Trafik Kuralları Testi

Yazıda küfür var, demedi demeyin. Rahatsız olacaksanız okumayın, gidin A Haber falan seyredin.

Ordu’da bir şerefsiz, bir onun bunun çocuğu yaya geçidinde 2 çocuğuyla karşıdan karşıya geçmeye çalışan anneye ve çocuklarına çarptı. 1 yaşındaki Cemre bebek öldü, 4 yaşındaki abisi Akif Eren hastanede ağır yaralı. Anne de yaralı ama durumu iyi galiba:

Çarpan şerefsiz evladı kazadan sonra yavaşlıyor ama durmuyor bile, sonradan tahminen birileri “gidip teslim ol yoksa daha ağır ceza alırsın” diyor, gidip polise teslim oluyor. Belki kazadan hemen sonra durup Cemre’yi hemen hastaneye götürse çocuk kurtulacak ama o kadar orospu çocuğu ki durmuyor bile. İsteyen bana hakaret davası açsın: O aracın sürücüsü orospu çocuğudur. “Efendim bizim kültürümüzde anneye küfür edilmez”… Daha ağır küfür bilen varsa söylesin, buraya onu yazayım. Bahanesi yok bu işin, eğer kaza sırasında kalp krizi falan geçirmediyse şoförün hiçbir bahanesi olamaz. “Ama efendim aslında çok iyi aile babasıdır, melek gibi insandır” da bahane değil. Araç kullanmanın bir sorumluluğu vardır, onu kaldıramazsan böyle 1 yaşında bebeği katleder abisini de ağır yaralı hastaneye gönderirsin. O aileye ne yaptığını bir düşünün bakalım.

Bu durum ne yazık ki Türkiye’nin “gerçeği” haline geldi. Memlekette direksiyonun arkasına oturan insan nasıl oluyorsa bir canavara dönüşüyor. Yaya geçidindekilere bırakın yol vermeyi, hızlanıp yol vermemeyi düşünen pislik sürüsü doldu memleket. Erkek kadın farketmiyor, cinsiyet farketmeksizin insanlarımız pisliğe dönüşüveriyor. Türkiye’ye her döndüğümde bu durumun daha da kötüleştiğini görüyorum. Polis bıkmış, hiç ilgilenmiyor. Trafik kameraları neredeyse heryerde var artık ama onlara da bakan yok galiba. Cezalar zaten yok gibi birşey, hakim denen “insan”lar neredeyse hep “sağ kalanlar çekmesin” diye hafifletici sebep peşinde koşuyorlar ve bu rezillikler yapanın yanına kar kalıyor. Bilirkişi raporları adeta parayı verenin kendine göre yazdırdığı raporlara döndü, okuduğum bazı raporlar neredeyse yeşil ışıkta yaya geçidinden geçeni suçlu bulacak kadar rezil. Yukarıdaki arabaların hızına dikkat edin, tahminen araçların tamamı o yoldaki hız sınırının üzerinde gidiyorlar. Cemre bebeğin içinde olduğu arabasının ne kadar ileri fırladığını gördünüz mü? Bu kasten adam öldürmek resmen! Planlı öldürmekle aynı cezayı almalı bu şerefsiz.

İçişleri bakanının şu anda ilk önceliği terör ve muhalefetle uğraşmak ama bu trafik terörü bence Türkiye’nin eeeen büyük sorunlarından biri. İnsanlar ölüyor, aileler yokoluyor veya dağılıyor, iş kaybı oluyor, mali kayıp zaten sonsuz. Terörün 1 yılda verdiği zararı trafik terörü belki birkaç haftada veriyor. Trafik denetimleri nedense hep şehirler arası yollarda hız denetimine yönelik ama asıl terör şehir içinde. İçişleri Bakanı’nın böyle sağlam bir “trafik kampanyası” başlatacağından umudum yok tabii ki, onun işi gücü muhalefetle uğraşmak veya damatla tartışmak:

İlkokul çocukları sanki… Bunlar memleketin yönetiminde… Trafiği çözmek gibi önemli şeyleri bunlar yapamaz.

TRAFİK KURALLARI

Şoförlük büyük bir sorumluluk ister. Direksiyonla kullandığın alet aslında bir ölüm silahı. Yukarıdaki videoda bunu açık ve net görüyorsunuz. Araç kullanmak (araba, otobüs, minibüs, motorsiklet vs..) büyük dikkat ve kurallara uymayı gerektiriyor. Yayalar ne kadar dikkatsiz bilgisiz olursa olsun, altındaki aracın bir ölüm silahı olduğunu bilerek süreceksin.

Biz uluslararası projelerimizde çalışan şoförlere şunu söylüyoruz: “Araca kim binerse binsin, emniyet kemerini takmadan aracı ilerletme. Çok üst düzey yönetici bile olsa kemerlerini takmaları için uyar.” Bunun yararı saymakla bitmez: 1) Şoför “kim olursa olsun” lafını görünce bu kuralların ne kadar önemli olduğunu görüyor ve kendini de trafik kurallarına uyması için motive ediyor 2) Tüm firmaya “makamın ve pozisyonun önemi yok, mesele güvenlik olunca araçtaki şoför aracın tek hakimi” mesajı veriliyor 3) Kaza olursa (ki şoförlü araçlarımız çok çok az kaza yapıyor) araçtakiler minimum zararla kurtuluyor. Bunu Türkiye, Hindistan, Peru, Arnavutluk gibi insan hayatının ön planda olmadığı ülkelerde başarıyla uyguluyoruz. Mesele üst yönetimin bu politikayı desteklediklerini göstermek. Ülke yönetiminin en tepesindeki adamlar birbirine omuz atıyor, trafik terörü gibi şeyleri bırakıp muhalefetle uğraşıyorlarsa hala umut var mıdır bilemiyorum.

Aşağıdaki soruları %100 doğru yapabilecek misiniz? Yorumlar kısmına numarasıyla doğru yanıtı yazın, 2 hafta sonra doğru yanıtları burada vereceğim (17 Ağustos’tan sonra):

1

Aşağıdaki işareti gördüğünüzde saatte 60km hızla gidiyorsanız polis size ceza kesebilir mi?

2

Aşağıdaki işaretin anlamı nedir? Aracı aşağıdaki işaretin olduğu yolun tarafına çektiniz ve hala içindesiniz. Araç çalışır vaziyette, bekliyorsunuz. Bu durumda polis size ceza yazabilir mi?

3

Aşağıdakilerden hangileri “yol üstünlüğü ve öncelik” anlatan tabelalarıdır?

4

Aşağıdaki işaret ne anlama gelir? Nerede bulunur?

5

Aşağıdaki levha ne anlama gelir? Hangi yol tiplerinde bulunur (otoyol, bölünmüş yol, köy yolu vs..)?

6

Aşağıdaki levha ne anlama gelir? Çıkış mı iniş mi?

7

Aşağıdaki levha ne anlama gelir? Geçiş üstünlüğü kimdedir? Hızınızı azaltmanız gereken durumlar olabilir mi?

8

Aşağıdaki levha ne anlama gelir? Yolun ne tarafından geçmelisiniz?

9

Aşağıdaki iki levhanın farkı nedir?

10

Aşağıdaki levhayı gördünüz. Sonraki yol kesişim noktasında sağdan gelen araca yol vermeniz gerekir mi?

11

Aşağıdaki işareti yol üzerinde gördünüz. Ne yapmanız gerekir?

12

1 yaşında bir bebek öldürmek istemiyorsanız aşağıdaki çizgiyi yol üzerinde görünce ne yapmanız gerekir?

13

Yol üzerindeki şu çizgi size neyi anlatır?

14

Yol üzerindeki çizgiler aşağıdaki gibiyse aracı hangi şeritte kullanmanız gerekir?

15

Aşağıdaki işaret ne anlama gelir?

 

16

Aşağıdaki işaret nedir ve nereye kadar geçerlidir?

17

Aşağıdaki işaret ne anlama gelir?

18

Bu işaret ne anlama gelir:

19

Bu işaret ne anlama gelir:

20

Trafik ışıkları olan bir yol kavşağında aşağıdaki işareti gördünüz. Bu ne anlama gelir?

21

Aşağıdaki işaret kimin geçiş üstünlüğüne sahip olduğunu söyler?

22

Biraz önünüzdeki otobüs sağa yanaştı, yolcu indirmeye başladı. Ne yaparsınız?

23

Yaya geçidine girmeye hazırlanan ve bebek arabalı bir bayan gördünüz. Ordu’daki şerefsiz gibi hızınızı kesmeden geçide dalmak doğru mudur?

24

Yaya geçidinin ortasında çocuklu bir yaya gördünüz. Hızlanıp onların önünden geçmek gibi bir o. çocukluğu yapar mısınız?

25

Fren yapmanız gerekli ama arkanızdaki öküz sizi aşırı yakından takip ediyor. Bu durumda ne yaparsınız?

26

Acil durum araçlarına ne zaman yol vermek gerekir?

27

Aşağıdaki durumda geçiş sırası nasıl olmalıdır (harfleri sıralayın)?

28

Mevsim sonhabar sonu kış başlancısı. Hava soğuk ve yol kuru. Tünele giriyorsunuz. Nasıl davranmanız gerekli?

29

“Kızaklamak” terimi neyi ifade eder? Yol ıslaksa veya yer yer su birikintileri varsa direksiyon hakimiyetiniz nasıl etkilenebilir?

30

Otoyoldasınız ve inanılmaz trafik var. Sağdan otoyola katılım yolu var ve bu yol boş. U dönüşü yapıp bu yola tersten girmek doğru mudur?

31

Karanlık bir otoyolda gidiyorsunuz ve uzun farlarınız açık. Önünüzde bir araç gördünüz. Araca kaç metre kala uzun farlarınızı kapatmanız gerekir? (uzun farları hiç kapatmayan itler sonraki soruya geçebilir)

32

Şehir içindesiniz, sağa döneceksiniz. Sağa yola girişte bir yaya geçidi var. Bu yola girerken geçitteki yayalara yol verir misiniz yoksa Cemre bebeği katleden şerefsizi gibi yayaların üzerine mi sürersiniz?

33

İleride sert bir viraj var. Viraja girmeden mi hızınızı azaltmanız gerekir virajın içinde mi? Virajın içinde fren yapmanın faydası veya zararı var mıdır?

34

Aşağıdaki şekilde geçiş üstünlüğü sırasıyla hangi araçlardadır?

35

“Hız körlüğü” ne demektir?

36

Hızınız 30 km/saat. Fren yaptınız ve 10 metrede durdunuz (yol koşulları, fren teknolojisi, lastiklerin durumu vs..). Aynı yolda hızınız saatte 60km ise kaç metrede durursunuz?

37

3 saniye kuralı nedir?

38

Motosiklet kullanıyorsunuz ve trafik yavaş (!) ilerliyor. Araçların arasından slalom yapar gibi geçmek, araçları geçer geçmez onların önüne kırmak doğru mudur? Bunu yaparsanız diğer araçlardaki insanların hayatını tehlikeye atmış olur musunuz? Bu durumda Ordu’da 1 yaşındaki Cemre bebeği öldüren şerefsizden farkınız kalır mı?

39

Arabanızla orta şeritte gidiyorsunuz. Arkanızdan sol şeritten normal bir hızla motosiklet geliyor ve sizi geçti geçecek. Dana gibi önüne kırıp onu sıkıştırmak doğru bir davranış mıdır? Böyle yaparsanız ve motorsiklet sürücüsü kaza yapıp ölürse Ordu’da 1 yaşındaki Cemre bebeği katleden pislikten farkınız olur mu?

40

Aşağıdaki şekilde TIR ve kırmızı araç aynı hızda gidiyorlar. Bu durum kırmızı araç için tehlike yaratır mı?

41

Yolun üzerinde göreceğiniz bu çizgiler neyi ifade eder?

42

Aşağıdaki tabelalar size neyi anlatır? Bunları görünce 1 yaşındaki Cemre bebek aklınıza gelecek mi?

 

YANITLAR

İsterseniz yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmına yazın, ya da kendinize bir dosya açın ve oraya yazın. Yanıtları 17 Ağustos’tan sonra burada vereceğim. Ordu’da 1 yaşındaki bebepi katleden pisliğe ne olacağını da hep beraber göreceğiz.

 

3 comments for “Trafik Kuralları Testi

 1. Basri
  2018-08-05 at 7:07 pm

  Siz hiç merak etmeyin en fazla bir veya bilemedin dört ay yatar sonra iyi halden tutuksuz yargılanmak uzere serbest bırakılır ve daha sonra yıllarca yargılamanın ardından dava zaman aşımına uğrayarak düşer.
  Size daha acı bir örnek vereyim yanlış hatırlamıyorsam bundan üç veya dört ay önce kadıköyde park ettiği aracından inen anneanne ve torununa sokakta 90 km (yanlış okumadınız) hızla çarpan adam zilzurna sarhoş çıkmış üstelik daha önce ehliyetine alkollu araç kullanmaktan üç defa elkonulmuş bu kazayı da o yüzden ehliyetsiz yapmıştı. Annesinin gözyaşları içinde “Benim evladım çok güzel bi çocuktu” demesi hala kulaklarımda çınlıyor.Şimdi size bir soru ; orrrrrospu çocuğu o aracı bilmem kaç promil alkollü kullanan adammı yoksa o aracı bilmem kaç promil alkolle kullanmayı teşvik edenlermi.
  BU ÜLKEDE ADALET YOKKKKKKKKKKK

 2. Basri
  2018-08-05 at 7:12 pm

  Bu arada verdiğiniz trafik işaretleri hakkındaki fikrimi de söyliyeyim . Türkiyede şu an aktif olarak araç kullanan şöförlerin tamamı bu işaretlerin yarısını değil dörte birini bilsin ben hemen sokağa çıkıp sabaha kadar EŞŞŞŞŞŞEK gibi anırırım.

  • ErtOzt
   2018-08-06 at 11:46 am

   Ahahaha 🙂 Ben daha iddialı konuşayım: Araç kullananların %50’si bu yazının tamamını doğru okuyabilsin senin yanında anırırım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.