Sony A7RIII ve Samyang AF 35mm f2.8 İncelemesi – Kutular ve EM1 II

“Şeyhlerinin kitaplarını anladıkları dilden okuyup Allah’ın kitabını anlamadıkları dilden okuyorlar (okuyorlarsa tabi). Bu komediye itiraz edenlere sapık diyorlar.

Sait Çamlıca (parantez içindekini ben ekledim)

Sony A7RIII… İncelemeyi kısa keseyim mi? Şu anda benim gözümde en iyi aynasız sıralamasında Fuji X-H1 ve Olympus E-M1 II ile beraber ilk 3’te. Belki Canikon yeni aynasızlarını duyurursa bu sıralama değişebilir ama 5 Ağustos 2018 itibariyle benim gözümdeki sıralama böyle. Belki de tüm lensi değiştirilebilir fotoğraf makineleri arasında (DSLR ve aynasız) A7RIII ilk 10’a, hatta ilk 5’e bile girebilir (bir de adam gibi su geçirmez olsaydı, menüler hala darmadağın olmasaydı, biraz daha az ısınsaydı… neyse bunlardan sonra bahsedelim). Bu arada en en en iyi makine olarak benim kafamda Nikon D850 var (5 Ağustos 2018 itibariyle).

Aşağıdaki yazıyı iki parçaya ayırıp “Kutular” ve “Asıl inceleme” başlıkları altında yazacağım. Eğer fotoğraf örneklerini çoğaltırsam belki üçüncü sayfaya da uzayacak, hazır olun 🙂

KUTU AÇILIŞI

Bunların yanına Samyanf AF 24mm f2.8 de gelecek ama sipariş ne zaman gelir bilmem…

“Kutu açılışı” videolarını hiç sevmem. Bir kutunun açılıp içinde ne var, nasıl paketlenmiş sorularını yanıtı için o kadar zamanımı harcamayı bir kayıp olarak görürüm. Bu sefer “kutu açılışı” fotoğrafları koyayım dedim.

Teknik özellikler bunlar. Liste yazmak yerine kutu üzerindeki görselleri vereyim dedim.
Evet bu sefer sıfır aldım 🙂 İnceleme için %90 ikinci el alıyorum, bu sefer paraya kıyıp sıfır aldım.
Sony NEX7’nin kutusu daha afilliydi. Bu kutu basit fotoğraf makinesi kutusu olmuş.
Bir NEX7 kutusuna bak bir de buna…
NEX7 kutusu çoook daha iyiydi… Söylemiş miydim bunu?
Aaah ah nede NEX7 kutusu nerde bu uyuz kutu…
Soldaki aparat kablo karmaşasının önüne geçmek ve takılan kabloların kolay çıkmaması için faydalı birşey. Sağdaki USB-C kablosu.
NEX7 kutusu daha… Ha pardon karıştı. Pil ve şarj cihazıyla beraber, A7RIII karşınızda… Pil büyük sayılır. Daha aşağıda neden “sayılır” dediğimi anlattım.

Samyang’a geçelim:

Ucuz lens, ucuz kutu tasarımı
Kutunun kendi ucuz ama…
Kutudan çok güzel bir taşıma kılıfı çıkıyor. Bu aslında kılıf da değil, ufak ve sert bir çanta.
Şık ve şirin bir çanta. İnşallah 24mm f2.8 de böyle gelir.
Lens ufak. Sattığım için şu anda elimde yok ama galiba Sony Zeiss 35mm f2.8 kadar ufak.

ARA SICAK

Adolf HİTLER önce kendine bağlı SS subaylarına Alman Polisi üniformalarından giydirdi ve kendi millet meclisinin bombalanması talimatını verdi. Sonra Alman halkına bunu yapanlardan intikam alacağını söyleyerek, kendine muhalif kim varsa kumpaslarla ya hapse gönderdi ya da idam ettirdi. Düzenlediği operasyonlar ile kendine biat etmeyen herkesi temizledi. Her propaganda mitinginde ise şu cümlenin söylenmesini emretti ”ADOLF HİTLER tanrının gönderdiği bir kurtarıcıdır ve tanrı Alman halkının yanındadır !”

Sonrasında yapılan ilk seçimde ise halkın %74 oyunu alarak Führer, yani lider ilan edildi. Tüm yetki tek bir kişide toplandı. İlk icraatı azınlıkta olan cumhuriyetçi ve sosyalist bölgeleri ülkeden tecrit ederek her türlü hizmetten muaf tutmak oldu. Ülkedeki bütün gazete, dergi ve basın yayın organlarını elinin altına aldı. Öyle ki 2. Dünya savaşında Ruslar Berlin kapılarına dayandığında Alman halkı hala savaşı kazanmak üzere olduklarını sanıyordu.
Ve yenilirken dahi her mitinglerinde milyonlarca insan toplanarak ona biat ettiklerini gösteriyordu. O aslında sadece çevresindeki silahlı koruma ordusuna güvenen, söylediği her şeyin yalan olduğu, korkak basit bir ruh hastasından başka bir şey değildi.
Alman halkı bunu çok geç anladı, herkes ona tapıyordu ama gün geldi hiç kimse ben oyumu ona verdim diyemedi.

Ama tabi bu Hitler, Türkiye’yle alakası yok…


Neredeyse Olympus 12mm f2.0 kadar ufak
Panasonic 20mm daha ufak. Burada vermedim ama Canon 40mm f2.8 da daha kısa (Panasonic kadar hatta)

Bir de A7RIII ile EM1 II’yi yanyana koyayım:

Sonraki sayfada A7RIII ve Samyang AF 35mm f2.8’e daha yakından bakacağız. A7RIII’ü birçok lensle kullandım, hem bunlardan bahsedeceğim hem Metabones EF – E IV adaptörle bazı Canon lenslerin performansını anlatacağım, hem Samyang 35mm f2.8 ile Zeiss Milvus 35mm f2.0, Canon EF 40mm f2.8, Panasonic 20mm f1.7 gibi lenslerle karşılaştıracağız. Ayrıca menüler, titreşim azaltma, ergonomi, pil ömrü, dinamik aralık, kütle/boyut gibi konulara da dalacağız.

Bizi izleyin anacığım. Baaaaaayyy…

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
Idol Feetliar

Belki de vardır…

http://www.altust.org/2017/01/turkiyede-kavgam/

Sanki ? Birkaç sene önce de en çok satanlar arasında olduğuna dair bir haber okumuştum bu kitabın Türkiye’de.

Hasan İsmayil

2-ci Dünya Savaşı sırasında zaten dünyada LİDERler devri idi… Stalin az mi suçlu? ya Qandı? Almaniyada alman halkının hiç bir değeri yokken, Hitler alman halkına kendi benliğini ve şerefini kazandırdı. Ülke ekonomisini hızla güclendirdi, teknolojiyi diğer devletlerin 50 yıl önüne taşıdı. Amerika Japoniyaya atom bombasını Alman bilimadamları sayesinde ata bildi. Hitlerin ilk hatası ELİT insanları ve bilim insanlarını ülkeden kovmak oldu. Bu adamlar Amerikaya gitti ve orda universiteler kurup, atomu icat ettiler. Müharebe başlamamıştan önce almanlar Hitleri cidden seviyordu, hatta Avstrya bile Almaniyaya katilmayi kabul etmişti. Yahudilerin propoqandası ile hiç kimse Hitler hakkında konuşamaz oldu. Ama inanın, savaş zamanı bütün… Daha fazla »

Erkan

Nasıl Alman Yahudiler Türkiye’ye alınmadılar. İyi araştırın buğun kü bir çok üniversitenin bir çok bölümünü bu adamlar kurdu.

Erkan K

Hımmm