Hangi makineyi almak lazım?

Zaman değişiyor, teknoloji ilerliyor. Liseyi bırak, üniversiteyi geç, işe ilk girdiğim zamanlar bile “eski tarih” sayılıyor artık. Elimizdeki telefonlar kompakt makinelerle kapışıyor.

Şu tableti kaldırıp fotoğraf çekenler yok mu...
Tableti kaldırıp fotoğraf çekenler yok mu…

2005-2013 arası, Roma Vatikan’dan iki ayrı görüntü. İnsanlar olaya değil telefonlarına bakıyor. 8 yıldaki değişim böyle. Aslında bu değişim son 3-4 yılda oldu, 8 yılda falan değil. IPhone-Android devrimi ciddi bir devrim.

Zaman değiştikçe fotoğraf makineleri de gelişiyor elbet. Teknolojinin ilerlemesi sayesinde fotoğraf sektörü de son yıllarda canlandı. Fiyatlar geriledi, seçenekler arttı, piyasaya yeni firmalar girdi, bazı mevcut firmalar battı ya da piyasayı terketti vs..

Ve diyelim ki siz de “ulan ben de şöööyle bir profesyonel (!) makine alayım da boynuma takayım” diyorsunuz. Herkeste var, senin neyin eksik, di mi? Peki… Ne alacaksın?

NE ALSAK NE ALSAK…

Aslında soru şu: Standart kompakt mı alsam, 50x yaklaştırma yapan DSLR-benzeri bir kompakt mı alsam, pahalı ve kaliteli bir kompakt mı alsam, giriş seviyesi bir DSLR mı alsam, ortalama bir DSLR mı alsam, üst seviye bir DSLR mı alsam, tam kare bir DSLR mı alsam, giriş seviye bir aynasız mı alsam, üst seviye bir aynasız mı alsam, ya da telefonla devam mı etsem? … Allah’ım sana geliyorum…

Sorunun ikinci aşaması: Garantisiz ikinci el mi alsam, dükkan garantili mal mı alsam (Hayyam, Doğubank vs..), Türkiye garantili sıfır mı alsam, Türkiye garantili ikinci el mi alsam, yurtdışından mı ısmarlasam (Amazon, Ebay vs..)?

Sorunun üçüncü aşaması: Objektifi değiştirilen bir makine alırsam, kit objektifli mi almalıyım yoksa daha iyi bir objektif mi alsam?

Sorunun dördüncü aşaması: Flaş ve üçayak alsam mı? Ne alsam? Hangi kartı alsam?

kafa bu
Google’a masumca “ne alsam?” diye sormuş gencin 15 günlük araştırmadan sonraki hali…

Tabi Türkiye’de bu sorulardan da önce şunlar geliyor: Gece iyi çekecek, arkayı flu yapacak, 250 metre ilerideki bir kuşun gözünü gösterecek bir makine lazım. 1500TL bütçem var, Fuji SXXXX nasıl? Dükkandaki satıcı şov yaptı, DSLRlardan bile daha iyi olduğunu söyledi.

Son yıllarda Türkiye pazarında olması gerekenden fazla agresif olduğu için Fuji markasını verdim, yerine çok yaklaştırma yapan başka bir ürünü koyabilirsiniz. Sony HX300 olur, Canon SX50 olur, Nikon P520 olur. Teknomarketlerdeki satıcılar alenen yalan söyleyip bu işten anlamayan alıcıları kandırınca, benim de bunları açık açık isim vererek yazma hakkım doğuyor. Yoksa doğmuyor mu?

Soruları okuduysanız 10larca, hatta 100lerce seçeneğinizin olduğunu görebilirsiniz. Bu kadar seçenek arasında hangisinin size uygun olduğunu anlamak hem kolay hem zor. Böyle karmaşık seçimlerde insan doğası rasyonel düşünmek yerine en kolayını almayı seçebilir, veya oturup ciddi ciddi günlerce değer hesabı yaparsınız. Seçim sizin.

AYNASIZLARLA DSLRLARIN SAVAŞI

Luminous-Landscape'ten alıntıdır. Hala bu siteyi bilmiyorsanız çok şey kaybediyorsunuz demektir, zaman kaybetmeden okumaya başlayın.
Şekil Luminous-Landscape’ten alıntıdır. Yazıları ve çizgileri ekledim. Hala bu siteyi bilmiyorsanız çok şey kaybediyorsunuz demektir, zaman kaybetmeden okumaya başlayın.
omd60d 2
Soldaki Olympus OM-D EM-5, sağdaki Canon 60D. Ayna kalkınca OM-D 60D’nin yanında cüce gibi kalmış.

Piyasa kuralıdır: Piyasaya ilk giren her zaman avantajlıdır. Piyasaya ilk giren firma kolayca yayılır, alıcıların kafasında yer edinir, satış kanalları ve dağıtıcılarla ilişkileri derinleşir, fiyat avantajı vardır vs.. Birçok avantajı var. Piyasadaki ilk ürünün karşısına yeni bir ürün koyuyorsanız karşınıza duvar çıkması muhtemel. DSLR piyasasında Canikon varken Pentax-Olympus gibi firmaların yaygınlaşamaması, Panasonic-Samsung gibi firmaların tutunamamasının (DSLRlardan bahsediyoruz) en büyük sebebi bu. Pentax kötü mü? Olympus Zuiko objektifler Nikon’dan daha mı kötü? Panasonic Leica 14-50mm f2.8-3.5 OIS’den memnun olmayan var mıydı? Bu firmaların DSLR piyasasında Canikon’dan piyasa payı çalamamasının, bence, en büyük psikolojik sebebi: Aynı ya da benzer işi yapan ve çok yaygın bir sistem varken, neden yeni maceraya gireyim?

Piyasada yer edinecekseniz:

– Benzer sınıftaki gövde ve objektifleriniz diğerlerinden çok daha iyi olacak. Ama “ÇOK” daha iyi. Tam kare gövden varsa D800’den daha iyi detay verecek ve 1Dx’ten daha hızlı olacak. APSC gövde yapıyorsan süper bir odaklama becerisi olacak, imaj kalitesi Canikon’u kilometrelerce geride bırakacak, çektiği video Hollywood kalitesi’nde olacak. Objektiflerinin tamamı tozu dumana katacak, taş gibi olacak, sorunsuz olacak.

– Uzun süre para kaybetmeyi göze alacaksın. Çok daha kaliteli ürünlerini diğerlerinden ucuza satacaksın. Şu ana kadar sadece Sony bunu yapabildi. Birkaç senedir Sony A DSLRlar çok uygun fiyatlara satılıyor. Sadece üst sınıftaki DSLRları Canikon ile aynı fiyatta, belki de bu yüzden A700, A77, A900 gibi gövdeler çok iyi olmasına rağmen istenen sıçramayı yapamadılar. 2000$ altında satılan ilk tam kare DSLR olan A850 bile beklenen ilgiyi görmedi. Buna karşılık Sony’nin SLT gövdeleri çok özellikli ve aynı sınıftaki rakiplerine göre genelde daha uygun fiyata satılıyor.

– Piyasada zaten var olan rakiplerinden çok farklı birşey yapacaksın. Mesela: Aynasızlar! Olympus ve Panasonic bu yolu seçtiler, ve bence büyük oranda başarılı oldular. Hatta o kadar başarılı oldular ki diğer markalar da aynasız piyasasına girmek zorunda kaldı.

– Mevcut bir firmayı satın almak. Ricoh uzun süredir fotoğraf sektöründe olmasına rağmen zor durumda olan Pentax’ı alarak piyasada daha güçlü bir yer edinmeye çalışıyor. Sony de Minolta’yı almıştı hatırlarsanız. Burada Sony Ricoh’a göre daha avantajlı. Sony’nin finansal gücü ve yaygınlığının yanında, Minolta sayısal fotoğraf piyasasında Pentax’a göre daha eski ve daha yaygındı.

– Vs..

Yukarıda yazdıklarıma bakarsanız, işin kolay olmadığını görürsünüz. Sadece fotoğraf sektöründe değil, her sektörde bu böyle. Yeni bir araba markası çıkarıp piyasaya girmek istiyorsanız karşınıza yüzlerce engel çıkacaktır. Marka imajı, dağıtım ağı, servis ağı, finansal büyüklük, mevcut firmaların tepkisi (fiyat kırma, bağlantılarıyla baskı yapma vs..), pazar payı için tırmalama vs… İşte bu yüzden “araba yapıp coşacaz inşallah” diyenler plansız programsız konuşuyor. “Tabletle eğitim” diye bağıranların da projeye plansız başladıkları ortaya çıkmıştı biliyorsunuz, hatta 4+4+4 kanununa soktukları “milli eğitim ihaleleri kamu denetimine tabi değildir” maddesinin sebeplerinden biri de buydu. Hedef koymak güzel de, biraz elin kalem tutsun de mi güzel kardeşim?

Işınla beni Skati…

AYNASIZLARIN ÖNÜNDEKİ BAZI SORUNLAR

En büyük sorun insanların gözündeki imajları. Bir önyargıyı parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur demişti akıllı amcalardan biri, şu anda da birçok yerde bunu yaşıyoruz. Şimdi sağda-solda okuduğum ve duyduğum şeyleri listeleyelim:

– Aynasızların pil ömrü az: Evet, genel anlamda doğru. Bazıları 200 çekime kadar düşüyor ki tarihte hiçbir DSLR bu kadar kötü pil performansına sahip olmadı. Ben OM-D ile 600’ün üzerinde, hatta 800 çekime kadar pil ömrü yakalayabiliyorum ama 1500 çekime kadar gidebilen APS-C DSLRları düşünürseniz bu rakamlar ufak kalıyor. Kaldı ki OM-D üst seviye bir aynasız. Şu anda aynasız makinelerin ortalam pil ömrü 400-500 civarı, DSLRlarınsa 800. Size 400 poz yetiyorsa orası ayrı…

– Aynasız makineler DSLRlara göre yavaş odaklar: Hem doğru hem yanlış. Modern mikro 4/3ler (m4/3) ortalama bir DLSR kadar hızlı odaklıyor. Hatta OM-D + 12-50mm kit objektifi için Olympus “en hızlı odaklayan fotoğraf makinesi sistemi” iddiasında bulunmuştu. Gerçekten de, yeni nesi Panasonic ve Olympuslar yıldırım gibi hızlı odaklayabiliyorlar. Nikon 1 sistemi de aynı şekilde. Buna karşılık Samsung, Pentax, Fuji ve Sony sistemleri odaklama hızı konusunda DSLRların hala gerisinde.

– Aynasız sistemler odağı takip edemez: Bugün itibariyle doğru, ve yanlış. Nikon 1 sistemi aynen ortalama bir DSLR kadar iyi odak takibi yapabiliyor, bunun dışındaki aynasız sistemler gerçekten de odak takibi konusunda hala DSLRların gerisindeler. Video sırasında odaklama konusunda avantajları olsa da, fotoğraf çekimi sırasında hareketli cisimleri takip etmekte aynasızlar zorlanıyor (Nikon 1 haricinde).

– Aynasızlarda optik bakaç yok. Adam gibi optik bakaç olmadıktan sonra fotoğraf makinesinin ne anlamı var: Hem doğru hem yanlış. Giriş seviyesi DSLRların optik bakaçları hem ufak hem karanlık, adam gibi optik bakaç isteyenin üst seviye bir APS-C DSLR ya da tam kare DSLR alması gerekli. Buna karşılık GX7, NEX-7, XE-1 gibi aynasızların elektronik bakaçları büyük ve parlak, ve her yeni nesil elektronik bakaç daha iyi oluyor. DSLRlarda APS-C algılayıcı için çok büyk ve parlak bakaç yapmak çok zor ve pahalıyken aynasızlardaki EVFleri istediğiniz kadar büyük yapabilirsiniz, algılayıcı boyutu bunu engellemiyor. E-PM2, NEX-5R gibi elektronik bakacı olmayan makineler de var elbet. Bunlara sonradan EVF takılabilse de bu ek bir maliyet getiriyor. Bu durumda seçim kullanıcıya kalıyor: Büyük LCD’den kadraj yapmak ya da optik bakaçlı bir DSLR tercih etmek.

Yukarıdaki şekil DPReview’dan alıntı. Kırmızıyla gördüğünüz şey NEX-7’nin elektronik bakacının boyu. Gördüğünüz gibi bu bakaç 1Ds MarkIII’ün bakacına yakın boyutlarda ki bu boyutta bir optik bakaç yapmak hem pahalı hem de makinenin boyutlarını arttıran birşey. Ayrıca APS-C gövdelerde bu boyutta bakaç yok. Ben VF-2 kullanıyorum, o bile Canon 700D ya da Nikon D5200 seviyesinde diyebilirim.

– Aynasızların algılayıcıları ufak, bu yüzden kötü: Hem doğru hem yanlış. Pentax Q’daki algılayıcı mercimek kadar, Nikon 1’deki algılayıcı 2,7x kesme çarpanlı, m4/3ler 2.0x kesme çarpanlı, NEX/EOS M/Samsunglar’daki algılayıcı 1,5/1,6x kesme çarpanlı APS-C. Açıkçası ben Nikon 1’le bile mutluyum. Renk derinliği, yüksek ISO’daki becerisi çok iyi, ve fotoğraflarını satan bir profesyonele bile bazen yeter. “Algılayıcısı ufak abi” denen OM-D’yi Nikon D200, hatta D300’e bile tercih ederim. NEX ve benzeri APS-C algılayıcılı aynasızlar zaten DSLR seviyesinde. Yani ben “genel anlamda” aynasızlarda algılayıcı sorunu görmüyorum, ya da bahsedildiği kadar büyük sorun yok.

– Aynasızlar DSLRlar kadar pahalı: Bazen doğru bazen yanlış. Aşağıda buna etraflıca değindim.

– Aynasızlarla arkayı bulanık yapmak daha zor: Yukarıdaki “algılayıcılar ufak” paragrafıyla aynı şey aslında. NEX/EOS M/Samsunglar’da bu sorun yok, çünkü algılayıcıları zaten APS-C DSLRlar ile aynı. Pentax Q için bu çok doğru, çünkü algılayıcı mercimek kadar. Nikon 1 için de kısmen doğru. Nikon 1 ile alan derinliği kontrolünüz daha kısıtlı. Ama mesele gene de kompaktlar kadar kötü değil. Aşağıdaki örneklere bakın:

Nikon V1 + Nikon 135mm f2.8 AI-S ile çektim. Lamba ile aram 3 metre civarı, lamba-resim arası 20-25cm arası. Lamba 2 metrede olsa bulanıklık miktarı artacaktı. Bir örnek daha:

Gene Nikon V1 ve 135mm f2.8 ile.

m4/3 sistemi Nikon 1’e göre daha şanslı. Hem algılayıcı biraz daha büyük hem de fazla sayıda f0.95-f1.4 diyaframlı objektif var. Yani m4/3 sisteminde alan derinliği konusunda çok sorun görmüyorum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOlympus OM-D + 45mm f1.8. Lambaya 1,5 metre mesafedeyim, televizyon-lamba arası 4 metre. Çoğu zaman bu kadar bulanıklık bana yetiyor.

– Aynasızlar çok ufak, tutmak zor geliyor bana: Gene kişisel bir fikir. Bazısı ufak ve hafif sistem ister. “Elime otursun” diyorsan zaten ortalık DSLR kaynıyor 🙂

FİYAT ARALIKLARI

Neyse konuyu dağıtmayalım, aynasız-DSLR olayına dönelim. Aynasız makinelerin önünde hala birçok engel var. Birçok ülkede yeterince tanınmamaları, dağıtım ağlarının yaygın olmaması (Amerika’da Panasonic’in fotoğraf makinesi ürettiğini duyunca şaşıranlar var), halkın büyük kısmının aynasızların imaj kalitesinin düşük olduğuna inanması, optik bakaçsız makine istemeyenler vs.. Ve.. Ve… FİYAT!

Nevet efenim, FİYAT. Fiyat önemli. Fiyat ÇOK önemli. Herhangi birşey alıyorsanız verdiğiniz paranın karşılığını almak istersiniz değil mi? Asgari ücretin bilmemkaç katı parayı el kadar birşeye veriyorsan beklentilerin artar.

DSLR üretmek kolay değil. Cidden değil.Ufak bir DSLR’da 1000’in üzerinde parça var! 1Dx benzeri kompleks modellerde 1000lerce ufak parça olabiliyor. Büyük ve kompleks prizma yapısı, kablolama, hassas deklanşör ve odaklama sistemleri, işlemciler vs.. derken bir DSLR’ı üretmek ucuz olmuyor. DSLR üreticileri giriş seviyesi modellerinden bazı özellikleri kısarak fiyatları uygun seviyelere çekiyorlar. Örneğin, giriş seviyelerinde daha karanlık ve ufak bakaç sistemi olmasının en büyük sebebi maliyeti azaltmak.

Büyük... Çok büyük...
Bu ayna, optik bakaç ve odaklama sistemini (DSLRlardaki odaklama algılayıcıları bakacın oralarda biryerde bulunur) yapmak mikron seviyesinde hassasiyet gerektiriyor.

Şimdi burada bir durum var: 1000$’ın altında satılan ilk DSLR olan Canon 300D’den bu yana çok ciddi gelişmeler oldu. Artık 500$’ın altına bile DSLR bulmak mümkün (gene ABD fiyatlarıyla konuşuyoruz). Ek olarak, şu anda 500$’ın altında alacağın bir DSLR’ın imaj kalitesi, 4-5 sene önce çıkan orta seviye bir DSLR’dan daha iyi.Canon 1100D’nin teknik imaj kalitesi Canon 40D’den ve 50D’den daha iyi örneğin. Acı ama gerçek. Aynı şekilde Nikon D3100’ün de teknik imaj kalitesi D300’den daha iyi. Ne demek istiyorum? Müşteriler uygun fiyatlı DSLRlar ile zaten iyi imaj kalitesine ulaşabiliyorken, neden başka birşey alma ihtiyacı hissetmeli?

Aynasızların en büyük avantajı işte bu noktada karşımıza çıkıyor: BOYUT. Ayna sisteminin kalkması sayesinde, gerçekten çok ufak boyutlarda fotoğraf makinesi üretmek mümkün. Algılayıcı-objektif arasındaki mesafenin (flanş) azalması sayesinde objektif boyutlarında da azalma görüyoruz. m4/3 ve Nikon 1 sistemleri biraz daha ufak algılayıcı kullanmaları sayesinde daha da ufak objektiflere sahipler. Makine ve objektif ufak olunca, taşıması da kolay oluyor. Hem ufak hem hafif. Bütün gün boynunda E-PL5 + 35-100mm f2.8 mi gezdirmek istersin D300s + 70-200mm f2.8 mi? E-PL5’in kütlesi D300s’in 3’te biri kadar, objektiflere girmiyorum bile. Nikon D300s ve 70-200’ü yarım saat taşıyın, boynunuzda gülle var sanırsınız. “Aynı şey değil ama” diyorsanız NEX-6 + 18-55mm ve Nikon D5100 + 18-55mm’yi karşılaştırın. Aynı imaj kalitesi … Al sana avantaj. Boyut avantajının getirdiği dezavantajlar da var elbet. Şimdilik o konuyu geçip fiyatla devam edelim.

Soldaki Olympus OM-D EM-5 (400 gram), sağdaki Canon 60D (755 gram). www.camerasize.com'dan alıntı.
Soldaki Olympus OM-D EM-5 (400 gram), sağdaki Canon 60D (755 gram). www.camerasize.com’dan alıntı.

Boyut ve taşınabilirlik dedik. Bunlara video sırasında sürekli otomatik odaklama yapmayı da ekleyebiliriz. Aynasızlarda ayna olmadığı için odak sistemi bilgiyi doğrudan algılayıcıdan okur, bu yüzden video sırasında sürekli odaklama yapmak mümkün olur. Geleneksel DSLRlarda ayna açılınca odak sistemi çalışmaz. Sony SLTler yarı geçirgen ayna kullandığı için ve Canon yeni DSLRlarında algılayıcıya odaklama pikselleri eklediği için bu sorunu aşmış gibiler ama bu modeller sınırlı. Yani video sırasında otomatik odaklama yapan bir alet alırsanız seçeceğiniz DSLR modeli sayısı sınırlı, halbuki piyasadaki aynasız modellerinin %99’u bunu zaten doğal olarak yapıyor.

Ne güzel değil mi? Ayna-prizma sistemi yok, gövdeler ufak, objektifler ufak, bazı firmalarda algılayıcılar ufak. Peki bunlar karşılığında ne beklerseniz? Herşey ufaksa, fiyatı da ufak bekleriz değil mi? Gerçekten de aynasız sistemlerde çok uygun fiyatlı modeller var. Olympus’un E-PM1 modeli bunlara örnek. Vergilerin son 11 yılda katlanarak arttığı ülkemizde bile E-PM1 650TL civarlarına kadar düştü. Ne güzel, hem uygun fiyatlı hem iyi imaj kalitesi hem hızlı odaklama (E-PM1 için konuşuyorum). Nikon J1 + kit objektif de ABD’de 300$ civarına bulunabiliyor. Bu fiyatlar kompakt makine fiyatlarına yakın, hatta bazı kompakt modelleri daha pahalıya satılıyor.

Yalnız, iş bu kadar basit değil. Her firma kar için çalışır (sürpriz!). Kar edecekseniz, sattığınız ürünleri belli bir bedele satmak zorundasınız. Ya her ürünün bedeli maliyetin üzerinde olacak, ya da bazı ürünleri düşük karla ya da karsız satıp diğer ürünlerinize bütün karı yükleyeceksiniz (yani yüksek kar marjı ile satacaksınız). Ya da “ben süper kalite satıyorum, dolayısıyla fiyatlarım da ona göre” deyip Apple taktiği izleyeceksiniz. Aşağıda verdiğim tabloları görünce zaten ne dediğimi anlayacaksınız.

Tablolara geçelim. Bu yazıda büyük algılayıcılı ve objektifi değişen bir makine almaya karar verenlere alternatifleri göstermeye çalıştım. Yani kompakt makinelerden vazgeçtiğinizi varsaydım. Seçenekler 10larca olduğu için sadece piyasada aktif olarak ve kit objektifle beraber satılan gövdelerin fiyatlarına baktım. Türkiye’de nereden hangi fiyatı baz alacağımı bilemedim çünkü tek bir firma her markayı satmıyor. Dolayısıyla farklı markalar için farklı firmalardan araştırma yapmak zorunda kalmamak için Amazon ve BHPhoto’nun internet sitelerindeki fiyatları baz aldım. Bu fiyatların Türkiye’de farklılık gösterdiğinin farkındayım (ağır vergiler, saçma ve firmadan firmaya değişen fiyatlandırma vs..), gene de fiyat sıralaması fikir verir diye düşünüyorum. Dikkat ederseniz listede D5000, 1000D ve 550D gibi bazı yerlerde hala satılan ama artık güncel olmayan bazı makineler yok. Eğer piyasada satılan her makineyi listeye koysaydım liste iki katı büyüyecekti.

Bazı dönemlerde firmalar ciddi indirimler yapıyor, bu dönemlerde fiyatlar ciddi inebiliyor (örneğin Nikon V1 veya Panasonic GX1). Aşağıdaki listedeki fiyatlar 10-13 Ağustos 2013 tarihindeki fiyatlar. Siz okurken fiyatlar değişmiş olabilir, ama mantık tahminen aynı kalacaktır.

Tablolarda “A” harfi aynasız, D harfi “DSLR” için kullanıldı. Aynasızlar açık mavi, DSLRlar açık yeşil (erkek adam 7 renk ve onun tonlarını bilir; antilop, mecli kahve, prusya mavisi, titanyum beyazı, oksit sarı, şampanya köpüğü benzeri ucubik renkleri ancak ve ancak hatun kişiler ayırabilir). Değişik fiyat aralıkları belirledim ve bu aralıklarda kaç aynasız kaç DSLR olduğunu yazdım. Sonra bu tabloyu farklı şekillerde sıraladım ve hangi grupta hangi makineyi neden önerdiğimi yazdım.

FİYATA GÖRE SIRALAMA

fiyatNasıl? Böyle listeyi hayatta bulamazsınız 🙂 Şimdi biraz yorum yapıp ahkam keselim:

Görüleceği üzere, 500$ altı tamamen aynasızların hakimiyeti altında. “Hakimiyeti altında” derken, “aynasızlar daha çok satıyor” demedim, bu fiyat aralığında kit olarak satılan 2 DSLR varken 21 aynasız var! Bu fiyat aralığında önerim: Kompakt makineye eşek kadar para vereceğinize hiç düşünmeden bir aynasız alın. Şu anda alınabilecek tek kompakt makineler cebe girecek kadar ufak olanlar, ya da 300$ altına bulabilirseniz Lumix LX-5/LX-7 Canon G15 benzeri ileri seviye makineler. Hatta ben olsam ileri seviye kompaktlara bile bakmazdım. Sebebi:

boyut2m4/3 sistemin algılayıcı boyutu ve kompaktlarınkine bakın. Boyut farkını gördünüz mü? Şimdi o gerçekten bit kadar 1/2.3″lik algılayıcıya 14-20MP sokuşturmaya çalışıp “abi DSLR’dan bile iyi çeker bu” diye müşteriyi kandıran “bazı” firmalara ne demek lazım? Orada 10 kat büyük algılayıcısıyla E-PM1 dururken…

500$ altında sadece 2 DSLR var dedik. Bu demek değildir ki “aynasızlar DSLRları parçalıyor”. 330$’a alacağın 1100D ile daha iyi sürekli odaklama sistemi, ufak ama optik bakaç, daha iyi kontrol sistemi ve ergonomi ve daha uzun pil ömrü kazanıyorsun. Ve 1100D’nin algılayıcısı o listedeki aynasızların birçoğundan (hepsinden değil) daha iyi performans veriyor. Keza D3100 de böyle. Boyut-fiyat-imaj kalitesi-sistem (lensler-flaşlar) gibi değişkenler boru değil, bunlar satın alımları etkileyen ciddi etkenler.

500$-700$ arasına gelince 8 aynasız ve 10 DSLR görüyoruz. DSLR firmaları aynasızlarla mücadele edebilmek için son iki yıldır bu fiyat aralığını zenginleştirmeye başladı. Bu aralıktaki DSLRlara bakarsanız bayağı saplam modeller görürsünüz, bunların pekçoğu 4-5 yıllık profesyonel modellerle kapışacak kadar kaliteli (teknoloji ve teknik imaj kalitesi konusunda). 550$ civarındaki D3200’e ucuz bir 35mm f1.8G takıp yüksek ISO’ya çıkmamak için üçayak kullanırsanız teknik kalitesi D4-D3s gibi makinelerden bile daha iyi fotoğraf çekebilirsiniz! İyi bir objektifiniz varsa ISO100-200 civarında D3200’den daha iyi fotoğraf çekebilecek gövde sayısı çok değil. Pentax K30 da taş gibi makine örneğin. Toz-nem geçirmez, düşük ve yüksek ISO imaj kalitesi ve dinamik aralığı profesyonel APS-C modellerle yarışacak kadar iyi. Şimdi durum böyle olunca, aynasız sistemlerin başarılı olabilmesi için “yenmesi” gereken canavar cidden çok güçlü. En büyük avantajları olan “boyut ve kütle” özelliklerini çok akıllı kullanmaları gerekli.

500-799$ arası artık daha da çetin. Pentax K-5, Nikon D-5200, 60D (D7000 de bu fiyatlara bulunabiliyor artık) gibi gerçekten kaliteli modeller bu aralıkta. Lumix G6, NEX6, Fuji XM1 gibi modellerin gerçekten farklı olmaları ve kullanıcıları farklı noktalardan yakalamaları lazım ki bu güçlü modellerle yarışabilsinler.

1000$ artık psikolojik sınır. 1000$’ın üzerinde para harcayacaksanız beklentileriniz doğal olarak yükseliyor. Artık Nikon V2 gibi aletler gözünüze komik gelmeye başlıyor (algılayıcı boyutu yüzünden). Peki neden komik geliyor? Çünkü artık D7100, A77, 7D/70D, K-5IIs gibi canavarların arasındasın! Rakiplerin o kadar iyi ki… İkinci el tam kare gövdeler bile senin liginde artık! 1500$’a D600-6D kampanyaları yapılırken, 5Dler hatta 5D Mark2ler… Sen de aynı parayı istiyorsan, çok ciddi avantajların olması gerekiyor.

1500$’ı geçince ciddi ciddi durup düşünmeniz gerekli. Hele 2000$ alarm çanları çaldırmalı.

Yalnız dikkat ederseniz fiyat arttıkça ortalama DSLR boyutları ve kütleleri da hafiften artmaya başlıyor. Yani “pahalı ve kalitesi” DSLRlar genelde biraz iri oluyor. İşte bu, aynasızların da bir avantajı belki de. Örneğin GH3 + 35-100mm f2.8 kitini düşünelim. 2800$ (piyasada artık daha da ucuza bulabiliyorsunuz gerçi, bu fiyata grip de dahil. Tabloyu değiştirmedim idare edin). Ucuz mu? Tabii ki değil. 2800$’ı (aslında 2400$ civarı) nasıl bir alete veriyorsun: Profesyonel kalitede bir 35-100mm f2.8 objektife (35mm eşleniği 70-200mm), toz-nem geçirmez sağlam/ergonomik/tonla özelleştirilebilir tuşu olan profesyonel bir gövdeye, piyasanın en iyi kalitede video çeken makinelerinden birine (profesyonel video aletlerine kafa tutacak kadar iyi), WiFi özelliğine, ortalamanın üzerinde fotoğraf kalitesine… Bir dakika… Biri “Ortalamanın üzerinde” mi dedi? Evet, GH3’ün teknik imaj kalitesi giriş seviye DSLRlar civarında, belki bazılarından biraz daha iyi. Ama düşük ISO’da dinamik aralık konusunda ve yüksek ISO’da renkler ve detay konusunda D7100-K5IIs gibi gövdelerin gerisinde. Otomatik odaklaması doğru objektifle bunlar kadar iyi olsa da sürekli odaklama konusunda hala çok gerilerde. Yani GH3 ile aksiyon fotoğrafı çekmek zor, kontrastlı sahnelerde daha fazla dikkat gerektiriyor, ışığın çok düşük olduğu anlarda fotoğraf performansı, bir miktar geride, pil ömrü de diğerlerinin gerisinde. Yetersiz mi? Çoğu durum için iyi bile. Ama verdiğin paraya ve alternatiflerine de bak. K5-II + 50-135mm f2.8 nasıl mesela? Bu durumda boyut da çok çok avantaj değil çünkü GH3’ün boyutları K5 kadar, Pentax 50-135mm Panasonic 35-100mm’den büyük ve ağır olsa da pratikte çok farkedip etmeyeceğine siz karar verin. Video konusunda iş farklı, dediğim gibi GH3 piyasadaki en iyi video çeken makinelerden biri, bu yüzden işiniz video ağırlıklıysa GH3’ün fiyatı düşük bile gelecektir.

Herşey amaca bağlı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAYukarıda soldan sağa: Olympus 40-150mm, Sony 18-200mm LE (NEX), Panasonic 100-300mm, Nikon 80-200mm f4,5-5,6. Bu Panasonic ile m4/3 sisteminde 200-600mm arasına çıkabiliyorsunuz (35mm eşlenik). Aynı açıya çıkmak için D7000’e 400mm objektif takmanız gerekli, ve 400mm objektiflerin fiyatı malum. En soldaki 40-150mm de 35mm’de 80-300mm’ye denk geliyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAYukarıda soldaki Olympus 45mm f1.8, sağdaki de Nikon sisteminin en ufak objektiflerinden biri olan 35mm f1.8G.

Şimdi bu tabloya başka bir açıdan bakalım ve firmaları kendi içinde değerlendirelim. Hangi firma aynasızlara ne kadar önem veriyor, fiyatlandırma stratejisi nasıl onu görelim:

FİRMAYA GÖRE SIRALAMA

fiyat2Gördüğünüz gibi sadece aynasız üreten 4 firma var: Fuji, Olympus, Panasonic ve Samsung. Olympus DSLR olarak E-5 de satıyor ama %99 ihtimalle artık DSLR üretmeyecek ve mevcut 4/3 kullanıcılarının objektiflerini kullanabileceği aynasız gövdeler çıkaracak. Yani, 4 firma geleceğini aynasız sistemlere bağlamış durumda.

Sony NEX sistemine çok ciddi yatırım yaptı, ve yüksek ihtimalle SLT sistemini de bırakıp artık tamamen aynasız sisteme geçecek (ama A bayonetli DSLR boyutlu makineler ve E bayonetli NEX tarzı makinelerle iki kulvarda, yani A bayonet kaybolmayacak).

Canon aynasız pazara son giriş yapan firma, ve gördüğünüz gibi şu ana kadar pek önem vermiş değil. EOS M sisteminde şu anda 3 objektif var ve bir adaptör yardımıyla tüm Canon EOS objektifleri kullanma şansı var. Yani aslında EOS M sisteminde 150$’lık ek bir harcamayla 100lerce objektife erişimin yolunuz açılıyor (Canon’a ek olarak Sigma, Tamron ve Tokina dahil). Dikkat ederseniz EOS-M’in şu anki fiyatı 1100D’yi saymazsak Canon portfolyosundaki en ucuz fiyat. Çıktığında 800$’ın üzerinde fiyatı vardı.

Nikon, 1 sistemiyle aynasız sisteme giriş yaptı. Bu sistemde 1″lik algılayıcı kullanıyorlar. Gövdeler ve objektifler ufak ve hafif. Hibrit odaklama sistemi sayesinde DSLR hızında odaklama yapabiliyor, hatta sürekli odaklaması da DSLRlar kadar iyi. Yani örneğin Nikon J1 + 30-110mm ile koşturan çocukları çekmek, bir DSLR ve hızlı bir telefoto objektif ile çekmek kadar kolay. Bu aletler saniyede 10-30-60 kare çekebiliyorlar ve fotoğraf kaliteleri 12MP’lik m4/3 algılayıcıları kadar iyi (daha ufak algılayıcıya rağmen). Nikon V1 incelemesindeki örnek fotoğraflara bakıp kendiniz karar verin. Ek olarak, bir dönüştürücü ile Nikon’un objektiflerine de ulaşım imkanınız var, ve 2,7x kesme çarpanı sayesinde telefotoda büyük avantajınız oluyor. Örneğin 55-300mm AF-S objektifi 150mm-810mm kullanma imkanınız var, hem de VR ve otomatik odaklamayı (AF-S objektiflerle) koruyarak. Sigma 150mm f2.8 OS ile ilginç makro fotoğrafları çekenler var, yani Nikon harici Nikon F bayonet uyumlu objektiflerle kullanmak da mümkün.

Samsung, Pentax’la bir süre süren ortaklığından vazgeçip kendi ürünlerini kendi üretmeye başladı. Hatta APS-C algılayıcıya sahip ilk aynasız makineyi Sony’den önce Samsung çıkardı. Şu anda sistemleri flaş ve objektif yönünden çok zengin değil, ama çok fazla eksiği yok ve mevcut objektifleri ortalamanın üzerinde kalite sunuyor. WiFi özelliğini birçok modelinde kullanıyor, ve son Samsung NX modeli ile Android’i de makinelerinde kullanmaya başladı. Sony ile beraber gövdelerine teknolojiyi en hızlı adapte eden firmalardan biri.

Pentax DSLR sektörüne geç girmişti (SLR değil, DSLRdan bahsediyorum), aynasız konusunda geride kalmak istemedi ve Q diye bir seri çıkardı. Şu anda görülen, Q serisinin sadece Japonya’da çok sattığı (hatta en çok satan aynasızlar arasında), onun dışındaki bölgelerde yaygın değil. Algılayıcıları kompakt makine boyutunda, yani ufak. Gövde ve objektifler de ufak, ama E-PM1 benzeri gövdelerle aralarında çok boyut fark yok. K-01 ayrı bir hikaye. Başarılı K5 modelinden optik bakacı kaldırıp makineyi piyasaya sürdüler. Alet sağlam, çok iyi imaj kalitesine sahip ama tutuş ergonomisi garip ve otomatik odaklama hızı yavaş. Fiyatı 300$ civarlarına kadar bile düştü bir aralar, elinizde Pentax objektifler varsa yedek makine olarak o fiyata alınabilir. Ben hala Ricoh’tan (Pentax’ı son satın alan firma) GR serisine yüklenmelerini bekliyorum, ama hala işaret göremedim. Tahminimce bütün AR-GE ekibi şu anda tam kare bir Pentax gövde üzerinde çalışıyor.

Firmaların kendi içindeki ürünlerinin fiyatlandırmalarına dikkat edin. Eski ürünlerin fiyatları, ürünler yenilendikçe düşüyor ama bazı yerlerde hala eski ürünleri pahalıya görebiliyorsunuz. Alım yaparken buna dikkat edin, yani G3’e G5’ten daha çok para vermeyin.

PEKİ HANGİSİNİ ALALIM

Şimdi… Listeyi Aynasızlar ve DSLRlar olarak ikiye ayırdım ve hangisini tavsiye ettiğimi ve hangisini tavsiye etmediğimi yazdım. Yanında “X” yazanları almanızı tavsiye ederim, “Y” yazanları ise almayın. Boş bıraktıklarım “hem alınabilir hem alınmayabilir” kategorisinde. Tablonun en sağına da sebepleri ve yorumlarımı yazdım. Dikkat edin, bu liste “subjektif” bir liste, yani sadece kendi fikirlerim. Makine alırken ihtiyaçlarınıza göre siz karar vereceksiniz, ama amatörseniz ve “ne alsam” diye forumlarda tırmalıyorsanız bu listeye dikkatli bakın derim.

fiyat3İşte liste… Her satır üzerinde tartışabilirsiniz. Benim yazdığımla ilgili aksi bir düşünceniz varsa buraya yazmaktan çekinmeyin, Recep burada değil yani herkes fikrini belirtmekte özgür 🙂

PEKİ NEREYE GELİYORSUN, DEMEK İSTEDİĞİN NE

OM-D ve Nikon D7100’ü düşünün. Nikon 1200$, OM-D çıktığında 1000$’dı (gövde fiyatları). Neden D7100 yerine OM-D alalım?

omd7100(Gene camerasize.com sitesinden aldım) OM-D gerçekten ufak, D7100’ün kütlesinin yarısı, hareketli ve dokunmatik LCD’si ve iyi bir elektronik bakacı var (piyasada şu anda daha iyileri olsa da). D7100’ün sürekli odaklama performansı daha iyi, algılayıcısı daha iyi, gövde profesyonel kaliteye yakın, ergonomisi daha iyi (ele oturuşu ve tuşların büyüklüğü), büyük bir optik bakacı var ve pil ömrü çok daha iyi. İki makine de aslında profesyonel seviyede kullanım için tasarlanmış. Özelleştirilebilir tuşlardan detaylı ayarlara kadar, flaşları uzaktan yönetebilmekten toz-nem korumalı gövdeye kadar herşey tastamam. Bu farklara bir daha bakın. Eğer OM-D’nin negatif taraflarını kapatabiliyorsanız, ya da bu negatif özellikler sizin için önemsizse, OM-D çok iyi bir tercih. Örneğin ben OM-D’yi grip ve ek pil ile aldım, dolayısıyla pil ömrü ve zayıf kavrama sorunları benim için yok. Sürekli odaklamayı gerektiren çekimler yapmıyorum, ve 16MP’lik Sony algılayıcı gerçekten benim için çok yeterli. Ufak boyutu, hafifliği ve hareketli ekranı ise gerçekten avantaj. Şimdi, D7100 almam için sebep kaldı mı?

Bunun tersi de olabilir. Yani sizin için ağır kütle ve ele sağlam oturuş önemlidir, en yüksek MP’yi ve ISO6400’de en iyi performansı istiyorsunuzdur, kuş çektiğiniz için sürekli odaklama sizin için önemlidir. İşte şimdi D7100 daha iyi seçim, 200$ fazla olmasına rağmen.

İşte bunu bilen DSLR üreticileri, giriş seviyesi DSLRlarının fiyatını indirerek aynasızların piyasaya yayılmasını engellemeye çalışıyorlar. Olympus E-PL5 ile Nikon D3200 aynı paraya satılıyor. Biri ufak, ince ve hafif, ilk odaklaması çok hızlı, hareketli LCD’si var. Buna karşılık diğerinin ufak olsa da optik bakacı, daha iyi algılayıcısı ve daha iyi sürekli odaklama becerisi var. Ayrıca D3200’ün bir “DSLR duruşu” da bazıları için avantaj. Fiyatı biraz arttırıp 800$ civarlarına çıktığınız zaman o gruptaki aynasızların karşısında D5200’ü görüyorsunuz ki teknik olarak D5200’den daha iyi aynasız sayısı az. Bu grupta aynasızların sadece “daha ufak ve hafif” avantajı kalıyor (kit objektifli Fuji XM1 dahil).

İşi daha kötü hale getirelim mi? Şimdi size 3-4 model yazayım, ve aynasızların rakiplerinin aslında DSLRlar ile sınırlı olmadığını anlayın: Canon G1X, Sony RX-100 ve RX-100 II, Sigma DP 1/2/3, Nikon Coolpix A, Ricoh GR, (belki) Fuji X20. Bunların hepsi aynasızların rakibi. Örneğin odaklaması biraz yavaş olmasına ve makro modu olmamasına rağmen Canon G1X harika bir alet. Sağlam, hareketli LCD, DSLR kalitesinde imaj ve video kalitesi, iyi ergonomi… Sony RX-100 keza öyle.

Tüm eleştirilere rağmen, çok iyi bir makine.İşte arkadaşlar, dostlar, gardaşlar, bana oy verenler (vermeyenler ayyaş)… İşte aynasızların aşması gereken dertler bunlar, yani “diğerleri zaten varken, neden seni alalım?” sorununu yanıtlamaları gerekiyor. Bence E-PLX serisi ve OM-D ile Olympus bunu kısmen yaptı, Fuji de kaliteli ve farklı serisiyle kendini bir miktar diğerlerinden ayırabildi (ama beni neden o kadar para vermem gerektiği konusunda hala ikna edemedi).

EN İYİ AYNASIZ MAKİNE HANGİSİ?

Burada konuyu ikiye ayırmak lazım: Ufak aynasızlar ve orta boylar. Ufaklar E-PL5 boyutundaki, elektronik bakaca sahip olmayanlar. Orta boylarsa OM-D EM-5 ve G6 gibi elektronik bakaçlı modeller.

UFAK AYNASIZ KATEGORİSİNDE EN İYİ MAKİNE: Olympus E-PL5. Neden? Fiyatı uygun, boyutları uygun, hareketli ve dokunmatik ekran, hızlı odaklama, OM-D EM-5’te kullanılan başarılı 16MP’lik Sony algılayıcısı, ayrılabilen grip, piyasadaki en iyi JPEG işleme.

Neden NEX ya da Samsung NX ya da Panasonic GF değil? Çünkü birinin odaklaması yavaş, diğerinin objektifleri eksik, bir diğerinin WiFi haricinde E-PL5’ten daha iyi bir tarafı yok. Ve elbette ki eksiksiz ve harika objektif sistemi de E-PL5’i seçmemde en büyük etkenlerden.

omd ve epl5
ephotozine.com’dan alıntı. OM-D EM-5 ve E-PL5 yanyana.

ORTA BOY AYNASIZ KATEGORİSİNDE EN İYİ MAKİNE: Olympus OM-D EM-5: Neden? Sağlam ve toz/yağmur korumalı sağlam gövde, iyi ergonomi (grip alırsanız mükemmel oluyor), tonla özelleştirilebilen tuşlar ve işleyiş, 10larca özel ayar, iki kontrol tekeri, başarılı 16MP’lik Sony algılayıcısı (ISO800-3200 aralığında NEX-5N kadar iyi), elektronik bakaca rağmen ufak ve hafif olması (20mm f1.7 tarzı ufak bir objektif ile mont cebinde taşınabilir), süper hızlı odaklama, çok sessiz deklanşör, saniyede 9 kare çekebilme, 700’ün üzerinde poz çekebilme imkanı (en son 782 pozda pil alarm veriyordu, pilin bitmesine izin vermeden değiştirdim), tonla kaliteli objektif seçeneği, mükemmel 5 akslı titreşim azaltma sistemi (belki de piyasanın en iyisi).

Neden Panasonic GH3, Sony NEX-7 ya da NEX-6, Samsung NX-20, Fuji XE-1, Nikon V2 değil? Çünkü bunların hiçbiri yukarıdakilerin “TAMAMINA” sahip değil. GH3 büyük ve gereksiz pahalı, Sonyler’in odaklaması yavaş, yağmur koruması yok (Peru Amazon’unda çok işime yaradı) ve deklanşörleri biraz sesli (EM-5’e göre), Samsunglar da NEX gibi, Fuji keza aynı şekilde, Nikon’un algılayıcısı ilk nesil m4/3ler seviyesinde olsa da EM-5’tekinden daha kötü vs… Tüm bu gövdelerin teker teker EM-5’ten üstün olduğu noktalar kesinlikle var (hepsi için ayrı ayrı en az 3 tane sayarım), ama tüm özellikleri toplayınca EM-5 öne çıkıyor. Örneğin WiFi bağlantısı ya da ek programlar kurulabilmesi benim için önemli değil, ya da video işiyle uğraşsam hiçbirine bakmam GH3 alırdım çünkü en önemli kıstas video özellikleri olurdu.

Not: Olympus OM-D aslında bir serinin adı, modelin adı EM-5. Yani Olympus’un yeni modeli OM-D EM-6 ya da OM-D EM-1 şeklinde çıkabilir. Bu karışıklığın suçlusu Olympus. Bir makinenin modelinde heryerde çizgi olmaz, ya da harf-numara kombinasyonlarını değiştirirsin ki insanlar ikisini ayırabilsin. Hem OM-D hem EM-5 XX-X şeklinde, yani ikisini ayıramıyorsunuz. PEN markası daha basit. Neden OMD değil de OM-D? Biri PEN (XXX) diğeri OM-D (XX-X). Neyse, koskoca Japonlar’dan daha mı iyi bilecez canım?

UYARI

Yazının içinde yazdım ama bir daha uyarayım: Listelerde her makine yok, ve fiyatlar hergün değişiyor. Ayrıca Türkiye fiyatları değişkenlik gösterecektir. Zaten yazının amacı fiyatları göstermek değil “aynasızlar üzerindeki baskı”yı anlatmak.

 

264 Comments on “Hangi makineyi almak lazım?”

 1. Bu kadar güzel anlatımı ancak tanıdığım bir kişi yapabilir.Bana fotoğraf çekmesini sevdiren kişi tabi ki de…
  google plus da paylaşımınız var mı?
  saygılar,
  teşekkürler,

   1. Evet,Kosova ‘da devam.
    Nex -6 düşünüyorum!
    Nedersiniz?Bakaçı iyi mi?

     1. almanya’da saturn’de nex-6’nin fiyati bir turlu dusmedi 729 euro,
      bende tr’den d3200 18-55mm vr’li aldim,cazipshopda kampanya vardi,2 yil garanti cazip geldi.
      nex-3’e bir de sel-16f28 alirsam nex cepte nikon omuzda takilirim,
      saygilar,

 2. Yine kapsamlı güzel bir yazı olmus.

  E-M1 gümbür gümbür geliyor. E-M5 in önemli eksikleri giderilmiş. 1 ay sonra yazıya E-M1 güncellemesi lazım olacak. Fiyat hariç 10 numara makina olmus.

 3. Ertan Bey merhaba… yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum.fotoğrafla ilgilenmeye başlayalı çok olmadı. olympus e-520 ve kit lenslerini kullanıyorum. biraz tecrübe edindiğimi düşünüyorum ve artık olympusun yavaş odaklama sistemi ve iso performansı gibi sıkıntılar artık sıkıntı olmaya başladı. bir süredir arayış içerisindeyim. size bir sorum olacak.. belki de size en çok sorulan soru..biliyorum beklentiler ve önceliklere göre her modelin öne çıkan yönleri var ama ben seçenekleri eleyerek üçe indirdim. 650d – d7000 ve K-5.. siz hangisini önerirsiniz.?

  1. D7000 > K-5 > 650D şeklinde düşünürdüm. Bu aletlerin çok temiz kullanılmışları da satılıyor piyasada, fiyatları da fena değil belki ikinci el düşünebilirsin.

   1. Ertan Bey teşekkür ediyorum. benim de düşüncem ya ikinci el temiz bir d7000 ya da sıfır 650d idi. şimdi d7000 daha ağır basmaya başladı.

 4. Yeni site guzel olmuş. Incelemede detayli. Genede soyliyicek bi kac sozum var.nikon v1 kullaniyodum nx 1000 e gectim.nikon v1 kotu bir cihaz degil ama yuksek isodaki fotograflari cok kotu.flas aliyim dedim flas 500 tl. Kendine ait lensi az onun icin ft1 adaptor aliyim dedim 800 tl. Cihazi bu yonu ile degerlendirirsem ciddi bir yatirim yapmaniz gerekiyor.bu nedenle samsung nx 1000 e gectim.memnunmuyum.hayir. netleme suresi fazla.1 yasimdaki kizimi net cekmen icin en az 5 fotograf cekiyorum.daha iyi fotograf cekmeme ragmen sayi dustu.kacan kaciyor, bulanik fotograflar dostum oldu.ama iyi taraflarida var makinenin.net cekilen fotograflar cok deta veriyor ve oldukca keskin.20-50 kit lens oldukca iyibir kit lens.sistemin tum lensleri icerisindeki en iyi 2. Lens olarak gosteriliyor.lensleri diger markalara gore ucuz ve optik kaliteleri cok cok iyi.ornegin 20-50 kit lensle kiyaslanan sony nex sistemi lensi yok. Bu lensi 1500 tl lik lenslerle kiyasliyorlar.30 mm lensin kiyaslandigi lensler 2000 tl uzeri kendi 600 tl civari..forumdonanimda nx kullanicilari sayfasinda detay bilgiler var.hakan var orada tecrubeli bize gore.50-200 mm lensi 2000 tl lik lens kadar iyi buluyor.bu leside 700 tl civarina bulabiliyosunuz.macro lensi var bende inanilmaz portre cekiyor.bu lenside ust duzey lenslerle kiyasliyorlar.lens sadece biraz yavas.12-24 mm lenside ayni sekil.samsung nx lens kalitesi cok cok iyi.hiz sorununu nx 300 ile cozduler.smart ozelliklerini diger cihazlarla kiyaslamak bile dogru degil…sen samsungu cok fazla on plana cikarmamisin fakat sistem cok cok iyi.bulanik fotograflarida sanirim smartmodda cektihim icin aliyorum.senin gibi profesyonelin elinde nx 1000 cok iyi bir cihaz olacaktir diye dusunuyorum. Arada bir sitene girip olumlu olumsuz yazarim:)) insan sevdigi ile ugrasirmis…iyi gunler.

  1. Aa çok kırıldım bak 🙂 Yaz tabi. Yazmayınca hüloooğğ kalıyor insan 🙂
   V1 konusunda haklısın. Flaşı pahalı, ama FT-1 neden 800TL anlamadım. Ben 200$ civarına almıştım (belki daha ucuzdu) ABD’den. Karfo’nun hatası o alete 800TL istemesi.
   Samsung kötü değil zaten. 16mm ve 30mm objektifleri hem ufak hem uygun fiyatlı hem de optik olarak harika. 85mm f1.4 de öyle ve diğer aynasız sistemlerde benzeri yok (Olympus 75mm f1.8’i saymazsan). 20-50’de titreşim azaltma sistemi olmadığı için pek önermiyorum bana sorana. Benzer şekilde Nikon 18-70 ve 18-135’i de VR olmadığı önermiyorum, optik olarak 18-55VR ve belki 18-105VR’dan iyi olmalarına rağmen.
   Samsung sisteminin en büyük şanssızlığı NEX sisteminin cidden çok sağlam olması. NEX objektifler de Türkiye’de çok pahalı değil, hatta Avrupa-Amerika fiyatlarına çok yakın fiyatlarla satılıyor bazıları.
   Samsung’un çok agresif bir pazarlama stratejisine başlaması lazım. Türkiye’de Samsung mağazaları haricinde pek ön planda değil galiba. NX300 ilk çıktığında Helsinki havaalanında 7″ Samsung tabletle beraber 500 Avro civarına görmüştüm, keşke de alsaymışım dedim sonradan. Türkiye’de 7″ tabletle saıkı bir indirime gitseler NX daha çabuk yayılır.

 5. Panasonic GH3 Review’i istiyoruz hocam sizden. Direk makinanın üzerine kusup değmez diyerek acayip gururunu kırdınız…. 🙂

   1. Vallaha ben dediydim, olm review yazacan nah cevaplar diye. Al işte. Bak bugün 45 yaşıma girdim acayip hüzünlüyüm birde sen üzme beni… Geçen hafta işsiz kaldım ve yarın önemli bir iş görüşmem var…Zeten Gh3′ mü kimse almıyorki gidip bir d800 alayım.

    1. D800 size ilaç olacak mı iyi düşünün 🙂 GH3’ün avantajları da çok.

 6. Sayın Ertan Öztürk;

  Dslr makinelere canonla yapacağım.Şimdi sizden öneri almak istiyorum.

  Hocam ben 600d ile 60d arasında gidip geliyorum.60d 1800 lere kadar düştü is lensle birlikte.

  600d is lensle birlikte 1400 civarında.

  Ben video hiç kullanmıycam hocam sadece fotoğraf çekicem.
  İmaj kalitesinde her ikisi de aynı kaliteyi mi verirler yoksa 60d bir adım önde mi olur. (Ör:her ikisine de tamron 17-50 takarsam)

  Verdiğiniz bilgi doğrultusunda rotamı çizmek istiyorum.Şimdiden tşk ederim

   1. Tşk ederim Ertan bey,Biri pentaprism diğeri pentamiror buna rağmen fark yok diyip alın diyosanız Canon 600d alıyorum

 7. Merhaba,
  Olympus E-PL3 nasıl bir makine? Listenizde göremedim. Bugün bimeks e gittim orada çalışan eleman olympus un piyasadan çekileceğinden bahsetti. Kafam çok karışık, sizin fikriniz ve öneriniz nedir?
  İyi günler

  1. O eleman yalan söylemiş. Artık “doğru söylememiş” yerine “yalan söylemiş” demeyi tercih ediyorum. biraz sert oluyor ama yalana da yalan demek lazım.
   E-Pl3 bir önceki nesil olduğu için listeye almadım. E-PL3 iyi bir makine.

 8. merhaba; yazılarınızı okudum, gerçekten istifade ettim.

  e-p5 bence güzel bir makine fakat herkesin ve bütün yorumcuların ortak birleştiği nokta “pahalı” değil “çok pahalı” olmasıdır.

  nex-6; e-m1 ve e-p5 arasında sıkıştım kaldım.

  1. E-M1 alabiliyorsan kesinlikle E-M1. Tuzlu gelirse E-M5, o da olmazsa NEX-6. E-P5’i hiç düşünmezdim bu fiyatıyla.

   1. cevabınız için ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.
    yurtdışından alma imkanım var. yılbaşına nex-6 siparişim vardı ama lens konusu beni düşündürüyordu. Zaten bu lens konusunu düşünmek beni biraz daha araştırmaya itince buralara gelmiş olduk. okudukça, araştırdıkça fikrende e-m1’e kaymıştım zaten. Siparişi değiştireyim. Bugün youtube’dende birçok video indirdim izledim. e-m1’in şimdilik iyi bir karar olacağına bende karar verdim.

    şimdilik aklıma gelenlerden;
    yani şöyle avantajlarada baktığım zaman; sony’nin aps-c sensör olması ve gövdenin ucuz olmasından başka farkı yok. (bence).

    e-m1’in görüntü sabitleme, dokunmatik ekran, lens çeşitliliği ve lenslerin sony lenslerine göre ucuz olması, mikrofon girişi olması gibi artı avantajları var. Ve su geçirmezliği benim için artı olur.

    ama e-p5’in yenisi çıkmazsa iyicene demode olmazsa ve ve fiyatı makul bir seviyeye inerse eninde sonunda kesinlikle alacağım.

    aklıma takılan diğer sorular; makro ve mikro fotograflardan çok hoşlanıyorum. Geniş açılı fotolar çekmek istiyorum. 4/3 sensör ve apsc sensör ile çekilmiş fotograflar arasında boyut olarak ne kadar bir fark vardır.

    1. Makro mu geniş açılı fotoğraf mı? Açı objektife bağlı. D7000 ve 18-55mm ile E-M1 ve 14-42mm aynı 28mm’yi görürler mesela. İkisi de 16MP olduğu için fotoğraf boyutları da benzer (sadece oranları farklı, D7000 3:2 E-M1 4:3).

 9. Ertan Hocam Canon EF 70-200mm f/2.8L ile Canon EF 70-200mm f/4L arasında ahım-şahım bir performans farkı var mı ? ne derece üstün ki fiyat olarak 2 katı durumunda. Yoksa Canon EF 70-200mm f/4 ü al yoluna devam et mi dersiniz ?6d kullanıcı olacamda.

  Değerlendirmelerinize bırakıyorum.

  1. 70-200mm f4 L IS’e para yetiyorsa onu tavsiye ederim. Düz f4 modeli iyi güzel de IS olmadan kullanmak bana zor geliyor. Canon sisteminde sıralamyı şöyle yapıyorum: f2.8 L IS II, f2.8 L IS, f4 L IS, Tamron 70-300mm VC. F4 L IS parasını hakeder, Tamron da çok iyidir, düz F4 L yerine Tamron alırdım.

   1. Tşk ederim tavsiyeleriniz için.Peki hocam f4 ün ıs modeli ile düz modeli keskinlik bakımından aynı mıdır ?Bir ara forumlarda düz lensler is lilere göre daha keskindir muhabbeti geçiyodu ondan soruyorum

    Keza biri sigma 70-200 de söylemişti o daha kaliteli malzemeden yapılıyor muş

    1. Biri ortaya bir laf atıyor, sonra o laf ağızlarda sakız gibi çiğneniyor. Olaydan hiç haberi olmayan acemiler de bunu biryerlerden duyup başkalarına satıyor. Olay bundan ibaret 🙂
     70-200mm f4 L IS dünyanın en keskin değişken odaklı objektiflerinden biri. IS’siz olanla arasında sadece IS farkı yok. Dairesel diyaframı var, toz-nem koruması var. Özellikle bokehte IS’siz ile fark çok bariz.
     Sigma’nın OS’sizini kullanmadım. OS’lisini beğendim. Canon 70-200mm daha iyi ama Sigma da fena değildi. Malzeme kalitesi olarak da OS’lisi üst düzey bence.

 10. Öncelikle detaylı yazınızın benim gibi kararsız bir çok kimse için yol gösterici olduğunu düşündüğümden size çok teşekkür ederim. Ben de bir kaç farklı model arasında kalmış vaziyetteyim ve muhtemelen birbirlerinden bağımsız modeller bunlar. İleriye dönük Canon 70D almayı hedeflemiş olsam da sanırım NEX 6 ve Canon G16 arasında gidip geliyorum. Kişisel görüşünüz nedir? Bu arada G16 ile NEX 6 arasında mukayese yapmak doğru mudur? Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler için, sevgiler.

  1. Fiyatları aynı mı? Eğer NEX 6 ve 16-50mm alabiliyorsan G16’yı unut 🙂

   1. Son olarak arada kaldığım modeli revize ettim ve Fuji X-E1 ve NEX 6 hakkında son yorumunuzu okumak isterim 🙂

 11. Ertan Abi iyi güzel yazmışsında evde savaş çıkmıyor mu abi sen bu kadar yazarken 🙂

  Sonuç olarak D600 mü D700 mü yoksa bir çılgınlık mı halen karar veremiyorum 🙂

   1. Yok devenin bale pabuçu 😀
    Tam kare için çıktık yola artık kimse durduramaz beni.
    Mantık zaten fazla paran yok D700 al en azından lens alacak paran kalsın diyor ama o şeytan yokmu o şeytan!
    Bu arada Tam karayi 80-200 AF-D + 50mm f1.4D ile kullanmaya başlayıp ilk fırsatta fakir işi sigma/tamron 24-70 ile süslemeyi planlıyorum.
    Ancak beynin 2. lobu da bu saatten sonra temiz D700 ü daha çooook ararsın diyor 🙂

    1. Neden ki? Temiz D700 var hala piyasada.
     80-200 olan pompalı da olabilir, optikleri çok benzer.

     1. Kesin vardır da nerede :))

      Arıyacağız, bekliyeceğiz artık.
      Ancak o şeytan kanıma girip 2014 yılına girmeye bu kadar az kalmışken eski teknoloji D700 de alma diyorya neyse…

      80-200 ün pompasız versiyonu var zaten bende.
      Onu ve 50mm F1.4D mi saklayıp tam kare ile kullanma niyetim var.

     2. Donanimhaber’de satan vardı bir ara, gripli-mripli temiz.

     3. Benimkileri bir elden çıkartayımda… Ondan sonra bakacağızz artık.

      Bu arada Samyang 14mm F2.8 lens hakkında bir düşüncen varmı abi?
      APS-c de kullananların sonuçları gayet iyi.
      Keza Mark III ile kullananlar var kenanTürk de baya bir memnunlar lensten.
      Tabiki çok süper mükemmel bir lens değil ama fiyat/performans olarak son derece iyiymiş izlenimi bıraktı bende MF olması hariç :[

     4. Samyang’ı MarkIII için ben de almayı düşünüyordum, uygun fiyatlı bir tane kaçırdım geçen gün. Yalnız o alette her ürün aynı kalitede değil diyorlar. Yani bazı seriler çok iyi çıkarken bazı serilerde hatalı lens dizilimi yüzünden odak düzlemi sorunu yaşanıyormuş. Mesela sol taraf çok iyiyken sağ taraf bulanık çıkabilir.

     5. Hmmm oda ilginç bir sıkıntıymış. Adam lens dizerken sırayı yanlış yaparmı yahu :))

      Peki abi basit bir amatör sorusu sorayım.
      6D mi D600 mü?

      Ya benim D700 alıp susmam lazım 🙁
      Bişeyde satamadım, satamadığım için alamıyorum, alamadığım için stres yapıyorum, stresli olunca piskolojik baskı altına giriyorum böyle ezik hissediyorum kendimi bir FX im bile yok diye 😀
      E hadi bana müsade 😀

     6. Lensleri yanlış dizmiyorlar yahu, lensler hafif kaymış oluyor 🙂
      D610 ya da 6D, D600 almazdım. İkisi de çok iyi. Hangisi içine sinerse onu al.
      Bu aralar piyasada bir sıkıntı var galiba. İkinci elde satışlar azaldı. Fiyat kırıyorsun, adam %50 indirim istiyor 🙂

     7. D610 zengin işi. Bize fakir işi lazım :-\
      O sebepten D600 düşünüyorum belki piyasası düşer falanda bizde sebepleniriz 🙂
      Ancak yinede fiyat, sağlamlık ve AF performansı sebebiyle D700 ağır basıyor.

      6D de wifi/gps ile hoşuma gidiyorda marka değişikliği zoruma gidiyor.
      1 senede Nikona ancak ısındım, şimdi tekrar değişiklik çok yoracak beni.
      Tüm ekipmanı satma sıkıntısı ayrı bir bela tabiki…

      Ben şunu gördüm kavradım.
      “Pentax ın ikinci eli yok, Canon Nikon yok satıyor.”
      Külahıma anlatsınlar!!!

      Pentax da satı… dediğim gibi lens satılırdı. O yoklukta lense atlanırdı.
      Cillop gibi, canavar gibi, aslan parçası Tamron 17-50 satıyorum 10 gündür bir kişi 200TL ye olurmu bile demedi be 😀
      Alıcıysan 2.el de evet Nikon Canon avantajlı ama satıcı ise bekle babam bekle…

 12. çok çok başarılı bir yazı. tablolarıyla açıklamalarıyla seçilen görsellerle birlikte
  helal olsun hocam

 13. Tamamen şans eseri keşfettim -evet keşfettim diyorum çünkü yazım tarzınız ve bilgi seviyeniz muazzam- sizi. Fotoğrafçılığı çok küçük yaşlardan beri istiyordum fakat anca kısmet olmak üzere. Tabi bunda sizin gibi bilgi birikimi fazla olan birinden katkı almazsam olmaz.

  Öncelikle her insan gibi piskolojik olarak büyük olan makine daha iyi fotoğraf kalitesi verir diye hemen dslr arayışına giriştim. Aklımda Canon 550d gibi bir cihaz vardı. Fakat bir gün yolum aynasız denen bu hiç bilmediğim “küçük ama işlevi büyük” makinelerle kesişti. İlk tanışmam samsung nx300 ile oldu. Samsung yetkilisi öyle bir anlattı ki konuşmamız bittiğinde dedim getirin o mark3 ü kapıştıralım. İyi ki dolduruşa gelip de “armut” gibi atlayıp almamışım. İnternette yaptığım araştırma sonucu hiç de anlatılan gibi olmadığına karar verdim. Tabi ben bir profesyonel hatta bir amatör bile değilim fotoğrafçılık konusunda ama göz var nizam var..

  Biraz kendimden ve fotoğraf makinesi ile yapacağım/yapmak istediğim işlerden bahsedeyim ki bana önereceğiniz makineyi daha kolay şekillendirelim..

  Genel amaç kendi fotoğrafımı çekeceğim daha çok yüz fotoğrafı. Sokak ve doğa çekimlerini de sık sık yapma taraftarıyım. Gerek insanlar gerek hayvanlar tek bir kıstasım yok yani.
  En çok önem verdiğim konu düşük ışık kalitesi. Şuan elimde Note2 telefonumla evde fotoğraf çekmeye kalktığımda intihara sürükleyecek gürültü alıyorum..

  Düşündüğüm modeller şunlar..
  Sony cyber-shot dsc-rx1 (lens değişmemesi biraz sıkıntı yaratabilir diye düşünüyorum)
  Sizin yazınızı okuduktan sonra yanına bunları da ekleyebilirim.
  Sony Nex-6
  Olympus E-PL5
  Olympus em-1
  Olympus em-5

  Çok fazla şey okumaktan aklım karma karışık. Her kafadan bir ses çıkıyor ve çoğu kulaktan dolma bilgiler. Sizin verdiğiniz cevaba göre gidip alacağım ilk “profesyonel” makinemi. Şimdiden sabırla okuyup cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

  1. EM-5 şu anda fiyat/performans olarak en uygunu bence. 12-50mm kit objektifi ile al, yanına da 45mm f1.8. Bu set hemen her işini görür. 45mm fiyatına göre süper bir alet. EM-5’in 5 akslı titreşim azaltıcısı ve f1.8 sayesinde çok fazla yüksek ISO’ya da gerek duymazsın.
   Aynasızların karanlıkta odaklamaları yavaşlıyor. Ne kadar düşük ışıkta çekersin bilmiyorum. Loş bir odada EM-5’in odaklaması kompakt makine hızına yaklaşıyor bazen (kompaktların odaklayamadığı kadar düşük ışıkta). Onun dışında, normal ışıkta süper hızlı odaklar.
   NX300 de iyi makine aslında ama rakipleri biraz daha iyi sanki.

   1. Öncelikle çok teşekkür ederim hocam ilginiz için.
    Rx1 ile EM-5 arasında gidip geliyordum. Sizin bilgilerinize/tecrübenize güvenerek rahatça paramı Rx1 yerine Em-5 e 12-50 ve 45mm lens takviye ederek almaya karar vermeden önce son kez bir karşılaştırma yaparsak bu iki makinenin artı ve eksilerinibiraz yazabilir misiniz?

 14. Yukarıdaki tabloda 7100 için 16 mp üstü aletler 18-105 hakketmiyor 7100 daha iyisine layık derken konuyu biraz açar tavsiye bazında detaylandırırsanız memnun olurum.Şimdiden teşekkürler

  1. 18-105mm 12MP makineler için çok iyiydi. 16MP’de optik sıkıntıları belli olmaya başladı hafiften. 24MP’lik ve AA filtresiz D7100 cidden zorluyor objektifleri. 18-105mm’yi D7100’ün önüne takmak bana çok uygun gelmiyor. Gene takılır ve kullanılır elbet ama 24MP yerine tahminen 14-16MP arası bir çözünürlük verir.

   1. Bilgiler için teşekkürler bu bilgileri birde 7100 ün hakkını verecek lenslerle süsslerseniz tadından yenmez.

    1. Hemen hemen bu cevabı aldığım günden bugünlere kadar 7100 üzerinde 18-105 ile tecrübe edindikten sonra aralık olarak bana hitap ettiğini düşündüğüm nikon 17-55 f2.8 i bir arkadaşımdan ödünç alıp deneme fırsatım oldu resmen eşşekten inme durumu oluştu .Sizden aynı aralıkta ve nikon tadında ekonomik bir alternatif için öneri rica ediyorum.Benim aklıma takılanlar

     sigma 17-50
     sigma 17-70
     tamron 17-50

     1. Sigma 17-50mm f2.8 OS HSM > Tamron 17-50mm f2.8 VC > Sigma 17-70mm

   2. d7100 de 18-105 14-16 mp çözünürlük verir demiştiniz ,Son olarak daha yüksek çözünürlük sunabilecek lensleri listelermisiniz.

 15. Aynasızlar arasında kıyaslama yaparken sony nex 7 den bahsetmiş ve odaklamasının yavaş olduğunu söylemişsiniz. Evet söylediğiniz bilgi doğru ancak nex 7 çok ta yeni bir makine değil ve sonradan çıkan nex 6 var ki. hem elektronik vizöre, hem wifi ye, hem dönebilen LCD ekrana, hem kişiselliştirilebilir tuş ve kontrollere, dahili ve hot shoe flash bağlantısına, APS-C boyutunda 16 mp lik bir algılayıcıya, ISO yükek değerlerinde yüksek başarıma ve hepsinden önemlisi hybrid AF (phase detect+constrat detect) sistemiyle oldukça yüksek netleme kabiliyetine sahip. Bu durumda Olympus OMD EM-5 le arasında sadece boyut ve toza/suya dayanıklılık farkı kalıyor ki. bence aradaki fark için nex 6 daha alınası bir makine. Üstelik sahip olduğu focus peaking özelliği ile piyasadaki pentax/canon/leica/voigtlander/m42/m39 vs. tüm manuel lensleri kullanabilmek oldukça kolay ve imkan dahilinde. Sony lens çeşitliliği de yeni çıkan zeiss ve sigma lens ailesiyle oldukça genişledi. Bence şu an için APS-C boyuttaki algılayıcıya sahip makineler arasında alınası en iyi makine nex-6 dır. Ki elektronik vizör ve bir kaç tuş haricinde yukarıdaki saydığım tüm özellikler nex-5r de de vardır. İncellemenizde değinmemişsiniz ama nex-5r de de nex-6 daki hybrid af sistemi vardır ve oldukça hızlıdır. Bu durumda her ne kadar yine de göreceli olarak Olympus OMD EM-5 daha iyi bir makine ise de fiyat baz alındığında aradaki farkın vermeye değeceğini düşünmüyorum.

  1. Biraz zevk meselesi. NEXler kesinlikle E-M5 kadar hızlı odaklamıyor. Hızlı ama o kadar değil. Focus peaking manuel objektiflerde çok faydalı ama, buna karşılık E-M5’teki titreşim azaltma da manuel objektiflerde çok faydalı. Sana NEX-6 daha yakın geliyor olabilir, normaldir. Dediğim gibi, zevk meselesi. Ek olarak, sistemi de düşünmen lazım. E-M5 için AF’li çok kaliteli 10larca objektif var.
   NEX-7 eski ama ben yazıyı yazarken hala NEX serisinin en üst seviye makinesiydi.

   1. hocam dslr makine kullanıcısısınız (ki öylesiniz 🙂 ) ama gündelik hatta da yanınızda dolaştırmanız zor olduğu için palto cebine sığabilen bir makine almak istediniz (akşam açık alanda projektör ışığı altında nişan videosu da şöyle böyle çekebilecek) hangi makineleri düşünürdünüz bi de ricoh gr veya sigma dp merrill makinelerini incelediniz mi dp ler ışık olduğunda nikon d800 den de başarılı gözüküyor

    1. Cebe sığacak makine Sony RX100 II ya da ilk versiyonu. Palto cebine sığacak makineler: Panasonic GF3-5-6 ve 14-42mm X lensi (standart değil, X serisi pancake lens). Olympus EPM2 de olur ama bu Panasonicler ucuz ve videoları daha iyi.
     DPler D800’e yakın, iyi ışık olduğunda. Ama kullanımları dertli ve video için alınmazlar.

 16. Olympus E-PL3 Gümüş+14-42mm 799 TL(75TL world puan hediye)
  Olympus E-PL3 Gümüş+14-42mm+40-150mm Double Zoom 1.299TL(100 TL world puan hediye)
  CANON EOS M 18-55 LENS 999TL

  Sizce bunlardan hangisi alınır? Daha önce canon sx 230 hs almıştım manuel ayarları öğrenmek için ama şu an görüntü kalitesi beni tatmin etmiyor. Aynasız bir makine almak istiyorum görüntü kalitesi iyi olan ve tabiki fiyatta çok önemli… Teşekkürler

  1. İlk kiti al. 40-150mm lensler 400 TL civarına bulunabiliyor temiz ikinci el.

 17. Üstad nx300 ile yakın fiyata önerebilecegin x300den daha kaliteli ve objektif seçeneği daha cok olan bir aynasız tavsiyen var mıdır? ( nx300’ü tam alacakken aklımı celdin bu yazınla) 🙂

  1. OM-D E-M5lerin ikinci elde fiyatı uygun galiba, onlara bak istersen.
   Ya da ikinci el NEX6 da olur.
   Bu ikisi NX300 ayarında ama objektif seçenekleri daha fazla.

 18. öncelikle haarika bir yazı olmus. aklim iyice karışmış olsa da, bunca bilgiyi bir anda okuduğumdandır 🙂 teşekkür ediyorum.. kanon un d 400 ü var, 18-55 ve 17-50 gibi (f 2,4 ama) fazladan bir lens ile onu kullanıyorum. lens kaybım olacak olsa da biraz para gördük diye Fuji pro iks1 ‘ini almayı düşünüyorum. genelde duran nesneler çekeceğim. pentaks, lumiks ve leksiayı da beğenmiştim..Hatta fuji den de iyiler. ama satışta yoklar. Burası Türkiye.. hadi piyasadan çıkıyoruz dediklerinde, elimde bozuk bir makina veya tek bir lens ile kaliveririm korkusu var.. Misal Gold firması. Netten satışını yaptığı bir çok makinasını, dükkanında bulundurmuyor bile.. canikon lar etrafta at koşturmakta.. Kanon un D 60 lari, gerçekten fujinin pro iks 1 inden grenleme konusunda yüksek ıso değerlerinde daha mı iyiler? almışken az daha daralıp D70 mi alayim, aynasizla mi devam edeyim? diye, bunca yazinin üstüne sormadan edemeyeceğim işte 🙂

  1. Bütçeye ve zevkinize kalmış birşey. Söylediğiniz aletlerin hepsi iyi. Boşverin yüksek ISO becerilerini, içinize sinen ve beğendiğiniz gövdeyi alın bence. Mesela size büyük gelmeyecekse Canon 70D alın. Cidden ççok iyi bir gövde. Nikon’un tasarımı hoşunuza gidiyorsa ve fiyatı uygunsa Nikon D7100 alın, bu da çok iyidir. Fuji’nin gövde tasarımları hoşunuza gidiyorsa XE-2 (bütçe yeterse) ya da XE-1 (bütçe sıkıntısı varsa) alın 18-55mm kit ile beraber.

   1. gönlüm, tavsiyenizle 70D tarafına kaydı. Arastırdım ve hesaplı denkgeldi. Aldım. 🙂 Evet, insan, beğendiği gövdeyi almalı bence de.. Sonradan içinde memnuniyetsizlik kalmamalı. Tavsiyeleriniz ve olusturduğunuz bu site için çok teşekkür ederim. İyi günler iyi çalışmalar..

 19. Kolay gelsin. İlgiyle sizi takip etmeye devam ediyorum. Size bir sorum olacak. Sony A7R mı yoksa RX1 mi tercih edilmeli ve neden? Ya da o fiyatlara önereceğiniz fotoğraf makinesi var mı? Öncelik benim dediğim 2 markayı kıyaslarsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkürler..

  Fotoğraf çekme amacım sokak fotoğrafçılığı, bulutlara büyük ilgim var. Onların haricinde yüz fotoğrafları çekeceğim. Önerilerinizi bekliyorum.

  1. Bence A7 ile 35mm f2.8 alın. R1’in objektifi daha iyi olsa da A7’ye ileride 55mm f1.8 benzeri ek objektifler alma olasılığı var.

 20. Öyle bir zamana geldik ki, bu gidişle insanların elinde “way bee bu makina bir zamanlar neydi be” diyeceği bir makina kalmayacak gibi görünüyor 🙂 Yıllanmış vefalı makineler dolap ve sandıklarda sadece hatıra konusu olacak gibi. “Nerde o eski zaman makineleri” denilecek mi acaba? Kim bilir! 3.Dünya savaşının taş ve sopalarla olabileceği söylenmişse, o da denilebilir belki 🙂

  1. Samsung 40mm yok? 30mm olmasın.
   600D ile NX300 farklı. Büyük makine istiyorsan 600D ya da 650D al tabi. NX300 fiyatlarına NEX-6 da bakabilirsin.

   1. 45 mm 3D lens demek istedim.

    Bir de 18-55 lens çok büyük olduğundan flaşın önünü kesiyormuş.

    NX1000 alacaktım, vazgeçtim.

    Şimdi kara kara düşünüyorum, 600D mi NX300 mü?

    Amacım gündelik hayatta kullanacağım ancak çok çok iyi çeken bir makine. Makro ile ilgilenmiyorum. 500D kullanmıştım, bana fazlasıyla yetiyordu.

    Genelde gündüz çekeceğim. Düğünlerde de aslında ISO 12,800 ile güzel bir fotoğraf alabilirmiyim acaba NX1000 ile?

    Ancak sanırım amacıma en uygun makine NX1000.

    NX1000, NX300, 600D, NX210?

    1. Makroyla işin yoksa flaş sorun olmaz NX300’de.
     Bence bütçene baki öyle karar ver. NX1000-NX210-NX300’deki algılayıcı aynı performansı verir. NX1000’in kit 20-50mm objektifinde titreşim azaltıcı yok, ayrıca flaş dahili değildi galiba.
     600D de Samsung da ISO12800’de 8×10″ baskıda iyi sonuç vermez, daha ufak baskılarda sorun olmaz diye düşünüyorum.
     Ben olsam NX1000-NX300 ve 600D arasında seçim yapardım. NX300’ün fiyatına değdiğini düşünmüyorum, yani seçenekler NX1000-600D’ye iniyor. Ufak gövdeli NX1000 mi istersin biraz büyük gövde ve titreşim azaltıcılı objektifli 600D’yi mi?

     1. Aslında bence de NX300 e değmez ancak ekranı dokunmaktik ve 24.800 ISO gerçekten çok iyi gözüküyor. Ancak ISO 1600 ile bile istediğim netliklte kareler yakalayan ben için biraz saçma olur NX300.

      Bütçe 2500.

 21. Fotoğrafçılığa başlamayı düşünüyorum. Eos m ve 1100d arasında kaldım. Ne önerirsiniz?

 22. 700D ve 60D arasında kaldım yeni başlayacağım. Sizce hangisini alayım ve da arasındaki farkler nedir ?

 23. oncelikle elinize saglik kaleminize kuvvet cok ama cok guzel bir yazi ve aciklik getirici bir konu olmus hersey anlasilir bizim dilimizde ben sitenizin sessiz takipcisiyim eski sitenizden beri buraya kadar yazmadim cunku size gelen soru lar ve verdiyiniz cevaplarda soracagim sorularin %80 nini buluyordum. ama simdi yeni bir devir basliyor yukarida yazdiklarinizi okudum kendi ekipmanim olarak kac yil ugrastim arastirdim okudum fuarlarda denedim kiyasladim testettim sizin tavsiyelerinizi okudum ve yavas yavas aldim bir cok arkadasimada ese dosta sizin yorumlarinizi okutarak ekipman konusunda tavsiyede bulundum size bilge adam adini taktilar ))sizi (Ken Rockwell) in reklamsiz yaniltmaz halk adami versiyonu olarakda tanimlayan arkadaslarim oldu eyriye egri dogruya dogru dobra yorumlariniz var bu guzel bir yaklasimbiz boyle mutluyuz beyeniyoruz .simdi sorumuz size arkadaslarin makinalari lensleri var d700 kit-d5200-d600 vsr-. once kendiminkini yazayim can tatlidir))iyne onlara cuvaldiz bana batiyor/. Asagida ki listeyle ilgili bu benim ekipmanin 1 2 sene sonra tarih olacakmis gibi hisseder hale geldim tabbi olarak kaygilandim arkadaslarda sorar hale geldi( aynali aynasiz)))kafam simdi karismadi deyil yani piyasa okadar hizli gelisiyorki daha yeni bir urun hakkinda sizin yazinizi okurken bir bakiyorum yeni bir urun cikmis bunun sonu nereye gider bir bilr bilge olarak ne tavsiye dersiniz benim ve arkadaslarim icin bu ekipmanla mutluyken simdi binbir tane soru sonu nerye dayanir onca emek ….. bunlar benim daha birsuru aksesuarvar.-(D4)-(D8000 (70-200 2.8) (28-300) (24-70) (14-24) (105MAKRO) (80MM1.4) (50MM 1.4) (35MMSIGMA 1.4)
  (TC20 E III) (sb910) (sb700) (nissin MG 8000extreme) (nissin di700) (nissin mf18macro) ( Nissin Power Pack PS 8) (pocket vizard FlexTT5 tt1 mini ac 3 set) ve flitreler (lee 100 mm profosyonel kit) (lee 03 06 09 softgrad)(lee 03 06 09 hart grad) (lee sky set) (lee big stoper 10 ctop) (lee 105mm polaris plc) bursuru filitre hoya nd hoya 77mm variable polaris b+w falan tahmin edersiniz daha birsuru ekipman-bize tavsiyeleriniz ne olur satip yeni yatirimmi yapsak cok kazandikya!!gercekden hersey cok hizli gelisiyor ne yapmaklazim saygilar .nazim-ali-tekin-guler-dursun-kadir-ve haydar.selda.

  1. Çok teşekkürler 🙂 Ama bilge değilim. Ben bilgeysem, 40 yılını fotoğrafa adamış insanlar ne?
   Bu arada bilginize, dilbilgisi kuralları içermeyen sorulara yanıt vermiyorum 🙂
   Aslında soruyu da anlamadım. O ekipmanlar sizde var, satmak mı istiyorsunuz? Bir kere kaliteli objektif eskimez, mesela 70-200mm f2.8 ve 14-24mm f2.8 10 sene sonrada iyi olacak, daha iyisi çıksa da. Flaşlar da aynı şekilde. Hala 15-20 sene yaşında flaş kullananlar var. Asıl eskiyenler gövdeler, ama kaliteli gövdelerin eskimesi daha uzun zaman alıyor. Mesela şu anda D700 hala çok iyidir. D600 de 5-6 sene sonra hala iyi olacak.
   Soruyu tam anlamadım ama elinizdeki aletten memnunsanız satmayın. Yeni makine-lens sizi ne kadar memnun eder emin değilim.

 24. 1100D de benim için uygun olurdu ancak 12 mp değeri beni korkutuyor. Onu alacağıma 500 TL’ye bir kompakt alırım daha iyi. Şu an NX300 sipariş sayfasında ödeme butonuna basmadan önce anlık kararlar veriyorum.

  1. NX1000 e karar vermiştim ancak NX300’ün katlanabilir ve dokunmatik ekranı ayrıca 24.600 ISO’su beni şaşırtıyor. NX1000 ise 1-D Mark IV’den daha iyi çekimler alıyor.

   1. NX1000 1DMarkIV’ten nasıl daha iyi çekiyor? DxO Mark puanlarına falan mı bakıyorsun? Boşver sen o puanları.
    12MP’lik 1100D her türlü kompakt makineden daha iyi çeker. Bütçen 500 TL ise bilemem tabi.

 25. Çok mütavazi siniz.Gerçek bilgin, bildiklerinin bilmedikleri yanında daha az olduğunu anlayandır.(Hz.ali) bizim sizden öğreneceyimiz çok şey var. Evet bu ekıpmanlar bende var hepside cok iyi durumda. bizim kaygımız elimizde olan bu ekipmanların deyer kaybetmesi.sizin tavsiyeniz ne olur bize.sorumuz böyle biz uzun zamandır türkiyede yaşamıyoruz evet biraz dil bilgisi eksik kılavye de türkçe deyil.cevebınız için çok teşekkürler.bir sorumuz olucak. iki makina arasında kararsız kaldık.Olympus OMD EM10 – Fujifilm X-Pro1. veya sizin öneriniz ne olabilır bize.hafif bir aynasız makina almak istiyoruz.

  1. Dediğim gibi, kaliteli objektifler zor değer kaybeder. Pahalı gövde alırsanız kaybınız daha çok olur. Bence elinizdeki aletlerin tek derdi büyük olmaları.
   İkinci bir gövde istiyorsanız şu anda X-E1ler çok ucuzladı, bir 18-55mm ile alın derim. İmaj kalitesi iyidir, odaklaması biraz yavaş.
   Ya da OM-D EM-10 yerine fiyatı ucuzlayan OM-D E-M5 de alabilirsiniz. Bu alet hem seridir, hem hızlıdır, hem sağlamdır. Fiyatı bu aralar düştü zaten. İmaj kalitesi X-E1’den biraz geri olsa da hala çok iyi.

 26. NX300 e karar verdim ancak bir türlü gönlüm almıyor. Bilemiyorum 1100D zaten ilk gördüğümde elemiştim, 600D ise NX300 ile fiyatı neredeyse aynı ancak NX300 daha çok şeyler vaat ediyor.

  Bütçemi zaten NX300 ü görünce 2000TL olarak ayırmıştım.

  NX1000 i de elemek üzereyim. NX1000 hem eski, hem de NX300’e göre çok çok kötü çekiyor(normalde iyi çekiyor ama NX300’e göre değil).

  1. NX300 20mp 1D MarkIV 16 mp.?????

   Neyse, NX300 alıyorum sanırım ama yine de hangisi?

   Çok soru sordum ama NX300 aklımı aldı başımdan götürdü.

 27. Merhaba, makale tadındaki yazınız ve emeğiniz için teşekkürler. Fotoğrafçılığa uzun zamandır ilgi duyuyorum ancak bir türlü zaman ve bütçe ayıramadım. Canon SX110 is ve Pentax WS80 su altı makinelere sahibim. Elimden başka kompakt cihazlarda geçti. Dsrl makinelere geçmek istiyordum fakat hacimlerinin büyük oluşu, lens vs. sorunlar beni vazgeçiriyordu. Aynasız makineler,kompakt ürünler gibi küçük boyutlu olmalarına rağmen Dsrl like cihazlardan çok üstün. Az kalsın Fuji Hs25ex alacaktım ki yazınızı okuyup Olympus E-PL3 14-42 mm lens kart ve çanta içeren seti aldım. Şimdi 14-42 mm lens ile neler yapabilirim? 35 mm karşılığı neye tekamül ediyor? Sorularının cevabını merak ediyorum. Bir müddet lens alamayacağım gibi gözüküyor. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Yazılarınızın takipçisi olacağım.

  1. HS25 almamakla iyi yapmışsın.
   14-42mm 35mm’de 28-84mm’ye denk geliyor. İyi bir objektif. Ufak ve hafif. 42mm’de insanlara yaklaşıp portre çekebilirsiniz, ayrıca 14mm (yani 28mm) de birçok şey için yeterince geniş bir açı.

 28. Cevabınıza teşekkür ederim. Bu kadar çabuk beklemiyordum. Bir sorum daha olacak Bu objektif ile ne kadar optik zom yapabilirim. Zannederim 3x gibi bir şey olmalı.

 29. Kendimi geliştirebileceğim ve temel ihtiyaçlarıma cevap verecek bir cihaz aldığımı umarak ; değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.

 30. Tekrar merhaba sizin engin bilgilerinize ihtiyacım var. Olympus E-PL3 için Tiffen 37mm UV Filtre uyumlu olur mu ? Ayrıca uv filtre şart mıdır? Sorularının cevabını rica ediyorum.

 31. Merhabalar öncelikle bütün bilgi ve birikiminizi hiç bıkmadan bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.Bende fotoğrafçılığa yeni başladım biliyorum biraz ilerleme kaydettikten sonra elimdeki ekipmanların hep bi tık üstüne çıkmak isteyecem ama şuanda aklımda olan bi kaç seçenek için fikrinizi almak istiyorum.Şimdiden teşekkürler selamlar…
  1-canon 600d
  2-canon 600d+18-135 lens (bütçeyi zorlamaya değermi?)
  3- nikon d5100

  1. 600D de olur D5100 de. Canon’da 18-135’e bütçe yetiyorsa tavsiye ederim, Nikon’da da 18-105mm alabiliyorsan olabilir.

 32. merhabalar bir süredir fotoğraf makinelerini inceliyorum. eşime hediye olarak bir makine almayı planlıyorum. paylaşımlarınızdan dolayı çok teşekkürler. yüreğinize sağlık..
  sizden bir öneri rica edeceğim. eşim keşfetmeyi seven fakat teknolojik detaylardan pek hoşlanmayan bir yapısı var. çok bir bütçe ayırmak istemiyoruz. makro çekim yapabilen çekimi kolay ama kendini geliştirdikçe de detaya inmeyi isteyecektir. bunlar ışığında bize 1500 lirayı geçmeyecek bir makine önerebilir misiniz? aynasıza daha yaklaşıyorum araştırdıkça ve sizin önerilerinizle..
  şimdiden teşekkür ederim iyi günler

  1. Şunları öneririm: 1) Fuji XA1 (https://fujifilmshop.com/katalog/fotograf_makineleri/x-sistem_kit?&sayfa=2). İki objektifli kiti de alabilirsiniz, sadece 16-50’li olanı da. 1499 TL’ye iki objektifli kit çok uygun. Bunda makro yok ama makro çok çekilen bir fotoğraf türü değil zaten. 2) Panasonic G3 (http://www.fotozeynep.com.tr/index.php?do=shop&show=viewproduct&productid=4115) DSLR benzeri bir alet isterseniz 999 TL’ye kaçmayacak fırsat. Hareketli ekran, kolay kullanım, hızlı odaklama. 3) Olympus EPL3 ve iki objektif (http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=8878) 999 TL’ye iki objektifli set. Yukarıda önerdiğim Fuji setin imaj kalitesi daha iyidir ama bu da çok iyi. Kitteki 40-150mm’nin ucuna Olympus’un orjinal makro filtresini takarsanız yarı makro gibi kullanabiliyorsunuz. 4) Olympus XZ-2 (http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=7670) Bu makine kompakt (ufak algılayıcılı). Objektifi çok geniş diyaframlı olduğu için avantajlı, ekranı hareketli, ve makro modu var.

   Bunların hepsine bakın, içinize sineni alın. Hepsi eşinizi memnun eder bence.

   1. Cok tesekkur ederim onerileriniz icin.. bi anlam karmasasi yasamism:-) makrodan kastım seydi obje net arkası flu ya da tersi:-) belki de dogrudur onu da bilmiyorum..
    Olympus epl3 e yakın gibiyim. Gittigim bir magazada fuji hs25 onermislerdi onun icin birsey der misiniz? Bir de fotozeynep alisveris ve garanti acisindan iyi midir?
    Cok tesekkurler ilginize.. iyi gunler

    1. Fuji’nin HSXX serisine yaklaşmayın. Aman diyim sakın…
     Fotozeynep’in garantisi olayını bilmiyorum ama fiyatları uygun gerçekten.

     1. önerileriniz için teşekkürler. sanırım olympus epl3 alacağım..

     1. çok teşekkürler tecrübeleriniz için. birkaç yer daha gördüm aynı fiyata sirkeciden gidip alacağım inşallah..
      iyi günler

 33. Yaklaşık 20 yıldır fotoğraf çekiyorum. Küçük filmli bir makine ile başlamıştım fotoğraf serüvenime lisedeyken, unutmuyorum aylarca para biriktirip 110 mark’a almıştım. 🙂 6-7 yıldır d-slr kullanıyorum. SOny a200 ile başladım, canon 400d kullandım, canon 40d’ye geçiş yaptım sonra nikon d90 kullandım maddi sıkıntıma çözüm olması için sattım uzun süredir ise canon 400d kullanıyorum. memnun muyum? sonuna kadar. bazı eksiklerini hissediyorum özellikle iso konusunda, malum 1600 den yukarı çıkamıyorum, ki 800 den sonra zaten çekmek istemiyorum. :).

  Uzun süredir makine araştırıyorum ama bir türlü karar veremedim. d7000-d7100’ler, 60d-70d’ler ve hatta d700, 5d vs. vs. Taşıması kolay olsun her yere götüreyim diye aynasızlar. Aklınıza ne gelirse yeni teknoloji ürünlerin hepsini araştırdım. Şimdi de yolum sizin sayfanıza düştü.

  En sonunda ise “yahu arkadaşım” dedim kendime “neyin peşindesin sen? gül gibi 400d makinen var al ona bir 24-105 F4L, takıl. 1 sene sonra da al bir 6D gövde bu lensin yanına bak işine, hiç ötesini kurcalama”. Hem 1 seneye 6D’nin fiyatı da düşecektir hem de önümde biraz daha fazla lens yatırımı için para biriktirme fırsatım olacaktır.

  Şimdi merak ettiğim kısma geleyim. ff’deki sensör kalitesi fotoğrafıma yansımadıktan sonra aps-c gövdeler arasında dolanıp durmanın, eskisini satıp yenisini almanın mp dışında bana sağlayacağı önemli fayda nedir? Hadi iso diyelim, kabul, önemli bir etken. Büyük baskı ya da daha fazla detay için büyük mp diyelim, ama kardeşim hepimiz amatör değil miyiz neyin büyük baskısı 5 mt * 10 mt vinil reklam afişi mi basacağız? Detay kısmını kabul ederim, kesme işlemi yaptığında elinde daha fazla detay kalmasını sağlayabilir. Çeşitli teknolojik kolaylıklar sunması var evet ama hangi özelliğini kaçımız kullanacağız? 40D makinemde uzaktan kumandam vardı toplasan 2-3 kere ancak kullanmışımdır. Valla kararsız kaldım açıkçası. Hangi makine benim 400D ile çekemediğimi çektirecek bana?

  Sanırım aç gözlü bir halde makine ve model değiştirme işi kapitalist tüketim hırsının bizi sürüklediği yer olsa gerek.

  Bazen bakıyorum adam D5200 kullanıyor ya da 650D ve gelip diyor ki abi bu bana yetmiyor, 60 de istiyorum ya da D7100 istiyorum. Abi nesi yetmiyor? Bu makinelerin sana veremediği ne? Fotoğraf aynı fotoğraf, e biraz da ps bilgin varsa zaten inanın bana kötü çeken makine yok. Bugün web sitelerinde gördüğümüz mükemmel fotoğrafların abartısız %90-95’i ps ile oynanmış fotoğraflar. Yani sadece makinenin işlemcisinin yarattığı jpeg’ler değiller.

  Neyse çok kafa patlattım sanırım. Selamlar saygılar hocam, ayrıca detaylı çalışmanız için de çok çok teşekkür ederim. Bir çoklaırmız için aydınlatıcı olacağı kesin.

 34. Merhaba,
  Ben de yeni başlayacak olan ve öneri istirham edenlerden olacağım 🙂 Uzun araştırmalar sonucunda ve yazılarınızı da okuduktan sonra, iki makinede karar kıldım: Olympus E-PM2 ve Fuji X-A1. İlk önce fujiye bayıldım, tasarımı mükemmel, ebatları da Olympus’a göre biraz daha iyi. Olympus’u ise inceleme sitelerinde yere göğe sığdıramıyorlar; görüntü kalitesi E-M5 kadar iyi diyenler var. İki makinada da vizör olmaması gerçekten biraz can sıkıcı, ama Olympus’un haricen alınabilen vizörleri varmış. İki makinayı da inceledikten sonra tam fiyatı yüzünden Fuji’den vazgeçecekken kit lensli fiyatı Fujifilm’in resmi sitesinde E-PM2 ile aynı fiyata düştü: 1000 tl. İki lensli fiyatları ise Olympus’un 1350 tl ve Fujifilm’in 1500 tl. 1000 tl kit lens ile çok iyi bir fiyat Fujifilm için, Ebay’de bile hemen hemen aynı fiyata. Alacağım makinayı genelde dışarıda fotoğraf çekimi için kullanacağım. Hangisi sizce benim için daha uygundur? Aradaki 350 veya 500 tl’lik farkı göz önüne alırsak iki lensli fiyatları sizce iyi fırsat mıdır? Şimdiden teşekkür ederim…

  1. Zor soru 🙂 Tek objektifli istiyorsan Fuji’yi al derdim. İki kitli alayım dersen Olympus’un 40-150mm’si bence Fuji 50-230’dan daha iyi. Buna karşılık X-A1 gövdesi sanki EPM2’den daha iyi gibi. Telefoto istemezsen Fuji, istersen Olympus daha uygun.

   1. Teşekkür ederim, Amerika’dan alabilirsem e-pm2 almayı düşünüyorum, çünkü orada iki lensli fiyatları bile aşırı uygun. Oradan getirtemezsem de sizin tavsiyeniz ışığında fuji alacağım sanırım 🙂

 35. Merhaba.
  Bisiklet kullanıyorum, sırt çantamda hacmi az ve ağır olmayan yeterince büyük sensörlü bir makine arıyorum. Genelde manzara çekip, yeni lens almayı düşünmüyorum. Az ışıklı ortamlarda çok nadir kullanacağım. Video önemli değil.
  NX210, EOS M, E-PM2, E-PL5, NX300, NEX-5T-R veya sizin önereceğiniz başka makineler seçeneklerim.
  Hız, fiyat ve boyut bakımından E-PM2’yi almak istiyorum. EOS m’yi 22mm lens için çok istedim, fakat hız, şarj süresi ve 18-55mm kit lensin ağırlığı engel oldu. E-PL5’de hareketli ekran dışında E-pm2’den farklı değil sanki. Nex-5T ve 5R’yi hybrid fokus nedeniyle beğeniyorum ama yüksek fiyatlılar. Nex-3N’i çok inceledim ama vazgeçtim. Sizin değerli fikrinizi almak istiyorum. Teşekkür ederim

  1. Vallahi seçenek o kadar çok ki 🙂 Açıkçası o saydıklarının tamamı işini görür. EPM2 olabilir mesela, fiyatı da fena değil.
   Ben NEX-3n kullanıyorum bir süredir. Yüksek hızlı odak istemiyorsan ciddi iyi makine. 16-50 ile ufacık pakette harika 16MP’lik Sony APSC taşıyorsun.
   Dediğim gibi, artık kötü makine yok gibi birşey. Uygun fiyatlı bir tane alsan olur.

 36. Hocam selam. Bu hayırlı yazıdan ve sitenizdeki diğer kopi pastsız emek urunu yazılardan dolayı teşekkür ederim. Makina alacağım da bir bilene de danışayım istedim. Ben aynasızlardan istiyorum zira ufak olmaları benim için önemli ki boyum fıtığım var. Ancak sony a7 ile ilgili düşüncelerinizi merak ediyorum. Performans olarak buyuk abilerinden bir farkı var mı. Mesela d610 a99 ile kıyaslarsak ki a7 olmazsa alacağım cihazlar bunlar ama bariz farklar yoksa açıkçası buyuk makina almak istemiyorum. Cevaplarsanız minnettar kalacağım ayrıca en kısa zamanda bir sony a7 incelemesi de bekliyorum sizden sizin neyiniz eksik.

  1. İnceleme için tek eksik var: Sony A7 🙂
   A7’nin odaklama performansı haricinde bir amatör için çok eksiği yok bence. Ama objekitf konusunda biraz fakir. Zeiss 24-70mm f4 OSS ile alabiliyorsan al, yoksa pek bulaşma derim.
   İlle tam kare mi olması lazım? Sony A6000 falan olmaz mı?

   1. Doğrudur 4000 tl olmadı mı dolmayacak bir eksiklik. Aslında tam kare takıntım yok hatta d7100 kullandım. Güzel cihaz ama boynumda o ağırlıkla dolaşmak istemiyorum. A6000 daha yeni duyduğum bir makina. Pek bilgim yok açıkçası. Gerçi bugün gordum onunla ilgili de yazmışsınız. Orayı iyice bir okuyayım en iyisi. Ağır değilse ve işimi gorecekse neden olmasın. Aslına bakarsanız kurgusal fotoğrafla ilgileniyorum. Böcek bortu çekmeyeceğim. Manzara ile de pek işim yok. Belki belki portre fazladan olur. Param var

 37. Ben fotoğrafa yeni başlayacak birisiyim. Bütçem 1000 dolar. İleriyide düşünerek iyi makine almak istiyorum. Hangi makinaları tavsiye edersiniz. Ebaya baktım. Bu fiyatlara ikili lensler mümkün. Güvenilir bir firmamı.

  1. Merhaba Gülizar. Yukarıdaki yazıda önerdiklerimi belirtmiştim zaten. Ebay’den alma, gümrükte sorunlar çıkar.
   Önce büyük bir makine mi küçük mü istediğine karar ver, ona göre yukarıdaki önerilerimden birine bak.
   Fotozeynep.com.tr güvenilirdir mesela. Sinefoto güvenilirdir. Onlar dışında Türkiye’de çok fazla dükkan bilmiyorum ben ne yazık ki.
   Olmadı, 3 seçenek önereyim sana:
   1) Bakaç istersen (DSLR gibi): http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=4115
   2) Ufak olsun, rahat taşınsın dersen: http://www.fotozeynep.com.tr/index.php?do=shop&show=viewproduct&productid=7438
   3) Objektif değiştirmeyeyim dersen: http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=8699

 38. Merhabalar hocam yazdiklarinizdan oldukca istifade ettim…bazi kavramlari anlamasam da okudukca kafamda biseyler oturdu. Bunun icin size cok tesekkur ediyorum. Internette buldugum en yararli kaynak oldu benim icin. Yalniz dikkatimi ceken bisey oldu. Pek samsungla ilgili bir seyler yazılıp cizilmemis.ben de bu işe yeni gönül verenlerdenim. Magazaya gittigimde canon 60d ve samsung nx 20 arasinda kararsiz kalarak gitmistim. Tabiki diyeceksiniz ki bu iki makine kiyaslanamaz bile. Ama ne bileyim çağımizda da yeni nesil samsungun uygulamalari insani cezbediyor. Ben sizden şunu ogrenmek istemiştim hocam ben disarda gelin damat cekimi yapacagim bu iki makinede bana ayni sonucu verir mi yani albüme baskiya verdigimizde gözle görülür bir degisiklik olur mu. Eger yok derseniz gönlüm samsung nx20 den yana. Dogru tercih etmiş olur muyum hocam…saygilar

  1. Merhaba. Samsunglarla çok tecrübem yok. Samsung modelleri daha çok fotoğrafı hobi olarak görenler için, dolayısıyla Samsung’la gelin-damat çeken görmedim. Bu tip çekimlerde salt imaj kalitesinden önce doğru ve hızlı odaklama ve tepki süresi önemli. NX-20’nin odaklama sisteminin 60D’nin gerisinde olduğunu düşünüyorum.

 39. incelemeleriniz için teşekkürler .Yararlanmaya çalışıyorum. Sadece takı fotoğrafları çekebileceğim 10cm ve 60 cm mesafeden çekim yapabileceğim white ayarı manuel olabilecek 400$ civarı dslr yada aynasız makineler hangileri olabilir 2-3 model önerebilirmisiniz. teşekkür ederim

  1. Takı fotoğrafı için gövde ve objektif yeterli değil, düzgün ışıklandırma lazım. 400$’a ne önerebilirim bilmiyorum. 400$’a sadece 60mm bir objektif alınabilir sanıyorum. Makine farketmez.

   1. Sanırım fiyat sınırı koymakla hata ettim. Sonuçta gereksinimimi karşılayacak makineyi alacağım .Işıklandırma vs.yeterli olduğunu varsayarsak. Şöyle sorsam sadece takı fotoğrafları için kullanacağımız makine nasıl bir objektife sahip olmalıdır ?

 40. Başından sonuna kadar okudum ve ne yazıkki söylemeliyim böylesine uzun bir yazıyı mahfetmişsiniz . Zira taraflı ve olympus hayranlığında yazılmış bir yazı olmuş.

  1. Yazıya bir daha baktım. Aslında biraz Olympus hayranlığı gizli yazıda. Sonra Nikon 1’leri de bayağı beğenmişim. Nikon D7100 için “en iyi teknik imaj kalitesine sahip APSC” demişim, G1X’i öve öve bitirememişim, 5DMarkIII için “süper” demişim… Her markaya gizli hayranlığım var belki de 🙂
   Sonuç bölümünde önerdiğim gövdeleri ne için önerdiğimi yazmıştım. 17 Ağustos 2013’te düşüncelerim öyleydi, aradan geçen zamanda yeni modeller tanıtıldı. Ayrıca senin fikirlerin farklı olabilir, ona da saygı duyarım.

 41. merhaba Çok faydalı objektif tesbitler yapmışsınız. ..Tabloları ( F-P) güncellemeyi düşünüyormusunuz acaba yeni cıkan ürünler mesela sony a 6000 fuji xt1 ve bu makinaların dslr lerle karşılaştırılmasını yaparmısınız . .Çoğu fotoğrafçı incelemelerde sizin kadar tarafsız değil kadrajlarını belli markalara yoğunlaştırmışlar bu konuda tebrik ederim sizi

  ben dslr ların 2 3 sene içersinde pazarlarının çok düşeceğini talebin çok az olacağını elde olanlarında takoz muamelesi göreceğini düşünüyorum. siz ne dersiniz bu konu hakkında

  ayrıca aynasızlardan fujifilm xpro 1 18 55 f 2,8 4,0 düşünüyordum (benim için en büyük artısı objektif kalitesi ) yalnız odaklama konusunda sıkıntıları varmış …bu sıkıntıları halkın anlayacağı dilde açıklarmısınız yeni başlayan birinin canını sıkarmı … yada bu fiyat aralığında önereceğin başka hangi aynasız makinalar var en cok ecde aile fotoğrafları portre falan cekeceğim …

  bilgilerinizden faydalanıp teşekkür etme fırsatı olmayan herkes adına teşekkür ederim

  1. Merhaba Emre,
   Teşekkür ederim güzel görüşlerin için. Prensip gereği gramer-noktalamaya dikkat etmeyen arkadaşlara yanıt vermiyorum. Kırılmazsın umarım.
   Tabloyu yenilemeyi düşünmüyorum. Sürekli yeni model çıkıyor, tabloyu yenilemek yerine kısıtlı zamanımı yeni yazılara harcamayı düşünüyorum.
   Selamlar.

 42. merhaba yazıları keyifle okudum emeklerinize sağlık, ben bişey danışayım mümkünse, neden hiç lens testleri yorumları yok? mesela takgez sınıfında 2008 den beri hep ödül alan tamron 18-270 v pzd ve son çıkan 16-300 v pzd kıyaslaması meraktayım. ewet belki çok keskin lensler değil eyvallah ama günü kurtarma anlamında güzel lensler bana göre, birde omd e5 mi? yoksa yenı çıkan omd e10 mu? m1 demiyorum çünkü kaliteli ona şüphem yok ama okadar para bağlayamam şimdilik 🙂 hee birde bu omd kıyaslamasına fuji xt 1 de dahil olabilir aslında.. amaç hafif aynasız çok marifet aşırı olmadan makul fiyat.. şimdiden tşk.edr ışığınız daim olsun..

  1. Merhaba. Beğeni için teşekkürler.
   Yazım kurallarına dikkat edilmemiş sorulara yanıt vermeme kararı aldım. “ewet” yazanlara ise kesinlikle yanıt vermiyorum 🙂 Umarım kırılmazsınız.

 43. Merhaba,
  Benim bir nx 1000 veya nx300 alma seçeneğim var ve bu işte yeniyim.
  Benim istediğim güzel ve net fotoğraflar çekebileyim. Yani çabuk netleme ve zoom yaptığımda resim bozulmasın istiyorum.
  Bu konuda çok fazla bilgim yok.
  Hangisini tavsiye edeRsiniz.
  Saygılarımla
  Yüksel Karaman

 44. selamlar… ben fuji x20 ve x-e1 arasında kaldım. hangisini almamı önerirsiniz? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 45. Merhabalar.
  Tamamen video ağırlıklı olarak kullanmak üzere bir makina arıyorum.
  Kısa film çekmek istiyorum. Bütçem 700-800 tl arasında. Daha önce kompakt harici makinam olmadı.
  Araştırmalarım sonucu, Canon Eos M ile Panasonic G3 arasında kaldım.
  Canon’da Magic latern, Panasonic’te ise Hack var. Bu şekilde yazılımsal müdahale ile videoda daha kayıpsız görüntüler almak mümkün oluyor. (Araştırmalarımdan gördüğüm kadarıyla.)
  Bu açıdan bakarsak, hangi makinayı önerirsiniz.
  Açıkcası gönlüm G3 den yana. Malum daha makina gibi duruyor. Vizör ve hareketli ekran var. 1800 tl lerden düşmüş bu fiyatlara. Yalnız lensleri çok pahalı. Alırsam uzun süre, belkide hep kit lensi kullanacağım.
  Eos M albenisi ise aps-c algılayıcı ve lensleri.
  Yanıtlarsanız sevinirim.
  İyi günler.

  1. EOS M’de Magic Lantern kurabilirsen alet bambaşka birşey oluyor. Video canavarı oluyor adeta. G3’ü kullanmadım açıkçası ama dediğin gibi bakaç ve hareketli ekran avantajı var.
   Sırf video için EOS M alırdım ben, ama dediğim gibi Magic Lantern kuracaksan.

   1. Valla g3 siparişi verdim 725 tl ye geldi. 3 gün içerisinde yollayacak hızlıal. Uzarsa süre iptal edip eos m alırım o zaman. Oda 675 e gelir. Kısmet artık.

 46. Merhaba,

  yazılarınızı severek takip ediyorum, benimde bir sorum olacak.

  Fiyat / performans olarak hangisini tavsiye edersiniz;
  nikon d7100 + tamron 17-50mm 2.8
  nikon d7100 + tamron 24-70mm 2.8
  nikon d610 + tamron 24-70mm 2.8

  iç ve dış mekanda organizasyonlarda çekim yapıyorum (kuş, böcek çekmiyorum).
  Şimdiden teşekkür ederim.

 47. Tekrar Merhaba,

  Cevabın için teşekkür ederim.

  Nikon d610 mu nikon d750 mu 🙂

  1. İkinci el D800 al 🙂 D750 şu anda pahalı bence, fiyatı D800’e yakın.

   1. Son olarak,

    Nikon 16-85mm 2,8-4d ile Tamron 24-70 2,8 karşılaştırabilir misin üstadım?

 48. Merhabalar

  Öncelikle vakit ayırıp yazdığınız için teşekkür ederim. Gayet bilgilendirici bir yazı olmuş.
  Benim sorum ve fotoğraf makinesinden beklentim şudur; yanımda rahatlıkla taşıyabileceğim, imaj kalitesi dslr kadar iyi olan, bu işi güzelce öğrenebileceğim, çok ağır olmayan, yeteri kadar objektif sunan, bodysi oldukça sağlam, kaliteli bir makine. Aslında aklımda sonyler var ama sizin belirttiğiniz fiyat aralıklarında ve belirttiğiniz modeller artık satılmıyor sanırım. Bir de dikkat ettiğim husus şudur ki, lcd ekran ile birlikte bakacı da olsun. Çünkü sadece lcd ekrandan bakmak bana telefon kullanıyormuş hissi verir diye düşünüyorum:S. Bu isteklerim doğrultusunda fiyatını en çok hakeden bir ürün tavsiye edebilir misiniz? Özellikle sony ürünleri üzerinden bir tavsiye verirseniz sevinirim. Ya da uygun gördüğünüz iki üç markayı da önerebilirsiniz. İçlerinden seçim yapabilirim. Özellikle şekil şemal olarak dslr ye benzemesini de istemiyorum. Yani Sony A7 gibi olmasını istemiyorum. Vakit ayırıp okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla

  1. NEX-6 veya A6000’e bakabilirsin. Olympus’ta EM-10 var. Uygun fiyatlıysa E-M5 de olur. Panasonic tarafında G3’ün fiyatları çok düştü, sıfırı 1000TL’nin altında.
   Tüm bu gövdelerin bakaçları da var.

 49. Selam
  nikon d800e makinem ve kaliteli lenslerim var uzun zaman aldı bu seriyi oluşturmak şimdi sadece çok yer kaplaması ve ağırlığı için bu ekipmanı dağıtıp aynasız almayı tavsiye edermisiniz omd m1 ile ilgili düşünceniz nedir saygılarımla…

  1. Merhaba,
   Sayfanın sol tarafındaki “Türkçe yazmak hakkında” kutusuna bakar mısın lütfen?
   Teşekkürler,
   Ertan

 50. Ertan Bey merhabalar;.Canon eos 6D ‘de hem yatay da hem dikey de sadece 1 tane odak noktası var?Bu tam olarak ne anlama geliyor?Bu 1 tane odak noktası olması bir fotoğrafçının işini görür mü?Veya kimler için sorun olmaz.Bilgilendiriseniz çok sevinirim.Selamlar

  1. Çapraz odak noktasından bahsediyorsun galiba. 6D’de toplam 9 odak noktası var, sadece ortadaki hem yatay hem düşey kontrast farkını tanıyıp odaklayabiliyor, diğer 8 tanesi ya sadece yatay ya da sadece düşey kontrast farkını tanıyor.
   Çok detaya girmeden, eğer kuş gibi çok hareketli şeyleri çekmiyorsanız sizi çok etkilemez.

   1. Ertan Bey kuş fotoğrafları değil de hani sigara içerken çekilen duman fotoğrafları olur,Mesela havuzda yüzerken aniden çekilen kulaç atma fotoğrafları olur esasen bunları merak ediyorum.

 51. Ertan bey merhabalar

  Başlangıç seviyesi için bu aletlerin hangisini önerirsiniz?

  Olympus Pen Lıte E PL5 14-42 mm ,Sony Nex F3 K 18 -55 mm ve Sony a 5000

  Teşekkürler

 52. Merhaba öncelikle Detaylı bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler. Yaklaşık 1 Aydır yeni bir fotoğraf makinesi alacağım ve araştırma yapıyorum. Herkes farklı birşey söyleyip daha da Kafamı karıştırıyor. Form sitelerini gezerken bu siteyi keşfettim,bana yardımcı olursanız sevinirim.iki makine Arasında kaldım. Ilki canon eos m 15-55 kitiyle beraber ikincisi ise aslında daha çok almayı düşündüğüm samsung nx 3000 .samsung nx 3000 çok yeni Çıktığı için çok bir bilgi edinemedim. Benim için makro çekim önemli ayrıca hareketli cisimleride net bir şekilde çekmek istiyorum.fiyat ise ikinci planda.samsung nx 3000 de selfi kamerası ve vize özelliği beni etkileyen Özellikleri canonda ise marka güvenilirliği ve kime sorsam düşünmeden samsung yerine Çamönü tercih ederim demesi etkiledi.

 53. Merhaba aslin da size dün de yazdim ama siz imla kurallarina uymadigim icin cevap vermediniz tahminim . Aslında isim geregi zaten oldukca yazan biriyim ama akilli telefonlar yazilari bazen degistiriyor . Buda dikkat etmezsek gozden kaçıyor. Sorum su kisaca yazim samsung nx 3000 ile canon eos m arasinda kaldim. Samsung nx3000 selfi kamerasi ve wife özelliği ile ön plana cikiyor , canon ise marka degeriyle . Benim beklentim ise makro çekimlerde ve hareketli çekimlerde benim beklentilerimi karsilamasi .ikisi arasindaki fiyat farki önemli değil . Samsung bu modeli cok yeni olduğu icin form sitelerinde bilgi edinemedin. Yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden teşekkürler.

  1. Gene olmamış dilbilgisi 🙂 ama ikinci defa uğraştığın için yanıt vereyim: Sadece ikisi arasında NX 3000. Ama sana Olympus E-PL3 ya da E-PL5 öneririm. E-PL5’e bütçen yeterse iki lensi kitleri 1500TL civarına satılıyordu fotozeynep’te en son.

 54. Iyi bir alternatif sunduğunuz için teşekkürler. Sizden yanıt gelmeseydi Cumartesi günü samsung nx 3000 alıcaktım , ama kararım şimdi değişti. Olympus E-PL5 almaya karar verdim. Tekrar teşekkürler…

 55. Hocam merhaba, düşük ışık performansı iyi , hızlı, video kalitesi iyi olan, haraketli nesne çekimi için sony a5100 düşünüyorum. A6000 ile aynı algılayıcıya sahipmiş. Öncelikle a5100 doğru seçim mi? Diğer sorum, bu algılayıcıyı besleyen iyi bir lensin olması gerektiği ile ilgili yazılar okudum. 16-50 gerçekten vasat mı?

  1. 16-50 vasat, ama senin ihtiyacına göre değişir vasatlığı. Açıkçası ortalama bir kullanıcı için yeterli.

   1. Merhaba,
    Yazınız kafamdaki bulanıklığı büyük ölçüde giderdi ve ihtiyaçlarım doğrultusunda birkaç model belirledim, yalnız bu modeller içerisinde kararsızım son bir dokunuş yapın gidim alim bitsin bu çile

   2. Merhaba,

    Yazınız kafamdaki bulanıklığı büyük ölçüde giderdi ve ihtiyaçlarım doğrultusunda birkaç model belirledim, yalnız bu modeller içerisinde kararsızım son bir dokunuş yapın gidim alim bitsin bu çile.belirlediğim makineler;
    Canon EOS M + 18-55mm + 22mm + 90 EX Flaş (Siyah) 1000 tl (iki lens vermesi cazip geldi bana ama kıyas yapamıyorum)
    Nikon 1 V1 + 10-30 Kit + 16 GB Class 10 Kart + Çanta + 1150 tl
    Olympus PEN Mini E-PM2 + 14-42 Kit + FL-LM1 Flaş + 16 GB Class 10 Kart + Çanta 1000 tl
    Olympus PEN Lite E-PL5 + 14-42 Kit + FL-LM1 Flaş + 16 GB Class 10 Kart + Çanta 1090tl (bir de ’14-42 II R’ diye bir lens seçeneği var farkı ne bilmiyorum)
    Olympus PEN Mini E-PM2 + 14-42 + 40-150 Kit + FL-LM1 Flaş + 16 GB Class 10 Kart + Çanta 1300tl (40 – 150 kit ne işime yarar bilmiyorum kullanım senaryolarından bahsederseniz sevinirim)
    Canon powershot g16 1600tl (bunu da lensle falan uğraşma sen bunu al dersiniz belki diye koydum ama fiyat pek cazip değil sanki)
    sonuç olarak benim için önemli olan tek unsur makinadan aldığım imaj kalitesi bunlardan hangisini tavsiye ederseniz benimde kararım o olacak,şimdiden teşekkür ederim.

    1. Gökhan, bence sen EPM2 ve iki lensli 1300TL’lik seçeneği al. 40-150mm ile uzaktaki şeyleri de çekebilirsin.

     1. Cevabınız için teşekkür ederim, EPM2 ile çekilmiş fotoğraflara baktım ve gerçekten hoşuma gitti,son olarak bu modeldeki m ibaresi tam olarak nedir,mesela birde p5 var,pl5 var.bu l ve m leri biraz açabilir misiniz?

 56. Son bir soru daha, epm2 nin algılayıcısı epl5 ile aynı mı? (epl5 üzerinde bulunan sony üretimi sizin yazınızda beğendiğinizi belirttiğiniz algılayıcı mı acaba)

 57. Sorularımla sizi bunalttıysam özür dilerim ama biraz detaylı bakınca farkettim,zeynepfoto’da pm2’nin 3 lensli kit pl5’in ise 2 lensli kit i var fiyatlar aşağıdaki gibi hangisi daha cazip sizce ? almışken alabildiğim kadar kit lens satın almak istiyorum çünkü bir daha lens alacağımı pek sanmıyorum aldıklarım bana yetsin tarzı bir kullanıcıyım,bu arada canon eos m’de 1000 tl’ye iki lensli seçeneğiyle kafamı kurcalıyor hala onu tamamen sildik değil mi 🙂

  Olympus PEN Mini E-PM2 + 14-42 + 40-150 + 15mm Kit + FL-LM1 Flaş + 16 GB Class 10 Kart + Çanta + Mini Tripod Hediyeli (Siyah) 1350 tl

  Olympus PEN Lite E-PL5 + 14-42 II R + 40-150 + FL-LM1 Flaş + 16 GB Class 10 Kart + Çanta + Mini Tripod Hediyeli (Siyah)

  1. Fotoğraf bilgin çok olmadığı için yarın-öbürgün “uzaktakileri de çekmek istiyorum” diyeceksin, o yüzden EOS-M’i önermedim.
   EPM2 EPL5’ten daha basit bir makine ama imaj kalitesi EPL5 ile aynı.
   1350’lik sette ufak üçayak ve 15mm lens de varmış. O lens ufacık. Optiği biraz dandik. Otomatik odaklaması yok, sabit diyaframlı.
   Daha detaya girmeyelim istersen 🙂 1350’lik EPM2 seti iyi, sen onu al 🙂

 58. Tekrar merhaba,biliyorum fazlaca soru sordum ama gerçekten bir konuda yorumunuza ihtiyacım var,tavsiyeniz üzerine EPM2’ye yoğunlaştım ve baya bir araştırma yaptım(araştırmadan kastım sadece örnek fotoğraflara bakmak tabi çünkü fazlasını yapacak bilgiye sahip değilim) bu arada pen serisinin diğer modellerine de göz gezdirdim ve PL2 eski bir model olmasına rağmen çok dikkatimi çekti özellikle PM2 ve PLM5’in örnek fotoğrafları ile kıyasladığımda bir şekilde hep PL2’nin çektiği fotolara işte bu tam istediğim gibi dedim ve bana daha başarılı geldi bu makina (tabi ki bu tamamen kişisel bir yorum) özellikle şu linkteki PL5 örnekleri https://www.flickr.com/photos/cameralabs/8214164909/in/set-72157632092017100/ ve yine aynı mekanlarda çekilmiş PL2 örneklerine bakınca https://www.flickr.com/photos/cameralabs/5463350556/in/set-72157626098156520/ evet bu eski bir model ama sanki daha iyi çekiyor diyorum.merak ettiğim ise iki makinenin bu farkı nereden kaynaklanıyor farklı algılayıcılar mı kullanıyor sizce hangi makine daha başarılı son kez yorumunuzu alabilirsem çok memnun olurum,şimdiden teşekkür ederim.

 59. EPL5 alsam olur mu? 🙂 (yakın fiyata epl5’in de 2 lensli seçeneği var,hareketli ekran ve mod kadranı da varmış bu modelde,epm2’de yoktu)

 60. Merhabalar,
  Ben Leica model bir fotograf makinesi almak istiyorum. Bütçem 500 Euro civarı. Avrupa’da yaşıyorum. Lütfen bana bu fiyat aralğındaki modeller hakkında yardımcm olur musunuz?
  Teşekkür ederim.

  1. O fiyata sadece kompakt Leica alabilirsin. Leica D-Lux6 o civarlarda olmalı. Yalnız kompakt Leicalar aslında Panasonic üretimi ve mesela bu önerdiğim modelin Panasonic karşılığı Lumix LX-7 ve daha ucuz. İkisi %99 aynı makine.
   Bu arada yazını bayağı bir düzelttim. Avrupa’da yaşadığın için bu seferlik yanıt verdim, sonraki sefere en azından büyük-küçük harflere dikkat edersen sevinirim 🙂

 61. Merhaba,

  Yaklaşık iki yıldır D90 kullanıyorum.Kullanıyorum derken öyle fazla bir bilgim yok.D90 büyük olduğu  ve taşıma zorluğu nedeniyle değiştirmek istiroyum.Değiştirip yerine Olympus EPL-3 veya EPL-5 almayı düşünüyorum.Sizce  D90 ‘dan vazgeçmek mantıklı mı? Vazgeçsem bile yerine nasıl bir makina almalıyım? Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

  1. EPL5 alabilirsen iyi. Yalnız ELP5’te bakaç yok, ekrandan çekeceksin. Sana uyar mı?
   D90 gibi makineleri taşımak kolay olmuyor. Genelde evde tutuyorsun aletleri. EPL5 gibi birşey alırsan daha çok yanında taşırsın.

   1. EPL5 alırım fakat d90 kalitesinde resim alabilir miyim tereddüt ediyorum. Sizce ne yapmalıyım ?

 62. Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum.
  yakın bir zamanda çocuğum olacak amacım onun fotoğraflarını kaliteli bir makine ile çekip güzel hatıralar yaratmak.ileride kendimi fotoğraf konusunda geliştirmek. Sizin paylaşımlarınız benim için rehber niteliğinde.yaklaşık 2 haftadır araştırma yapmaktayım. 2000-2500 tl ye kadar çıkabilirim. Aklımdaki modeller,

  1) fujifilm XE1, sensör konusunda fikrim yok
  2) sony nex 6
  3) olympus OM -D EM 5 Veya EM 10
  Olympus un 4/3 oranlı sensörlü olması dezavantaj mı?, ayrıca sizin tavsiye edeceğiniz bir marka model ve lens var mı? . Cevaplarsanız çok sevinirim. Hoşçakalın.

  1. OM-Dlerden birini alabilirsin. EM-5 ikisi arasından en iyisi.
   Ya da bulabilirsen Panasonic GM1 ve 12-32mm lensi. Bu Panasonic ufacık ve elektronik perde sistemi sayesinde hiç ses çıkarmadan fotoğraf çekebiliyorsun (bebeği de uyandırmadan). Bende GM5 var (biraz daha pahalı), müthiş bir alet. Algılayıcısı hiç kafana takılmasın, aradaki farkı anlayamazsın bile.

   1. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.(KAMU)İnceleyeceğim. sony için fikriniz nedir. Lens genişliği dikkat çekici geldi. Ama ne yalan söyleyeyim aklım Olympus da.

 63. Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum.
  yakın bir zamanda çocuğum olacak amacım onun fotoğraflarını kaliteli bir makine ile çekip güzel hatıralar yaratmak.ileride kendimi fotoğraf konusunda geliştirmek. Sizin paylaşımlarınız benim için rehber niteliğinde.yaklaşık 2 haftadır araştırma yapmaktayım. 2000-2500 tl ye kadar çıkabilirim. Aklımdaki modeller,

  1) fujifilm XE1, sensör konusunda fikrim yok
  2) sony nex 6
  3) olympus OM -D EM 5 Veya EM 10
  Olympus un 4/3 oranlı sensörlü olması dezavantaj mı?, ayrıca sizin tavsiye edeceğiniz bir marka model ve lens var mı? . Cevaplarsanız çok sevinirim. Hoşçakalın.

  1. Şener, cevap verdim yukarıda. İsmimi “Kamu” olarak görebilirsin bazen.

 64. Özür dilerim kusura bakmayın farkedemedim. Sizin tavsiye ettiğiniz modelde bakaç yok,almışken bakacı olsun istiyorum. Foto zeynep de
  Olympus OM-D E-M5 14-42 Kit + FL-LM2 Flaş + 16 GB Class 10 Kart + Çanta + Mini Tripod Hediyeli (Gümüş) set halinde 2200 TL diyor aynı modelin 12-50 lensi olan modeli 2600 TL diyor sizce bu modeller bu rakamlara uygun mu? Sanırım cevabınıza göre birini alacağım. Teşekkür ederim. Ayrıca dil konusundaki özeninizi de destekliyorum.

 65. video çekmek için dslr makine arıyordum, canon eos m önerildi. Beklentim olabildiğince geniş açılı olması. Canon eos m’de 18-55 mm ve 22 mm’lik lens seçenekleri var. Geniş açı için hangisini önerirsiniz?

  Ya da canon eos m yerine samsung nx1000 ya da başka cihazları önerir misiniz? 🙂

  Gerçekten bu işten anlamıyorum ve kandırılmayı da istemiyorum… yardıma ihtiyacım var 🙂

 66. Evet incelemeler detaylı özverili ama küçük bir ‘taraf’ tutma var gibi. Nasıl kı canon-nikon fanatikliği devam ediyorsa yazarımızda biraz Olympus fanatikliği olmuş gibi. Hiç üşenmeden tüm girdileri bilgileri okudum ve gercekten bilgilendim çok teşekkürler. ama mirrorless sınıfında tablolar haricinde fujinin esamesi yok.. buna üzüldüm. burası harıc nerdeyse her forumda hatta canon-nıkon forumlarında bile ilk olarak fujiden bahsediliyor. merak edıyorum fujıyı gormezlıkten gelmenın sebebi nedir? (şu anda ekipman olarak 2007’den beri emektar 40D kullanmaktayım ve yakın donemde çok kararsız bir sekılde acaba tam kare mi yoksa aynasız mı dönemecinde olacağım)

  1. Merhaba Eyüp,
   Üşenmeden yazıyı okumuşsun, ben de üşenmeden sorundaki dilbilgisi hatalarını düzeltmeye başladım, sayısı fazla olduğu için vazgeçtim. Dikkat edersen bu sitede dilbilgisi ve doğru yazmaya olabildiğince dikkat ediyorum. Sonraki sefer senden de dikkat etmeni bekliyorum.
   Bu sitede Türkçe yazılmış en geniş Fuji incelemesi var. Şener XT1’i yazdı, ben Fuji X sistemini tanıtıp XE2 ve X100s’i uzun uzun anlatıp 10larca karşılaştırma fotoğrafı koydum. Başka bir sitede bu kadar detaylısını bulamazsın. O yazılara bakmanı tavsiye ederim, gözünden kaçmış sanıyorum.
   Yukarıdaki yazıyı yazarken Fuji sisteminde diğer markalarla karşılaştırınca önerebileceğim pek alet yoktu, o yüzden önerilerde Fuji yok.

   1. Dil bilgisi olayı için özürlerimi kabul edersiniz umarım. Bir çok yerde dikkate alınmadığı için direk yazdım, kaldı ki alfa karakteri olduğunuzu bunla dışa vurmasanız daha candan olabilirdi. Ben google aramasından direk bu dökümana ulaştım ve bu konuda ‘Hangi makineyi almak lazım?’ yazıyor ve aynı şekilde yazının hiçbir yerinde şu linkte fuji incelememiz var yazmıyor. Tablolarda gayet tüm sınıftan tüm modeller mevcut, bende ona göre yorumumu yapıyorum. iyi günler.

    1. Ana sayfada hemen solda “TÜRKÇE YAZMAK HAKKINDA” konulu bir kutu var. Orada Türkçe ve dilbilgisinin önemini anlattım. İncelemenin de sol tarafında çıkıyor aynı kutucuk. Telefon ve tabletlerde de inceleme yazısının en altında aynı kutucuk var.
     Sitenin üst tarafındaki “İncelemeler” başlığı içinde “Fuji” konusu var, oradan bahsettiğim incelemelere ulaşabilirsin. Bu sitede 100lerce yazı, inceleme ve makale var. Sadece tek bir başlığa bakıp “Fuji’ye önyargılısınız” demişsin o yüzden konuyu açmak zorunda kaldım. Ki zaten önyargılı olsam listeye bile almazdım.

 67. Ellerinize sağlık, çok güzel bir analiz olmuş.aradan geçen iki yıla rağmen aydınlatıcı bir yazı.sanırım sony a6000 benim için uygun olacak.dslr taşımak istemiyorum, ama doğru düzgün kalitede resim çekmek istiyorum.Manuel ayarlı kompakt makine yetmiyor artık.

 68. Sevgili hocam merhaba nasılsınız , sinema eğitimi alıyorum ve birkaç aya kadar kendi tez ödevlerimiz olan kısa filmlerimizi çekeceğiz , sorum şu; hem fotoğraf hem kısa film çekebileceğim model marka öneriniz ne olurdu ? ( öğrenciyim fiyat/performans benim için mühim 1,500 lirada olayı kotarırsam ne mutlu , aklımdan geçen model ise Sony A58)

  1. Selçuk, tez/ödev için minimum gereksinimler var mı bilemiyorum. Ben olsam ikinci el bir Panasonic GH2, G5, G6 bakardım. Sahibinden’de şu ilan var mesela: http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-takasli-lumix-gh2-plus14-42-f.3.5-kit-lens-plusf.2.5-pancake-lens-pluscanta-200411922/detay
   Satanı tanımam, makine ne durumda kefil olamam ama senin limite yakın bir sistem. GH2 video konusunda çok iyidir ve ileride her türlü manuel objektifi kullanabilirsin.
   Diğer seçenekler arasında Canon 600D ya da 650D’yi de düşünebilirsin. Bunlar da video açısından iyi, ayrıca hareketli ekranları var ve 24p video çekebiliyorlar.

 69. Selamlar;
  Ben şunu sorayım size..:
  1- Nikon D7200 + Tamron 17-50 VC 2.8 veya + Sigma 17-50 OS 2.8 mi…;
  2- Nikon D610 + Tamron 24-70 VC 2.8 mi…;

  Hangsini önerirsiniz.

  1. Bunları ne için istediğine bağlı. Canon’la D7200 ve D610 bambaşka aletler. “Öylesine iyisi olsun” dersen D7200 ve Sigma’yı al derim. “En hızlısı ve sağlamı olsun” dersen Canon. D610 ve Tamron 24-70mm aralarında en iyi imaj kalitesine sahip olsa da pahalı.

   1. Öncelikle cevabınız için teşekkürler Ertan Bey.
    Açıkçası güzel bir makina olsun lensi ile diye düşünmekteyim; bunu gerçekleştirme aşamasında da uzmanlarından yardım alma gayesi-umudu ile danışmaktayım sizlere. İnternet ortamından ulaşabileceğimiz SAYILI kişi-uzmanlar arasında gördüğüm için size yazdım.
    Yukarıda da belirttiğim üzere Nikon D7200 ve D610 ile Canon 7D M2 arasında gidip gelmekteyim. D610 D7200 ile aynı fiyata temini mümkün olduğu için ikisini yazdım lensleri ile. İlle de Nikon gibi bir durum yok, fakat bir çok kişi tarafından söylene geldiği üzere Nikon lar da çok fazla Photoshop programı ile zaman harcamazsın-uğraşmak durumunda kalmazsın demeleri üzerine Nikon a iki seçenek koydum; o iki seçenekte aynı fiyatlara temin etmek mümkün, gövdelerini; bu yüzden. Fakat 7D M2 yi de göz ardı edemiyorum. Her nekadar “… çekim esnasında vizörü harici ekranından takip mümkün değil, video çekimi esnasında auto focus yok, Nikon gibi spot metering durumları olmaz, time lapse çekimlerine izin vermez …” denilsede. Tabi bunların hepsi gerçek mi yoksa fanatikleri tarafından bir diğerinin üzerinden gözleri kendine çevirme adına söylene gelen söylentiler mi onu da detaylı araştırmaya yetecek bilgi-tecrübe birikimi olmadığı için sayfanızda ki yorumlarınızıda okuyunca işi bilenine danışarak yola koyulalım istedim. Cevabınızda belittiğiniz üzere “Öylesine iyisi olsun” gibi bir düşüncem yok; bu durumda D7200ü elemek durumunda kalacağız görünen. Bu vb konularda ve belirttiğim seçeneklerde tavsiye-bilgi aktarımlarınız olursa memnun olur, şimdiden teşekkür ederim.

    1. “Öylesine iyi olsun” derken, hepsinden az az iyi yapsın anlamında. D7200 şu anda 7DMarkII’den sonra en iyi APS-C DSLR bence. D7200 ve D610’un aynı maliyete gelmesine şaşırdım, D610 daha pahalı olmalı. Tamron 24-70 de 1000$larda geziyor.
     Ben size sıralama yapayım: D610, D7200, 7DMarkII. 7DMarkII en sonda çünkü bu gövdenin en büyük esprisi hızı, otomatik odaklaması ve sağlamlığı. Bu yüzden fiyatı çok. D7200 daha dengeli ve uygun fiyatlı, D610 ise pahalı ama Tamron 24-70 ile beraber aralarında en iyi imaj kalitesine sahip model.
     Bugün alacak olsam D7200 ve Sigma alıp, artan parayla kaliteli ikinci bir objektif alırdım.

     1. Yurt dışındayım Ertan Bey. D7200 ile D610 u aynı fiyata alma ihtimalim var. TR de fiyatlar evet yukarıda. Dışarıda daha uygun.

     2. Tamron 24-70 f2.8 i de 800-900usd ye temin etme ihtimal dahilinde; 2. el değil.

     3. Tamron 24-70 f 2.8 in yarı fiyatına da, 17-50 f 2.8 i temin etme ihtimali var; o da 0.

     4. D610 ve Tamron 24-70 D7200 ve Sigma’ya göre pahalı oluyor, gövdeler aynı fiyata olsa da.
      Dediğim gibi ben olsam D7200 ve Sigma 17-50mm f2.8 OS HSM alırdım, veya belki D7100, eğer arada 200$ gibi bir fiyat farkı varsa.

     5. Ertan Bey, “0” fiyatları … :
      Tamron 17-50 2.8 VC Canon & Nikon = 370usd
      Tamron 24-70 2.8 VC Canon & Nikon = 900usd

      Canon 7D Mark II sadece gövde = 1800usd

      Nikon D610 sadece gövde = 1300usd
      Nikon D750 sadece gövde = 1800usd

      Nikon D7200 sadece gövde = 1300usd
      Nikon D7100 sadece gövde = 1000usd

     6. D7100 ve Tamron 17-50 ya da Sigma 17-50mm f2.8 alın. Ben Sigma tercih ederim. D610 seçeneğine göre 830$ daha avantajlı ve arada 830$’lık kalite farkı olmayacak. Bu parayı ya saklayın; ileride nasıl olsa “ne alsam ne alsam” diyeceksiniz, o günlerde kullanırsınız. 830$’a çok kaliteli geniş açı ya da telefoto girer (mesela Nikon 70-300mm VR ya da Tamron 70-300mm VC).

     7. Sigma 17-50mm F2.8 EX DC (OS) HSM ile
      Sigma 24-105mm F4 DG (OS) HSM | A
      arasında ne gibi fark söz konusu acaba;
      gördüğüm kadarı ile f4 tercihinde daha bir fazla artış var gibi f2.8 ler göre;
      f2.8 daha fazla tercih sebebi olması gerekmez mi ışık açısından
      Ertan Bey.

     8. 24-105 olanı tam kare uyumlu, diğeri APS-C uyumlu. D7100 için 17-50 daha iyi.

 70. Öncelikle dilbilgisi ve Türkçe konusunda bu kadar hassas birini görmenin beni çok şaşırttığını ve mutlu ettiğini belirteyim. üşenmeden başkalarına faydalı olmak adına bu kadar uzun ve detaylı bir araştırma yaptığınız için çok çok teşekkürler. Ben fotoğrafçılık kursuna gittim. İyi ve hafif bir makina arıyordum. Aynasızlardan omd em5 e uzun araştırmalar sonucu karar kılmak üzereydim ki bazı yorumlar sonucu epl 5 mi alsam diye kararsız kaldım. birde tabi omd em 10 var :(( kararsızlığımın sebebi ağırlık ve fiyat farkı. Ayrıca em5 ya da em10 için 12- 50 mi yoksa 14-42 mi lens almam gerektiğine karar veremedim. Bir de sahibinden.comda omd5 75 mm ile 3300 tl ye satılıyor. Onun da çok iyi bir lens olduğunu okudum ancak o lens her ihtiyacı karşılar mı bilemiyorum (o parayı verdiktan sonra 2. bir lens alamam uzun bir sure). Diğer yandan omd5’in omd10 ve epl5 ile ciddi fiyat farkı var ( epl5 14-42kit lens ile 1550tl civarı) ve emp5 ‘in ağır olmaması benim için önemli. Omd’nin benim açımdan one çıkan özelliklerinden biriyse fotosahop’a ihtiyaç bırakmayan filtreleri. Sizce fiyat performans açısından hangisini tercih etmeliyim ? omd5 ağırlığına ragmen bu fiyat farkına değer mi? Cevabınıza gore karar verip almak istiyorum artık. şimdiden çok teşekkürler.

  1. Ben sana sıralamayı yapayım, sen bütçene göre karar ver: EM5 ve 12-50mm, EM5 ve 14-42mm, EM10 ve 12-50mm, EM10 ve 14-42mm, EPL5 ve 14-42mm.
   Bunların hiçbiri ağır değil korkma. OM-Dler bile çok çok hafif.
   75mm şu anda biraz fazla sana. Mükemmel bir lens ama açısına alışmak zaman alıyor, ayrıca en azından bir 14-42mm alman lazım genel kullanım için.
   Burada verdiğim e-posta doğru mu? E-M5 satıyorum bu aralar, uygun gelirse sana veririm.

   1. Cevabınız için teşekkürler.Sitenizi yeni keşfettim. Açıkçası isminden dolayı fotoğraf ile ilgili bu kadar detaylı bir site olabileceği aklıma gelmediğinden uzun süredir araştırma yapmama rağmen hiç girmemiştim.
    Evet verdiğim mail doğru. Siz tahminimce dslrlere de alışkın olduğunuz için size hafif gelir. Ben ilk defa makine alacağım için tereddütteyim. evdeki slr light panasonik kompakt gibi birşey çünkü 🙂 em5 in ağırlığı da 400 gr’ın üzerinde bildiğim kadarıyla. Anladığım kadarıyla 12-50 lensleri daha çok tavsiye ediyorsunuz 14-42 dense. Çok cahilce olmaz umarım ama aralarındaki fark nedir?
    Sizdeki ürünün durumu ve fiyat nedir acaba? Mail ile irtibat kurabiliriz. İyi günler.

    1. Emine benim EM5’i çok yakın bir tanıdığa verdim. Kusura bakma sana da haber veremedim.
     Bak burada uygun fiyatlı iki makine var:
     http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=12908
     http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=search&srccat=-1&search=GF2+Hediyeli
     GF2 olanı ufak ve hafif, G3 de DSLRlara göre ufak ve hafif ama GF2’den bir miktar daha büyük. Ben sana G3’ü öneririm. 700TL’ye sıfır öyle makine almak imkansız şu anda. Elektronik bakacı var, hareketli dokunmatik ekranı var, otomatik odaklaması çok hızlı, fotoğraf kalitesi iyi.

 71. Hocam kafamı çorba ettin. em5 mi 10 mu derken Panasonic nerden çıktı? Bunlara gore daha eski bir makine anladığım kadarıyla yolladığınız modeler. Ben 0 em10 ya da belki ikinci el em5 alıcam. Peki 2. elde nelere dikkat etmemi tavsiye edersiniz. Sahibinden. com güvenilir mi?

  1. Kimden alacağına bağlı güvenilirlik. Ben çok kullanmam Sahibinden.com’u.
   Panasonic G3 ve EM5 hemen hemen aynı dönem makineleri.

 72. Değerli Hocam , kısa filmler çekebileceğim videosu güçlü bir makine alacağım ; Canon 70D ile Sony A77 arasında kaldım sizin tercihiniz ne yönde olur ? Teşekkürler.

 73. Hocam samsung nx 30 için ne düşünüyosunuz? 45 mm lens veya 30 mm lens ve yanında 50-200 lensle önerir misiniz bu makineyi?
  Bir de 3d çekimi işe yarar mı acaba?

  1. Ahmet küçük harflerini büyüttüm, sonraki sefere dikkatli ol lütfen. Bu sayfalardaki (sol tarafta olması lazım) “TÜRKÇE YAZMAK HAKKINDA” yazısına bak.
   3 boyutlu çekim işe yarar, eğer televizyonunda gözlükle bakıyorsan fotoğraflara, onun dışında pek işe yarayan birşey değil bence.
   NX30 alınır eğer çok ucuzsa, değilse başka birşeye bak.

   1. Teşekkür ederim hocam.
    Her iki konuda da teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum…

 74. Samsung NX 1000 makinem 20-50 lensim var. Bunun yerine canon 600 D alan diyenler var. Hangisi doğru?
  Ayrıca video çekimi için hangisini önerirsiniz?
  (Ali noktalama ve büyük harflere dikkat edersen memnun olurum. Ertan.

 75. tanıtım filmi çektiğimde makine biraz gösterişli olması lazım.. firma sahibine güven vermeli.. nx1000 küçük 50-200 objektif mi alayım yoksa 600 D Mİ..

  1. Gene yazayım: Ali noktalama ve büyük harflere dikkat edersen memnun olurum. Ertan.
   600D ve 18-135mm IS lens bakabilirsin büyük istiyorsan.

 76. Hocam bende Canon 1100D var. Değiştirmek istiyorum sizce Samsung nx3000 nasıldır? İki ürünün karşılaştırmasını yapabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  1. 1100D’yi neden değiştirmek istiyorsun Rümeysa? Tam sebebini söylersen daha iyi olur, ona göre birşey öneririm.

   1. Aslında makinem ile ilgili teknik bilgi bilmediğim için böyle bir karar verdiğimi anladım. Şuan teknik öğrenmeye çalışıyorum. Canon 1100D benim için iyiymiş. Ben kullanmayı bilmiyormuşum. Samsung nx3000 ile çekilen fotoğrafları gördüğümde ondan istemiştim fakat iş makinede bitmiyormuş. Yetenek ve teknik bilgimi arttırırsam Canonla da profesyonel fotoğraflar çekebilirim sanırım. Biraz araştırmanın sonunda artık böyle düşünüyorum. Yine de yardım çabanız için çok teşekkür ederim.

    1. Zaten bunu söyleyecektim sana, sen kendin anlamışsın 🙂 Bence bir kitapçıya gidip bir fotoğrafçılık kitabı al. Kadraj, konu, pozlama vs.. gibi şeyler anlatan bir kitap alman iyi olur. Bunlar insana pahalı gibi gelir ama yeni makine almaya göre çok daha ucuzdur ve senin fotoğraf tekniğini geliştirirler, bu yüzden yeni fotoğraf makinesine göre daha iyi yatırımdır.

 77. Merhaba. Paylaşımlarınız çok değerli.
  Panasonic G6k mi , Sony Nex-6 mi sizce?
  Teşekkürler.

 78. Selamlar hocam bilgiler için teşekkürler ben hobi amaçlı almak istiyorum düşündüğüm marka samsung nx3000 sizce bu makina bana uygunmudur amacım ise kaliteli görütnü sağlayan resimler çekmek

 79. Merhaba.
  2 adet Dslr ve 8 tane objektifim var.
  Bunlari taşımaktan gerçekten sikildim.
  Artık cebime koyup dışarı çıkabileceğim ve yeri geldiği zaman cekim yapabileceğim ve aynı zaman’da dslr makinaya ihtiyaç duymayacağım bir aynasiz arayışı içerisindeyim.
  Aklımdakiler ;
  Fuji x70
  Fuji x100s/x100t/xe2
  Olympus epl7
  Olympus tg4
  Sıgma dp1 merril
  Ricos gr
  Sony hx80
  Sony rx100 m4
  Canon m3
  Bunlardan hangisini hangi özelliği yüzünden tavsiye edersiniz?Yada dsha farklı bir alternatif var mı?

  1. Ricoh GR, Nikon Coolpix A, Panasonic Lumix GM1 ve 12-32mm kit lensi. Bunlar cebe rahat girer, ve sessiz çekim yaparlar (kalabalıkta dikkat çekmemek iyi birşey bazen).
   Fuji X70 de olabilir ama fiyatı nedir bilmem.
   Sony RX100m3 veya m4 de önerirdim ama fiyatları bahsettigim aletlere yakın ya da daha fazla galiba.

 80. Aynasızlar için harika bilgiler vermişsiniz. Öncelikle teşekkür ederim. Ben çok araştırdım ve daha önce sizin sayfalarınızdaki incelemeleri de dikkate alarak a6000 aldım. Ama çok masraflı geldi bana yeni bir lens almak istesem 900 -1000 lira daha vermem gerekecekti. Şimdi Sony markasından tamamen vazgeçtim. Samsung nx mini – nx300 – nx30 – Panasonic gf3 arasında kaldım. Ortalama bütçem 600 lira civarında olucak. Genel olarak portre çekimleri yapıyorum. Fiyat performans olarak önerilerinizi duymayı çok isterim.

  1. Olympus EPL3ler 500-600’e bulunuyorsa ondan al bir tane, en azından gövdede titreşim engelleme var. Sonra bir ara da 45mm f1.8 alırsın portre için.

   1. epl 3 , epl5 ve epl6 lar kit lens ile 600 civarina bulunabiliyor ikinci el tabiki. Bunlardan hangisini seçmeleyim ? lumix gf3 ve samsung nx serisine neden sıcak bakmıyorsunuz? nx serisinin fiyatları oldukça ucuzladı piyasadan çekildikleri için galiba. 600 liraya nx30 , 400 liraya nx300 alınabiliyor.

    1. Olympus’un gövdelerinde titreşim azaltma var, ileride lens seçerken daha fazla lense bakabilirsin o yüzden Olympus önerdim.
     NX30 da çok iyi gövdedir, 600TL’ye olmasına şaşırdım. Lensleri de çok pahalı değildi galiba. Gövde özellikleri olarak bu bahsettiklerin içinde en iyisi NX30. NX300 önermem, 200 daha verip büyük abisini al, ya da Olympus’a bak.

     1. Çok teşekkür ederim. Samsung nx30 da karar kılıcam gibi biraz büyük de olsa. Lensleri evet cidden ucuz samsung un ve bir çok seçeneği de var yeterli kadar. uygun bir olympus bulabilirsem epl5 yada epl6 da alabilirim. Olympuslarda 45 mm f1.8 lens 600 liraya bulunabiliyor iken samsung un aynı özellkli portre lensi 250 liraya maksimum alınabiliyor. O yüzden ciddi lens avantajı da var. Bakalım ikisi arasında bir karar verip bütçemi çok sarsamadan bir makinede karar kılıcam.

 81. Başınızı ağrıtıyorum ama Sony slt- a57 makinesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bütün makalelerinizi okudum ama bilgi bulamadım. Aslında aynasız düşünüyordum ama 900 liraya kitlensle birlikte a57 rahat bulunabiliyor ikinci el olarak. Gövdede titreşim önlemede olduğu için uygun fiyata da lens bulunabiliyor. nx30 mu sizce slt a57 mi? Slt a57 nin nx 30 dan eksiği 200 gr ağır, wifi ve dokunmatik yok.

   1. Nx30 bodyden bahsediyordum 600 derken. Bulmuştum bu arada ama sony girdi aklıma. Sony de aynı fiyata geliyor. kitlens ile 900. Nx30 da kitlens ile en düşük 850 ye satılıyor.

 82. Ertan bey yeri burası mı bilmiyorum tabi ama yazınızın başlığı ile uyumlu olacağı için buraya sıkıştıralım.

  Leica M8 deneme kullanma şansınız oldu mu? bu makine ile ilgili fikirlerinizi paylaşır mısınız?

  selamlar

Buraya yorum yazabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.