Fujifilm X-A3, Canon M6 ve M3, Pentax K-3, Olympus E-M1 II: Gölge oyunu

Fotoğraf siteleri ve “Youtuber”ların arasında popüler birşey var ya: “Bakalım 4-5 durak düşük pozlayıp sonradan RAW dosyasını normal pozlamaya getirirsek ne olur? Normalde çok karanlık kalan bölgeleri 2-3 durak açmayı anlarım ama 4-5 durak artık deli saçması kategorisine giriyor.

Neyse, bugün ben de delireyim ve aynısını yapayım dedim. Bir sahne hazırlayıp onu 4 durak kadar karanlık çektim, sonra birkaç makineyi benzer pozlama değerlerine alıp RAW çektim ve bu dosyaları ACR’de 4 durak kadar açtım. “Kadar” dedim çünkü nedense benzer pozlama değerleri kullanmama rağmen tüm makineler farklı parlaklık değerleri verdi, ben de ACR’de “loupe” yardımı ile 3-4 nokta belirleyip bu noktaları benzer RGB değerlerine getirene kadar dosyalarla oynadım. Sonuç aşağıda. Önce Fujifilm X-A3 ve Pentax K-3 ile başlayalım. Fuji ile çekilmiş orjinal fotoğraf bu:

Dikkat ederseniz özellikle ve bilerek aşırı karanlık çekilmiş bir fotoğraf. Normalde bu kadar kötü pozlama yaparsam kendimi gerizekalı gibi hissederim.

Şimdi Fuji’ye +4 Pentax’a +4.3EV pozlama telafisi verdim (aynı parlaklık değerlerine getirmek için). Soldaki Fuji:

Uuuu beybi… K-3 çok ciddi anlamda ileride, hem de daha fazla telafi vermeme rağmen. Halbuki yüksek ISO’da Fuji daha iyiydi. Gölgeyi açma şampiyonasında (!) Pentax belki 2 durak daha iyi çıktı.

Ek olarak Fuji’de penguenin gözündeki renkli lekeler nedense darmadağın olmuş, halbuki Pentax onları da belirgin şekilde gösteriyor. Bu acaba Fuji’nin RAW dosyalarında gürültü azaltma uygulamasından mı geliyor anlayamadım.

Şimdi bunların yanına Canon EOS M6 koyalım, bakalım “kötü” Canon nasıl bir görüntü çizecek. Soldan dağa: Fuji, Pentax, Canon:

Enteresan bir şekilde Canon Pentax’a yakın performan verdi (Pentax gene daha iyi ama). Fuji Canon’un da gerisinde.

Şimdi aralarına E-M1 II’yi de ekleyelim mi?

E-M1 II’nin algılayıcısı 3 durağa kadar gölgelerde APS-Cler ile başabaş zaten, 4 durakta biraz zorlansa da Fuji’ye yakın sayılır (penguenin gözlerindeki turuncu renkler Olympus’ta var mesela).

Şimdi de daha da eğlenmek için yerin dibine ve itin g.tüne sokulan Canon’un M3’üne aynı muameleyi yapalım, bakalım ne olacak:

Soldan sağa: X-A3, M3 ve M6

M3’te beyaz ayarını yanlış yapmışım, onun dışında o bile Fuji’den iyi sanki.

Yalnız Pentax cidden bayağı iyiymiş…

HATIRLA SEVGİLİ

Bu fotoğrafları iyi hatırlayın. “Abi büyük algılayıcı çok acaip süper, m43lerde algılayıcı küçük” ya da “Canon çok geride abi” diyenler olursa bu örnekler aklınıza gelsin.

Ek olarak, Canon’un 24MP algılayıcıları da m43’teki algılayıcılar da 3 durağa kadar gölge kurtarmaya rahat geliyor (Fuji de öyle aslında). Bundan daha fazlasını isteyene ne demek lazım bilmiyorum. Belki 10 yılda 2-3 kere buna ihtiyacın olur, sırf o fotoğrafı kurtaracam diye de makine seçiyorsan…

Fotoğraf makinesinde en önemli şeyler belli: Ergonomi, kullanım kolaylığı, adam gibi menüler, lens çeşitliliği ve kalitesi, fiyat (gövde+lens), düzgün renkler. Ondan sonra dinamik aralık veya yüksek ISO üstünlüğüne bakın.

SONUÇ

Böyle yazanlara bu sitede yanıt vermiyorum, hatırlatayım:

“türkçe” değil “Türkçe” olacak 🙂
Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments