Sony A9 ve A7RIII – Elektronik perde, biraz görüş ve Nikon Z6/Z7

Galiba elektronik perdeyi ilk olarak Nikon 1 serisinde gördük. Yoksa Panasonic mi getirdi? Tam hatırlayamadım ama bu teknoloji güzel birşey. Tamamen sessiz fotoğraf çekmenizi sağlıyor.

Tabi mekanik perde yerine elektronik perde kullanmanın dezavantajları da var: RAW dosyalarında bit sayısı düşüyor (örneğin A7RII’de 14bitlik RAW 11+7 bitlik sıkıştırmaya düşüyor), titreşen ışıklar altında bantlaşma olabiliyor, veya hareket eden düz objeler bükülebiliyor, ya da flaş kullananamıyorsunuz.

Bu sorunların önüne geçmek için yapacak iki şey var: 1) “Global shutter” dedikleri şeye geçmek, ki henüz bunu yapan olmadı. 2) Algılayıcıdaki veriyi çok hızlı bir şekilde okuyup RAW dosyasına yazmak.

İkinci seçenek şu anda daha mümkün görünüyor. Elektronik perdenin dezavantajlarını ilk gizleyebilen makine EM1 Mark II oldu. Bu alet algılayıcıdaki veriyi saniyede 60 kare (sanıyorum, ama 1/100 diyenler de var) hızında okuyarak titreşen ışıklar ve bükülen objeler sorununu düzeltti. M43lerde RAW dosyası zaten 12bit olduğundan mekanik perdeye göre burada bir dezavantaj yok.

EM1 II’den önceki makineler saniyede 15-20 civarı bir hızla veri aktardıklarından bahsettiğim sorunlar çözülmemişti. Bu tüm markalar için böyle (örneğin A7RII’deki 1/15 saniye).

Sonra Sony A9 ve Panasonic G9 geldi. Bunlarda da elektronik perde var ve bu iki alet de veriyi çok hızlı bir şekilde okuyabiliyor.

A7RIII’te de elektronik perde var ama sanıyorum ki Sony burada A9’daki inanılmaz okuma hızını kullanmamış. Daha önce A7RIII incelemesinde EM1II ve GX85 ile A7RIII’ü karşılaştırmıştım. Orada A7RIII yüksek ISO’da çok ciddi bantlaşma vermişti. Şimdi A9 da elime geçince A7RIII ile bir karşılaştırayım dedim (ehe, hem A7RIII ve A9’a aynı anda dokunabiliyorum ama nasıl yaptığımı hiç sormayın 🙂 ).

Üstteki sıra A7RIII, alttaki A9

Üstteki sıradaki bariz bantlaşmayo gördünüz mü? Alttakindeyse öyle bir sorun yok. A9’da sağ-ortada görünen kırmızımsı bölge TV’nin yansıması (ekran kırmızıydı). A7RIII tahminen saniyede 15 kare kadar okuyabiliyor (okuma hızı 1/15).  A9’da bu hız 1/140’tan hızlı diyorlar! A7RIII’te sıkıştırılmış RAW kullanırsanız bu hız 1/30’a çıkıyormuş (gene Kasson hesaplamış). A7RIII’te iki RAW tipiyle de denedim, yukarıdaki sorun aynen var. Galiba bu hızı en az 1/60’a çıkarmak lazım.

Bu dert her zaman ortaya çıkmıyor tabii ki. Ortamda titreşen ışıklar varsa ve ISO değerini 1600’ün üzerindeyse A7RIII’te bu derdi görme ihtimali çok yüksek. A9’da şimdiye kadar görmedim.

Biraz daha görüş

ISO32000’de (otuz ikibin) A7RIII’ün dosyalarını 24MP’ye indirirseniz A9’dan daha iyi duruyorlar sanki (mekanik perdede). Bu da ilginç bir ayrıntı… Ama A9 hemen her yönden daha hızlı. Dosya boyutundan zaten avantajı var (çektiğin fotoğrafa bakmak ve fotoğraflar arasında gezinmek daha hızlı), ama otomatik odaklama da daha hızlı. 24-70mm f2.8 GM ve Zeiss 55mm f1.8 ile tekli odaklama A9’da biraz daha hızlı, sürekli odaklamada ise ben farkedilir bir hız farkı gördüm. Hele sürekli çekim yaparsanız… A7RIII çok daha çabuk tıkanıyor (42-24MP farkı belki de çok etkili), sürekli odaklamada bazen duraksıyor, ve… ve… A9’un belki de en önemli özelliği: Seri çekimde bakaç asla kararmıyor. Yani saniyede 20 kare çekim yaparken bile bakaçta canlı önizleme açık! Canon 1DX II ve Nikon D5’te bile biraz kararma oluyor (ayna açılıp kapanırken), A9’da bu hiç yok. A7RIII’te çektiğiniz sahneyi biraz görebilmek için saniyede 8 kareye düşmeniz lazım ki bu durumda bile A9’un akıcılığı ve kesintisiz bakacının lezzeti yok.

A9 ve A7RIII’ün gövdeleri birbirine benziyor, bakaçları ve arka ekranları aynı. Perde sesleri bayağı farklı. A7RIII’ünki daha tok gibi ama A9’unki biraz daha yumuşak ve sessiz.

Ergonomideki en büyük fark A9’un sol tarafındaki ayar tekerleri:

Bu tekerleklerle teoride seri çekim, zaman ayarı, sürekli-tekli odaklama gibi ayarları hızlıca yapabilmeniz lazım. Ben henüz bunları hızlı kullanmayı beceremedim çünkü son derece gerizekalı bir akıma uyup Sony bu tekerlere “kilit” koymuş! Gözünüz bakaçtayken bunları kolayca değiştirebilmek mümkün değil! Zaten makine ufak, zaten elleriniz içiçe girmiş, bir de o ufacık kilitleri bulacaksın da basacaksın da o tekerleri çevireceksin de… Gözün bakaçtayken bunları yapmak son derece zor. En azondan AF-S AF-C vs.. ayar tekerini makinenin sol-ön tarafına koysaydın ya Sony? Fujifilm X-T10 gibi ufacık aletinde bile bu işi becerebiliyor…

Son olarak, konuyu çok uzatmadan şunu söylemem lazım: 24-70mm f2.8 gibi bir lensi bu aletlere takınca DSLR boyutu ve kütlesine çok yaklaşıyorlar. Bu yüzden “ama efendim aynasız tam kare gövdeler ufak” gibi geyikler burada geçerli değil.

Şimdilik planım bunlardan birini satıp Canon’un tam kare gövdesini beklemek. Nikon’un Z6 ve Z7’si nedense bana pek çekici gelmedi.

Nikon Z6 ve Z7

Bu arada yeri gelmişken Nikon Z6 ve Z7’den de kısaca bahsedeyim. Nikon biraz acele etmiş gibime geldi. Bu gövdeler fena değil ama Nikon’un alıştığımız DSLR performansından bayağı uzaklar. Şu anda Nikon D850 ve Nikon D5 en iyi DSLRlar (1DX II ile D5’i aynı seviyede görüyorum ama D5’in otomatik odaklaması biraz daha iyi). D500 de APS-C’de rakipsiz. Aynasız Z6 ve Z7’de durum biraz daha farklı:

  • Otomatik odaklama DSLRların zaten gerisinde ama Sony tam karelerin de gerisinde gibi duruyor. Gruplama ayarı yok, Nikon’un 3D takip özelliği yok, göze odaklama yok…
  • Lensler beklediğimden büyük ve pahalı. Aslında 24-70mm f4 normal ama diğer ikisi bayağı büyük ve ucuz değiller. Nikon bu lensler için “en açık diyaframda bile maksimum performansı hedefledik, bu yüzden en açık diyaframda bile köşeden köşeye mükemmel performans alacaksınız” diyor. Doğru da olabilirler, ama benim derdim şu: Nikon’un 3 yıllık lens haritasında uygun fiyatlı lens yok! Nerede 200 Dolarlık 50mm f1.8? Nerede 18-35mm f3.5-5.6 lens? Nerede 500-600 Dolarlık 70-300mm lens? Nerede 24-120mm f3.5-5.6? Sony’nin taktiğini izleyip ilk senelerde pahalı ve kaliteli lens çıkarmayı hedeflemişler belli ki. Şu haliyle Nikon’un Sony’ye karşı bir üstünlüğünü görebilen var mı? Adaptörle tüm Nikon lensler kullanılacak, evet, ama gene de araya bir adaptör koyacaksın! Ve o adaptör 250 Dolar! Z bayonette 3-4 düzgün lens alayım desen 4000 Dolar’dan açacaksın kapıyı…
  • Pil ömrü… Sony’nin bayağı gerisinde. Gerçi eski Nikon EN-EL15leri kullanabileceksiniz ama gene de CIPA standardında 300 çekim pil ömrü düşük. Hele 3000+ Dolarlık bir alet için (Z7) iyice düşük.
  • Tek kart yuvası… Ben pek takmıyorum açıkçası, ama Z7 gibi bir aleti sen “profesyonellerin tercihi” olarak tanıtıyorsan ikinci kart yuvasını da koyuver. Gerçi XQD kartların bozulma olasılığı CF ve SD kartlara göre çok düşük ama gene de ikinci yuva olması bence önemliydi. En azından Z7’de bu olmalıydı. Daha da kötüsü şu olacak: Z8 ve Z9 çift kart yuvasıyla çıkarsa Nikon bunu nasıl savunacak? Z7’ye 3500+ Dolar veren adama bunu nasıl anlatacaksın?
  • Bayonet kapalı. Yani Nikon, F bayonette yaptığı gibi, Z bayoneti de kimseye açmayacak. Sony akıllı bir hamleyle E bayonetin bazı detaylarını Sigma, Tamron gibilerle paylaştı. Nikon’un yeni bayonetine sadece Nikon lens üretecek gibi duruyor (diğer firmalar kodları çözene kadar). Ha gerçi adaptör var…

Çok uzatasım yok çünkü makine daha piyasada bile değil! Yukarıdaki yorumlar sadece internette okuduklarımdan ve Nikon’un basın bülteninden anladıklarımla sınırlı… İnşallah durum beklediğimden iyi olur.

“Heyecan yok” diye bir yazı yazıyordum, neden heyecanımın olmadığını belki anlamışsınızdır. Nikon biraz sönük girdi bu işe. Bakalım Canon ne yapacak.

Bunları diyorum ama, önümüzdeki 2 sene içinde Canikon’un Sony’den bayağı pazar payı çalacağını düşünüyorum. Sebeplerini daha önce yazmıştım, belki bu hafta daha detaylı yazarım.

Haydin kalın saalıcakla. Yeni yapılacak Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne para lazım, gidin çalışın biraz…

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

7 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Oktay PAR

Sn. OZTURER

Geçmiş bayramınızı kutlarım.
Açı farkı gözetmeksizin : Sony A 7 II için;
a) Samyang Af 35 2.8 mi
b)Sonıy Fe 50 1.8 mi daha iyidir ?

Sony A 7 II perde ömrü hakkında bir fikriniz var mı ?
Saygılarımla.
Av. Oktay PAR

Serhan

Üstad, lx100 mark 2 hakkında ne düşünüyorsunuz, özellikle g1x mark 3’e kıyasla?

Uğur

Geçenlerde bir yazı okudum vantablack denen bir materyal üretmişler. Dünyanın en siyah materyali. Işığın %99.96’sını emiyor. Kesinlikle hiçbir ışığı lazer dahil yansıtmıyor. Bu maddenin lenslerin içinde kullanılabileceği ve eski lenslere göre çok daha iyi sonuçlar verebileceği(lens içindeki gereksiz yansımaların engelleneceği ve renklerin daha doğru şekilde sensöre düşeceği) konuşuluyor. Keşke kamera firmaları da bunun gibi yenilklerle gelseler. Açıkçası Olympus hariç aynasız modelleri hangi firma çıkartırsa çıkartsın bende yeni bir heyecan yaratmıyor. Kimse pek büyük bir yenilik getiremiyor. Gelecek aynasızda, artık ayna eskidi, aynalı makineler ağır vs. vs. diyorlar fakat aynayı çıkarttıktan sonraki sorunların tam olarak üstesinden gelinmiş değil. Ki yazınızda da… Daha fazla »

Ahmet

Nikon Z’nin otomatik odaklama sistemi pratikte iyi ise (teoride iyi değil gibi) bence lens kalitesi ve kullanım yönünden ön plana çıkacak. Canon dahili titreşim engelleme koymamasıyla kaybedenlerden.