Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmasını ilk kabul edenlerden biri Türkiye’ymiş

Bugün biryerde gördüm bunu, inanamadım Mavi Marmara Anlaşması’nın tam metnini buldum. Türkiye resmi olarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmiş resmen. Bakın size bu anlaşmanın TBMM’deki kopyasını vereyim:

http://www2.tbmm.gov.tr/d26/1/1-0754.pdf

Bu da Yeni Şafak’tan:

 

Yani buradan ne anlıyoruz gençler?

Ha pardon ya, oraya “Jarusalem-Kudüs” yanlışlıkla yazılmış, di mi? Bizim devletimiz arada böyle dev hatalar yapar, di mi?

Bu işin gerçeğini bilen var mı? Yani bizimkiler gene her zamanki gibi tribünlere oynayıp (İslam Dünyası şöyledir böyledir vs..) arkadan arkadan iş mi çeviriyorlar?

15 comments for “Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmasını ilk kabul edenlerden biri Türkiye’ymiş

 1. Dertliyim
  2017-12-09 at 3:55 pm

  Ben biraz saflık olduğunu düşünüyorum. Bu yazıyı kaleme alan her kimse (dış işlerindemidir?) bilinmez dünyadan haberi olmayan, muhatabının kim olduğunu bile bilmeyen, devrin badem bıyıklı bürokratlarından biridir diye düşünüyorum. Malum danışmanların kaliteleri ortada, bu tür yazışmaları kimler kaleme alıyor allah bilir.

  • ErtOzt
   2017-12-09 at 5:35 pm

   Bakanlar Kurulu’nun tamamı imzalamış ne yazık ki…
   Memlekette kamuda çalışan tecrübeli memurları önce Fetöcüler yerlerinden etti, sonra da Fetöyle bozuşan hükümet Fetöcüleri attı. Kalanlar da “bizden” dedikleri ama bulundukları mevkiyi zerre haketmeyenler. Müsteşarı öyle, danışmanı öyle, üst düzey bürokratı öyle.
   Ama ne olursa olsun, bir bakan görmemiş mi Kudüs lafını? Ya hepsi beceriksiz cahil ya da hepsi çoktan kabullenmişler.

   • Dertliyim
    2017-12-10 at 8:28 am

    Malesef böyle, askeriye dahil devlete bağlı tüm kuruluşlarda yapılanma bu şekilde. Personel alımları için referansları duysanız inanamazsınız. Tüm bakanlar kurulu nereye imza atılacakları söylendiğinde merak edip okuma zahmetine bile girişmeyecek kalitede. Gündem konuları hakkında partiden mesajlar gönderiliyor. Ulu orta abuk sabuk konuşmasınlar diye, kimse okumadığı için pek faydası olmuyor tabii 🙂

 2. Omardaing
  2017-12-14 at 3:04 pm

  İnanmak istemiyorum, belge sahtedir diyorum ama Ertan Üstad’da araştırmadan teyit almadan yazmayacağını da biliyorum.

  • ErtOzt
   2017-12-14 at 3:52 pm

   Resmi TBMM belgesi bu. Bağlantıyı da verdim. Rezillik ki ne rezillik. “Bu bizden” diye diye sacma sapan herifleri getirip devletin en kilit kademelerine getirdiler, sonra malum abimiz her hafta “yanlış yaptık ” deyip duruyor ama olan millete oluyor.

 3. 2017-12-16 at 12:54 pm

  Çok spesifik bir durum aramaya gerek yok aslında. Olay çok basit, anlaşmanın yapıldığı şehirler antlaşmaya mutlaka eklenir. Burada hem ingilizcesinde hem de Türkçe’sinde Anlaşmanın yapıldığı(ing), akdedildiği(tr) şehirler yazılmıştır. Sivas ve Tahran da yazabilirdi.

  Anlaşmada ANKARA ve KÜDÜS ARASINDA yapılmıştır değil, Ankara ve Kudüs’TE YAPILMIŞTIR, İMZALANMIŞTIR diyor.

  Ha siz İsrail Devleti Kuduste yani onu kabul mu ediyoruz diyorsanız çok uzun yıllardır zaten Küdüsteler sıkıntı Resmi başkenti olması durumuydu ki bu anlaşma metninde zerre böyle bir şey yok. Ankara ve Kudüs Taraflar olarak değil mekanlar olarak geçiyor.

  • ErtOzt
   2017-12-16 at 3:44 pm

   Uluslararası anlaşmalarda ülkelerin başkentleri yazılır, anlaşmanın imzalandığı yerler değil. Uluslararası teammüller böyle.

 4. Burak SANDALLAR
  2017-12-18 at 10:27 am

  Merhaba,

  Konu siyaset ama müsadeniz olursa birşey sormak istiyorum.Yeni bir fotoğraf makinesi almak istiyorum.Uzun zaman önce 600d kullanmıştım(1 yıl kadar).Şuanda aklımda olan modeller Canon 200d, Olympus omd e-m10.(Nikon 5600 düşünüyordum fakat geçen yıl 2600 liraya alamadığım modelin fiyatı şuanda 4000 tl.(18-140 lens ile)).Bütçem 3000 tl.
  Canon 200d 18-55 2400 tl, gövde 2300
  Olympus kit lens ile.2150 tl, gövde 1900
  Nikon 5600 18-55 ile 3000 tl gövde 2800

  Cihazlardan Nikon 5600 elime çok güzel oturduğu için nedense almak istedim hep.Okuduğum kadarıyla kabiliyetleri de gayet iyi.
  Canon 200d ise okuduğum kadarıyla kağıt üzerinde gayet iyi teknik özelliklere sahip hem de Canon lensleri fiyat ve çeşit olarak benim aklımı çelmekte.
  Olympus ise gerçekten tavsiye edilen bir cihaz.Bu cihaz hakkında ilk sorunum ise cihazı hiç görmedim.Elimde sağlam tutabileceğim, hakim olabileceğim bir cihaz istiyorum.İkinci sorunum ise objektif fiyatları bana yüksek geliyor.

  Ne çeşit fotoğraflar çekmeyi seviyorsun derseniz, sokak ve manzara.

  Siz olsanız nasıl bir tercih yapardınız? Kit objektifle mi başlardınız yoksa ucuz olan gövdeyi al yanında şu objektifi al diyebileceğiniz bir seçenek var mı?Duruma göre bütçemi az daha yükseltebilirim.

  Teşekkürler.Kolay gelsin.

  • ErtOzt
   2017-12-18 at 5:31 pm

   Canon 200D’nin fiyatı iyi gibi. Senin istediklerini de yapar.

   • Burak SANDALLAR
    2017-12-18 at 5:37 pm

    Teşekkürler.Peki sadece gövde alsam yanında hangi lensi tavsiye dersiniz? Tamron/Sigma 17-50, Canon 18-135 ya da bu fiyatlarda başka bir lens mi?

    • ErtOzt
     2017-12-18 at 8:10 pm

     200D ufacık makine. 17-50 veya 18-135 biraz büyük olur sanki. Ama gene de istersen 18-135mm’nin STM versiyonu çok iyi ve aşırı pahalı değil, ben olsam onu ya da Tamron 18-200mm VC alırdım.

     • Burak SANDALLAR
      2017-12-19 at 4:06 am

      Çok teşekkürler.

 5. mehmet güneş
  2018-01-13 at 8:38 am

  Üstad, Kudüs sorunu araplarla, İsrail arasında bir anlaşmazlık. Onların iç meseleleri. Bizi neden bu kadar ilgilendiriyor anlamadım?
  Yazının sonunda yazacağımı şimdi yazayım.
  YESİNLER BİRBİRLERİNİ !… Bence mahsuru yok.
  Zaten arap alemi bu meseleye arap olmayan ülkelerin burunlarını sokmalarından son derece rahatsızlar. AKP nin karışmasını da istemiyorlar. Çünkü AKP ye güvenmiyorlar. Ayrıca Türkleri günahları kadar bile sevmezler. Peki müslüman ülke olarak tepki göstermeyelim mi? Elbette göstereceğiz. Fransa ne kadar gösterdiyse biz de o kadar göstereceğiz. Fazlası akıllara başka şeyler getiriyor. Örneğin, Misak-ı Milli sınırları var ya meseleye bu kadar dahil olmamız araplara birden bu sınırları hatırlatıyor. Burda keseyim. İcabederse Filistin’ in tarihteki kirli çamaşırlarını dökerim. Selamlar üstad.

  • mehmet güneş
   2018-01-13 at 8:48 am

   Atatürk’ ün dış politikada hariciye teşkilatına tavsiyelerinden birisi “Arapların kendi iç sorunlarına karışmamak, taraf olmamak” tır. Suriye bataklığına balıklama daldık. Şimdi nasıl çıkacağımızı düşünüyoruz.
   Kudüs sorunu üzerinde harcanan çaba ve gayretleri KKTC nin tanınması için harcasaydık şimdi bir sonuca ulaşmış ve KKTC tanınmış olurdu.

   • ErtOzt
    2018-01-13 at 9:59 am

    İlber Ortaylı Suriye kriziyle ilgili şunu demişti: Bizim tek yapmamız gereken “oradaki Türklere zarar gelirse orduyla gelirim” demektir. Onun dışında karışmamamız lazım.
    Ama Davutpaşa ve Erdoğan bunun tersini yaptı. Yıllarca hem Barzani’nin hem İşid’in (yani Amerika ve İsrail) Türk köy ve sehirlerine baskı yapmasına, saldırmasına göz yumdular. Sonra sonra Erdoğan Davutpaşa’yı görevden alınca Türkler hatırlandı ama iş işten geçmişti. Bugün güney komşularımız %85 terör örgütleri.
    Akp her zaman her b.ku en iyi bildiği için, diğerleri hep ajan dış güçler geziciler Fetöcüler. Hatalarını görünce iş işten geçmiş oluyor. Daha da kötüsü kendi yaptıkları rezillikleri hala Chp, Fetö, faiz lobisi vs..’ye atıyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.