Aynasız Kamera Devri Asıl Şimdi mi Başlıyor?

Tam kare (Full Frame) 35mm kameralar… Orta format kameralar… Mikro 4/3 kameralar… Bunlar algılayıcıların formatları. Aslında sadece iki tip dijital kamera vardır; Tek Lens Refleks ve Aynasız kameralar.

Kameraların evrimi son 100 yıl içinde büyük gelişim gösterdi. Bugünlerde Nikon ve Canon, tam kare aynasız kameralar ve bu alanda geliştirdikleri sistemlerini anons etmeye hazırlanırken şimdi yeni bir evreye girmek üzereyiz.

Aynasız kameralar yaklaşık 14 yıldır üretiliyor olmasına rağmen, son zamanlarda gelişimleri ivmelenmeye başladı. İlk aynasız fotoğraf makinesi, daha çok yazıcı alanında bilinen Epson şirketi tarafından üretildi. O zamanlardan beri, Panasonic, Olympus, Fuji ve Sony gibi oyuncular fotoğrafçılara kendi aynasız kameralarını sundular.

Panasonic ve Olympus, Mikro 4/3 sistemini benimserken, Sony tam kare sistemi sunan tek aynasız oyuncusu oldu. Ve daha dün Sony bir basın açıklamasında Canon’un tam kare kamera üreticileri arasında ABD’deki en iyi pozisyonu üstlendiğini duyurdu.

[one_half]Canon bu konudaki planları hakkında sessiz kalırken, Nikon çok daha atak davrandı. Bu haftanın başlarında NikonRumors, Nikon’un yeni Z6 ve Z7 tam kare fotoğraf makinelerinin fotoğraflarını içeren bir dizi gizemli video yayınladı. Söylentiye göre Nikon, bu kameraları 23 Ağustos 2018 tarihinde ilan edecek.

Nikon’un aynasız planlarıyla ilgili çok aktif olduğu gerçeği birçok kullanıcı tarafından şimdiden satın alınmış durumda. Eskiden beri bir Nikon kullanıcısı olarak, Nikon’un nasıl bir şeyle çıkacağına dair baya iyimserim ve sızan, iddia edilen fotoğraflara bakarak heyecan duyduğumu söylemeliyim. NikonRumors ayrıca Nikon yeni aynasızlarının 24-70mm f/4, 50mm f/1.8 ve geniş açı bir objektife ek olarak 58mm f/0.95 Z mount lensler ile çıkacağını belirtiyor.[/one_half] [one_half_last]Aynasız Kamera Devri Asıl Şimdi mi Başlıyor?[/one_half_last]

 

Bu, şu andaki aynasız kameralar için ne anlama geliyor?

İlk olarak ve en önemlisi, Nikon’un ve sonunda Canon’un aynasız pazara girmesi, en iyi iki DSLR markasının yeni teknolojiyi sonunda kucakladığını gösteriyor. Onlara sahip olmak, bu şirketlerin büyüyen bağımsız pazarın önemini kavradıkları ve bununla yüzleşmeye hazır oldukları anlamına geliyor.

Peki, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca birkaç farklı aynasız fotoğraf makinesi modeliyle çıkmış olan Sony, Panasonic ve Olympus?

Bunun ilk ve en önemli sonucu, aynasız pazarda daha fazla rekabet olacağı gerçeği. Bu da, çok çeşitli kamera modellerinin ortaya çıkması ve daha fazla özellikli kameraların biran önce bizlere servis edilebilmesi için fırında pişmekte olduğu anlamına geliyor.

İkincisi, bu, aynasızların geleceğinin kalıcı olduğu anlamına geliyor. Nikon’un, aynasız dünyaya tam güçle dalması, yeni bir gövde ve yeni nesil lensler geliştirmesi demek olsa da, aynasızların bundan sonra tam gaz gelişmeye devam edeceği anlamına geliyor.

Mikro 4/3 ne olacak?

Bana göre bu tartışma, özellikle de Nikon DSLR yanında bir Olympus kullanıcısı olduğumdan benim için çok daha ilginç. Olympus aynasız fotoğraf makinemle yaşadığım deneyimlerden çok etkilenmiştim ve Nikon’un yeni aynasız göz kırpmalarına benim nasıl cevap vereceğim tamamen Nikon’un aynasızlarında sunacağı yeni özelliklere bağlı.

Bundan sonra mikro 4/3 kamera üreticilerinin, üretimini artırmaya devam etmesi ve tam kare karşıtlarında bulunmayan çok önemli özellikler sunması gerekiyor.

Bence bundan sonra Panasonic ve Olympus çok dikkatli olmalı. Mikro 4/3 sistem harika olsa da, özellikle profesyonellere tam kare algılayıcılar için söyleyecek bir sözü olmalı. Her iki şirketin de mikro 4/3 sistemini terk etmemesi gerekirken, Sony, Nikon ve Canon’la rekabet edebilmek için bir tam kare fotoğraf makinesi geliştirmesi için kolları şimdiden sıvaması gerekiyor bence.

Siz bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz, bilgi, görüş ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın lütfen.

Işığınız bol olsun.

About Sebahattin Demir

Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. Bildiklerini kendisine ait blogunda yazmaktan mutluluk duyar. İnsan ilişkilerine, kişiye saygıya, Türkçe kullanımına ve yazım kurallarına büyük önem verir.

View all posts by Sebahattin Demir →

1
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
1 Yorumlar
0 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mete Demirel Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Mete Demirel
Guest
Mete Demirel

Olympus mart ayında çıkacak 12-200 mm lensi ile farklı bi yönden fark yaratacak gibi.