5 gövdenin yüksek ISO karşılaştırması

Baştan söyleyeyim: Yüksek ISO karşılaştırmasına karşıyım. Karşıyım derken, bu karşılaştırmalar size makinenin gerçek hayattaki performansı hakkında herşeyi söylemiyor. Yani “abi bu ISO 25600’de en iyisi, demeki ki bunu almalıyım” demeyin.

Diğer yandan böyle karşılaştırmalara bakmak eğlenceli 🙂

ISO100 ve200’le başlasak? Bunlar baz ISO değerleri ve aşağıda makine çıktısı JPEGler var:

Sol üstten sağ alta sırayla: X-A3, M3, M6, K3 ve EM1 II. Beyaz ayarı konusunda en doğruları Canonlar ve EM1 II. Olympus’ta mavi-yeşile çalan bir renk var sanki ama Fuji ve Pentax gibi “sarı” tonlar hakim değil (aşağıda köpeğin ağzına-burnuna dikkat edin). En yanlış beyaz ayarı Pentax’ta.

Köpeğin burnu-ağzının etrafındaki renklere bakın. En doğrusu Canonlarda, sonra Olympus geliyor (yeşilimsi tona da dikkat ama).
Fuji’de Elmo’nun gözlerinin etrafında bir karartı var. Pentax’ta da benzer ama daha az bir etki görüyorum. Diğerlerinde yok. Aynı etki RAW dosyalarında da var.

Sadece detaya bakarsanız çok fark yok derim ben ama mesela beyaz ayarı, makine çıktısı JPEG renkleri, Elmo’nun gözleri etrafındaki karaltı vs.. gibi konulara girerseniz nedense Sony APSC algılayıcılar biraz geride. Olympus’taki 20MP’lik algılayıcı da Sony yapımı ama onda bu sorunlar yok.

Hemen ISO3200’e atlayayım çünkü aradaki ISO değerlerinde fark çok az. ISO3200 ve 6400’de tüm RAWları ACR’de açtım, profilleri firmaların kendi “standart” modlarına getirdim, beyaz ayarlarını eşitledim ve o şekilde kaydettim. Gürültü azaltma, keskinleştirme vs.. yapmadım. ISO12800’de ve 25600’de Fuji RAW çekmeye izin vermediğinden diğerlerinin RAWlarını açtım ve gürültü azaltma yaptım çünkü Fuji’nin JPEGleri zaten işlenmiş halde geliyor.

Bir de ek: M3 ve M6 arasında fotoğraf kalitesi anlamında neredeyse fark yok, bu yüzden aşağıdaki karşılaştırmalara M3’ü almadım. Aradaki fark sadece gölgeleri açarken ortaya çıkıyor, onu da sonraki yazıya sakladım.

Hepsinde sol üsten sağ alta: X-A3, M6, K3 ve EM1 II.

ISO3200

Fotoğrafın tamamı

Pentax biraz karanlık gibi. Halbuki aynı pozlama değerleri var.

ISO6400

ISO12800

Burada FUji’nin hakkını vermem lazım. RAW çekime izin vermese de JPEG işlemesi bu ISO değerinde çok başarılı. Diğerlerinin makine çıktısı JPEGlerini göstermedim ama bu ISO değerinde JPEGleri Fuji’nin yanına bile yaklaşamaz. Hatta diğerlerinin RAWlarını işleyince bile Fuji neredeyse başabaş (gürültü azaltmanın etkilerini bu sefer daha belirgin oluyor tabi).

ISO25600

Bunlar makine çıktısı JPEGler.

Önce makine çıktısı JPEGleri göstereyim:

Pentax’ın gürültü azaltmasını “yüksek”te unutmuşum, o yüzden biraz fazlaca detay kaybı var ama ne yaparsam yapayım Fuji kadar iyi olmayacak (makine çıktısı JPEG’den bahsediyorum, unutmayın). Fuji’ye en yakın olan Canon. Olympus bu ISO değerinde doğal olarak pek iyi değil. Gerçi bunlardan hiçbiri ufak baskı haricinde kullanılmaz.

Şimdi diğer 3ünün RAWlarını işleyip bakalım:

Beyaz ayarlarını düzeltince diğer 3ünün renkleri biraz solmuş, ek olarak daha önce de gösterdiğim gibi yüksek ISO değerlerinde Adobe’nin yazılımları fotoğraflara morumsu mavimsi bir ton ekliyor. Fuji makine çıktısı JPEG olduğundan onda o etki yok. Örneklere bakın, sonuca siz karar verin.

SONUÇ

Daha önce de 500bin kere yazdığım gibi, bir makineyi alırken sadece ISO25600’deki başarısına bakmayın. Bunun ergonomisi, lens çeşitliliği, fiyatı, hızı, otomatik odaklaması, bakacı, size verdiği his, JPEG renk modları, baz ISO’daki başarısı vs.. gibi 10larca değişken var.

Değişkenleri düşünmek iyidir, güzeldir. Size beyin jimnastiği yaptırır. Bakın mesela birkaç değişken:


ARA SICAK

Bunlar gibi 100lercesi var ortalıkta. Şimdi hepsi milliyetçi vatansever oldu.

Değişkenler iyi de, bu kadar da “değiş”memek lazım. Doğru mudur yalan mıdır bilmem, bir hikayeye göre meşhur Fransız avukat Berryer ölürken çok fakirmiş. Yanındakiler “ayaklarının altına altın keseler dizdiler ama sen fakir ölüyorsun” demişler, Berryer de “onları almak için eğilmem lazımdı” demiş. Yukarıda örneğini verdiklerim ve bunlar gibi yüzlercesi eğilmekten kambur olmuş insanlar. Bunlar gibileri hala utanmadan TVlerde gazetelerde boy gösteriyor. Peki neden? Çünkü iktidar partisine oy verenler bunlara iki laf etmiyor da ondan. “Yeter ulan, bırakın yalanı ikiyüzlülüğü” diyen çıksa bunlar bu kadar rahat olamazlar. Muhalefet değil ama, iktidara oy verenlerin seslerini çıkarması lazım.


Benim en çok kullandığım makine yukarıda ISO25600’de en geride olan makine: EM1 II. Diğer yandan Pentax K3’ün kendine has üstünlükleri var (mesela ergonomi, mesela sağlamlık, mesela lensler, mesela dinamik aralık – ki bu son konuya sonraki yazıda bakacağız).

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
ISOmetric Maniac

Karşılaştırma kesitlerine tıkladığımda hiçbirini yüksek çözünürlükte açamadım. Site hata verdi, dosya yok falan gibisinden ama ben tabi inanmadım. Kesin var ama gistermek istemedi !.. Benim gibi fanboy şu blogu ziyaret ettiği için olsa gerek !.. A-10 Fandırbolt gibi saldıracağım az sonra o wordpress’in servırına 🙂 Ne demişler “Yağmasan da gürle” !..

ISOmetric Maniac

Ana ! Fırçayı yedi açtı ! Evet, şimdi açıyor. Demek ki saldırı tehtidim ürküttü wp serverini. Artık bi teşekkür edersiniz 😉

Salih Aydın

Açıkçası fuji bekledigim gibi çıktı…
Xt1 ve 18-55 2.8-4 ile birlikte kullanmıştım, jpeg olarak inanılmaz memnun etmişti beni lakin kullanımı asla pratik değil.
Em1 LI den bir tık daha performans beklerdim.