BMW 225xe Active Tourer 2019 – Kısa görüşler

Ekim’in tamamı ve Kasım’ın yarısını “hangi araba?” diye düşünerek geçirdim. Uzuuuuuun süre sadece şirket arabası kullanınca kendine ait bir araç almak, özellikle başka bir ülkede, özellikle hemen herşeyin aşırı pahalı olduğu bir ülkede, biraz korkutucu. Buna bir de gümbür gümbür gelen elektrikli arabalar eklenince…

Not: Fotoğrafları başka sitelerden aldım. Şimdi bana yeyni fotoğraf çektirtmeyin. Tamam yeni Iris 11mm f4 ve A7 III üzerinde kullanmaktan cidden keyif aldım ama bu yazı araba yazısı. (Biraz şımarayım dedim 🙂 )

ELEKTRİKLİ ARAÇ KONUSU

Elektrikli araba konusunu biraz açayım. Dünyada kendini bilen tüm araç üreticileri tam elektrikli araçlara çalışıyor. Batarya kapasitesi, daha ekonomik motorlar, daha az enerji harcayan klima-farlar vs.. gibi konular, bu araçların nasıl şarj edileceği gibi konular şu anda en revaçta ürün geliştirme konuları. Elon Musk’ın firması deli gibi enerji depolama sistemleri araştırması yapıyor. Vestas gibi rüzgar türbini üreticiler de işin içinde.

Diğer yandan elektrik üreticileri haldır haldır elektrik araçlara nasıl enerji satarız planları yapıyor. Kademeli olarak benzin istasyonlarına şarj üniteleri koyup zaman içinde benzin istasyonlarını tamamen elektrik dağıtım istasyonuna çevirmek planlardan biri.

225XE’nin elektrik şarj yuvası

Mercedes, BMW, Toyota, WV, Hyundai, Kia gibi devler bu konuya ciddi para ayırıyor. Bu sene Tesla’nın sürüş mesafesine yaklaşan birçok model çıktı piyasaya, ve seneye bunlara yenisi eklenecek (daha da gelişerek).

Norveç hükümeti 2020lerin ortasından sonra benzinli-mazotlu araç sattıtmayacak: Üreticiler sadece hibrit veya tam elektrikli araç satacaklar. Durum böyle olunca 2018’de benzinli veya mazotlu bir araç alırsam, 3-4 sene sonra bunun değeri ciddi inecek. Yeni aldığınız aracın değeri zaten birkaç senede ciddi iniyor ama benzinli ve özellikle mazotlu yeni araçların fiyatları daha da inecek (Norveç koşullarından bahsediyorum).

Bu yüzden 10larca modele baktım ve kendime şu kıstasları belirledim:

 • Araç bit kadar olmayacak (en az standart sedan veya daha da iyisi SW veya SUV benzeri birşey). Arka koltuklarda rahat oturulacak ve bagaja orta boy bir çocuk arabası koyarsam bile 1-2 orta boy bavula yer olacak.
 • 3 sene sonra bana toplam maliyeti minimum olacak. Maliyetler arasında amortisman, yakıt, sigorta, ıvız-zıvır, yol ücreti (gişeler), servis, kış lastiği gibi şeyler var. Bunlar için 3 yıl sonunda yapacağım yolu tahmin ettim ve maliyeti buna göre yaptım. Leasing ve satın alma seçeneklerini her model için ayrı ayrı değerlendirdim.
 • Marka tutulan ve yaygın birşey olacak.
 • En az 200km mesafesi olacak ki yarı yolda kalmayalım. Bu “200km” hikayeden değil ama, yani reklamlardaki rakam değil. -10 derecede klima, GPS, radyo vs.. açıkken o mesafeyi yapacak. Bazı markalar elektrikli araçları için “250km gidersiniz” diyor ama -10 klimayı aç, hızı 80’e çıkar, o mesafe 140lara iniveriyor. Şarj heryerde bulunmuyor.

Daha fazla kıstas belirlemedim çünkü yukarıdaki maddeleri arttırdıkça için içinden çıkamıyorum. Erkek adam basit düşünmeyi seviyor 🙂

Vvvvvvvvvffffffffuuuuuuuu…. Inııııııınnn…

Toplamda 25 model arasından 10 tanesini seçtim ve kocaman bir Excel sayfası hazırladım. Buraya aracın sonraki 3 yıldaki masraflarını girdim, veeee….. En düşük masrafı olan alet manuel vitesli Fiat Tipo SW çıktı (2018). Bu aletin leasing fiyatı inanılmaz düşüktü Kasım ayında. Ondan sonraki de Fiat 500X (gene manuel vitesli). Sonra sırasıyla Opel Crossland X, Peugeot 308 SW, BMW 225XE Active Tourer, Skoda Fabia 3 TSI Monte Carlo Edition, Toyota Prius 4A Active Style, Toyota Auris 5D Touring Sports, Opel Granland X, Opel Astra SW Premium, Mitsubishi Outlander PHEV Intense, WV Passat (hibrit).

%100 rasyonel düşünürsem almam gereken alet (daha doğrusu “leasing ile almam gereken” demeliyim) Fiat 500X’ti. Alet fena değil, az yakıyor (boyutuna göre), içi geniş sayılır, yüksek vs.. Hatta maliyet olarak da BMW’nin bayağı altında maliyete geliyordu. Buradaki seçimde etkili olan şey şu oldu: “Daha önce BMW’ye mi bindin lan? 40 yaşındasın, neyi erteliyorsun daha???” 🙂

İnsan her zaman rasyonel olamıyor.

BMW 225XE’YE YAKINDAN BAKIŞ

Bendeki bunun grisi

Şunu baştan söylemem lazım: Aleti “leasing” yoluyla kiraladım. 3 yıl sonunda iade edeceğim. Sebebi yukarda anlatmıştım biraz. 3 sene sonra tahminen bunu iade edip tam elektrikli bir model alacağım (ya da leasing’e devam).

Konuyu uzatmadan 3 haftalık tecrübemi aktarayım:

 • Önde 136 beygir 3 silindirli benzinli motor, arkada 88 beygir elektrik motoru.
 • İki motor aynı anda çalışınca alet 4×4 oluyor.
 • BMW’ye göre alet sadece elektrikle 49km gidiyor ama bu külliyen yalan. Aleti yokuş aşağı bıraksan bile sadece elektrikle 49m gidemez (ki zaten alet motoru şarj etmek için hafiften fren de yapıyor). Daha mantıklı rakam 30km. Klima, GPS, ekran vs.. kapalıyken 36km yaptım.
 • Arka koltuklar bayağı büyük. Mesela Golf’e göre ciddi büyükler. Ben oturunca dizlerim ön koltuğa değmiyor. Bir Skoda Superb genişliği beklemeyin tabi ama uzun insan evlatları da arkada oturabilir. Ön koltuklar da bayağı geniş. Ön koltuklarda alttan ısıtma var, arka koltukların havalandırması ayrı. Arka koltuklarda 2 kişi çoook rahat oturur, 3. kişi ortada biraz sıkışacak gibi duruyor. Golf kadar kötü değil ama 🙂
 • Bagaj idare eder. Gene Golf’ten daha büyük ama bir SW kadar değil tabi. Orta boy çocuk arabası, şarj kablosu, 2 orta bavul, birkaç ıvır zıvır poşeti sığıyor. Çocuk arabası koymazsanız 4 kişilik bir ailenin bir haftalık eşyası (bavul vs..) sığar bence.
 • Arka koltuklar ayrı ayrı öne doğru yatabiliyor, böylece bagaj hacmi bayağı genişliyor.
 • Arka koltukların ortasından kolluğu çekebiliyorsunuz, böylece kolunuzu buraya dayayabilirsiniz. Bundan ayrıca iki bardaklık yer de var.
 • Kapılardaki kollar ışıklandırmalı. Ayrıca aracın içinde de çizgiler halinde kırmızı ışıklar var. Akşam gözü yormuyor ama aracın içinde yeterince aydınlatma sağlıyor.
 • Koltuklar standart araçlardan biraz daha yüksekte duruyor, böylece görüş hakimiyeti biraz daha iyi.
 • 3 kullanım modu var: Tam elektrik, tam benzin ve otomatik. Tam elektrik modunun adı üzerinde, bu modda sadece elektrik motoru kullanılıyor. Tam benzinde sadece benzinli motor kullanılıyor ve araç fren yaparken elektrik motoru şarj ediliyor. 100km mesafedeki bir yere giderken batarya tamamen bitmişti, 100km sonunda batarya 12km’lik enerjiyle dolmuştu. “Otomatik” modda alet genelde elektrik motorunu kullanıyor ama zorlanınca benzinli motoru da devreye sokuyor. Örneğin gidiş-geliş 30km mesafeye gideceksiniz neredeyse hiç benzin yakmayacaksınız. Geçen pazar bir arkadaşın 15km uzaktaki evine kahvaltıya gittik. “Sadece elektrik” modunu seçtim. Sürekli yokuş çıktığımızdan oraya vardığımızda 7kmlik batarya kalmıştı. Dönüş yolunda (klima da açık) ortalama 2.7lt/100km benzin harcamış. Havuza gidiş gelişte hiç benzin harcamıyorum (toplamda 20km).
 • Bagajda 12V elektrik yuvası var, böylece ufak buzdolabı veya elektrik süpürgesi gibi zımbırtıları kullanabiliyorsunuz.
 • Arabayla beraber kışlık “halı”lar da geldi. Norveç uzun süre kar ve yağmurlu olduğundan arabanın içini rezil etme olasılığınız yüksek (özellikle karlı ayakkabılarlar). İki adet “ayak halısı” verilmesi ufak ama güzel bir detay.
 • Yedek tekerlek yok… İnce, kısa mesafeli tekerlek bile yok. Son yıllarda üreticilerin “ama efendim güvenlik için bilmemne bilmemne” bahanesinin arkasına sığınıp yedek tekerlek vermemelerine uyuz oluyorum. Yedek yerine lastiği dolduran bir sıvı verilmiş. Bunu, araçla verilen, pompa ile patlak tekerleğe dolduruyorsunuz, bu sayede bir süre daha tekerlek kullanılabiliyor (lastikçiye gidene kadar). İyi de benim lastik Allah’ın belası bir yerde bozulsa?
Biliyorsunuz Ergenekon davasının Fetö oyunu olduğu artık mahkemece de onaylandı. Evet gençler peki bu boru kime? Bence malum arkadaşa ve onu körü körüne destekleyenlere…
 • “Max eDrive” modunda 125 km/saate kadar sadece elektrik motorunu kullanıyor. “Otomatik” modda 80 km’ye kadar elektrik motoru devrede, onun üzerinde benzinli motor devrede.
 • Alet 1.8 ton civarı, yani bayağı ağır. Sebep belli: İki motoru ve kocaman bir bataryası var. Sadece benzinli ya da dizel modelleri 1.4 ton civarı, bu yüzden benzinli motor normal modellerden biraz daha fazla yakıyor. İsveç’e market alışverişine gittik. 200 km mesafede ortalama 11 litre yaktı (5.5 litre/100km). Şehir içi kullanım da buna dahil. Satıcının demesine göre yakıt ekonomisi yaklaşık 10000 km’den sonra artacak. 4.8lere gelir dedi. Bu arada benzinli motor 1.5 litre, 3 silindirli turbo. Aracı aldığımdan beri 510km yapmışım ver toplamda ortalama benzin kullanımı 4.4 lt/100km.
 • Elektrikten benzinli motora geçiş neredeyse tamamen sessiz ve çok dikkat etmezseniz bunu hiç hissetmiyorsunuz. Hatta bazen devir göstergesine bakıp “aa benzinli motora geçmiş” dediğim de oldu.
 • “Sport”, “Comfort” ve “Economy” diye 3 kullanım tipi var. Economy’de klima daha az ısı/soğuk üretiyor ve aletin hızlanması azalıyor. “Comfort” orta karar ama bu modda bile alet bayağı atak aslında. “Sport” modu… Nasıl desem… Gaza dokunduğunuz anda alet zıplıyor. Sadece iki defa “Sport” modunda gazı kökledim ve bu modda alet inanılmaz hızlanıyor. 100 km’ye 6.7 saniyede çıkan bir aletten bahsediyoruz 🙂 Belki bu kadar güçlü araç kullananlar alışıktır ama Mitsubishi Pajero 4×4 ve standart Golf’e alışık biri olarak bu kadar güç beni etkiledi 🙂
 • Öndeki araca çarpmamak için otomatik fren yapma, otomatik park etme, araç kaymaya başlayınca tekerleklerdeki gücü kontrol etme, park sensörleri ve arkada kamera, yolcu hava yastıkları, “cruise control”, kadranda yol tarifi, yağmur algılayıcılı silecekler vs.. dahil, orta sınıf modern bir arabada aklınıza gelebilecek hemen her türlü “cici” arabada var. Ortadaki konsoldan aracın herşeyini kontrol edebiliyorsunuz. Ekran da dokunmatik.
 • Acil durum düğmesini ilk defa gördüm. Tavanda lambaların yanındaki kırmızı düğme ile acil durumlarda BMW yol yardımını arayabiliyorsunuz. Bu durumda BMW yerinizi saptıyor ve gerekli yardımı (ambulans, polis, araba çekici vs..) size yönlendiriyor. Leasing paketinde yılda 4 defa yol yardımı da dahildi ve bu Türkiye dahil tüm Avrupa’da geçerli.
 • Vitesin yanındaki tekerlek, aracın birçok ayarını yapmaya yarayan kontrol kolu. Bununla ortadaki ekrandaki menülerde gezip gerekli ayarları yapabiliyorsunuz. Bunun etrafında ayrıca navigasyon, menü, harita gibi menülere anında ulaşmanızı sağlayan birkaç kısayol da var. Bu sistem birçok modern arabada olan birşey. Faydalı ama sanki sürücünün dikkatini de dağıtan birşey gibime geliyor. Benaracı sürerken o ekrana pek bakmamaya çalışıyorum.
 • Benzin deposu sağ-arkada, elektrik şarj yuvası sol-önde. Halbuki benzinli motor önde elektrik motoru arkada (tahminen güvenlik için benzin deposu motordan uzakta)! Açıkçası buna hiç dikkat etmemiştim. Garajım biraz dar olduğundan ve garaja girmeden manevra yapmam gerektiğinden arabayı sokmak dert oluyor. Geri geri girmek daha kolay ama şarj kablosu kısa olduğundan arabayı direkt sokmak zorundayım.
 • Arka koltuklarda IsoFix destekli çocuk ve bebek koltuklarını takmak için kapaklar var (iki tarafta da). Bu kapakları açıp IsoFix çubuklarını takabiliyorsunuz.
 • Elektrik motorunu 0’dan %100’e şarj etmek 4-5 saat arası sürüyor. Telefona yazılımı kurarsanız şarj etme aralığını belirleyebiliyorsunuz (örneğin gene 1 – sabah 6 arası şarj etsin vs..).
 • “BMW Connected” yazılımı ile aracın kilidini açıp kapatabiliyor, lambalarını yakabiliyor, aracı önden ısıtabiliyor (örneğin evden çıkmadan 5 dakika önce aracı ısıtabilir/soğutabilirsiniz), aracın yerini belirleyebiliyor (nereye parkettiğinizi unutursanız), kornasını çalabiliyor, sürüş istatistiklerini görebiliyor, yağ durumu ve tekerleklerdeki hava basıncının durumunu görebiliyor, servisten randevu alabiliyorsunuz. Ayrıca aracın kullanımıyla ilgili güzel videolar ve Spotify kurabileceğiniz bir de “App Store” benzeri yer de var. Ek olarak Samsung Gear saatiniz varsa bu özelliklerin çoğunu saatten de yapabiliyorsunuz (örneğin aracın yerini haritada bulmak).
 • 1.5 litrelik 3 silindirli turbo motor beklediğimden daha iyi çıktı. 3 silindirli araçları üretmek biraz daha ucuz ama 4 silindirlilere göre dezavantajları da var (örneğin dengeyi sağlamak). BMW’deki motor turbo ve tek başına 136 beygir güç üretiyor. 3 silindirli motorlarda denge sorunu olduğundan biraz gürültülü çalışmaları beklenir ama motorun sesi beni hiç rahatsız etmiyor. BMW bu derdi bir şekilde çözmüş sanki. Tabi bu durum 20 bin kilometrede de aynı mı olacak göreceğiz.
 • Araçta pencereler kapalıyken motor sesini çok çok az duyuyorum. Asfaltın sesi beklediğimden biraz daha fazla ama mesela Golf’e göre aracın ses izolasyonu çok daha iyi. 120’yle giderken arkada oturan kızımın sesini rahat duyabiliyorum.
MHP mecliste HDP’yle nefis anlaşıyor ama TVlerde ve meydanlarda en acaip vatansever MHP. Yersen…

SONUÇ

Aracın dış görünüşü herkese göre değil, bunun farkındayım. Bir arkadaş bayağı çirkin buldu, 3’ü bayıldı. Ben ortadayım, ama 3 haftalık deneyimime göre 225XE çok pratik ve gerektiğinde çok güçlü bir alet. Kısa mesafelerde çok ekonomik, uzun mesafede de ortalama bir araç kadar yakıyor. Elektrik motoru şarjlı iken 4×4 olması Oslo gibi bir şehirde faydalı (kar yağınca göreceğiz).

Türkiye’deki fiyatları, elektrikli araçların şarj istasyonu bulmakta zorlandıklarını vs.. biliyorum. Hibrit araçlar uzun yol için de uygun değil çünkü normal araçlardan daha ağırlar. Hafta içinde 50km’ye kadar yol gidip haftasonu şehrin biraz dışında gezme merakınız varsa uygun olabilirler.

NetCarShow.com sağolsun…

Belki leasing süresi sonunda başka bir araç denerim.

10
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
5 Yorumlar
5 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
4 Comment authors
ÖmerUğurErtOztMehmet K. Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Mehmet K.
Guest
Mehmet K.

Benzinli ve motorinli araçların yenilerinin satışı tamamen yasaklanırsa eskilerin değerleri neden düşsün ki? Tam tersi yükselir diye düşünüyorum. 🙂

Uğur
Guest
Uğur

Merak ettiğim bir konu var bataryalar ömürleri ile ilgili. Sizin bilginiz var mı bilmiyorum. Farzedelim ki arabayı satın aldık. 2-3 sene sonra bataryalar ömrünü doldurdu. Batarya değişim maliyetleri çok pahalı mı oluyo? Benzin yakmadık ama bataryayı değiştirdikten sonra çıkan maliyet ha benzin yakmışsın ha elektrikli araç kullanmışsın gibi düşünmemize sebep olur mu?

Uğur
Guest
Uğur

Fiyatlar yüksek gibi geldi. Ama tabi tam olarak yaygınlaşmış değil bu araçlar. Yaygınlaştıktan sonra biraz daha ucuzlar diye düşünüyorum.

Uğur
Guest
Uğur

Anladım hocam. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim 🙂

Ömer
Guest
Ömer

Üstad konu dışı bir şey sorayım. Ana sayfaya son mesajlar ya da mesaj yazılan son konular gibi birşey ekleme imkanınız var mı?
Gelen mesajları siz görebiliyorsunuz ama bizde görelim.