 at 12:14 pm

   Piyasadaki tam kare gövdelerin algılayıcı haricinde ne avantajı var ki zaten? D500 seri çekim ve otomatik odaklama konusunda D850’den daha iyi mesela. Algılayıcı önemli, adaptör de öyle. Hatta bence RP’deki en pahalı parça algılayıcı (maliyetin %50’si bile olabilir çünkü aletin kendi bayağı ucuz). RP’ye M50’deki algılayıcıyı koysan ben almazdım.
   1D ve D5 serisi ayrı sadece.

   • Ahmet
    2019-02-17 at 1:13 pm

    RP’nin 6D Mark 2 den daha ucuz olması şaşırtıcı. Bildiğim kadarıyla Evf de normal vizörden pahalı.

    • ErtOzt
     2019-02-17 at 11:03 pm

     EVF de pahalı ama optik bakacın işçilik maliyeti daha fazla. Tonla ayarı var, ayrıca sonradan bozulma ihtimali daha fazla. Ayrıca ayna mekanizması da ayrı bela. Sonra faz bazlı odak sistemi var (ona da ayrı ayar gerekiyor).
     Bir alette ne kadar oynak parça varsa o kadar pahalıya üretiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.