Fiyatlar artacak

Son 1 ayı lens-gövde satarak geçirdim diyebilirim (bu yüzden siteye yazı da yazamadım). Yarısını Türkiye’de yarısını Norveç’te sattım, ve şimdi size görüşlerimi ve önerilerimi yazayım:

  • Geçen senelerdeki satışlarıma göre bu sefer Türkiye’de daha az ilgi vardı ki fiyatları genelde uygun tuttum. Yakınlarımla yaptığım konuşmalarla da birleştirince, milletin alım gücü son 1 yıl içinde ciddi düşmüş. Türkiye’de iki defa taksiye bindim. Taksicilerle konuşmayı seviyorum, ilginç hikayeler çıkabiliyor. Bu sefer iki şoför de koyu AKP’li çıktı ve ikisi de “abi bıçak kemiğe dayandı, AKP yanlış yapıyor, para yok pul yok” dediler. 15 senedir yurtdışındayım, galiba ilk defa takside böyle birşey duydum. Çok koyu bir “reis” taraftarı berbere gidiyorum 4-5 senedir, bu gittiğimde “nasıl durumlar?” dedim, hep “abi bak herkesin altında araba var vızır vızır geziyorlar, millette para var abi, ekonomi iyi abi” diyen herif bu sefer “abi ekonomi kötü hakikaten, ne olacak bilmiyorum borçlar da arttı” dedi.
  • Türkiye’de istediğim fiyatı alamadığım iki lens ve Panasonic FZ2000’i Norveç’te çok daha yüksek fiyata sattım (ilanı verdiğim gece hepsi satıldı).
  • Almayı planladığınız bir lens ya da gövde varsa bu aralar almaya bakın, dövizin artışı sıfır ekipmana zaten yansıyacakama ikinci el fiyatlarını da arttıracak. Ben yaz sonu fiyatlara zam gelir diyorum ama yaz sonunu da bulmayabilir. Biliyorum son dönemlerde bazı markalara ve ikinci el pazarına zaten zam gelmişti ama ikinci bir dalga daha gelecek diye düşünüyorum. Çok kısa bir dönemde (belki birkaç ayda) TL/NOK oranı 2.1lerden 1.81’e indi ki bu bildiğin devalüasyon demek. Avro-Dolar oranını söylemiyorum bile, moraliniz bozulmasın diye 🙂
  • Şu anda lens almak Dolar-Avro yatırımından daha iyi 🙂 Neden? Çünkü Dolar-Avro zaten patladı gitti ama ikinci el lens diyatları (artmasına rağmen) hala yeteri kadar artmadi. Şimdi TL verip alacağınız bir lensi 6 aya çok daha fazlasına satmak mümkün olacak (diye düşünüyorum).
  • Bu dediklerimin hepsi 24 Haziran’dan sonra değişebilir (hatta Erdoğan’ın İngiltere ziyaretinde verdiği sözlere göre daha erken de değişebilir).
  • Döviz artışını “faiz lobisi ve dış güçler”e bağlayanlar kısmen haklı ama benim gibi insanlar 15 senedir “parayı betona asfalta gömmeyin yeter artık” diyoruz, bunun karşılığında aldığımız yanıt hep “gelişme karşıtı, medeniyet düşmanı, örümcek beyinli” oldu. Aha bak sonuç ortada: Ülkede ekonomi inşaat ve turizme dayalı olunca en ufak ekonomik operayonda böyle patlıyorsun işte. Duble yollar, köprüler, tüneller… Bunlarla övüneceğine 35 ülkeden et aldığına, saman ithal ettiğine, İsrail’den tohum alma yasası çıkarmana üzül. Ek olarak bu yapılan köprü ve tüneller normal maliyetinin belki 4-5 katına mal oldu ve geçiş ücretlerine devlet garantisi verilip ücret dövize bağlanınca… Para gelsin diye neredeyse bedavaya satılan devlet kuruluşları (SEKA, TEKEL, TELEKOM, Limanlar, şeker fabrikaları vs..) satılınca… Yani sen 2000lerin orta ve sonunda ülkeye akan sıcak parayı kendi adamlarına dağıtmak için inşaata gömünce, ülkenin ekonomisi böyle zayıf ve operasyonlara açık kalır diyorum.
  • Olum bu arkadaş neden günlerce İngiltere’de kaldı? Neden adamın eski bakanları haftalarca İngiltere’deydi? Ne oldu lan orada? Chatham falan?
  • Siz bunları düşünmeyin, ben önerimi tekrarlayayım: Almak istediğiniz lens-gövde varsa bunu ötelemeyin ve ne yapın edin alın çünkü fiyatlar birkaç aya artacak.

16
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
6 Yorumlar
10 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
3 Comment authors
ÖmerOktay ParErtOzt Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Oktay Par
Guest
Oktay Par

Sn.ErtOzt,
Şu anda sony 6300 kullanıyorum. Lens olarak: Sony 50 1.8, 16-70, 20 2.8, 55-210 var. Bunu 6500 yükseltmek istiyorum. Tavsiyeniz, ne olabilir ?
Teşekkür ederim. Saygılarımla.
Av. Oktay PAR

Oktay Par
Guest
Oktay Par

Sn. OrtOzt,

İyi haftalar diler ,çok teşekkür ederim. Sitenizi yakından takip ediyorum.Obj incelemelerinizi de okuyorum.Portre için apc de 50 mm yeterli olur mu ? Bu arada Sony 6300 başka objektif önerebilir misiniz ?
Saygılarımla.
Av. Oktay Par

Oktay Par
Guest
Oktay Par

Sn.ErtOzt,
Sizi çok meşgul ettiğimin farkındayım,kusuruma bakmayınız ;lütfen. Ben eski bir Canon kullanıcısım,Son olarak Canon 5D M II den buraya geldim. Biraz da alıştığımın dışına çıktığım için oluyor,bütün bunlar.Canon STM lenslerde hergün kullanacağım düşük F li bir lens yok diye biliyorum.
M50 de fotoğraf çekerken gövdede de titreşim önleme yok. M43 de sensörü küçük diye düşünüyorum. Sony tam kare de birçok obj değişikliği olacak,bütçe işi. Gene de; belki de benim kendime itiraf edemediğim değişiklik isteğini siz ortaya çıkardınız. Her şey için tekrar teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.
Av. Oktay Par

Ömer
Guest
Ömer

Sıkılanı, değişiklik isteyeni Pentax’a bekliyoruz. ☺️😊😁
Konuya gelince Türkiye’de piyasa çok durgun. Gripli (pil tutacaklı diyeceğim ama tam uymuyor😌 ) gümüş seri o fiyata kaçmazdı. Piyasa kötü olunca değişim de sıkıntılı oluyor. Yoksa Panasonic’de gözüm vardı. Gerçi Sony’nin aynı sensör 600mm ile biten makineleri daha çok ilgimi çekiyor.
Merak ettiğim konuda bu satılanlarla ilgili inceleme var mı?

Oktay Par
Guest
Oktay Par

Sn ErtOzt
Tşk ederim. Ben de Sony 20 den daha iyidir diye sigma 30mm 1.4 ü düşünüyorum. Çok da 20 ile 30 fark etmez diye düşünüyorum.
Saygılarımla.
Av. Oktay Par

Ömer
Guest
Ömer

Döviz etkisini göstermeye başladı. Hem sıfır hem ikinci elde fiyatlar artmaya başladı. Canon/Nikon uyumlu sigma 120-400mm 1600₺ civarına satılırken şu an 2.500₺ civarlarında. Türkiye’de ikinci eli dövize rağmen artmayan hatta düşen tek marka Pentax. Limited 20-40mm 1000₺ ye 2-3 gün bekledi. İki yol önce aldığım fiyatları elindekileri satabileceğimi bilsem hemen ilana çıkaracağım ama çok zor görünüyor 🙁
Bu günde ne çok yorum yazdım :))