Sony MDR Z7 kulaklık – görüşler (Yenileme 27-12-2017)

Bu yazıda iki şeye bakacağız: Sony MDR Z7 kulaklık iyi midir, ve Samsung S7 Edge ile ürün incelemesi yapılır mı 🙂 Kulaklık, müzik konusunda pek bilgili olduğum söylenemez o yüzden bu yazı biraz hafif olacak. Biraz eğleneyim diye yazıyorum, idare edin 🙂

Zaman ne kadar hızlı akıyor inanılır gibi değil. Daha dün “bunlar camilerimizi bombalayacaklardı” diyenler bugün milletten özür diliyor ya da hapislerde çürüyor. Malum davalar yüzünden hapislerde çürüyen vatanseverler, içine s.çılan ordu, darmadağın olan devlet düzeni ve yargı, mezhebe göre bölünen insanlar, arabasına Türk bayrağı asanı durdurup ceza yazmaya kalkan polisler, “biz milleti Türk olmaktan kurtardık” diyen malum partinin il başkanları vs.. gibi şeyler…. Bunlar sanki dün gibi aklımda…

7 ay önce kulaklıklarla ilgili ufak bir iki şeyden bahsedip Bose QC35’i neden tercih ettiğimi yazmıştım, bu da sanki dün gibi hatırımda! Hatta “bu yazı neredeydi yahu?” diye ararken Ekim ve Eylül ayındaki yazılara baktım, o kadar yeni yazdım sanıyordum. Bu zaman ne kadar hızlı akan birşey.

Önceki kulaklık yazısında da anlattığım gibi, müzik dinlemeyi seviyorum ve artık kulaklık ve müzik dosyasının kalitesi konularına biraz daha önem veriyorum. Daha önceleri 128bit MP3 ile idare ederken son 1 senedir dinlediğim müsikleri flac, 192bit OGG ve AAC formatlarında dinlemeye çalışıyorum. Müzik kütüphanesini yavaş yavaş geliştiriyorum, 128bit MP3lerin yerini bu bahsettiğim dosyalar alıyor. Artık depolama maliyeti de eskiye göre daha iyi: 128GB bir micro SD karta ciddi miktarda Flac konabiliyor.

Tabi dosya formatı veya kalitesi de bir yere kadar etkili. 192 bit OGG’nin MP3’ten farkını duyabilmek için biraz üst seviye bir kulaklık ve onu destekleyecek düzgün oynatıcı lazım. Kulağın içine sokulup dinlenen ufacık kulaklıklarla kalite farkını anlamak imkansıza yakın. Bunun için kulağı saran biraz büyük bir kulaklık lazım. Ayrıca bütçeyi de biraz arttıracaksınız çünkü 500TL’lik kulaklıklar %99 aradaki farkı duymanıza yetmeyecek.

Kulak üstü kulaklıkların da genel olarak “açık” ve “”kapalı” tipleri var. Açık tipler (gene genel olarak) daha iyi ses veriyor ama açık kulaklıkla müzik dinlerken aynı müziği bulunduğunuz ortama da yayıyorsunuz. Kendinizi odanıza kapatacaksınız eyvallah ama bu bana pek uymuyor, o yüzden kapalı tiplere baktım.

Audeze, AKG, Sennheiser, Oppo, Denon, Focal, Hifiman, Beyerdynamic, Grado, hatta Pioneer derken Kara Cuma (Black Friday) indirimlerinde Sony MDR Z7’yi görünce bir deneyeyim dedim.

Sony aslında kulaklık konusunda ciddi bir firma. Geçmişinde çok ciddi kaliteli kulaklıklar var. Sadece ses konusunda uzmanlaşmış Audeze, Oppo gibi firmaların aksine Sony dev bir teknoloji firması, bu yüzden gavurların “audophile” dedikleri, müzik kalitesine çok önem veren kesim arasında Sony çok çok yaygın değil. Şu anda benim bildiğim MDR Z1R ve Z7 şu anda Sony’nin en üst iki tepe modeli. Kara Cuma’da Z1R’de de %60 indirim vardı ama aletin normal fiyatı 2300 USD civarı olunca tabi indirimli olarak bile yanına yaklaşamadım. İncelemelere göre Z7 de çok ciddi bir kulaklık, o yüzden Z7’yi seçeyim dedim. Diğer firmalarda bu kadar indirim yoktu.

BİRAZ TEKNİK ÖZELLİK

Sony’ye geçmeden önce size bir öneri: Oyun kulaklıklarına deli para vereceğinize gidin aynı paraya (hatta daha ucuza) adam gibi bir müzik kulaklığı alın. Oyun kulaklıkları müzik kulaklıklarına göre genel olarak b.k gibi ses verirler, bu yüzden sırf görünüş ve renkler için paranızı saçma birşeye yatırmayın. Gidin Z7 alın demiyorum ama oyun kulaklığına vereceğiniz paranın çok daha azıyla daha kaliteli ses veren bir kulaklık alma olasılığınız %99. “Surround”, “7.1” falan da bence hikaye. Adam gibi kulağınızı saran bir müzik kulaklığı oyunlardaki havayı çok daha iyi veriyor.

Şimdi Sony’ye geçelim.

Z7’nin fiyatını görünce “neden acaba?” diye bir merak doğdu içimde… Sony zaten genel olarak pahalı bir firma, ve açıkçası son 10 yılda çıkardığı ürünlerin çoğunun eşdeğeri rakipleri daha ucuza bulunabiliyor (her ürün için değil, genelleme yaptım). Ayrıca Sony’nin 20 yıl önceki kalitesi de artık yok diye düşünüyorum.

Bu yüzden incelemelere baktım, okudum, araştırdım, forumlara baktım, ve “nedem acaba?” sorusunun cevabını söyle buldum:

  • Herşeyden önce bu aletin sürücüsü 70mm. Piyasadaki kulak çevresi kulaklıkların sürücüsü %90 40mm (bundan daha ufaksa zaten almayın). Dikkat edin, aradaki çap farkı zaten ciddi ama alan farkı daha da fazla (3 kat). Bu yüzden Z7 sesleri kulağa daha dengeli gönderebiliyor:
Soldaki 40mm, sağdaki 70mm sürücü
  • İkinci üstünlük frekans aralığı. Piyasadaki kulaklıkların çoğu 20hz-20Khz aralığını desteklerken Z7… hazır olun… 4Hz-100Khz frekansını destekliyor ki inanılmaz. Tabi bu aralığı duyabilmek için adam gibi bir de müzik çalar lazım. Sony’nin Z7 için tavsiye ettiği yükseltici PHA-3 bile 10Hz-100Khz destekliyor. Buna rağmen diğer kulaklıklarla duyamayacağınız bazı sesleri bununla duyacağınız garanti.
  • 102 desibel/mw ses duyarlılığı var! Yani bu kulaklıktan iyi ses almak için ampfilikatörlere (acaip bir sözcük bu 🙂 ) gerek yok, bildiğin telefonla da genelde iyi ses alabiliyorsunuz (yukarıda bahsettiğim PHA-3 ile kalite biraz daha yükseliyor doğal olarak). Bazı kulaklıklardan iyi ses almak için sesçalarla kulaklık arasına bir “yükseltici” takmanız gerekiyor.
  • Z7 Japonya’da üretiliyor. Malzeme kalitesi çok üst düzeyde. Baş desteği metal (deri kaplı), çerçeve metal, askı metal, kabloların bağlantı uçları metal, kablolar kalın ve manyetik korumalı vs.. Bose QC35’le yanyana koyunca mesela… Ne bileyim… Bose bayağı ucuz duruyor.

KUTU AÇILIŞI

Fotoğrafla ilgili incelemelerde kutu açılışı fotoğrafları vermiyorum çünkü saçma geliyor bana, ama bu sefer vereceğim çünkü ilk defa böyle bir kulaklığım oldu 🙂

Siz de böyle “müslüman”lardan mısınız? Yok canım, eminim siz böyle değilsiniz…

KABLOLAR

Kablolara özel kısım açayım dedim. Kulaklık incelemesi konusunda söyleyecek çok sözüm olmadığından yazıyı biraz uzatayım 🙂

Z7 iki kabloyla geliyor: Standart ve “dengeli”. “Dengeli” (balanced) olanı 2 metre ve Sony’nin PHA-3 amfisi ile uyumlu, standart olanı 3 metre ve bildiğimiz telefonlara veya bilgisayarlara takılabiliyor. 3 metrelik kablo ile sokakta müzik dinlemek… biraz deli saçması o yüzden daha kısa bir kabloya ihtiyacınız olacak. İsterseniz Sony size 1.2 metrelik kablo da satabilir, ama fiyatı… nasıl desem.. biraz deli saçması: 230 Dolar!!! Tamam kablo kaliteli vs.. ama… Sony abartıyor bu işleri.

Mesele şu ki, Z7 ile gelen kablolar gerçekten çok kaliteli ama her kablo gibi bunlar da bir şekilde zarar görecekler ve o zaman bunların yedeğini bulmak biraz zor olacak:

Vidalı bağlantıya gerek var mı emin değilim. Zaten kablo yuvasına bayağı sağlam oturuyor, bir de vidayla sağlamlaştırmak?

Elbette ki buna benzer kablolar bulunabiliyor ama Sony’nin 1.2 metrelik kabloya 230 Dolar istemesi?

BOSE QC 35’E GÖRE

QC 35 ve MDR Z7 birbirlerine birebir rakip değiller. Biri Land Cruiser diğeri Rav4.

Bose şu anda en çok kullandığım kulaklık çünkü otobüste veya yürürken müthiş faydalı, ayrıca uzun uçuşlarda bence olmazsa olmaz. Dışarıdan gelen sesleri kesmekte çok başarılı ve ses kalitesi de bence iyi sayılır.

Tabi Bose hem maliyeti kısmak hem de kulaklığı hafifletmek için QC35’te bol bol polimer kullanmış. Bakın plastik demiyorum, polimer diyorum. QC35 hafif ama bayağı dayanıklı. Ayrıca adam gibi katlanıp taşınabiliyor, MDR Z7’yi katlamak mümkün değil.

MDR Z7 bir taşıma çantasıyla gelmiyor ki bu fiyatta bir aletten insan biraz ek alet edevat bekliyor. QC35 düzgün bir taşıma çantasıyla geliyor mesela.

QC35’in kulağa denk gelen bölümleri bence mükemmele yakın. Saatlerce kulağımda dursa bile kesinlikle rahatsız etmiyor. Ayrıca QC35 çok hafif, bu yüzden de avantajı var. MDR Z7 biraz ağır ve kulağa denk gelen kısımlar rahat olmasına rağmen uzun süre müzik dinleyince biraz rahatsız ediyor. Kulaklığın büyük kısmı metal olduğu için QC35 kadar esneyemiyor, doğal olarak kafanız biraz büyükse (evet koca kafalıyım 🙂 ) uzun süre müzik dinlemek dert olabilir. Bazı incelemeciler Z7’nin çok rahat olduğunu söylemişler, galiba kafa boyutuna bağlı.

Bose QC35
Sony MDR Z7
Ya rabbel alemin…

Ses kalitelerine gelince… İnceleme sitelerindeki gibi cicili bicili teknik terimleri söylemeyeceğim (çünkü o terimleri henüz tam anlayamadım). Biraz daha  Açıkçası 128bit MP3lerde aradaki fark çok yok. Aslında var, Z7’nin sesi biraz daha geniş gibi. Bunu nasıl anlatmak lazım bilmiyorum ama Z7’de ses daha bir gerçekçi gibi. 40-70mm farkı diye düşünüyorum. Mesela Gary Moore’un Run For Cover ve Empty Rooms, Pink Floyd’un Comfortably Numb, Metallica’nın The Memory Remains, Queen’in Innuendo parçalarında Z7 daha iyi. Aşırı fark yok ama Z7’de baslar ve tizler daha temiz duyuluyor. Nilüfer’in ve Sertab Erener’in müziklerinde hiç fark duyamadım. Hatırlatayım, bunlar 128bit MP3ler.

320bit MP3, 192bit OGG’ye gelince… İşte şimdi fark bariz oluyor. Ağır bateri olan şarkılardaki baterinin tonları, gitar sololarındaki tiz sesler daha belirgin. Ayrıca Prince Igor (Alexander Borodin) ve El Tango de Roxanne (Moulin Rouge) gibi korolu veya hızlı ve orkestralı müziklerde notalar Z7’de tane tane gelirken QC35’te bazıları birbirine karışıyor (özellikle sesi açarsanız). Ve ses daha geniş bir alandan kulağıma geliyor ki bu bile müzikten aldığım keyfi arttırıyor.

Şimdi burada şunu hatırlatmam lazım: Bose QC35 ses kalitesi konusunda en iyi kulaklık değil, bu yüzden belki iyi bir karşılaştırma değil. Nikon D850’yi Nikon D7200’le karşılaştırıyormuşum gibi düşünün 🙂

SONUÇ

Açıkçası ilk aldığım zaman 128bit MP3lerle denediğim için “bu ne lan?” deyip Z7’yi geri göndermeyi düşündüm. Sonra sonra müzik dosyalarımı yeniledikçe Z7 çok keyifli gelmeye başladı. QC35’e göre müzik daha dinamik, daha “geniş” geliyor bana. Büyük olmasına, kulağımda çok rahat durmamasına ve kablosunun 3 metre olmasına rağmen Z7’de müzik dinlemekten keyif alıyorum.

Not1: Kulağımda rahat değil demek “iğrenç ergonomisi var” demek değil. QC35’in hafif ve rahatlığına o kadar alıştım ki Z7 boyutunda üst seviye kulaklıklar bana garip geliyor, derdim bu. Yaklaşık 1 saat dinledikten sonra Z7’yi kulağımda hissediyorum mesela, QC35 hemen hiç rahatsız etmiyor. Diğer yandan Z7’den müzik dinlemek o kadar keyifli ki, tahminen buna da alışacağım 🙂

Şimdiki tek korkum bir amfi almak! Z7’den maksimum keyif almak için bir amfi almak lazım diyorlar forumlarda. Sony’nin PHA-3’ü 1000 Dolar, yani yanına bile yaklaşılmıyor. Şimdilik S7 Edge ile idare edeyim bakalım 🙂

Not 2: S7 Edge ile inceleme fotoğrafı çekmek idare ediyormuş meğersem. Fotoğraf makinesine göre kalitesi düşük ama daha hızlı çekiyorum fotoğrafları, ve paylaşmak daha kolay.

EK (27-12-2017)

VLC Media Player’da ses ayarlarında “2 Pass” seçinde Lenovo dizüstü bilgisayarım maksimum ses ayarında bile yeterince ses alamıyorum ama ses kalitesi Bose QC35 ve Sony ZX750-BN’ye göre ciddi artıyor (Gary Moore – Still Got The Blues albümünde çok bariz farkediliyor). Gerçi ses hala yüksek ama galiba ben bayağı yüksek seste dinlemeye alışmışım. Daha fazla ses için araya bir güçlendirici (amfi) almam gerekecek galiba.

Kayıt ol
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Yorum
En eski
En yeni
Inline Feedbacks
View all comments
selim insan

Yazılarınızı eğlenerek izliyorum. “ampfilikatör” cidden acayip olmuş 🙂 “Kulaklık” denilince ‘Audio Technica’yı unutmamak lazım; ben stüdyo tipini (kapalı) kullanıyorum. Böyle kulaklıklar için amplifikatör olsa iyi olur; telefon, mp3 çalıcı vb. aletler hem çıkış voltajları hem de güçleri açısından tam verimli olmazlar diye düşünüyorum. Karşılaştırmaya gelince, kaynak dosyanın kayıpsız bir formatta (CD, .flac, .wav) ya da en azından 320 mb/s mp3 olması; kaynağın kaliteli bir ses kartı olması ve bir de amplifikatör olması daha doğru karar verilmesine katkıda bulunabilir. İnsan kulağı 20.000 Hz’den ötesini duymaz; 100.000 Hz, özellikle de kulaklıkta anlamlı değil. Bir de; kulak üstü kulaklık yazın biraz terletici oluyor… Daha fazla »

CENGİZ

bose qc35 in rakibi sony 1000xm3 dir.Aynı rahatlığı ve gürültü engellemeyi sunuyor.Z7 ise daha üst seviye müzik tutkunlarının kulaklığıdır.Yanlız bu sınıftaki kulaklıklardan verim almak için mutlaka harici bir DAC almanız lazım ki kaliteli bir çıkıştan ses ulaşsın.Amfi sadece sesi yükseltir kaliteyi çok değiştirmez.O yüzden ya DAC ya da kombo(DAC-AMFİ) bir cihaz lazım.Chord mojo bu konuda harika bir cihaz.Telefona takmak için hafif bişey isterseniz dragonfly red var boyundan beklenmeyen işler yapıyor.İyi günler dilerim

CENGİZ

Dragonfly zaten direk usb ye taklılıyor.Telefonda ise otg kablosuyla bağlamanız lazım yani kulaklık girişini zaten bypass eden bir sistem.Yanlız otg alırken usb-c girişli olması lazım yeni telefonlarda standart artık diye biliyorum