Nikon D850 İpuçları: Canlı Görünüm Pinpoint AF

Kısa ipuçları adı altında yeni bir yazı dizisine başlıyorum. Bu kapsamdaki ilk yazımı Pinpoint AF otofokus moduna ayırdım. Pinpoint AF, Nikon D850‘de eklenen yeni bir Canlı Görünüm (Live View) AF Alan Modu. Bu mod Normal Alan AF’ye benzer, ancak daha hassas bir alan veya ayrıntıya odaklanabilmeniz için daha küçük bir odak noktasından yararlanmanızı sağlar.

Pinpoint AF

Fotoğraf makinesi tam olarak istenilen noktaya odaklanır. Böylece çok daha küçük bir alanda ve çok daha hassas netleme yapma olanağı bulursunuz. Bu da özellikle makro çekimlerinde inanılmaz yardımcı olur. Bu yöntemle çekmeyi öğrenince artık bu yöntemin en sık kullandığınız yöntem olacak. Deneyin hak vereceksiniz. 

 Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

Normal Alan AF

Geniş netleme alanı, kameranın amaçlanan noktaya odaklanmamasıyla sonuçlanabilir. Çünkü Normal Alan AF modunda kameranızın AF Sistemi, gördüğünüz yeşil kare içerisindeki birden fazla AF algılayıcısı ile çalışır. Bu algılayıcılar kontrastı en yüksek olan bölgeye öncelik vereceklerdir. Bu da bazı durumlarda tam istediğiniz alanın net olmamasına neden olabilir. Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

Pinpoint AF noktasını kullanarak fotoğraf çekmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Hatırlatma: Devam etmeden önce, kameranızı bir üçayak üzerine monte etmenizi ve Tek Servo otomatik netlemeyi yani AF-S modunu seçmenizi öneririm.

1. Canlı Görüntü moduna geçin

Pinpoint AF yalnızca Canlı Görüntüde (Live View) kullanılabilir. Canlı görüntüyü başlatmak için yandaki şekilde görünen, kameranızın arka tarafında, size bakan yüzündeki “Lv” düğmesine basın. LCD ekranda sahnenizin görüntüsü belirecektir. 

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF 

2. Pinpoint AF modunu seçin

AF modu düğmesine basılı tutarak, ekranaAF noktası gelene kadar alt komut düğmesini aynı anda çevirin.

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

3. Netleme noktasını belirleyin

Netleme noktasını konumlandırmak için çoklu seçiciyi veya dokunmatik kontrolleri kullanın. Netleme noktasını çerçevenin ortasına döndürmek için çoklu seçicinin ortasına basın.

 

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

4. Yakınlaştırın (Zoom in)

Daha fazla ve daha net doğruluk amacıyla ekranda seçilen netleme noktasını büyütmek için kameranızın arka kısmında, size bakan yüzünde sol taraftaki “+” düğmesine basın. Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

5. Fotoğrafı çekin

Çok hassas bir alanda fotoğraf çekeceğinizden, kameranın titremesinden kaynaklanan bulanıklığı önlemek için SnapBridge uygulamasını veya isteğinize bağlı olarak kablosuz uzaktan kumanda ya da Pozlama gecikme modu özelliklerini kullanmanızı öneririm.

Dokunmatik kontrol

Odak noktasını belirleme işlemini LCD ekran üzerinden dokunmatik yaparsanız, varsayılan ayarlarda parmağınızı ekrana her dokunduğunuzda ve kaldırdığınızda “dokunmatik deklanşörün” devreye gireceğini ve fotoğrafın çekileceğini unutmayın. Bu canınızı sıkabilir, henüz tam olarak nereye netlemeniz gerektiğine karar verememiş olabilirsiniz. Bu durumda en iyi çözüm, dokunmatik deklanşör özelliğini kapatmaktır; bunun için ekrandaki simgeye dokunun.

 Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

Siz de deneyimlerinizi, yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki “Yorumlar” kısmında benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun.

Grafik şekiller Nikon sitesinden alınmıştır.

About Sebahattin Demir

Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. Bildiklerini kendisine ait blogunda yazmaktan mutluluk duyar. İnsan ilişkilerine, kişiye saygıya, Türkçe kullanımına ve yazım kurallarına büyük önem verir.

View all posts by Sebahattin Demir →

Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
Notify of