Dinamik aralık: Ama tersten

Fotoğrafta dinamik aralık popüler konulardan. Açıkçası bence bunun iki büyük sebebi var:

 • Firmalar uzuuuun süredir önümüze ciddi bir ilerleme koyamadı. Örneğin D700 hala çooook harika bir makine ve kaç senelik? Her yeni nesilde “yarım durak dana iyi dinamik aralık” diye beynimizi bombardımana tutuyorlar.
 • Sony bunu sürekli pompalıyor. Youtube’da “inceleme” yapan veletleri (!) toplayıp toplayıp biryerlere götürüyor, onlar da “aabi gölgeyi bir açtım nefis oldu” yazıları yazıyor ya da Youtube’da 5 durak gölge açmanın ne acaip birşey olduğunu bağırıyorlar.

Aklı başında 3-4 inceleme sitesi hariç ışık yüzünden patlayan bölgelere değinen görmedim, halbuki bence bu da çok önemli bir konu. Sayısal algılayıcılar lineer davrandığı için ışık yüzünden patlayan (detayı kaybolan) pikselleri geri getirmek filme göre daha zor.

Aşağıda 3 gövde ile çektiğim fotoğrafları göreceksiniz: Fujifilm X-A3, Pentax K-3 ve Olympus E-M1 II. Çekim değerleri fotoğrafların üzerinde yazıyor (yeşil yazılar). Pentax’ta M 50mm f1.7 kullandığımdan diyafram yazmıyor ama onda da f8 kullandım. Bu 3 fotoğrafın RAWlarını ACR’de açtım, hepsine -3EV telafi uyguladım. Fotoğrafın orjinali bu (Fuji versiyonu):

Dikkat ederseniz fotoğrafın çok büyük bir kısmı bembeyaz. Histogramda da bunu göreceksiniz:

Fuji’de -3EV verince histogram:

Hala sağa yaslanmış önemli miktarda veri var. Pentax nasıl peki:

İlk hal

-3EV’den sonra

Pentax’ta sağa yaslanmış hiç piksel kalmamış! Ama bir gariplik var çünkü nedense bütün pikseller sola kaymış, sağa yakın hiç piksel yok gibi duruyor.

Olympus’a bakalım:

İlk hal

Sağa yaslanmış birçok piksel görülüyor. -3EV’den sonra:

Hmmm… Sağa yaslanmış pikseller var ama Olympus diğerlerine oranla daha dengeli gibi.

Şimdi sonuca bakalım:

Fuji’de 10 yerine 9 saniye kullanmışım (galiba 10 saniye seçemedim ama emin değilim). Sonucu aman aman etkilemez ama gene de hafiften etkiler.

Hangisi hangisidir, tahmin edebildiniz mi? En soldaki Fuji, ortadaki Pentax, sağdaki Olympus. Pentax’ın histogramı ümit verici olsa da fotoğraf başka hikaye anlatıyor. Fuji’nin algılayıcısı Olympus’tan büyük olduğu halde Olympus patlayan bölgeleri çok daha iyi geri getirmiş.

Buradaki dert yazılım da olabilir ama Adobe’nin yazılımları Sony’nin algılayıcılarıyla genelde iyi geçiniyor ve X-A3’teki algılayıcı da Bayer (X-Trans değil).

Bu dinamik aralık puanlama sistemini değiştirmek lazım. Böyle sistem mi olur:

 

4 comments for “Dinamik aralık: Ama tersten

 1. 2018-04-26 at 9:37 am

  Ah ben bunların hepisini bi sistem var ya ne güzel olur !.. En çok da şeyi sistem istiyorum ben ee mm şeyy Kodak !.. Kodağın o sıcak renkleri yüzünden onu öyle bi sistemim var ki anlatamam ayıp olur !..

 2. Sebahattin Demir
  2018-04-27 at 5:51 am

  Üstadım selamlar,

  “Sayısal algılayıcılar lineer davrandığı için ışık yüzünden patlayan (detayı kaybolan) pikselleri geri getirmek filme göre daha zor.” demişsin. Sayısal algılayıcılarda F-durakların logaritmik olduğunu, 12 bitlik (bazılarında 14 bitlik) verilerle renkleri 7 durak aralıkla ve 0-4096 tonluk seviyelerde beyazdan-siyaha ürettiklerini biliyordum.

  Yani birinci durak 4096’dan başlayarak, ikinci durak 2048, üçüncü durak 1024 … yedinci durak 32 ton seviyesinde.
  Bu durumda son durak olan siyah renkler 32 ton seviyesinde kaydedilir diye biliyorum.
  Bu nedenle; fotoğrafta en fazla detayı almak için -EV değil, histogramı en sağa yaslayacak şekilde +EV uygulamak gerekir. Bunu yaparken histogramda sağ kenara değmemeye dikkat etmeli, ki beyazlar patlamasın. Beyazların renk ton aralığı (yukarıdaki örnekte) 4096-2048 aralığında olduğundan en fazla detay buradan yakalanabilir. Bu sayede hem siyah alanları biraz açmış ve detayları almış, hem de beyazları patlatmamış oluruz. Ardından Camera RAW’da -EV uygulayıp gerçek pozlamasına döndürdüğümüzde tüm detaylarıyla bir fotoğraf sahibi oluruz.

  Yanlış mıyım?

 3. Sebahattin Demir
  2018-04-27 at 6:45 am

  Süpersin, şimdi oturdu kafamda.
  Linkini gönderdiğin kitap iyiymiş gerçekten.
  Teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.