Samyang 7.5mm balık gözü + Hugin = Geniiiiiiiiş açı

Samyang 7.5mm f3.5 balık gözü ilginç bir lens. Ufacık, manuel, f3.5 diyaframlı, ve hatta keskin bile sayılabilir. Balık gözü olduğundan geometrik bozulması biraz yüksek ama gene de dairesel balık gözü olmadığından sonradan yazılımla düzeltmek kolay sayılır. Hugin denen bedava programla 1-2 deneme yaptım, sonuç beklediğimden de iyi oldu:

Soldaki makine çıktısı, sağdaki Hugin çıktısı (Photoshop’la renk, kontrast vs… gibi şeyleri biraz düzelttim tabi). Açı olarak Olympus 7-14mm f2.8’den çok daha geniş oluyor, tahminen 5mm’ye (tam karede 10mm) gibi birşey oluyor hatta.

Keskinlik olarak çok kayıp olmadığına da şaşırdım çünkü bu düzeltme yazılımla yapılıyor. Bunun gibi 5-6 fotoğrafta denedim, sonuçları çok beğendim. Lens de çok ufak olunca artık 7-14mm’nin yanında bile bunu taşıyorum.

SEYİT ONBAŞI

Çanakkale kahramanlarından Seyit Onbaşı’yı duydunuz mu? Hani kendi elleriyle bir top mermizini taşıyıp bir düşman gemisini batıran adam. Çanakkale’de tur rehberinden alıntı yapayım: Seyit’in bulunduğu mevzi ağır bombardıman yüzünden darmadağın oluyor, sadece kendisi ve ondan daha yüksek rütbeli bir subay sağ kalıyor. Seyit etrafta ölen arkadaşlarına bakıyor, çok sinirleniyor. Mermileri topa yükleyen alet de bombardıman altında zarar gördüğünden topa mermi yüklemek imkasıza yakın. Oradaki bir mermiyi komutanının yardımıyla sırtlanıyor, topa kadar taşıyor. Nişan alıp gemiye ateş ediyorlar. Top mermisi çok hayati bir yere isabet ediyor ve gemi batıyor.

Seit’in sonradan aynı mermeyi kaldıramadığı da söylenir. Yukarıdaki o meşhur fotoğrafındaki mermi de kurusıkı (ya da model), yani gerçek mermi değil. Bombardımandan sonraki ruh hali, vücüdune ne kadar adrenalin pompalandığını da düşününce bu mermiyi taşıdığına ben inanıyorum. Bu arada mermi 215 kiloymuş. İnsan zor zamanlarında normalin çok üzerinde işler yapabiliyor.

Sonradan Atatürk Seyit Onbaşı’nın köyünü ziyaret ediyor. “Seyit’i çağırın yanıma” diyor. Oradaki yerel yetkililer alel acele üzerine bir takım elbise uyduruyorlar çünkü Seyit ormancıdır ve üzeri (doğal olarak) çok döküktür. Atatürk “ne istersin? Sana maaş bağlayalım” diyor, Seyit “biz maaş için değil vatan için çarpıştık” diyor. Çok üsteleyince “orman bekçileri bana çok ceza kesiyor, kesmesinler” deyiveriyor. Sonraları zeytinyağı fabrikasında hamal olarak çalışıyor Seyit, ve 50 yaşında zatürreden vefat ediyor.

Çanakkale’deki kahramanlardan sadece biri…

Ama benim diyeceğim şu:

Bu heykel Çanakkale’deki “resmi” Seyit Onbaşı heykeli. Tüm ziyaretçiler bu heykele götürülüyor. Zamanından bir yarışma yapılmış, kazanan heykel bu olmuş. Şimdi arkadaş, akıl var mantık var. Birincisi ağır yükler öyle taşınmaz, denersen bel fıtığı olur yerinden kalkamazsın. İkincisi zaten Seyit’in çekilmiş bir fotoğrafı var, o şekilde taşıtsana mermiyi? Sonraları devlet bu heykeli kaldırıp yerine aşağıdakini koymuş ama yukarıdaki heykelin heykeltraşı dava açıp kazandığından bu heykel hala burada böyle duruyor. Sanıyorum savunmasında da “benim yorumum böyle” demiş.

Aşağıdaki heykel Eceabat’ta sahil parkında duruyor, bence çok daha güzel ve Çanakkale şehitliklerinde kullanılması gereken de bu:

Şehitliklerden dönerken bu parka uğradım. Çok temiz, büyük ve ailece gidilebilecek bir park.

DÜNYA VE KIBRIS

Bu dünya küresi Çanakkale deniz müzesinin girişinde. Hoş duruyor, ama birşey eksik. Eksiği görebilen var mı?

Kıbrıs yok! Başkası yapsa “tüm dünya bize düşman, masus yapıyorlar, hain planları var” deriz ama bu küre bizim askeri deniz müzesinde!

2 comments for “Samyang 7.5mm balık gözü + Hugin = Geniiiiiiiiş açı

  1. 2018-07-05 at 1:38 pm

    Şaka gibi ama gerçek. Şok acı bir gerçek. Gerçi tam da öyle “Kim göreceeek”. Bunu yapan da, kabul edip buraya koyan da görmemil olabilir. E sembolik bişey ki hem bu zaten 🙂

  2. güven sağdıç
    2018-07-11 at 5:08 am

    İngiltere, Sri Lanka ve koskoca Arap yarımadası yok, Madagaskar dik yerine yatık duruyor, Sanatçı “benim yorumum bu” savunaması yapmış olmalı 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.