EM1 Mark II, Nikon 85mm f1.4D ve Metabones 0.7x adaptör

Artık bundan da memnun olmazsanız…

m43’e b.k atmak isteyenlerin ilk lafı “ama net alan derinliği yeteri kadar dar değil” oluyor, ondan sonra “ama abi sensör küçük” gibi şeyler geliyor. Halbuki dünyanın birçok yerinde bazı profesyoneller bile m43’ten memnun. Her sistem gibi m43’ün de eksikleri ve fazlaları var, mesele bunları bilip ona göre seçim yapmak ve kullanmak.

Çok yakında Olympus EM1 II, Fujifilm X-A3, Pentax K3 Premium Edition, Canon EOS M10 ve M3 ve iki sürpriz makinenin algılayıcılarını karşılaştırdığım bir yazı yayınlayacağım, orada da önemli olan DxO Mark skoru mu yoksa sonuçta eline geçen fotoğraf mı, hep beraber göreceğiz .

O yazıdan önce EM1 II’ye Metabones Speed Booster 0.7x adaptörle Nikon AF-D 85mm f1.4D taktım ve bokehin nasıl olabileceğini gösterdim. Bu adaptör diyaframı 0.7 kat açıp ve odak mesafesini 0.7 kat azaltıyor, yani EM1 II’de 85mm f1.4D lens tam karede 85 x 2 x 0.7 = 120mm ve 1.4 x 0.7 = f1 lens gibi oluyor (net alan derinliği olarak 1.4 x 2 x 0.7 = f2). Yani elinizde 120mm f1.0 gibi ışık alan, 120mm f2.0 gibi bokeh veren bir lens oluyor. Nasıl? Bence hiç fena değil. 135mm’ye yakın bir odak mesafesi.

P3260007_1

P3260006_1

“Eski” 85mm f1.4D’yi seviyorum çünkü f1.4’te deli gibi kontrastlı ve süper keskin değil, ayrıca orta bölgeden uzaklaştıkça kenarlar bulanıklaşıyor ve bu da portre bokehine pozitif katkıda bulanıyor. Aynı zamanda, 85mm f1.4D’yi sevmiyorum çünkü çok önemli derecede renk bozulması (CA) yapıyor ve bunu düzeltmek her zaman kolay değil (Yazılımla bazen tamamen yok oluyor bu sorun, bazen de haleler kalıyor).

Her neyse, yukarıdaki sahneyi göstereyim size:

Samsung S7 Edge ile çekildi. f1.7, ISO1000, 1/10. %100 yaklaşırsanız “kalite”yi göreceksiniz, ki bu aletin DxOMark’teki “Gürültü” puanı IPhone X’inkinden 1 puan daha yüksek.

Pentax K3 ile Pentax 21mm f3.2 arasındaki mesafe herhalde 50cm civarı.

Aynı fotoğrafı Olympus 60mm f2.8 makro ile de çektim:

P3260008_1

P3260010_1

Bir de Nikon ve Olympus’a yanyana bakalım:

Olympus 75mm f1.8 60mm f2.8’den daha iyi bokeh verecekti ama açıları farklı olduğundan burada kullanmadım.

Son örnek:

P3260002_1

Kızımın ayağı görünmüyor bile. Ben o ayağa 1.5 metre, topa da 5.5 metre kadar uzağım. Bu arada kenarda görülen “Yeryüzünde Yeni İz – Ara Güler” kitabını da tavsiye ederim.

Bu Metabones adaptör ile böyle lenslerle deneme yapmak çok eğlenceli. Mesela Nikkor 180mm f2.8D, mesela Nikkor 55mm f2.8 AI-S Micro, mesela Zeiss 135mm f2.0…


Son Sıcak

Moral bozmak gibi olmasın ama, 15 senedir yurtdışında yaklaşık 10 ülkede çalıştım (iş ziyareti için gittiğim ülkeler hariç). Son 1 senedir hem kendi dostlarımdan ve akrabalarımdan hem arkadaşlarımın dostları ve akrabalarından şunu çooook sık duymaya başladım: “Sakın dönmeyin, burası hiç iyi değil). Yani hem bana söylüyorlar hem de arkadaşlarıma. Konuştuğum 5-6 arkadaşım da aynı şeyi söyledi: Daha önce bu kadar sık “buralar kötü” uyarısı duymuyorduk.

Sebebini sorduğumda ilk sorun baskı, sonraki ekonomik oluyor. Bunlar arasında yıllardır AKP’yi destekleyenler de var etliye sütlüye karışmayanlar da liberal görüşlüler de muhafazakarlar da… Hatta birkaç defa “aman yazdıklarına dikkat et” diyen de oldu ki ben küfürlü hakaretli şeyler yazmam. İnsanlar artık neden nasıl korktuysa…

Gerçekten durum böyle mi? Ben Kanal A’ya TRT’ye falan bakıyorum, tam tersi gibi duruyor da…

 

13 Comments on “EM1 Mark II, Nikon 85mm f1.4D ve Metabones 0.7x adaptör”

 1. Abim selamlar. Abi sen o kanallardan ziyade yağlı kafa Yiğit Bulut ile ülke Tv de Turgut Güler’i bir dinle kimyan değişir. Onlara göre koptuk gidiyoruz.

  Yeni sıralama.
  DOLAR =4
  EURO =5
  BENZİN=6
  Millet ayvayı=7
  Selamlar.. Dönmeyin sakın.

  1. İşgal dönemindeki İstanbul basınından beter bunlar. Milliyetçiyiz ayağına milletin zararına ne varsa onu övüyorlar. Bu köprüler tüneller satılan araziler tütün şeker kağıt fabrikaları limanlar. Koruma altındaki körfezler ve sit alanları bile imara açılıyor, sırf para lazım diye.
   Koyu komünist olmaya da gerek yok, yani herşeyi devlet çalıştırmasın ama satacaksan da tekel yaratmadan satacaksın. Ülkedeki tek telekom firmasını, tek alkol firmasını (TEKEL), en büyük kağıt firmasını tek firmaya verirsen cazasını millet çeker ki çekiyor da şimdi.
   İranlı tanıdıklarım var, İran’daki mollalar ne yaptıysa çok benzerini Akp yapıyor diyorlar ki bu adamlar nötr ve mantıklı adamlar.

 2. AKP’den para kazanan medyayı dinleyince “ülke uçtu, şimdiden ABD seviyesinde” işin halk boyutu bambaşka.
  Faiz ve döviz uçtu, kimse kredi çekmiyor ve çok güvendikleri inşaat’ da satış yok.
  Konuya dönecek olursak, yıllarca APS-C kullandım bir dönem tam kare kullandım, şuan olympusla çok mutluyum, doğru tercihlerle “bom-bokeh” fotoğraflar’da çekiliyor 🙂

 3. Neden son sıcak , oysa biz ara sıcaklardan memnunduk
  Tamam o kadar iyi değiliz ama siz kominist kemalistlerin abarttığı kadarda batmıyoruz zannımca hem bu ülke ne iktidarlar ne chp zihniyetleri ne gizli dhkpc ler gördü siz merak etmeyin……..

  1. Aboooov, gomonist kamalist 🙂 İlk defa duydum ama neyse.
   Yok yok batmıyoruz. Daha fazla batmayalım bence zaten. Bugün Dolar kuru Rabia’yı da geçti.
   Bu arada dilbilgisine dikkat. Biz gomonistler doğru Türkçe yazmaya önem veriyoruz.

 4. Yok yok üzerinize alınmayın lafım ortaya (Özellikle Gominist) nereyi yanlış yazdım bilemiyorum o kadarda dikkat etmiştim oysa,çünkü sizin hassasiyetinizi uzun yıllardır takip ettiğim için iyi biliyorum açıklarsanız sevinirim.
  Ayrıca neden son sıcak sorusuna da cevap vermemişsiniz.Çünkü yazılarınızın en çok ara sıcak bölümlerini beğeniyorum (Her ne kadar çoğu görüşlerinize katılmasam da) .
  Birde bir şey daha ilave etmek isterim bunları yazınca herkes beni AKP li sanıyor,ama bende onlara pek sıcak bakmıyorum.Bunu özellikle belirtiyim ama 80 li yılları ve doksanlı yılları en sıcak haliyle yaşamış ve o zamanki yöneticilerin ve yine o yöneticilerin köhne zihniyetlerinin yüzünden (Maddi olarak) bir çok şeyini kaybetmiş biri olarak inanın bu günlere pek üzülemiyorum sizler gibi.
  Örnek olarak bir anayasa kitapçığın ın yüzünden bir gecede milyonlar %100 fakirleşirken binlerce kişide servetlerine servet kattı lütfen ama lütfen eleştirirken o günleri de hatırlayın bakın yıllarca bu milleti bir baş örtüsüyle oyaladılar onlar çok mu vatan severdi.Düşünün dünyada ilimlerde müthiş atılımlar olurken bizler kız öğrenciler ünüversiteye neden baş örtüsüyle giremiyoru tartışıyorduk,tıpkı fatih istanbul’u kuşattığı zaman ayasofyadaki papazların meleklerin cinsiyetini tartıştığı gibi. Cumhuriyet kurulduğu günden bu güne kadar gelen iktididarlar (Atatürk dönemi hariç) üzerine düşen görevin fazla değil %5 ini yapsaydı inanın biz bir Almanya,İngiltere,Fransa olabilirdik.
  Bizim en büyük sıkıntımız bence kaliteli insan yetiştirememek ama her alanda kaliteli insan yetiştirememek ,siyaset ,din,ticaret,ordu,aklınıza ne gelirse en büyük açık okumuş insan değil kaliteli insan.
  Şimdi size bir soru;
  Bu beğenmediğiniz insanlar Türkiye de neden iktidara geldi neden bunca seçimi açık ara kazandılar ve neden hala uzun senelerdir iktidardalar ve uzun süre iktidarda kalacaklar gibi görünüyor.
  Size söyliyim çünkü alternatifleri yok haaa belki size göre olabilir ama bu milletin en az %50 sine göre yok.
  Neyse bu tür konulara girmeme kararlıydım ama yine kendimi tutamadım.
  Bir klavye özürlüsü olarak ancak bu kadar yazabildim dilbilgisi hataları için kusura bakma ben ilkokul mezunuyum ancak bu kadar biliyorum.

  1. Mesele Anayasa kitapçığı değildi yalnız. O hükümetin gitmesi ve AKP’nin gelmesi gerekiyordu. Ekonomik bombardıman planlanmıştı, Anayasa olayı bahane oldu sadece. Yani o olay olmasa da ekonomi patlayacaktı.
   80ler ve 90larda CHP yoktu ki iktidarda 🙂 Önceki yazınızda CHP falan demişsiniz ya 🙂 Bu arada bugünkü CHP rezil gibi, onu da söyleyeyim.
   Akp’nin kazanma sebebi biraz alternatif azlığı, biraz her seçimden önce değiştirilen seçim bölgeleri ve kuralları, biraz seçim hileleri (buna itiraz eden çıkmaz umarım, en koyu AKP’li dostum bile “ama önceden de yapılıyordu biz de yapıyoruz” diye kabul ediyor).
   Önceden olmuş kötü şeyler bu iktidara karşı olmamı engellemez. Bu iktidar ahlaksızlığın, yozlaşmanın, yalanın ve ikiyüzlülüğün en büyük örneklerinden. Milli Eğitim Kurultayı’nda İmam Hatiplilerin neden deizme kaydığı tartışıldı. Bunun en büyük sebebi baştaki iktidar. Din iman diyerek yalan dolanı gözümüze soktular ve alenen hergün yalan söylüyorlar, işte bu yüzden karşıyım.
   Eski iktidarlar yalanları ortaya çıkınca biraz utanırdı, şimdi bunlar iyice vahşileşip üste çıkıyor ve suçu başkasına atıyor.

  2. Bu aralar zaman bulamıyorum pek yazmaya, o yüzden ara sıcaklar biraz öksüz kaldı.

  1. Videonhata veriyor. Youtube’da var mı aynısı? 50 küsur dakikalık bir TRT belgeseli buldum ama orada konuşanlar son 15 yıldaki rezilliklerin mimarları olduğundan son derece rezil bir belgesel olmuş.
   28 Şubat CHP zihniyetini mi Nato’yu mu temsil ediyor emin değilim.
   CHP zihniyeti nedir o konuda da emin değilim. AKP sürekli “gelişmelere engel, geri kafalı heykelci” gibi anlatıyor ama o iş o kadar basit değil. İktidar süresi uzadıkça AKP daha da beter oldu mesela. Hatta AKP diye birşey yok artık, sadece Erdoğan var. Düşünsene Erdoğan gittiği anda AKP yok.

 5. Tıpkı Özallı anap,Demirelli dyp,Erbakanlı msp,Ecevitli dsp
  Dedim ya kaliteli insan nerde olursa olsun kaliteli insan sıkıntı bu.
  Video türkiyeden izleniyor trt nin arşiv sitesi bu videoyu örnek vermemdeki amaç kaliteli bir gazeteci ve yine kaliteli bir insan Rahmetli Mehmet Ali Birand ın bir kaç satırlık konuşmasıydı youtube de olucağını sanmıyorum trt nin kendi arşivinde yayınlamış çünkü
  Chp zihniyetini anlatmaya benim klavye bilgim yetmiyor malesef.Bu yazı yı yazmam yaklaşık onbeş dakikamı aldı bide kontrol ediyorum yanlış olmasın diye malumunuz.
  Eğer o vieoyu seyredemediyseniz buyrun size kaliteli bir sanatçı biraz uzun ama seyretmediyseniz sonuna kadar seyretmenizi tavsiye ederim.

 6. Siz bakmayın bu felaket tellallarına. Millet olarak şikayet etmeyi çok seviyoruz. Çöp dağlarının patlayıp insanımızı öldürdüğü günleri çabuk unuttuk.insanımız hastanelerde rehin kalıyordu. Muayene olmak için geceden sıraya giriyorduk. şimdi 5 dk bekleyince kıysmeti kopartıyoruz. Siz de Türkiyeye her geldiğinizde farkı görüyorsunuzdur. Maalesef AKP ye olan negatif bakış ideolojik. Ha bir de Feto propagandası var tabii….
  ilker

  1. 2 çöp deposu patlamıştı galiba. O zaman biri de çıkıp Akp döneminde Afyon cephaneliğindeeki patlamayı, Kayseri, Sultanahmet, Ankara Garı’ndaki patlamaları, Haydarpaşa yangınını, 3.5 milyon Suriyeliyi, Barzani-megri megri-Habur rezaletlerini, telefonla arayınca 9 ay sonraya verilen MR randevularını vs… hatırlatır. Erdoğan 2 hafta önce “maalesef Fetö bizim zamanımızda çok güçlendi” dedi, hala muhalefettekilere Fetöcü diyor malum kesim.
   70 yıl önceki yanlışları gösterip İnce’ye b.k atan adamları daha dün kendi yaptıkları rezilliklerle suçlayamıyoruz, hemen üste çıkıyorlar. Sanırsın ki 16 yıldır memleketi Chp-İyi Parti yönetiyor.
   40 yaşındayım, 15 yılı aşkın süredir yurtdışındayım. Her Türkiye’ye gelişimde şikayetler katlanarak arttı. Yemek, giysi, elektrik ve araba fiyatlarını görünce kafayı yiyorum. Tohumculuk yasasını 1 senedir araştırıyorum, o kadar açık ve seçik ihanet var ki sadece bu kanundan bütün bakanlar kurulu ve başbakan yargılanabilir. Tohumunu yerli üreticinin elinden koparıp Hollanda-İsrail firmalarının kucağına koydular.
   O “sağlık sistemi nefis” dediğin atılımlar da Fetö-Erdoğan evliliğinin en tepede olduğu dönemde yapıldı. Onu da mı Fetö yaptı yani?
   Ben yapışmaz teflon tava gibi hükümet istemiyorum artık. İşi gücü geçmişe b.k atan adamları her dakika TVlerde görmek de istemiyorum. Başa gelecek hükümet hem geçmişi sahiplenecek (hepsini) hem de hatasını kabul edecek. Kendine oy vermeyen adama (%51’lik kesim hem de) terörist – Fetöcü diyen herifler siktirip gitsinler artık.

Buraya yorum yazabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.