Fujifilm X-T3 Anons Edildi

Uzunca yıllar Canon ve Nikon marka SLR / DSLR ve Kompak gövdeler kullandıktan sonra yaklaşık 4 yıl kadar önce ilk aynasız kameram olan Fujifilm X-T1 ile tanışmıştım. Retro Silver modeli olan bu kameramı hala büyük bir zevkle kullanıyorum. Fuji, X-T1’den kısa bir süre sonra X-T2 modelini çıkardı. Ben X-T1’imden son derece memnundum, ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyordu, o nedenle X-T2’deki ekstra özellikler beni çok heyecanlandırmamıştı. Fuji’nin kimilerine göre şaşırtıcı olan X-T2 modelinin satışına başlamasından bu yana yaklaşık iki yıl geçti ve geçtiğimiz günlerde Fuji, X Serisinin en yeni üyesi olan Fujifilm X-T3 Dijital fotoğraf makinesini anons etti.

Fujifilm X-T3 Anons Edildi

Fujifilm X-T3, selefi X-T2 ile hatta benim X-T1’im ile aynı retro görünümü koruyor, ama bunun yanında bir dizi önemli güncellemeyle hayatımıza girdi. En önemlisi, yeni geliştirilen 26MP arkadan aydınlatmalı BSI X-Trans CMOS 4 sensör. Kamerada, dört çekirdekli görüntü işlemcisi sayesinde, 425 AF noktası ve %100 kapsama alanlı çok daha hızlı ve daha yetenekli bir otomatik odaklama sistemi bulunuyor. Bunun yanında, aynı zamanda çok etkileyici video ve görüntü işleme özelliklerine sahip. Sürekli çekim hızı, bir batarya tutucu (battery grip) gerektirmeksizin 11 FPS’ye kadar çıkarılmış. Elektronik vizör, artırılmış modda 100 FPS yenileme hızında çalışabilmesi için de destekmiş.

[one_half]Fujifilm X-T3 Anons Edildi

Yeni Fujifilm X-T3’ün arkadan görünüşü[/one_half]

[one_half_last]Fujifilm X-T3 Anons Edildi

Benim kullandığım X-T1’in arkadan görünüşü[/one_half_last]

Önceden de belirttiğim gibi Fuji, bence de çok ergonomik olan bu tasarımı çok fazla değiştirmemiş ve doğru olanı yapmış.

Yeni X-Trans CMOS 4 Sensör

[one_half]Fujifilm X-T3, arkadan aydınlatmalı bu yeni APS-C sensörü ile, tüm görüntü alanına yayılmış 2.16 milyon adet olan ve önceki X-T2 ve X-H1 modellerinden 4 kat daha fazla faz algılamalı piksel adedi içeriyor. Bu, X-T2’nin üzerine büyük bir adım ve otomatik odaklama performansı demek, aynı zamanda daha hızlı olan yeni nesil X-İşlemcinin eklenmesiyle bu etki katlanmış oluyor.

Ayrıca yüksek bir Sinyal/Gürültü oranı ve 26MP çözünürlüğe rağmen ISO160 seviyesinde en düşük ışık duyarlılığı sunuyor. Düşük ışık AF sınırı -3EV seviyesine taşınmış, ki bu Fuji için mükemmel. Böylece yalnızca mum ışığı ile aydınlatılan bir ortamda dahi doğru AF elde edilebiliyor.[/one_half] [one_half_last]Fujifilm X-T3 Anons Edildi [/one_half_last]

Yeni İşlemci; X Processor 4

[one_half]Yeni X işlemcide 4 adet CPU birimi bulunuyor, bu da önceki X-T2 ve X-H1 modellerine göre fotoğraf işlem süresini 3 kat daha hızlandırmış.

Bu yeni işlemci yalnızca AF doğruluğu ve hızını artırmakla kalmıyor, Fujifilm verilerine göre, aynı zamanda APS-C veya daha büyük ebatlı sensör kullanan aynasız bir kamerada 4K/60P 10bit çıkış sunan dünyanın ilk fotoğraf işlemci motoruna sahip. [/one_half] [one_half_last]Fujifilm X-T3 Anons Edildi [/one_half_last]

Video özellikleri

Özellikle video alanındaki yenilikler, Fuji X-T3‘ü profesyonel videografi ihtiyaçları için çekici bir kamera haline getirmiş görünüyor. Yeni Fujifilm X-T3 artık bir SD kartına, 200 Mbps hızda 4: 2: 0 10-bit formatta 60P’de 4K’ya kadar kayıt yapabiliyor, hatta HDMI aracılığıyla 4: 2: 2 10-bit çıkış çıkışı mümkün, hem H.264 hem de H.265 video formatlarını destekliyor. Ek olarak, arttırılmış sensör okuma hızıyla, azaltılmış perde etkisi elde edilmiş. Fuji, 4K video çekimi için yeni bir gürültü azaltma algoritması eklediğini duyurdu ve F-Log çekimi için minumum hassasiyeti ISO 640’a kadar azalttı. Tüm bu etkileyici video özellikleri X-T3’ü piyasada bu anlamdaki ilk APS-C fotoğraf makinesini konumuna getirmiş.

Fuji’nin trendini video merkezli bir kameraya doğru yönlendirmesi dikkatimi çekti. Çünkü birkaç yıl öncesine kadar Fuji kameraları piyasadaki en kötü video kayıt özelliklerine sahip kameralar sınıfında gösteriliyordu. Şimdi ise çıtayı, yüksek kaliteli video çekmek için en iyi APS-C kamerası sınıfına yükseltmiş.

[alert-note]Her kamera üreticisi, yeni kameralarında olabildiğince gelişmiş video yetenekleri sunmaya başladı, bu da maliyeti gereksiz yere zorluyor. Benim gibi video özellikleri ile çok ilgilenmeyen hatırı sayılır kullanıcı potansiyeli olduğunu biliyorum. Boştan yere maliyetlerini şişirip, alım cazibelerini yitireceklerine, bu gibi modelleri video özellikli ve video özelliği içermeyen daha ucuz bir modelle 2 ayrı sürümde çıkarmaları acaba daha mı doğru olurdu diye düşünüyorum. [/alert-note]
Fujifilm X-T3 Anons Edildi

Diğer önemli değişiklikler arasında, hızlı veri transferi ve harici şarj için bir USB C Tipi-C portu, kilitlenebilir bir diyoptri, özelleştirilebilir dokunmatik ekran fonksiyonları, şimdilik yalnızca AF-C çekim modunda desteklenen geliştirilmiş Göz Algılama AF, yeni “Sporcu Bulucu Modu”, 1.25x kırpma faktörü, Renkli Krom Etkisi ve daha fazla düğme özelleştirmesi ve Elektronik shutter ile 30 FPS çekim yapabilme gibi bir dizi yeni özellik sayılabilir.

Fujifilm X-T3, giriş seviyesi bir DSLR’den daha küçük, ancak yine de iyi bir harici kontrol yelpazesi için yeterince büyük ve orta ölçekli bir aynasız fotoğraf makinesi.

Dijital öncesi analog film kameraları yeniden yarattığı için bu artık Fujifilm’in uzmanlığı haline geldi. Objektifteki diyafram halkasını ve harici bir deklanşör hızı ayarlama tekerleği kullandığı için X-T3’de mod kadranı yok. ISO bile harici bir kadranda ayarlanıyor. Fuji’nin benim X-T1’imde de olan bu kullanım özelliğini çok seviyorum. Bu kurulumun avantajı, hangi ayarda olduğunu anlamak için kamera ayarlarını açmadan görebilmeniz, kameranın üzerine bakmanız yeterli. Düğmelere basmak, özel fiziki kadranlarla manuel ayarlamalar yapmak çok daha kolay oluyor.

Ne yazık ki, Fujifilm X-T3, X-H1’de varolan Gövde içi görüntü sabitleme özelliğine, IBIS’e sahip değil. Artık yeni nesil tüm aynasızlarda, Nikon’da bile (!) bu özellik varken, fotoğraf veya video çekerken çok faydaları olabileceğini düşündüğüm bu özelliğin X-T3’te olmaması bu modelin en önemli eksikliği bence. Şahsen, gövde içi görüntü sabitleme sisteminin büyük bir hayranıyım, çünkü beni tanıyanlar bilir, elde çekimde düşük perde hızlarında çok fazla net fotoğraf çekemiyorum. Kullanmakta olduğum Olympus OM-D E-M1 Mark II ve M.Zuiko Pro objektiflerimle, IBIS sayesinde, elde 1sn perde hızlarında çok net fotoğraflar çekebiliyorum. Fuji X-H1’de de aynı şekilde.

Son olarak, Fuji önceki modellerinde kullandığı NP-W126S bataryayı kullanmaya devam ediyor, bu da piyasadaki diğer aynasız kameralarla karşılaştırıldığında dezavantaj bence. Çünkü, şu anda kullandığım Fujifilm X-T1 kameram ile birlikte bu pillerden 3 tanesine sahibim, yeni döndüğüm seyahatimde gün içerisinde bu 3 pilin tamamını tüketiyordum. Fuji’nin yüksek teknolojili kameralarda daha büyük ve daha güçlü NP-T125 piline geçmesi ve küçük pillerini Fuji X100F gibi kompakt kameralarda kullandırmaya devam etmesini dilerdim.

Fujifilm X-T3 özellikleri

Şimdi, yeni Fujifilm X-T3 genel özelliklerine bir göz atalım:

Kamera Özellikleri Fujifilm X-T3
Sensör Çözünürlüğü 26.1 MP
Sensör Tipi BSI CMOS (X-Trans)
Sensör Ölçüsü 23.5 x 15.6mm
Low-Pass Filtre Yok
Sensör Piksel Boyutu 3.75µ
Görüntü Boyutu 6240 x 4160
Görüntü İşlemcisi X-Processor 4
Doğal ISO Hassasiyeti ISO 160 – 12,800
Vizör Tipi OLED (Elektronik / EVF)
Vizör Kaplama Alanı ve Büyütme %100, 0.75x
Dahili Flaş Yok
Flaş Senkron Hızı 1/250
Saklama alanı 2 x SD (UHS-II)
Seri Çekim Hızı 11 FPS
Göz Algılama AF Var
AF Nokta Sayısı 425 AF Noktası
Video Maksimum Çözünürlüğü 3,840 x 2,160 (4K) @ up to 60 FPS
HDMI Çıkış 4:2:2, 10-bit
LCD Boyutu ve Tipi 3.0″ Eğimli Dokunmatik LCD
LCD Çözünürlüğü 1,040,000 nokta
Wi-Fi / Bluetooth Var / Var
Pil Ömrü 390 çekim (CIPA)
Hava Geçirmez Gövde Evet
Ağırlık (yalnızca Gövde) 539 gr
Boyutları 133 x 93 x 59mm
USA Satış Fiyatı 1,500 USD (yalnızca Gövde)

Sonuç

Genel olarak, yukarıda belirtilen IBIS dışında kalan küçük sorunların yanı sıra, Fuji’nin X-T1 ve X-T2 kullanıcılarını ve diğer potansiyel aynasız müşterilerini hedefleyen bir kamera yaptığını görüyoruz.

Siz de Fujifilm X-T3 konusundaki görüş, bilgi ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

About Sebahattin Demir

Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. Bildiklerini kendisine ait blogunda yazmaktan mutluluk duyar. İnsan ilişkilerine, kişiye saygıya, Türkçe kullanımına ve yazım kurallarına büyük önem verir.

View all posts by Sebahattin Demir →
Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Alper Çokyuksel

Videosuz ya da video özellikleri az bir gövde fikrine ben de sıcak bakıyorum. hatta X-H1’in varlığını bu fikir doğrultusunda kullanabilirlerdi. Aynısını Sony A7 ve A7s ile de görebilirdik.
Bu gövdenin özelliklerinde elektronik prizmadan bahsediliyor, eski lensleri gene eski yöntemle kullanabilmek için. Bu konudaki fikrini merak ediyorum. Sorumun amacı otomatik odaklama yapan lenslerin fiyatlarından dolayı eskiye dönüş yapabilmek. Sony’nin güncel gövde fiyatları malum. İkinci el de almaya pek sıcak bakmıyorum.
Yine aynı sorunun devamında bu eski lenslerin, özellikle geniş açılarda, aps-c algılayıcı ile daha iyi sonuç verdiğini ya da hataları daha az gösterdiğini düşünüyorum. Sen ne dersin?