Yeni tam kare aynasızlar neden m43 veya APSC sistemleri öldürmeyecek

XH1 incelemesinin ikinci sayfasilı çok gecikti farkındayım. 3-4 haftadır hangi arabayı alsam, kiralasam mı, leasing mi yapsam diye deli hesaplar içindeydim o yüzden incelemeyi yazamadım (ama tüm fotoğraflar hazır).

O yazıdan önce başlıktaki konuyu kısaca anlatayım dedim. 

Biliyorsunuz Sony 2 senedir falan sürekli tam kare aynasızlara yoğunlaştı ve Canon ve Nikon da son aylarda tam kare aynasızlarını duyurdu. Bu yüzden bazı aklı evvellerde “m43 öldü, APSC de can çekişiyor” fikri oluştu. Bu fikrin ne kadar saçma sapan olduğunu kısaca anlatayım.

  1. Yeni Canikon ve Sony lensleri hala kocaman ve ağır, ayrıca hiç de ucuz değiller. Türkiye’deki son ekonomik rezaletten sonra zateb alım gücü azaldı ama tüm dünyada hala tam kare sistem düzmek pahalı. Ek olarak boyut ve kütle olarak yeni sistemlerin avantajı falan yok. Bunu A7 III ve 24-7₺mm f2.8 GM sahibi biri olarak söylüyorum. 
  2. Bir gövdeye 2000-2300 USD vermek hala insanların %90’ına uzak. 300-1000 USD arası bütçeler hala daha gerçekçi. 
  3. Telefonlar… Evet telefonların fotoğraf kalitesi daha da gelişti ama m43 algılayıcı ve lensler bile telefonların çok önünde fotoğraf kalitesine sahipler. Yakında Mate 20 Pro alacağım, o zaman da Panasonic GX80 ve uygun fiyatlı bir lensle karşılaştırma veririm size.
  4. Gene telefonlar…. Herkes “ama telefon hep yanınızda” diyor ama… Yeni telefonların fiyatlarını gördünüz mü? Yeni amiral gemisi telefonlar 1000 Dolar’ı geçti. Bu çok ciddi rakam. IPhone 4’ü 500USD civarına aldığımı hatırlıyorum. O zaman fotoğraf kalitesi çok süper değildi ama fiyata bakarsanız “hem uygun fiyatlı hem yanında” diyebiliyordunuz. Şimdi IPhone veya bir üst düzey Android telefon 1000 Dolar’ın üzerinde.
  5. Dosya boyutları. Bu herkese avantaj gibi gelmeyebilir ama tam kare gövdelerde RAW ve JPEG boyutları genelde daha büyük. Özellikle m43 sisteminde dosya boyutları tam karelere göre ciddi ufak. Hem paylaşım, hem depolama hem de işleme açısından birçok durumda avantaj.
  6. Ufak bir çantaya ciddi 2-3 lens ve 1 gövde sokayım deseniz tam kare aynasızlar hala büyük ve ağır. Ayrıca APSC ve m43’e göre yeni kaliteli tam kare lensler hala önemli derecede pahalı. 
  7. Mevcut DSLR sistemlerinde de tam kare gövdeler var ama firmalar ne kadar uğraşırsa uğraşsın tam kare gövde ve lens satışları kendi APSC sistemlerinin gerisinde ki bu çok doğal (fiyat ve kütle/boyut sorunu burada da geçerli). 500 USD’ye alacağınız bir Nikon D3500 ve kit lens her zaman 2800 USD’ye alacağınız Z6 ve kit lensten daha fazla satacaktır. Mecbur.

Yazıyı kısa keseyim. Az çok derdimi anlattım sanıyorum. Eğer m43 veya APSC sistemler ölecekse de bu şu demektir: Tüm firmaların satışları çoook ciddi düşecek çünkü şu anda tam kare gövde ve lenslerin piyasadaki oranları %10 mu neydi (satış rakamı olarak). Yani satışlarının toplamda %90’ını kaybetmeyi kim ister bilmem…

13
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
5 Yorumlar
8 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
7 Comment authors
Sebahattin DemirOsman G.AhmetErtOzt:Osman G. Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Uğur
Guest
Uğur

Çok haklısınız hocam. Teknoloji dediğimiz şey sürekli gelişiyo ama ulaşılabilirlik bu gelişmelerle birlikte azalıyo(bence fiyatlar yüzünden). Geçen gün bir forumda araba ile ilgili açılmış bir konu okudum. Adam neden Volkswagen donanım yoksunu diye yakınıyor. Golf’ ün en düşük modelini almış ama neden sis farı yok, katlanır ayna yok, hız sabitleme vs vs diye yakınıyor. Cevap olarak verilenlerse komik mi desem, acı gerçek mi desem bilemedim. Volkswagen’ de sorun yok sorun senin cebinde. Adam en düşük modeline o özellikleri koyarsa en yüksek modelleri nasıl satacak diyenlerle dolu konunun içi…. Artık bu mantık her türlü sektörde geçerli maalesef.. Yani kısacası paramız yeterli… Daha fazla »

Ercüment
Guest
Ercüment

Bu konu hakkında ezbere konuşanların karşısında durarak mantık çerçevesinde yorumlarınız seviyorum. Uzun süredir bu konuyla ilgili bir yazı gelmemişti. Sevinçle girdim ve kısacık bir yazıyla karşı karşıya kaldım. Büyük ihtimalle çok daha uzun bir yazı beklediğim için öyle geldi.

Telefonlar konusunda katılıyorum. O kadar uzağa gitmeye gerek yok aralarında bir kaç gün olan aynı firmanın alt firmasının çıkarttığı 550 dolarlık ürün’de kamera konusunda övünüyor. % 5 kamerası daha iyi diye o kadar övmek ne kadar doğrudur bilmiyorum. Mobil pazarda dxomark kafalılar oldukça fazla arttı. Bu konuyla ilgili sizin yorumlarınızı da merak ediyorum.

Doruk Serin
Guest
Doruk Serin

Bence tam kare aynasızlardan Canon, Nikon ve Fuji değil ama Sony boyut meselesini neredeyse çözdü. Fiyatlar diğer tüm gerekçelerin önüne geçiyor. Tam kare sensöre ihtiyacım var mı? Diyelim aldım, o sensörü doyuracak lensleri alabiliyor muyum? Aps-c veya m43 işimi görmez mi? Aradaki fiyat farkıyla 2001 model Ford K mı alsam? Her şey paraya çıkıyor. Zaten dolar kötü kötü yaptı kendini.

Selamlar

:Osman G.
Guest
:Osman G.

Northrup’ların yeni vidyosunun aksine m4/3 ölmeye doğru gitmiyor diyorsunuz… Northrup’ların vidyosunu izleyince acaba m4/3 ölecek mi gerçekten demiştim… ama şimdi bu yazıyı okuyunca ve m4/3 bir sensörü telefona sığdıramayacaklarını anlayınca ve lens boyutu olarak hantal lenslerden nefret edenler var oldukça m4/3’ler yaşar hatta yeni markalar da eklenir… Sanırım m4/3’ler en sevmediğim yanı gerçek bir f1.8’e (ve altına) ulaşamayacak olmamız… Ki şu an f1.2 var; ama 2 çarpandan dolayı f2.4 oluyor aslında… Ancak f2.4 diyaframda %90 yeter bir diyafram… ama ff sensörlerin gerçekten f1.2, f1.8’lerde olmasını yok sayamayız… bunun yanında daha fazla ışık almaları da cabası… Bunları Omd-Em10 m.2 sahibi olarak… Daha fazla »

Ahmet
Guest
Ahmet

4/3 ü bırakın ben 1 serisinin bile devam edeceğini düşünüyorum. Telefonlar gelişiyor da sanki 4/3 ler gelişmiyor gibi mi düşünüyorlar?!