Yeni aynasızların fiyatları

Bu aralar “ne yazsam, ne incelesem?” diye düşünürken farkettim ki CAnon, Nikon ve Sony’nin kısmen yeni sayılabilecek ürünlerinde bile indirimler var. Nikon’ın Z6, 24-70m ve adaptörü neredeyse %10 indirimli (Norveç fiyatlarına bakıyorum tabii ki), Canon’da da benzer set (24-105mm lens ile) %9 indirimli, Sony A9’unda son sene içinde 1000 Dolar’a varan indirim yaptı, Canon EOS R ile ek bir lens alırsanız ek olarak 300 Avro kadar indirim var vs..

A9’daki önemli fiyat düşüşü

Bu indirimlerde Japonya’daki yıllık finansal raporlama da etkili (indirim yapıp satışları arttırmaya çalışıyorlar ki bu satışlar yıllık rapora yansısın) ama pazar payı kapmak da bu indirimlerin önemli sebeplerinden.

Canikon’un tam kare aynasızları piyasaya çıkınca Sony bazı gövdelerin fiyatlarını ciddi kırdı (A7, A7 II ve hatta A9). Bu fiyat indirimleri sayesinde 2018’de Aralık ayında Japonya’da tam kare aynasız satış oranını arttırmış bile (Canikon’da hafifi bir düşme olmuş Aralık’ta). Bunlar “tam kare aynasız” , yanlış olmasın. EOS M50, EMS M5, A6500 vs.. buna dahil değil. Sony’nin elinde iki nesil eski ürün var, bunların fiyatlarını ciddi kırıp Canikon satışlarını engellemeye çalışıyor. Canikon da buna karşılık yepyeni sayılabilecek ürünlerde indirime gitmiş.

Ama bugünkü yazı pazar payı değil, gövde fiyatlarıyla ilgili. Biliyorsunuz ki fotoğraf ekipmanlarında gövdeyle eğlenip lenslerle evlenmeniz lazım. Gövde fiyatları genel olarak kısa sürede azalıyor. Bunun en büyük sebebi gövdelerin sıkça yenilenmesi. Çok üst seviye gövdelerde fiyat kaybı biraz daha geç oluyor çünkü bunların yenilenme aralıkları 3-5 sene arası ama giriş seviye makinelerde son birkaç senedir firmalar neredeyse her sene yeni ürün çıkardığından (mesela D3300-D3400-D3500) bunlarda fiyat kaybı biraz daha hızlı yaşanıyor.

Şimdi bu gidişata aynasız tam kare gövdeler de eklendi bence. Pazar payını arttırmak için hem Canon hem Nikon yeni gövdeler duyurmak zorunda. EOS R’dan sonra şimdi EOS RP de gelecek ve bu alet bayağı düşük fiyattan piyasaya girecek. Nikon da büyük ihtimal 2019 içinde daha alt seviye bir gövde duyuracak (1500 Dolar seviyelerinde). Tek amaç daha geniş kitlelere yayılabilmek. Şu anda “giriş seviye” aynasız tam kare fiyatı 2000 Dolar, ki bu ciddi bir para. 1500lere inmeli ki daha fazla insan alabilsin.

Yeni bir gövdenin fiyatı 1500 Dolarsa ilerleyen zamanlarda o fiyat 1300lere, 1100lere de inecektir (özellikle belli indirim dönemlerinde). Canon 6D ve 6D Mark II böyle oldu mesela (gerçi 6D o kadar hızlı değer kaybetmedi).

Tüm bunlar ne demek? Bugün aldığınız aynasız tam kare gövdenin ikinci el fiyatı hızlı bir şekilde inecek demek. Normalde de ikinci elde değer kaybı normal ama bu DSLR-Aynasız geçiş döneminde bence değer kaybı daha hızlı olacak. Hem de hem aynasızlarda hem de DSLRlarda.

Şu anda bile DSLR satışları çok azaldı. Sadece paranın pula döndüğü Türkiye’den bahsetmiyorum, tüm dünyada insanlar hafiften aynasızlara yöneliyor. Durum böyle olunca DSLR satışları azalıyor, birçok satıcı ellerindeki stoğu azaltmak için kaliteli DSLRlarda bile indirime gitti. Örneğin 5D Mark IV’ün fiyatı 2018 Mart gibi 37 000 NOK civarındayken bugün 26 000 NOK. Çok önemli bir fiyat düşmesi bu, ki 5D Mark IV çok ciddi iyi bir makine bence ama yenilenmesinin zamanı da geldi belki…

Maviyle çevrelenmiş grafikteki fiyat düşmesine dikkat. Benzeri Nikon D850’de de var (ama daha az)

Elinizdeki DSLR’ın ikinci el fiyatı önümüzdeki 1-2 sene içinde hızlı bir şekilde azalacak diye düşünüyorum. Bu felaket tellallığı değil, tüm firmaların aynasız pazarına yüklenmesinin bir sonucu olarak bariz bir gerçek.

Lenslerde durum biraz daha farklı. Burada da fiyatlar biraz azalır diye düşünüyorum (talep azalacağı için). Adaptörler de faydalı ama zaman içinde adaptörden bıkan insanlar orjinal bayonette lenslere yönelecektir. Ama lens konusunda başka bir gerçek de var: Yeni aynasız lensleri birçoğu ciddi pahalı. Canon’un yeni RF 50mm f1.2L lensi muhteşem ama “eski” EF 50mm f1.2L’nin fiyatının neredeyse iki katı. Durum böyle olunca böyle lenslerin fiyatları daha ucuz ve orta/düşük kalite lenslere göre biraz daha uzun süre korunacak diye düşünüyorum. Ama 24-105’te durum farklı çünkü yeni RF 24-105mm “eski” EF 24-105mm II kadar, yani “eski” 24-105m lensin ikinci el fiyatı “eski” 50mm f1.2L’den daha hızlı düşecek diye tahmin ediyorum.

Mantık basit: Aynasız tarafında, DSLR tarafındaki aletin yaptığını benzer fiyatlara yapan birşey varsa (gövde veya lens), DSLR tarafındakinin ikinci el fiyatı azalacak. Basit piyasa kuralı. Bu kuralı anlamak kolay, ama Teravih namazının faziletlerini ezberlemek zor:

Böyle saçmalıkları paylaşanlardan uzak durun

Tabi anlı şanlı hükümetimiz patates-patlıcanda yaptığı gibi fotoğraf ekipmanı tanzim satış noktaları kurup “üreticiden halka doğrudan satış” yaparsa olay değişir…

Fotoğraf ekipmanı tanzim satış noktası yetkilisi: “Abla 2 kilo sınırı var, olmadı bunları al gene kuyruğa gir”…

19
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
10 Yorumlar
9 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
8 Comment authors
Mehmet GüneşErsoyAnilErtOztKnnkc Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Ömer
Guest
Ömer

Fiyatlar oralarda iniyordur ama buralarda çıktıkça çıkıyor. 2 gün önce bir tanıdık çocuğu için makine önerisi istedi. Hangi markaya baktıysam uçmuş fiyatlar gördüm. İyi bir apsc aynasız ve ya dslr gövde 3 memur maaşı olmuş. Makine ve lens tanzim satış mağazası olmazsa Türkiye’de tam kare aynasız almak hayal oldu 🙂

özkan
Guest
özkan

Panasonic’in çıkardığı yeni tam kare aynasız gövde ve lens fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz? Özellik olarak güzel aletlere benziyorlar ama fiyatlar çok ciddi bir noktada. Ağırlık-ebat kısmına girmiyorum bile, gövde 5d mark 4 ten daha büyük ve ağır sanırım. Pazarın bizim bilmediğimiz bir tarafını hedef almadıysa panasonic saçmalıyor gibi geldi bana.

Ahmet
Guest
Ahmet

Ve Canon Eos RP duyurulur.

Özkan
Guest
Özkan

Yeni 70-200 2.8 is lens çok ilgi çekici, boyutlarına hayran kaldım. Ayrıca Canon yeni rf lenslerin hepsine görüntü sabitleme koyuyor sanırım ki bu da çok güzel . Argo olacak biraz ama canon çıkartıp masaya vurdu bu sefer.

Mehmet Güneş
Guest
Mehmet Güneş

Üstat, yaşadığım bir olayı anlatayım. Dubai’ de fiyatlar ucuz biliyoruz ya. Her yıl 15 ocak – 15 şubat tarihleri arasında orda ” Alışveriş Festivali” düzenlenir. Fiyatlara damping yapılır. Gidip gören tanıdıklar ballandıra ballandıra ucuzluktan bahsederler. Neyse bu günlerde orda çalışan yeğenime Olympus 60 mm f: 2.8 objektifin fiyatını ucuzluk mağazalarına girip sadece sorup bana bildirmesini yazdım. Gelen cevapla şok oldum. Dubai’ nin hiç bir mağazasında Olympus satılmıyor. Neden? Nedeni Olympus merkezle Dubai yönetimi arasında satış konusunda bir anlaşma yokmuş. Konuyu Olympus merkeze e posta ile sorup doğrulatmış. Şimdi mart ayında Oman ve Katar’ gidecek oralarda soracak. Dubai’ de bol bol… Daha fazla »

Mehmet Güneş
Guest
Mehmet Güneş

Geçen yıl Avrupa’da 4 kenti dolaştım. Barselona, Milano, Roma ve Viyana.
Caddelerde, kalabalık mekanlarda hep boynunda makine taşıyanları gözlemledim. Nikon, Canon ve bir ikisinde de Sony gördüm. Ama bir tane bile olsa Olympus görmedim. Hani Olympus yurt dışında çok satılıyor, çok tutuluyor diyorlardı da…

Mehmet Güneş
Guest
Mehmet Güneş

Üstat aşağıdaki yazacaklarım konusunda matematiksel hatam varsa lütfen belirtin. Olympus 60 mm F: 2.8 lensin fiyatı dolar 7.5 tl ye çıkınca 1.650₺ den 2.640 ₺ ye çıkardılar. Bunu bizde kim yaptı? Elektronik marketler yaptı. Hepsinde aynı fiyat sadece taksit sayısı ve vade farkı değişik. Bir nevi kartel yani. Rekabet kesinlikle yok. Hepsi birbirleriyle anlaşmışlar gibi. Şimdi dolar 5.24 de düşmüşken hesapladım. Sadece kur düşmesinden fiyatın 1.882 ₺ ye gerilemesi gerekirken sadece 200 ₺ geriletmişler. Yani 2.440₺ olmuş. İndirim diye vatandaşı resmen kazıklıyorlar. Olympus ithalatcısı Zoom İthalat internetteki web sitesini dondurmuş. Konkordato ilanı varsa çok üzülürüm. Yazık olur. Hem şirkete hem… Daha fazla »

Ahmet
Guest
Ahmet

Garip bir şekilde Olympus Em1 mark 2 Amerikadan daha ucuza satılıyor. Üstelik %20 ötv’ye rağmen.

Mehmet Güneş
Guest
Mehmet Güneş

Sayın arkadaşım, yazdığınız doğrudur. Abd firmaları B&H ve Amazon olan iki firma ABD’ nin en ucuz firmaları olarak bilinir. B&H daki fiyat bugünkü dolar kuruyla 8.500 ₺ tutuyor. Türkiye’ de bir iki mağazada fiyat 8.000₺. 7.500 ₺ ye veren bir yer de var. Tabi sıfır fiyatı. Şimdilik ucuz. Ama bence hemen satın almayın. Garantisi tehlikede olabilir. Yukarıdaki yazımı lütfen okuyun. İthalatçı dükkanı kapattıysa garanti de tehlikededir. Eğer önemli değil bozulmaz garanti ikinci planda derseniz hemen şimdilerde malı kapmaya bakın. Seçimden sonra dolar çok fırlayacak. Yanlız unutmayalım garantiden sonra bozulursa hiç bir yer ürünü tamir edemez Benim ilk aldığım em5 mark… Daha fazla »

Knnkc
Guest
Knnkc

Merhaba,
Hiç bir yazı-incelemenizde Olympus E-M10 Mark II’den bahsetmemişsiniz ona çok üzüldüm. Karar vermemde sizin gibi objektif bir yoruma çok ihtiyacım var.

Anil
Guest
Anil

Mehmet bey zoom.ithalat sayfasını dondurmuş ne demek ? Sayfaya mı girilemiyor, web sitesi mi yok ne demek istediniz ? Az önce denedim.web sayfası orada duruyor 😉 Arkadaslra söyledim İstanbul’da yaşayanlar gidip dükkana bakacaklar hafta içi 🙂

Mehmet Güneş
Guest
Mehmet Güneş

Anıl bey, web sayfası orda duruyor. Tamam da girebiliyor musunuz. Ben denedim. Giriş yok. Kapatmışlar.
Arkadaşlarınız gidip baktıktan sonra burda bizleri de bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Ersoy
Guest
Ersoy

Mehmet Güneş bey,
Dolar’ın seçimden sonra fırlayacağını bende düşünüyorum ama, ithalatçılar şu an piyasadaki bütün ithal ürünlerin fiyatlarnı 1$=7tl hesabıyla güncellemişlerdi. Dolardaki yaklaşık %30 düşüş’e rağmen hiçbiri fiyatlarda indirime gitmedi. Yarın Dolar tekrar 7tl olursa neye göre güncelleme yapabilirlerki. Tabi bu benim düşüncem, onların ne yapacakları belli olmaz.

Mehmet Güneş
Guest
Mehmet Güneş

Ersoy bey,
İndirimler var da yeterli değil. Örneğin yukarıdaki yazımda isim vermedi ama Klas Foto 200 tl indirim yapmış o kadar. Halbuki doların düşüşü kadar indirim yapsaydı stokları eritirdi.
Dolar tekrar 7 ₺ olur mu? Seçimden sonrası kaos. 10 ₺ bile olur.