Güvercinin A7RIII ile ilişkisi

Tam hali için üzerine tıklayın

Yukarıdaki fotoğrafla kısaca birşey anlatmak istiyorum. A7RIII incelemesinde makinenin ve özellikle Sony’nin üzerine fazlaca gittim diye hissettim, burada olayı biraz toparlayayım dedim (ama incelemedeki eleştirilerimin hala arkasındayım).

Yukarıdaki güvercin bana, iyi bir lensle birleşince, A7RIII’ün ne kadar inanılmaz detay verdiğini söylüyor. Fotoğrafın aslı bu (küçük hali, tamamını vermeye gerek yok):

Ortadaki güvercini gördünüz mü? En baştaki fotoğraf o güvercin. Güvercinin büyük hali için o fotoğraf tıklayın mutlaka. Ama bu %100 kesme değil. Bu RAW dosyasını ACR’de 120MP’ye çıkardım, en baştaki güvercin kesmesini öyle aldım! Evet, tam 120MP!

Peki kuş nasıl hala bu kadar detaylı görünebiliyor? İşin sırrı kaliteli algılayıcı, sıkıştırılmamış 14Bit RAW, düşük ISO değeri, çok keskin lens, ideal diyafram, manuel odağın kolay yapılabilmesinden geçiyor (bir de yazılım var tabi). Lens Zeiss 50mm f2.0 Macro (Canon bayonet), çekim değerleri 1/400, ISO400, f4. ISO100 yapmadım çünkü güvercin hareketliydi (perde hızı 1/100’e inseydi kuş bulanık çıkacaktı).

O kuş kesmesi 0.7MP (120MP dosyayı bit kadar kesince o kadar kaldı). Biraz bölgesel dokunuşlar yapsam (gürültü azaltma, bazı bölgeleri keskinleştirme vs..) biraz daha iyi bir hale getirebilirdim ama bu bile inanılmaz bence.

Her senaryoda böyle olmuyor tabi, buradaki kuş büyütme için çok uygundu ama potansiyel çok ciddi.

A7RII’de de benzer sonuçlar alınacağından eminim.

Sonyciler üzülmesin yani 🙂 Sigma 135mm f1.8 Art gibi lenslerle kuş fotoğrafı bile çekilebilir belki A7RIII ile 🙂

2 comments for “Güvercinin A7RIII ile ilişkisi

 1. Sebahattin Demir
  2018-08-16 at 7:14 pm

  Ertan hocam güvercin yine de pek net değil sanki?

  • ErtOzt
   2018-08-16 at 11:04 pm

   Abi 42 MP’yi 120’ye çıkardım, o kadar da olsun 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.