Canon EOS M5 ve EF-M 18-150mm f3.5-6.3 IS incelemesi, Sayfa 2

İkinci sayfa biraz gecikti, kusura bakmayın.

Not: Soracağınız sorularda veya yapacağınız yorumlarda Türkçe dilbilgisi kurallarına olabildiğince özen gösterin lütfen.

Önceki sayfada EOS M5 ve 18-150mm lensi konuşmuştuk. Bu sayfada fotoğraf örneklerine bakacağız. Elimde APS-C makine kalmadığı için karşılaştırmaları EM1 II ile yaptım ama önceki incelemelerime de baktıysanız EM1 II’deki 20MP’lik algılayıcının performansı APS-Clere çok yakın (sayılar ve tablolar değil, gerçek fotoğraflara bakarak söylersek). Aslında NEX7 ile yanyana koyup 10-15 fotoğraf da çekmiştim ama nedense kartlarda bulamadım. Bulursam başka bir yazıya koyarım onları…

KARANLIKLAR AYDINLANSIN

Artık bu testi yapmayana kız vermiyorlar, illa düşük pozlama yapıp sonradan bir yazılımla fotoğrafı olması gereken yere getireceksin. Aha ben de yaptım:

Fotoğrafın ne kadar düşük pozlandığını göstermek için 7 nokta seçtim. Bu noktaların RGB değerlerine bakın ACR penceresinin üst tarafına yakın). Gördüğünüz gibi bol bol 0,0,0 var, ve hatta gökyüzünde 255,255,255 var. ISO100 kullanıldı (baz ISO değeri). Aşağıdaki de ACR’de biraz adam edilmiş hali:

 

Ayarlar şu şekildeydi:

+3EV pozlama var, ek olarak gölgeler de +100. Daha yakından bakalım (büyük hali için üzerine tıklayın ya da parmaklayın 🙂 ):

Gürültü var mı? Elbette var. +30 “Clarity” ayarı da gürültüyü biraz arttırıyor. Biraz gürültü azaltma uygularsak:

Dikkat edin, bu kesitlerdeki bazı noktalar fotoğrafın orjinalinde 0,0,0 RGB değerlerine sahipti (örneğin kadının siyah paltosu ve gri arabanın tekerleği).

4-5 durak pozlama arttırmak normalde yapılan birşey değil. Genelde bu tip müdahaleler 2-3 durağı geçmez ki 2-3 durağı EOS M5 rahat rahat kaldırıyor. Buradaki asıl mesele bantlaşma, aşırı renk bozulması gibi düzeltmesi zor sorunların oluşmaması ve gördüğünüz gibi EOS M5 bu konuda çok iyi.

Açıkçası, belki Nikon’un D7200/D500 gibi aletleri bundan daha iyi olabilir ama arada dev fark yok. EOS M5’ten 1-2 durak daha iyisini bulmak istiyorsanız artık tam kareye gideceksiniz.

PEKİ BU İŞ DİNAMİK ARALIĞA BAĞLI MI?

6D Mark II incelemesinde de bahsettim ama hatırlatayım: Hesaplanan dinamik aralık rakamlar sadece başlangıç. Yani artı (+) pozlama verilen fotoğrafların temiz çıkması dinamik aralık kadar kullanılan yazılım, RAW dosyasının kalitesi (sıkıştırma, 12-14 bit farkı vs..), RAW’da ne kadar bilgi saklandığı vs.. gibi şeylere de bağlı. Örneğin DxO Mark’a göre EM1 II’nin dinamik aralığı EOS M5’ten 0,4EV daha iyi, bu durumda EM1 II’nin gölgelerinin daha temiz olması gerekli:

Soldaki Canon sağdaki Olympus

Ama gerçekte durum biraz farklı. Yukarıdakilere ACR’de +4EV pozlama verdim. Göreceğiniz gibi EOS M5 biraz daha temiz sonuç verdi.

YAZILIMLARIN FARKI

6D Mark II incelemesinde RAW işlerken kullanılan yazılımların bazı durumlarda birbirinden çok farklı olabildiğinden bahsedip birkaç örnek vermiştim. Özellikle yüksek ISO değerlerinden Adobe’nin RAW profilleri çok başarısız geliyor bana. Örneğin ISO25600:

Soldaki Adobe Camera RAW (10.1.0.864), sağdaki Canon DPP 4’ten TIFF çıktısı. ACR’deki berbat morumsu rengi gördünüz mü? DPP’de hem renkler düzgün hem de nesnelerin birbirinden ayrılması çoook daha iyi. Daha da yaklaşırsak son dediğimi daha iyi anlayacaksınız:

Soldaki makine çıktısı JPEG, ortadaki TIFF çıktısının ACR’de işlenmiş hali, en sağdaki de ACR’nin sonucu. Dikkat ederseniz ACR’de nesneler birbirinin içine girmiş, diğerlerinden 3 boyut hissi daha fazla.

Adobe bunun aynısını EM1 II’ye de yapıyor. Bakın:

ISO12800’den itibaren bu renk farkını görüyorum. Adobe bunu yıllardır neden düzeltmedi bilmiyorum. Aylık abonelik sistemine geçtikten sonra o kadar çok para kazandılar ki (her sene yeni rekor kırıyorlar) paraları saymaktan yazılımları geliştirmeye zaman bulamıyorlar galiba.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı ISO12800 ve yukarısında bu iki makine arasında karşılaştırma yapasım gelmedi, hatta daha önce yaptıklarımdan da hafiften şüphe duymaya başladım…

Farklara gelince… Adobe Camera RAW (10.1.0.864), Canon DPP 4, Luminar ve RawTherapee 5.3 ile EM5 dosyalarına baktım. Önce ISO6400’de ACR, Luminar, DPP 4 ve makine çıktısı JPEGlere bakalım:

Fotoğraf bu

Hangisinin hangi programdan çıkma olduğu dosya isimlerinde yazıyor. Sağ alttaki makine çıktısı JPEG.

Şimdi makine çıktısı JPEG’i kaldırıp Raw Therapee’yi de koyalım:

Bir de EOS M5 ve EM 1 II’ye ISO3200’de bakalım (sırasıyla ACR – EOS, Luminar – EOS ve ACR – Olympus):

AY

Kırmızı Ay vardı geçenlerde, gördünüz mü? Ay Dünya’ya bayağı yakındı ve rengi de biraz daha farklıydı. Bunu değerlendirip EOS M5 ve 70-200mm f4 L IS ile 200mm’de birkaç fotoğraf çektim:

200mm, f5.6, 1/125, ISO100, %100 kesme

Yukarıdaki fotoğraf size basit bir ay fotoğrafı gibi görünebilir ama üzerine tıklayıp yakından bir bakın, sonra buraya gelin size birşey söyleyeceğim.

Baktıysanız işte o şey: Bu fotoğraf aslında 24MP’nin 50MP’ye büyütülmüş hali. Yani ACR’de RAW dosyasını açıp 50MP’ye yükselttim, sonra %100 kesme alıp kaydettim. 50MP’lik 5DSr kadar detay vermese de hiç fena değil. Bu arada bu lens, o kadar seneden sonra, hala çok iyi. Adaptörle bile EOS M5’te bayağı hızlı odaklıyor ve fotoğraf kalitesi çok iyi.

Bir tane daha:

200mm, f4, 1/25, ISO400, 7:5 oranda kesme alıp 8,2MP’ye indirdim

Yukarıdaki fotoğraf HP IPS ekranımda dizüstümün dandik ekranından çok farklı görünüyor. Dizüstünde renkler daha berbat, ayın halesindeki ve hatta aydaki bazı detaylar bile görünmüyor. Ayrıca ayın sınırları HP’de daha belirdin. İnşallah sizin ekranda daha iyidir.

Peki fotoğrafın özelliği ne? Eğer ay fotoğrafı çekmişseniz bilirsiniz ki hem aydaki detayları hem de etrafındaki bulutları aynı anda gösterebilmek inanılmaz zordur; ya ay ya da bulutlara göre pozlama yapmanız lazım. Peki burada hem bulutlar hem aydaki detayları nasıl gösterebiliyorum? Tabii ki EOS M5’teki inanılmaz muhteşem dinamik aralık sayesinde! Hem de ISO400’de!

Tabi iki farklı pozlama değerinde iki ayrı fotoğraf çekip sonradan bunları Photoshop’ta birleştirmem de yardım etmedi değil… 🙂

ISO 25600

Bunu en başlarda aradan çıkarayım dedim. APS-C algılayıcılar hala ISO 12800’le sınırlı. Yani Nikon D500 gibileri ISO 1 milyon gibi deli rakamlara çıkıyor ama siz bakmayın ona, tamamen pazarlama stratejisi. EOS M5 de APS-C algılayıcılı, ve ISO25600’de fotoğraf çekmesine rağmen bu değerde pek mucize beklemeyin:

ISO25600, f4, 1/125. Büyük hali için üzerine tıklayın.

Adobe’nin yüksek ISO’da kötü işlemesi de eklenince fotoğraf piksel bazında pek iyi değil ama açıkçası plakalar okunuyor, abinin de yüzü neredeyse seçilecek. Gazeteye basılır mesela bu haliyle…

Özet: ISO25600 ve yukarısına ihtiyacınız varsa tam kareye yönelin. Ve hayır, Pentax da Nikon da Sony da APSC algılayıcılarıyla ISO25600’de bundan çok çok daha iyi değil.

GAZ LAMBASI

Burada doğrudan ISO800’den başladım (ACR’den 10 kalitede JPEG çevrimi):

Arada fark yok. Fark görüyorsanız da odak noktaları arasındaki hafif kaymadandır.

ISO3200 ve 6400:

Arada aşırı fark yok, yalnız perde hızlarına dikkat ederseniz arada 2/3 durak fark var. Bu farkı EM1 II – A6300 karşılaştırmasında farketmemiştim. Bunu da hesaba katarsanız özellikle ISO6400’de EOS M5’in EM1 II’den yaklaşık yarım durak daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. 7D Mark II incelemesinde de benzer sonuca ulaşmıştım.

BEYLİKDÜZÜ VADİ PARKI

Beylikdüzü’ndeki bu parkı ilk defa gördüm. Haftaiçi gittim parka, ve o kadar hoşuma gitti ki anlatamam. Hırt sayısı çoook az, çocuklar oyun oynuyor, insanlar etrafta oturuyor veya geziyor, park temiz ve ferah, konser sahnesi var, kafeteryalar var, Kıbrıs’ın bağımsızlığını simgeleyen heykel var, ufak gölet var, var da var. İstanbul’un göbeğinde olmayan şey Beylikdüzü’nde var. Toki ve şurekası İstanbul’u betın yığınıyla zehirlerken parklar ve halka açık alanlar unutuldu ne yazık ki, her boş alana AVM – rezidans (!) – toplu konut yapıldı. Buna izin veren, deprem toplanma alanları ve yeşil alanları da kılıfına-kanuna uydurup gri betona çevirenler kim?

Neyse, konuyu dağıtmadan:

Soldaki EOS M5 ve 18-150mm, f8, sağdaki EM1 II ve 12-100mm, f5.6. Olympus lensin farkı farkediliyor.
Teoride m43’teki f5.6’nın APS-C’deki f8’le aynı net alan derinliği vermesi lazım ama buradaki durum onu göstermiyor?

Haliyle Canon lens uygun fiyatlı bir lens, bu yüzden Olympus 12-100mm lens gibi performans beklemek doğru değil. Gene de gez-dolaş lensi olarak Canon 18-150mm son derece başarılı.

EOS M5 EM1 II’ye göre daha fazla keskinleştirme kaldırıyor (EM1 II’de AA filtre olmadığından fazla keskinleştirmeye gerek yok). Dikkat ederseniz piksel seviyesinde EM1 II’de daha fazla gürültü var. Diğer yandan lens farkı da belirgin.

 

 

 

BALIKÇI KENAN

İstanbul’da meşhur balıkçılardan Kenan… Balık satıyor, restoranı var, bir de 100’ün üzerinde balığı sergilediği ilginç bir müze var. Bu müze açık havada ve girmesi bedava. Beylikdüzü civarındaysanız kesinlikle gidin. Son derece amatör ama bu kadar balığı bu kadar yakından görmek her zaman mümkün değil. Kendi başlarına böyle bir müze açmaları harika bence. Yalnız balık alalım dedik, fiyatları biraz yüksekti sanki 🙂

Bu arada müzedeki balıklar ölü, haberiniz olsun 🙂

Yalnız İngilizce çevirileri kendileri yapmış galiba, bayağı kötü çünkü:

Wild excavation??? Kid??? “Poultry” en azından yakın ama…

Önce EM1 II ve EOS M5’in varsayılan JPEGlerinin farkını göstereyim:

Bazıları “Canon’un renkleri soluk” der ya, sebep Canon’un “yumuşak” kontrastı ve renkleri. Tabi bu “varsayılan ayarlarda” böyle. Diğer taraftaki Olympus’un renkleri genelde canlıdır, kontrast da “varsayılan ayarlarda” yüksektir. Biri diğerinden iyi değil, sadece “farklı”. Fotoğraf stillerinden bunu değiştirmek de kolay.

Soldaki Canon 150mm, sağdaki Olympus 100mm. İki lensi de en telefotoya alınca böyle bir kadraj farkı oluyor, Canon nesneye biraz daha yaklaşıyor.
İki makine de A modundaydı, ISO otomatiğe ayarlanmıştı (normalde çektiğim gibi). Canon sağdaki. Olympus makine çıktısı JPEG, Canon’da RAW’u ACR’de biraz işledim. Canon lens 150mm’de f6.3 (en açık diyafram) olduğundan Canon’un biraz dezavantajı var.

BUZDOLABI SÜSLERİ

Buzdolabının önüne geçip elde çekim yaptım. Soldaki EOS M5. Önce ISO3200, makine çıktısı JPEGler:

ISO3200, RAW’dan işleme (ACR):

ISO25600, RAW:

En başlarda söylediğim gibi çok yüksek ISO değerlerinde ACR’ye pek güvenmiyorum, o yüzden makineden JPEG çıktılarına da baktım:

EOS M5’te gürültü azaltma ve detay ilişkisi daha dengeli, EM1 II’de makine çıktısı JPEGlerde standart ayarlarda gürültü daha az ama detaylar da daha az. Gene de bu ikisi birbirine yakın performan veriyorlar.

UÇAK

Canon 18-150mm lens ile 150mm f8, ACR’de işlenmiş:

Tam boy fotoğraf için üzerine tıklayın

Bu kadar geniş bir açıyı kapsayan uygun fiyatlı bir lens için performans fena değil. Lens 150mm’de f6.3’te %100 boyutta biraz “haleli” fotoğraf veriyor, f8’de toparlıyor. Köşe kararması beklenen birşey (düzeltmek kolay ama en düzeltmeden bıraktım). Lens

İYİ BİR LENS İLE: EF 40MM F2.8 STM

Yukarıda 18-150mm ile çekilmiş fotoğraflara bakıp “EOS M5 iyi değilmiş” demeyin. EF 40mm f2.8 STM gibi harika bir lensle birleştirince, adaptörle bile bu alet çok iyi detay veriyor. Aşağıdakilerin tam halleri için Flickr’a bakın:

IMG_1063 ACR

IMG_1060 ACR

IMG_1059 ACR

4 ÖRNEK DAHA

Flickr’da birkaç örnek fotoğraf daha var: https://flic.kr/s/aHsmaDLZ3Y

SONUÇ

Toplam puanı hemen söyleyeyim: 10 üzerinden 8. Bu puan içinde teknik özellikler, ergonomi, kullanım kolaylığı, fotoğraf ve video kalitesi, fiyat dahil. EOS M5 ile kötü fotoğraf çekiyorsanız suç büyük oranda sizdedir. Zaten son yıllarda bu fiyat aralığında çıkıp kötü olan kaç makine var?

Haaaa, fiyata gelirsek… Son 3-4 senedir Türkiye’ye her geldiğimde “bu fiyatlar ne olmuş böyle?” diyorum. Son gelişimde daha da şaşırdım açıkçası. Özellikle dövizin artışıyla beraber iğneden ipliğe herşeye çok ciddi zam gelmiş. Fotoğraf ekipmanları da buna dahil. Yeni çıkan aletler ortalama kullanıcıların alım gücünün çok üzerinde fiyatlarla satılıyor. Burada firmaların yapacağı çok şey yok sanki çünkü ben bu yazıyı yazarken Avro/TRY oranı 4.68. Almanya’da 15-45mm lensle beraber EOS M5 1200 Avro civarı (Amazon.de’de), bu da 5600 TRY yapar. Gene bugün Türkiye’de 15-45’li EOS M5 5200 TRY, yani Avrupa’dan daha ucuz. Buna rağmen 5000 TL’nin üzerinde bu alete para verebilecek çok insan yok memleketimde.

EOS M5’in artıları: Ufak bir DSLR gibi kullanılabiliyor, 80D’deki 24MP’lik algılayıcı bayağı iyi, dokunmatik ekran ve DualPixel AF çoğu zaman mükemmel çalışıyor (videoda zaten rakipsiz), tekli otomatik odaklamada belki de piyasanın en iyi 5 makinesi arasına girer (18-150mm gibi modern odaklama motoru olan bir lensle kullanırsanız), kablosuz bağlantı özellikleri çok iyi, elektronik bakacın çözünürlüğü piyasa standardında ama tazeleme hızı bayağı iyi, bol bol harici kontrol ve özelleştirme seçeneği var, adaptörle tüm Canon lensler tam performansla kullanılıyor (f1.2 L lensler dahil!), EOS flaşlarla tam uyumlu, iyi lenslerle detay konusunda rakiplerinden çok geri kalmıyor, 22mm f2.0 lens nefis, 11-22mm STM lens harika.

430 EX II ile

Eksilere gelirsek: Düşük ışıkta odaklama biraz zorlanabiliyor (geniş diyaframlı lens istiyor alet), seri çekim hızı idare eder ve tampon bellek uzun çekimlere uygun değil, elektronik perde yok, gövde kalitesi biraz daha iyi olabilirmiş, 4K video yok (hadi yazdım sonunda 🙂 ), EF-M bayonette çok sayıda lens yok (olanların kalitesi iyi olsa da), pil ömrü sadece idare eder (Canon daha üst seviye bir alet çıkaracaksa bu pil sorununu Olympus EM1 II ve Sony’nin tam kare gövdelerindeki gibi çözmeli).

Canon kullanıcıları için ikinci gövde olarak düşünülebilir. Özellikle tam kare gövde kullanıcıları düşünsün derim.

 

3
Aşağıdaki kutuya yorum yazabilirsiniz

avatar
1200
2 Yorumlar
1 Yorumlara yanıtlar
0 İzleyenler
 
Popüler yorumlar
Hottest comment thread
3 Comment authors
RızaErtOztOsman Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Kayıt ol  
En yeni En eski
Notify of
Osman
Guest
Osman

Elinize sağlık. Güzel bir inceleme olmuş.
Bende m6 aldım küçük olduğu için.
Manuel lens kullanamıyorum. Çekim yapmıyor. Ayarlarda bulamadım. Sony de merceksiz çıkar gibi ayar vardı. Bunda böyle bir şey bulamadım. Böyle bir ayar var mı?

Rıza
Guest
Rıza

Bana göre para-performans olarak en iyi cihaz hala Samsung NX1! Yazık ettin Samsung… Hala güncel cihazlar ayarında gurban olduğum… Bu döviz kuru ile her sistem pahalı maalesef çünkü döviz kuru karşısında TL acımasızca eziliyor. Elinize sağlık bu arada efenim…