Fujifilm X-T3, Pentax M 28mm f2.8 ve Pentax K 85mm f2.2 Soft

X-H1’le X-T3’ü takas ettim (incelemek için). Makineye biraz alışmak için zaman lazım, o yüzden hemen “çok acaip süper” incelemesi yazmak istemedim. Bunun yerine kısa kısa, makineyi denedikçe ufak yazılar yazayım dedim.

Elimde birçok manuel Pentax lens var. Bunları X-T3’te kullanmak için ucuz bir adaptör aldım ve 3 gün X-T3’e sadece Pentax M 28mm f2.8 ve K 85mm f2.2 Soft takıp gezdim (gezdim = sabah ve akşam iş harici boş zamanlarımda ve evde).

Pentax K-1 incelemesinde de bahsetmiştim, M 28mm f2.8 çok keskin bir lens. f5.6-f8 aralığında K-1’in 36MP tam çerçeve algılayıcısında bile inanılmaz detay veriyor. Lens eski olduğundan kaplaması çok iyi değil (karşıdan gelen ışık olunca kontrastı azalıyor mesela), f2.8’de en en keskin lens değil ve f4’e inince bile bokeh beşgene dönüyor. Diğer yandan lens bit kadar, bu yüzden makineye takıp gezince beliniz çökmüyor. f5.6 ve özellikle f8’de kullanabilirseniz (manzara, iç mekan, mimari vs..) sizi mutlu edecektir.

Aşağıda en yakın odak mesafesinden f2.8 örneği var. Astia’da makine çıktısı JPEG:

DSCF0065

Bu sefer ACR’de açıp Astia modunu seçtim ve biraz işledim:

DSCF0065_1

 En son, ACR’de işlediğimi ve makine çıktısı JPEG’i birleştirdim (arka plan makine çıktısı JPEG’de daha yumuşak):

DSCF0065-1

Bu da f4’te makine çıktısı JPEG:

DSCF0066
Beşgen bokehe dikkat

K 85mm f2.2 Soft özel bir lens. Bu lensin diyafram aralığı f2.2-f5.6. F2.2’de özel bir lens elemanı sayesinde “yumuşak ve sisli” bir etki elde ediyorsunuz. f5.6’ya doğru kapatınca bu etki kademeli olarak azalıyor. Objektifte sadece iki (2) lens elemanı var :), 6 diyafram perdeli, en yakın odak mesafesi 57mm (bu mesafede 0,22x büyütme veriyor). Filtre çapı 49mm ve o dönemin lensleri gibi tamamen metalden yapılmış.

Bu 85mm lens f2.2’deyken şöyle bir efekt veriyor:

DSCF0044

Bu efekti Instagram ya da PC’deki başka bir yazılımla da elde etmek mümkün elbette. Yani birebir aynısını elde etmek biraz emek isteyecek ama imkansız değil. Aşağıda f5.6’dan f2.2’ye örnek var:

f2.2’deki etki bazen aşırı geliyor ama f2.8’deki genelde hoş duruyor. Portre ve çiçek çekimleri için faydalı birşey. Ek olarak lense makro adaptörü takarsanız ilginç makrolar çekmek de mümkün.


ARA SICAK

2018 yılı bütçesinden, geçmediğimiz yol, geçmediğimiz köprü, kullanmadığımız havaalanı ve gitmediğimiz hastane için en az 6.2 milyar lira ödeyeceğiz. Kime ödeyeceğiz? Milletin ..ına koyan müteahhitlere. Kim ödetiyor? Dini bütün, Kur’an tilavetiyle şov yapan malum insan.

Ufak bir örnek: Kütahya-Afyon-Uşak bölgesindeki Zafer Havaalanı’nda garanti ödemeleri için, 2012-2016 yılları arasında hedeflenen ve garanti edilen yolcu miktarı 4 milyon 73 bin 181 kişidir ama bu dönemde seyahat eden yolcu 170 bin 534 kişide kaldı. 4 yıllık süreçte 3 milyon 902 bin 647 yolcu o havaalanını kullanmadığı için devlet bütçesinden garanti ödemesi yapıldı.

Rakamları sizin için basitleştireyim: 4 milyon yolcu garantisi verilmiş, sadece 170 bin yolcu kullanmış. Aradaki farkı da devlet “şak” diye müteahhitlere (işletmeci firmaya diyelim) vermiş.

Körfez geçiş köprüsü ve 3. köprüdeki dev rezaletten bahzetmiyorum bile. Şimdi bir de Çanakkale Köprüsü var sırada, orada da milyarları müteahhite gömecek bu hükümet.

Oy verdiğin parti bu ahlaksızlıkları yaparken sen de göz yumuyorsan ve sesini çıkarmıyorsan sen onlardan daha ahlaksızsın.


Bu lensle çekilmiş iki fotoğraf daha (benim değil, başkasından):

X-T3’ü hala anlama evresindeyim. X-H1’in titreşim azaltmasını arıyorum, X-T3’ün düşük ışıkta otomatik odaklaması X-H1’den çok daha iyi ama video özellikleri haricinde başka da bir fark göremedim. Farkı görmek için biraz daha sevişmemiz lazım galiba 🙂

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Ömer

Fujicanlardan konuya ilgi göstermemiş. Halbuki yeni gövde yeni heyecan yeni merak demek ama hiç yorum ve soru gelmemiş. İlginç durum. Aklıma takılan bir konu var Pentax 28mm ile ilgi yorumunuzda çok iyi demişsiniz. K1 ile çekilen fotoğraflarında da 2.8 de bile iyi olduğu görülüyor. Bu markalar fi tarihinde çıkardıkları lensler bu kadar iyiyken sonra aynı şeride çıkardıkları lenslerde aynı kaliteyi tutturamıyorlar. Pentax’dan örnek verecek olursam fa 50mm f:1,7 üretiyorsun sonra üretilen 50mm lenslerin hepsi bundan iyi değil. Takumar 100mm bir lens gördüm fiyatı 7000 Euro civarı. Sonraki 100mm ler onun kadar iyi değil. Nikon’da 55mm ais var galiba böyle olan.… Daha fazla »

Ömer

Maalesef fiyatlar, ekonomi çok etkiledi. 3-4 yıl önce olsa şu an BH Photo’da 1650 satılan kullanılmış Pentax K1II kaçırmaz alırdım. Şu an elimdekiler bile fazla geliyor.